Постанова № 70043443, 07.11.2017, Луцький міськрайонний суд Волинської області

Дата ухвалення
07.11.2017
Номер справи
161/15797/17
Номер документу
70043443
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 161/15797/17

Провадження № 2-а/161/1048/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 листопада 2017 року Суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Подзіров А.О., розглянувши в порядку скороченого провадження в місті Луцьку справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1.) звернулася в суд з позовом до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (далі - управління, відповідач) про визнання протиправними дій відповідача; про зобов'язання відповідача починаючи з 19 червня 2016 року провести перерахунок та виплату позивачу відповідно до частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад встановлений мінімальний стаж роботи 15 років для жінок, але не вище 75% заробітку.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що вона є потерпілою внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС ІІІ категорії та отримує пенсію за віком, зі зменшеним пенсійним віком відповідно до статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Однак, при підрахунку пенсії відповідач керувався тільки Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто порушив її право на пільговий характер розрахункової величини збільшення пенсії за понаднормовий стаж, визначений ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Вказує, що 19 червня 2017 року звернулась до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області із заявою про проведення перерахунку та виплату призначеної їй пенсії у відповідності до ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з її збільшенням на 1% заробітку за кожен день роботи понад мінімальний стаж 15 років.

Однак, відповідач своїм листом від 03.07.2017 року №311/К-01 відмовив їй у перерахунку пенсії, мотивуючи тим, що пенсію обчислено та призначено відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а тому вона не підлягає перерахунку згідно п.2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Крім того зазначає, що при перерахунку пенсія зменшиться.

На підставі вищевикладеного позивач просить суд визнати протиправними дії відповідача; зобов'язати відповідача починаючи з 19 червня 2016 року провести перерахунок та виплату позивачу відповідно до частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад встановлений мінімальний стаж роботи 15 років для жінок, але не вище 75% заробітку (а.с.5).

Ухвалою судді від 13 жовтня 2017 року відкрито скорочено провадження у справі.

На адресу суду 31 жовтня 2017 року надійшли письмові заперечення відповідача, зміст яких зводиться до того, що пенсія позивачу призначена правильно і підстави для її перерахунку відсутні.

З врахуванням наявних матеріалів та заперечень відповідача, суд дійшов висновку, про відсутність потреби у проведенні відкритого судового засідання та можливість розгляду справи в порядку скороченого провадження.

Дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити частково, з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Луцькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Волинської області та отримує пенсію за віком зі зменшеним пенсійним віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 12 січня 2005 року (а.с.7).

ОСОБА_1 є потерпілою внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії, що підтверджується посвідченням серії Б НОМЕР_1, виданого Волинською облдержадміністрацією 23 жовтня 2006 року (а.с.6).

Позивач 19 червня 2017 року зверталась до відповідача із заявою про перерахунок їй пенсії згідно з частиною 2 статті 56 Закону «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж роботи 15 років для жінок, однак відповідач своїм листом від 03.07.2017 року №311/К-01 відмовив їй у перерахунку пенсії, мотивуючи тим, що пенсію обчислено та призначено відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а тому вона не підлягає перерахунку згідно п.2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Крім того, відповідач зазначив, що в результаті перерахунку пенсія позивача зменшиться (а.с. 8-9).

Надаючи правову оцінку вищенаведеним діям пенсійного органу, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок такого забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Таким чином, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України «Про пенсійне забезпечення» або спеціальним Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Обставини справи свідчать про те, що позивач обрала умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Статтею 56 цього Закону передбачено пільги щодо обчислення стажу роботи (служби) осіб, які підпадають під його дію. Зокрема, згідно п. 2 зазначеної статті право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи, не меншого, ніж 20 років для чоловіків, 15 років для жінок, зі збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж, але не вище за 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком №1, - чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище за 85 % заробітку.

Аналіз викладеного положення закону свідчить про те, що воно визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Водночас порядок перерахунку пенсій Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не встановлений, що є підставою для застосування судом при розгляді цього публічно-правового спору аналогії закону на підставі ч. 7 ст. 9 КАС України.

Ознакам, передбаченим вказаною процесуальною нормою, відповідає абз. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зі змісту якого випливає, що за кожний повний рік страхового стажу понад встановлений законом мінімальний трудовий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, остання збільшується на 1 % визначеної законом її розрахункової величини.

Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як сума заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж роботи. Згідно із цим Законом вона дорівнює мінімальному розміру пенсії за віком, який згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлений у розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Таким чином, особам, яким призначена пенсія на підставі Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад встановлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за кожен рік понад мінімального стажу, але не вище за 75 % заробітку.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного суду України від 20 вересня 2016 року у справі №1601/12900/12, яка в силу вимог статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, має враховуватися судом під час прийняття рішення.

Оскільки ОСОБА_1 є постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи та отримує пенсію на підставі Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тому, на думку суду, перерахунок її пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад встановлений для неї мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж.

З вищенаведених підстав суд визнає протиправною відмову відповідача провести відповідний перерахунок та задовольняє позовні вимоги в цій частині шляхом визнання протиправними дій Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з її збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 15 років відповідно до положень частини 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Вирішуючи питання стосовно позовної вимоги про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з 19 червня 2017 року, суд виходить з наступного.

Частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Оскільки із заявою про перерахунок пенсії позивач звернулася 19 червня 2017 року, тому такий перерахунок може бути здійснений лише і з першого числа наступного місяця, тобто з 01 липня 2017 року.

З наведених вище мотивів суд задовольняє позовну вимогу про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії частково, а саме шляхом зобов'язання Луцького об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Волинської області з 01 липня 2017 року провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад стаж 15 років, але не вище за 75 % заробітку. В решті позовних вимог суд відмовляє у зв'язку з їх безпідставністю.

Статтею 94 КАС України визначено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки при поданні позову позивач сплатила судовий збір у розмірі 640,00 грн., тому ця сума судового збору підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 94, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В :

Позовні вимоги задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з її збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 15 років відповідно до положень частини 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Луцьке об'єднане управління Пенсійного Фонду України Волинської області з 01 липня 2017 року провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад стаж 15 років, але не вище за 75 % заробітку.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області на користь ОСОБА_1 640 (шістсот сорок) грн. сплаченого судового збору.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Луцького міськрайонного суду

Волинської області А.О. Подзіров