
Справа №560/963/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 листопада 2017 року суддя Дубровицького районного суду Рівненської області Сидоренко З.С., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Зарічненського об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України Рівненської області про визнання рішення пртиправним,
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до відповідача Зарічненського об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України Рівненської області та просить:
- визнати рішення відповідача від 14.07.2017 року №38/02-2 по відмові в проведенні перегляду призначеної пенсії з врахуванням пільг наданих частиною 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - протиправним;
- стягнути з відповідача на її користь понесені судові витрати на час подання позову в сумі 640 грн.
Свої вимоги мотивує тим, що вона має статус потерпілої від Чорнобильської катастрофи 3 категорії, у зв'язку з чим на підставі ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (Закон №796-ХІІ), їй призначено пенсію за віком із 28.10.1997 року. 06 липня 2017 року вона подала до відповідача заяву про перегляд призначеної їй пенсії за віком з врахуванням положень ч.2 ст.56 Закону №796-ХІІ за весь період, починаючи із дати призначення. 14 липня 2017 року їй вручено відповідачем відповідь-рішення по результатам розгляду її заяви. Даною відповіддю їй відмовлено у вимогах заяви по поновленню її прав на пільги, передбачені ч.2 ст.56 Закону №796-ХІІ з посиланням на статтю 19 Закону України "Про пенсійне забезпечення", на ч.2 ст.27 Закону України №1058-ІV, при цьому, як на підставу у відмові вказується на можливість обчислення пенсії з врахуванням ч.2 ст.56 Закону України №796-ХІІ лише за раніше діючим законодавством. Підставою у відмові за позицією органу Пенсійного фонду є також ст.57 Закону України №796-ХІІ. Однак, вважає, що відповідь-рішення відповідача по розгляду заяви щодо перегляду призначеної пенсії із застосуванням пільг ч.2 ст.56 Закону №796-ХІІ протиправним та таким, що порушують її конституційні та законодавчі права.
У судове засідання позивач не з'явилася, подавши заяву про розгляд справи без її участі, позов підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача ОСОБА_4 (довіреність №1084/10 від 13.04.2016 року) у судове засідання не з'явився. Згідно поданої заяви та заперечень на адміністративний позов, просить справу розглянути без участі представника Зарічненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі за їх безпідставністю та недоведеністю.
Суд вважає за можливе розглянути заяву в письмовому провадженні відповідно до ч.4 ст.122 КАС України.
Дослідивши та всебічно проаналізувавши обставини справи в їх сукупності, оцінивши зібрані по справі докази виходячи зі свого внутрішнього переконання, яке ґрунтується на повному та всебічному дослідженні обставин справи, суд дійшов висновку що позов слід задоволити з наступних підстав.
Судом достовірно встановлено, що позивач є ІНФОРМАЦІЯ_1, має посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи (категорії 3) серії НОМЕР_1, видане 30.06.1993 року Рівненською облдержадміністрацією та отримує пенсію по віку. Зазначене вище стверджується копією паспорта позивача (а.с.8-10), копією посвідчення громадянки, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи на ім'я позивача (а.с.6), копією посвідчення на ім'я позивача серії НОМЕР_2, виданого 26.01.1998 року, та не оспорюється відповідачем у його письмовому запереченні проти позову.
Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі, зокрема, повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, тощо.
З 28.10.1997 року позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у її редакції, чинній на дату призначення пенсії.
Абз. 2 преамбули вищезазначеного Закону у її редакції, чинній на день призначення пенсії позивачеві, декларувалось, що цей Закон визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Як слідує із положень ст.49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії особам, віднесеним до категорій, зокрема, 3, встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
За змістом ч. 2 ст. 56 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у її редакції, чинній як на день призначення пенсії, так і нині, право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до, зокрема, категорії 3, за умови стажу роботи не менш як: жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку.
09.07.2003 року було прийнято Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Як слідує з змісту п. 13 Розд. XV Прикінцеві положення Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у його редакції, чинній на дату звернення позивача із відповідною заявою до відповідача, у разі якщо особа має право на отримання пенсії, зокрема, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", призначається одна пенсія за її вибором.
Стаття 58 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", передбачає пільги по виплаті пенсій працюючим пенсіонерам, згідно з якою, у її редакції, чинній як на день призначення пенсії, пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, виплачуються в повному розмірі без урахування одержуваного заробітку (доходу).
Крім того, суд враховує положення ст. 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", згідно з якою статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи надає позивачу право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Відповідно до ст. 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
06.07.2017 року позивач звернулась до відповідача із заявою про проведення перерахунку її пенсії відповідно до вимог ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Наведене вище стверджується копією такої заяви, наявної у матеріалах справи (а.с.12) та змістом нижченаведеного листа - відповіді відповідача.
Так, листом від 14.07.2017 року №38/02-2 (а.с.13-14) відповідач повідомив позивача, що підстав для задоволення її заяви про проведення перерахунку її пенсії відповідно до ч.2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не вбачає. Зазначене також стверджується у письмовому запереченні відповідача при позову.
Відповідно до ст.15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 р., умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Таким чином, цією нормою позивачеві було надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені загальним Законом - Законом України "Про пенсійне забезпечення" або спеціальним Законом - Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Позивач обрала умови, встановлені спеціальним Законом - Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Статтею 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено пільги щодо обчислення стажу роботи (служби) осіб, які підпадають під його дію.
Заперечень з приводу недостатності у позивача необхідного для реалізації такого її права, у відповідача немає.
Водночас, порядок перерахунку пенсій Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не встановлений, що є підставою для застосування судом аналогії закону на підставі ч.7 ст.9 КАС України.
Ознакам, передбаченим вказаною процесуальною нормою, відповідає абз.2 ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зі змісту якого випливає, що за кожний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 % визначеної законом її розрахункової величини.
Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця величина має пільговий характер і визначена в ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Тому суд приходить до висновку, що позивачеві, якій призначена пенсія на підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для неї мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років для жінок) шляхом збільшення пенсії на 1 відсоток заробітку за рік.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд вважає, що відповідачем не було подано відповідних вагомих доказів на обґрунтування його заперечення проти позову.
Суд прийшов до висновку, що позивач, на дату звернення із відповідною заявою до відповідача, мала право на перерахунок пенсії відповідно до ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". А тому дії відповідача, що полягають у відмові у проведенні такого перерахунку, є протиправними.
Аналізуючи зібрані та досліджені в судовому засіданні докази у їх сукупності, суд вважає, що для захисту порушеного права позивача слід визнати протиправним рішення відповідача, що полягає у відмові позивачеві у проведенні перерахунку її пенсії зі збільшенням на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 15 років відповідно до положень ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, а тому вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача понесені судові витрати з оплати судового збору у розмірі 640 грн.
Керуючись ст.ст.11, 12, 71, 160-163, 186 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задоволити.
Визнати рішення Зарічненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області від 14.07.2017 року №38/02-2 по відмові ОСОБА_5 в проведенні перегляду призначеної пенсії з врахуванням пільг наданих ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - протиправним.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Зарічненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на користь ОСОБА_5 суму сплаченого судового збору в розмірі 640 грн. (шістсот сорок гривень).
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Дубровицький районний суд, шляхом подання апеляційної скарги в десятиденний строк, з дня отримання копії постанови.
Суддя: підпис.
З оригіналом згідно.
Голова Дубровицького
районного суду Сидоренко З.С.