
Справа № 750/9996/17
Провадження № 2-а/750/1312/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 листопада 2017 року м. Чернігів
Деснянський районний суду м. Чернігова у складі судді Требух Н.В., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в :
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом і просить: визнати протиправними дії Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо застосування показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузі економіки України за 2007 рік при призначення їй пенсії за віком; зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України призначити їй пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме 2014-2016 роки, починаючи з 27 вересня 2017 року. Вимоги обгрунтовує тим, що вона отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 29.08.2005 року. 27.09.2017 року вона звернулася до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідач листом від 17.10.2017 року відмовив у призначенні пенсії за віком. З вказаного листа вбачається, що під час розрахунку пенсії застосовано показник середньої заробітної плати працівників зайнятих в галузі економіки України за 2007 рік, в розмірі 1197,91 грн. в зв'язку з чим розмір пенсії за віком є меншим ніж вона отримує пенсію державного службовця. Вважає відмову неправомірно
Ухвалою судді Деснянського районного суду м. Чернігова від 19.10.2017 відкрито скорочене провадження у даній справі.
Відповідач подав заперечення на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на їх необґрунтованість.
Судом встановлено такі факти і відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічного-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ним владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди, перевіряють чи прийняті ( вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені конституцією та законами Україні, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення ( вчинення дії).
Судом встановлено, що позивач з 29.08.2005 року отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» та 27.09.2017 року звернулася до відповідача після досягнення свого пенсійного віку відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із заявою про призначення їй пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч.1 ст. 26 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років. А відповідно до ч.1 ст. 10 цього Закону особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
З відповіді Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України № 27278/06 від 17.10.2017 року вбачається, що право на призначення пенсії позивачем використано відповідно до Закону України «Про державну службу». А тому відсутні підстави розглянути її заяву про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Разом з тим, згідно ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підстав документів про страховий стаж, заробітну плату ( дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата ( дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст.. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховується під час призначення ( попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Після проведення розрахунку пенсії за віком відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за матеріалами пенсійної справи розмір пенсійної виплати становив би 1967 грн. 79 коп., що є меншим розміру пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» Таким чином переведення з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» на пенсію за віком відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є недоцільним ( а.с. 9).
Отже з відповіді відповідача судом вбачається, що заява позивача про призначення пенсії розцінена як переведення з одного виду на інший, в той же час позивач подала заяву саме про призначення їй пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язковедержавне пенсійне страхування».
Із заяви позивача від 27.09.2017 року вбачається, що остання не переходить з одного виду пенсії на інший в рамках одного закону, а просить про фактичне призначення нової пенсії за новим законом, в рамках якого має бути застосовано і. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме застосований показник середньої заробітної плати ( дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Позивач вперше звернулася за призначення пенсії за віком 27.09.2017 року. Отже показник середньої заробітної плати ( доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, для обчислення пенсії позивача повинен застосовуватися з середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення, а саме 2014-2016 рр. Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду України від 29 листопада 2016 року у справі № 133/476/15-а.
Таким чином суд дійшов висновку, що заявлені у позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та відповідно такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 10, 26, 40, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 9,11,71, 94, 159-163, 183-2 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо застосування показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузі економіки України за 2007 рік при розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України призначити ОСОБА_1 пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме 2014, 2015, 2016 роки, починаючи з 27 вересня 2017 року та виплатити пенсію з урахуванням виплачених за цей період сум.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 640,00 грн.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня отримання її копії в порядку, встановленому статтею 186 КАС України.
Суддя Н.В. Требух