Справа № 522/18162/17
Провадження № 2-а/522/1952/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 листопада 2017 року Приморський районний суд міста Одеси у складі:
головуючого - судді: Ільченко Н.А.
при секретарі Довгань Ж.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одеса справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ремстрой-Україна» до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради про визнання незаконною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,
ВСТАНОВИВ:
28 вересня 2017 року ТОВ «Ремстрой-Україна» звернулося до суду з позовом до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської (далі - УДАБК Одеської міської ради) про визнання незаконною та скасування постанови УДАБК Одеської міської ради № 054/17/244-вих про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 29.05.2017 року, якою ТОВ «Ремстрой-Україна» визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абзацом 2 пункту 5 частини 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», та накладено штраф у сумі 505200,00 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач вказує, що, по-перше, оскаржувана постанова винесена заступником начальника Управління - начальником інспекційного відділу № 1 УДАБК Одеської області ОСОБА_2, що є порушенням п. 1 ч. 2 ст. 3 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності»; по-друге, відповідно до Декларації про готовність об'єкта до експлуатації № ОД 143130110300 від 22.01.2013 р. поверховість 2-го пускового комплексу, в частині секції № 2 з другого по останній поверх та напівпідземного паркінгу, 2-секційного багатоповерхового житлового будинку з офісними приміщеннями та напівпідземним паргінгом за адресою : АДРЕСА_1 складає 22 поверхи, що спростовує наведений в оскаржуваній постанові щодо того, що поверховість цього об'єкта будівництва складає 21 поверх; по-третє, оскаржувана постанова не містить будь-якої інформації та фактів, що підтверджують, що на 22-му поверсі вказаного житлового будинку взагалі проводяться будь-які роботи з реконструкції, та що такі роботи провадить ТОВ «Ремстрой-Україна»; і, по-четверте, ТОВ «Ремстрой-Україна» не є власником квартир, що розташовані на 22-му поверсі згаданого житлового будинку.
Крім того, позивач просить поновити йому строк звернення до суду з даним позовом, вказуючи, що про існування оскаржуваної постанови він довідався лише 25 вересня 2017 року, коли отримав постанову старшого державного виконавця Першого Приморського ВДВС м. Одеси ГТУЮ Саламахи В.В. про відкриття виконавчого провадження ВП № 54723325 від 15.09.2017 р. з примусового виконання оскаржуваної постанови.
В судовому засіданні представник позивача - ОСОБА_1 підтримала позов, а представник відповідача - ОСОБА_4 не визнала позов.
Дослідивши матеріали справи і вислухавши пояснення представників сторін, суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом установлено і матеріалами справи підтверджено, що 29 травня 2017 року заступник начальника Управління - начальник інспекційного відділу № 1 УДАБК Одеської міської ради ОСОБА_2 виніс постанову № 054/17/244-вих про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, вказавши в цій постанови, що за результатами проведеної перевірки встановлено, що ТОВ «Ремстрой-Україна» виконуються будівельні роботи з реконструкції багатоповерхового житлового будинку за адресою : АДРЕСА_1 шляхом надбудови додаткових приміщень над 21-м поверхом без отримання права на виконання таких робіт, в зв'язку з чим ТОВ «Ремстрой-Україна» визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абзацом 2 пункту 5 частини 2 статті 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», та на це товариство накладено штраф у сумі 505200,00 грн.
Проте вказані обставини спростовуються матеріалами справи.
Так, судом установлено, що ТОВ «Ремстрой-Україна» виступало співзамовником разом із ТОВ «Паляниця» будівництва 2-секційного багатоповерхового жилого будинку з офісними приміщеннями та напівпідземним паркінком за адресою : АДРЕСА_1.
Відповідно до договору № ЧПФ-17/05/12НМ купівлі-продажу майнових прав на об'єкт нерухомого майна від 17.05.2012 року, укладеному між ТОВ «Ремстрой-Україна» та ТОВ «НОВЕ МІСТО-ІНВЕСТЦІЇ», ТОВ «Ремстрой-Україна» відповідно до Акту приймання-передачі майнових прав від 17.05.2012 року передало ТОВ «НОВЕ МІСТО-ІНВЕСТИЦІЇ» майнові права на об'єкти новозбудованого майна, що зазначені в додатковій угоді № 1 до вказаного договору, а саме на новозбудоване майно - квартири №№ 338, 339, 340, 341-а, 342-а, 343-а, 344-а, загальною площею 831,7 кв.м., розташовані на 22-му поверсі 2-го пускового комплексу в частині секції № 2 двосекційного багатоповерхового жилого будинку з офісними приміщеннями та напівпідземним паркінгом за адресою : АДРЕСА_1.
Як вбачається з Декларації про готовність об'єкта до експлуатації № ОД 143130110300 від 22.01.2013 року, зареєстрованої начальником ІДБК в Одеській області, поверховість 2-го пускового комплексу, в частині секції № 2 з другого по останній поверх та напівпідземного паркінгу, 2-секційного багатоповерхового житлового будинку з офісними приміщеннями та напівпідземним паргінгом за адресою : АДРЕСА_1, поверховість цього об'єкта будівництва складає 22 поверхи.
З Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна за №№ 102049699, 102050744, 102051487, 102052255, 102053164, 102054008, 102054706 від 31.10.2017 р. слідує, що : 13.04.2017 року право власності на квартири №№ 338, 339, що розташовані за адресою : АДРЕСА_1, зареєстровано за ОСОБА_5 на підставі двох нотаріально посвідчених договорів купівлі-продажу від 13.04.2017 р. за р. №№ 391, 393; 13.04.2017 року право власності на квартири №№ 340, 341-а, 343-а, що розташовані за адресою : АДРЕСА_1, зареєстровано за ОСОБА_6 на підставі трьох нотаріально посвідчених договорів купівлі-продажу від 13.04.2017 р. за р. №№ 396, 399, 405; 13.04.2017 року право власності на квартири №№ 342-а, 344-а, що розташовані за адресою : АДРЕСА_1, зареєстровано за ОСОБА_7 на підставі двох нотаріально посвідчених договорів купівлі-продажу від 13.04.2017 р. за р. №№ 402, 408.
З огляду на наведене, суд доходить висновку, що оскільки на час здійснення УДБК Одеської міської ради перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил за адресою : АДРЕСА_1/АДРЕСА_1 в травні 2017 року та винесення оскаржуваної постанови № 054/17/244-вих про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 29.05.2017 року, по-перше, ТОВ «Ремстрой-Україна» та ТОВ «Паляниця» вже було отримано у встановленому законом порядку Декларацію про готовність об'єкта до експлуатації № ОД 143130110300 від 22.01.2013 року, відповідно до якої поверховість об'єкта будівництва складає 22 поверхи; і, по-друге, ТОВ «Ремстрой-Україна» не було власником квартир, розташованих на 22-му поверсі згаданого житлового будинку, тому ці обставини виключають можливість здійснення ТОВ «Ремстрой-Україна» в травні 2017 року будь-яких робіт з реконструкції шляхом надбудови над 21-м поверхом цього житлового будинку.
Також суд бере до уваги, що Декларація про готовність об'єкта до експлуатації № ОД 143130110300 від 22.01.2013 року не була скасована у встановленому законом порядку станом на дату винесення оскаржуваної постанови № 054/17/244-вих про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 29.05.2017 року, та не скасована станом на дату судового розгляду даної справи.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
При цьому суд бере до уваги положення ч. 2 ст. 71 КАС України, згідно з якими в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Так, в порушення вказаних вимог закону, відповідачем не надано належних доказів на підтвердження правомірності оскаржуваної постанови № 054/17/244-вих про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 29.05.2017 року.
Відповідно до ст. 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Проте оскаржувану постанову № 054/17/244-вих про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 29.05.2017 року було винесено у відсутності повноважного представника ТОВ «Ремстрой-Україна», а представник відповідача не надав суду доказів на підтвердження того, що ТОВ «Ремстрой-Україна» належним чином було сповіщено про дату, час і місце розгляду цієї справи.
Також судом установлено і матеріалами справи підтверджено, що про існування оскаржуваної постанови № 054/17/244-вих про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 29.05.2017 року ТОВ «Ремстрой-Україна» довідалося лише 25 вересня 2017 року, коли цим товариством було отримано постанову старшого державного виконавця Першого Приморського ВДВС м. Одеси ГТУЮ Саламахи В.В. про відкриття виконавчого провадження ВП № 54723325 від 15.09.2017 р. з примусового виконання згаданої оскаржуваної постанови, та 28 вересня 2017 року позивач звернувся з даним позовом до суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 99, ч. 1 ст. 100, ч. 1 ст. 102 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами; адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними; пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.
З огляду на наведене, суд доходить висновку, що позивач пропустив строк звернення до суду з даним позовом з поважної причини, отже цей строк підлягає поновленню.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 100, 102, 159-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Поновити Товариству з обмеженою відповідальністю «Ремстрой-Україна» строк звернення до суду з позовом до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради про визнання незаконною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення.
Визнати незаконною та скасувати постанову Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради № 054/17/244-вих про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 29 травня 2017 року у відношенні Товариства з обмеженою відповідальністю «Ремстрой-Україна».
Стягнути з Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Ремстрой-Україна» (код ЄДРПОУ 32751242, адреса місцезнаходження : м. Одеса, вул. Піонерська, буд. 11, каб. 36) у відшкодування судових витрат 1600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп. шляхом зобов'язання Управління Державної казначейської служби у м. Одеса Одеської області стягнути ці грошові кошти з рахунків Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради шляхом їх безспірного списання на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Ремстрой-Україна».
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до суду першої інстанції апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання повного тексту постанови.
Повний текст постанови складено 07 листопада 2017 року.
Суддя Н.А. Ільченко