
Справа № 283/1864/17
Провадження № 2-а/283/103/2017
П О С Т А Н ОВ А
І м е н е м У к р а ї н и
07 листопада 2017 року м. Малин
Малинський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого - судді Міхненка С.Д.
за участю
секретаря судових засідань - Ільніцької С.В.
позивача
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Малина адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
06 жовтня 2017 року позивач звернувся до Малинського районного суду з вимогами до відповідача
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначив, що 11 вересня 2017 року звернувся до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення йому пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 5 років на підставі ст.55 Закону України « Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи » як особі, яка постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю у 1986-1992 роках та є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи.
12 вересня 2017 року відповідач листом № 3964/03.2 відмовив ОСОБА_2 в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку з тієї підстави, що посвідчення потерпілого категорія 4 НОМЕР_1 від 07.09.1995 року, видане Малинською райдержадміністрацією, а не обласною державною адміністрацією.
Просив зобов'язати відповідача призначити йому пенсію за віком на умовах визначених нормою статті 55 зазначеного Закону.
В судовому засідання вимоги підтримав повністю з вищезазначених підстав. .
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, подав заперечення в якому позов ОСОБА_2 не визнав, зазначивши, що при пред'явленні посвідчення нового зразка, виданого Житомирською обласною державною адміністрацією позивач набуде права на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, а тому просить відмовити в позові за безпідставністю.
Заслухавши учасників судового засідання, дослідивши надані сторонами докази, письмові матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог частково, виходячи з наступного.
Встановлено, що позивач з 1983 року по даний час проживає в с. Слобідка Малинського району відповідно до довідки, виданої виконавчим комітетом Слобідської сільської ради від 17 серпня 2017 року. ( а.с.12).
В період часу з 02 вересня 1988 року по 20 листопада 1992 року ОСОБА_2 працював у радгоспі « Київський », який знаходиться в смт Буча та проживав в даному населеному пункті по вул. Радгоспній ,7 ( приміщення гуртожитку), що підтверджується копією трудової книжки позивача та актом, складеним депутатом Бучанської міської ради від 30 серпня 2017 року. ( а.с. 11).
Дані населені пункти, згідно Переліку населених пунктів, віднесені до зони посиленого радіоекологічного контролю, відповідно до постанови КМ України № 106 від 23 липня 1991 року.
Крім того, позивач 07 вересня 1995 року отримав посвідчення громадянина, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю серія В-І № 101560 (категорія 4). ( а.с. 8).
Відповідно до ст.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України «Про статус та соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», іншими актами законодавства.
Сторонами належність позивача до особи постраждалої від Чорнобильської катастрофи категорія 4 не оспорювалась , а тому посвідчення є чинним і вказує на те, що позивач згідно ч.4 ст.14 Закону та Постанови КМУ від 20.01.1997 року № 51, станом на 01.01.1993 прожив або відпрацював у зоні посиленого радіоекологічного контролю не менше чотирьох років.
Відповідно до абзацу 1 статті 55 Закону, передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.
Згідно ч. 3 статті 55 Закону, особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіоекологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, мають право на зниження пенсійного віку на 2 роки та додатково на 1 рік за 3 роки проживання або роботи, але не більше 5 років.
При цьому, початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначеній зоні з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.
Статтею 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Крім того, суд вважає недоречним перекладання відповідальності на особу позивача недоліків Держави при видачі посвідчення іншим її органом, ніж це передбачалось Постановою КМУ.
Враховуючи, що позивач із заявою про призначення пенсії звернувся 11 вересня .2017 року, тобто в межах трьохмісячного строку з дня досягнення 55 річного віку, тому пенсія йому повинна бути призначена з 18 серпня 2017 року.
Разом з тим, обраний спосіб захисту позивачем є невірним, оскільки аналіз норм Кодексу адміністративного судочинства свідчить про те, що завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади за даних обставин.
Враховуючи обумовлене, суд не перевіривши всіх складових від яких залежить призначення пенсії (в тому рахунку і щодо стажу) не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Аналогічна позиція, викладена в постанові Пленуму Верховного суду України № 13 від 24.10.2008 року, постанові Вищого адміністративного суду України від 28.07.2015 року справа №К/800/34016/14 відповідно до яких, суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржуються, приймаючи замість нього рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які не належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень.
За таких обставин, з огляду на те, що відповідач наділений дискреційними повноваженнями з питань призначення та виплати пенсії або прийняття рішення про відмову у їх видачі, то суд не вправі перебирати на себе функції вказаного суб'єкта владних повноважень. При цьому, суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), та зазначити норму закону яку відповідач повинен застосувати при вчиненні дії (прийнятті рішення) з урахуванням встановлених судом обставин.
Керуючись ст. ст.9,11,11,71,94,160-163,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_2 задовольнити частково.
Зобов'язати Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області розглянути подану ОСОБА_2 заяву про призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку на п'ять років, згідно статті 55 Закону України « Про статус та соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи » та додані до неї документи та прийняти відповідне рішення з урахуванням того, що ОСОБА_2 належить до особи потерпілої від Чорнобильської катастрофи ( категорія 4 ) та має право на користування пільгами (в тому рахунку і правом на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 5 років з 18.08.2017 року), встановленими Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ».
В решті позову відмовити.
Стягнути з Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 сплачений ним по справі судовий збір в розмірі 640 (шістсот сорок) гривень.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Малинський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення.
У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: С. Д. Міхненко