Постанова № 70043582, 31.10.2017, Богунський районний суд м. Житомира

Дата ухвалення
31.10.2017
Номер справи
295/8934/17
Номер документу
70043582
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №295/8934/17

Категорія 87

2-а/295/739/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31.10.2017 року м. Житомир

Богунський районний суд м. Житомира в складі:

головуючого судді Чішман Л.М.

при секретарі Савіній Л.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Богунського районного суду міста Житомира справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Житомирського об'єднаного управління пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати незаконними дії Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у проведенні обчислення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням нарахованих та виплачених сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових умов в розмірі 80% сум заробітної плати, яка обчислена із заробітку за останні 24 календарних місяців роботи та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату йому пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 16.03.2012 року з урахуванням нарахованих та виплачених коштів сум матеріальної допомоги на оздоровлення у серпні 2010 року - 3215,32 грн., травні 2011 року - 3366,30 грн., лютому 2012 року - 3942,22 грн. та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань у лютому 2011 року - 3897,30 грн., січні 2012 року - 3693,14 грн. та суми індексації в розмірі 9359,87 грн. в розмірі 80% сум заробітної плати, яка обчислена із заробітку за останні 24 календарних місяців роботи, тобто на умовах законодавства, яке було чинним на момент призначення пенсії (16.03.2012 року) і виплатити різницю між перерахованою та фактично виплаченою пенсією.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач пояснив, що Житомирським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області при призначенні пенсії безпідставно не було включено складові частини заробітної плати, з яких позивачу було сплачено страхові внески на обов'язкове пенсійне страхування, що зумовило зниження розміру пенсійної виплати з 16.03.2012 року. 23.04.2014 року позивач звернувся з заявою про здійснення перерахунку пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації доходів громадян. Несвоєчасне звернення до відповідача із заявою про проведення перерахунку та з позовом до суду позивач пояснює тим, що у зв'язку з тяжким станом здоров'я матері та самого позивача.

В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги та просив задовольнити. Зазначив, що його мати мала тяжку хворобу, в зв"язку з чим позивач 2-3 рази на тиждень виїздив за місцем її проживання та здійснював за нею догляд. Після смерті матері ІНФОРМАЦІЯ_1, позивач не міг вчасно звернутись до суду з позовом, оскільки сам хворів, тому просив поновити строк звернення до суду та зобов"язати відповідача провести перерахунок пенсії з 16.03.2012 року.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про державну службу» з 16.03.2012 року, при загальному стажі роботи 41 рік 9 місяців 2 дні, в тому числі стаж державного службовця 31 рік 1 місяць 21 день.

23.04.2014 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою, в якій просив зробити перерахунок пенсії та включити до складу розрахунку пенсії інші виплати, а саме матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та індексацію грошових доходів.

Листом від 24.04.2014 року №163/Г-02 Управління Пенсійного Фонду України в м. Житомирі Житомирської області повідомило позивачу, що підстав для врахування матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації грошових доходів громадян для перерахунку пенсії не має підстав.

Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами ч. 1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Відповідно до ст.ст. 37, 37-1 Закону України "Про державну службу" (чинного на момент призначення пенсії позивачу) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

У статті 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Згідно положень ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Отже, матеріальна допомога, індексація заробітної плати та компенсація за невикористану відпустку входять до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 цього Закону, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Крім того, стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Аналізуючи викладені вище норми можна зробити висновок, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 20 лютого 2012 року, 14, 28 травня та 06 листопада 2013 року, від 03 червня 2014 року (№№ 21-430а11, 21-97а13, 21-125а13, 21-350а13, 21-134а14).

Зі змісту довідки Житомирської обласної ради №14, виданої ОСОБА_1 17.04.2014 року, за період з 01.04.2010 року по 30.03.2012 року вбачається, що позивачу було нараховано, зокрема, індексація заробітної плати, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, що в таблиці зазначено як інші виплати, відповідно до примітки до довідки. Крім того, у довідці також вказано, що на всі виплати, включені в довідці нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога на оздоровлення, індексація повинні бути включені до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії, дії відповідача щодо відмови в проведенні обчислення пенсії з урахуванням вказаних виплат є незаконними.

Разом з тим, суд вважає, що позовну вимогу про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії, починаючи з 16.03.2012 року не може бути задоволено виходячи з наступного.

Відповідно до вимог ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особі встановлюється 6-ти місячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Спірні виплати є щомісячними платежами і отримувалися позивачем регулярно. Про невідповідність виплат позивач повинен був дізнатися щоразу при їх отримані, оскільки Закон, на підставі якого передбачено право позивача на одержання таких виплат, оприлюднювався та опубліковувався в пресі та офіційних виданнях. З відповідним позовом позивач звернувся до суду лише 11.08.2017 року, підстави, на які останній посилається як на причину пропуску строку звернення до суду не є поважними, оскільки позивач не надав суду доказів про те, що ОСОБА_2 є матір"ю позивача, що остання мала хворобу, яка потребувала постійного стороннього догляду, так само як і не надано доказів про те, що після смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, хвороба позивача була настільки тяжкою, що останній не міг вчасно звернутись до суду з відповідним позовом, а тому підстав для поновлення строку звернення до суду з відповідним позовом суд не вбачає. За таких обставин перерахунок пенсії слід здійснити з 11.02.2017 року.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду пр о присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Згідно ч. 1 ст. 267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Керуючись ст.ст. 6, 17-19, 94, 99, 100, 104, 183-2, 256, 267 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Відмовити в поновлені строку звернення до суду з 16.03.2012 року.

Визнати неправомірними дії Житомирського об'єднаного управління пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.

Зобов'язати Житомирське об'єднане управління пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 в розмірі 80 відсотків від заробітної плати, відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, як складових заробітної плати, з якої були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 11.02.2017 року.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити за безпідставністю.

Зобов'язати Житомирське об'єднане управління пенсійного фонду України в Житомирській області виконати постанову негайно у межах суми платежу за один місяць.

Встановити судовий контроль за виконанням судового рішення, прийнятого за результатами розгляду даного позову, зобов'язавши Житомирське об'єднане управління пенсійного фонду України в Житомирській області протягом одного місяця з дня набрання постановою законної сили подати суду звіт про виконання судового рішення.

Стягнути з Житомирського об'єднаного управління пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань 640,00 грн. судового збору.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд м. Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Суддя Л.М. Чішман