
Справа № 477/1551/17
Провадження № 2/477/906/17
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 листопада 2017 року м. Миколаїв
Жовтневий районний суд Миколаївської області в складі:
головуючого – судді Козаченка Р.В.,
при секретарем судового засідання – Бітюковою С.В.,
за участю: представника позивача – не з'явився,
відповідачки – ОСОБА_1,
розглянувши в м. Миколаєві у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Жовтневого районного суду Миколаївської області цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Жовтневої районної державної адміністрації Миколаївської області до ОСОБА_2 про відшкодування майнової шкоди,
В С Т А Н О В И В:
9 серпня 2017 року Управління соціального захисту населення Вітовської районної державної адміністрації Миколаївської області звернулося до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення надмірно виплачених державних коштів.
В обґрунтування позовних вимог вказувало, що ОСОБА_2 з 1 грудня 2013 року була призначена державна соціальна допомога як малозабезпеченій сім'ї.
При її оформленні нею, а потім і при переоформленні кожні шість місяців, були подані заяви та декларації, в яких було визначено про наявність у власності її співмешканця земельного паю розміром 2,99 га. Однак в дійсності у його власності є земельна ділянка площею 4,78 га.
З врахуванням отриманих відомостей, виплату соціальної допомоги було припинено через надання недостовырних даних.
За період отримання допомоги: з 1 грудня 2013 року по 30 листопада 2014 року, виникла переплати державних коштів у розмірі 1702 грн. 32 коп., про що відповідачку було повідомлено та зобов’язано їх повернути, але кошти нею не повернуто.
Посилаючись на те, що відповідачка надала недостовірну інформацію про розмір земельної ділянки у власності члена сім'ї, а повідомлення про повернення надмірно переплачених коштів залишено нею без задоволення, позивач просив стягнути з неї протиправно отримані кошти у зазначеній сумі.
В судове засідання представник позивача не з’явилася, про його час та місце була повідомлено належним чином. Відповідно до заяви зазначеної в позові, просила розглядати справу без її участі, а позов задовольнити.
Позивачка в судовому засіданні не погодилася з позовними вимогами і просили відмовити в задоволенні позову, вказуючи, що не була обізнана про дійсний розмір ділянки її співмешканця, а дані про це вказувала на підставі довідки, наданої сільською радою. Розмір ділянки 4,71 га дізналася вже коли співмешканець забрав державний акт на землю, який перебував у його сестри.
Суд, заслухавши пояснення та доводи відповідачки, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню із таких підстав.
Відповідно до абзацу другого статті 1 Закону України “Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям” (далі - Закон N1768-III) соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, який залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
За частинами першою, другою, п'ятою, шостою, сьомою та десятою статті 4 цього ж Закону для надання соціальної допомоги подається заява уповноваженим представником сім'ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації.
У заяві дається згода сім'ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього закону.
Місцеві державні адміністрації для мети цього Закону мають право користуватися всіма офіційними джерелами інформації, в тому числі й інформацією органів доходів і зборів.
Соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.
Рішення про призначення соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї.
Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Закону України “Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям” визначає Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250 (далі Порядок).
Пунктом 2 Порядку передбачено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається та виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Відповідно до п. 6 Порядку для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу праці та соціального захисту населення, зокрема, декларацію про доходи і майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї).
Розмір щомісячної соціальної допомоги, розраховується відповідно до п.п. 14 та15 Порядку та пп. 9.1 п. 9 наказу Міністерства праці та соціальної політики України N 486/202/524/455/3370 від 15 листопада 2001 року Про затвердження Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги (далі - Методика) виходячи із загальної суми сукупного доходу одержувачів допомоги та включає в себе суму всіх доходів кожної особи, яка враховується при наданні допомоги, визначених на підставі наданих документів за останні шість календарних місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням соціальної допомоги, якщо інше не передбачене законодавством.
Як вбачається із матеріалів справи ОСОБА_2 18 грудня 2013 року звернулася до позивача із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї.
До заяви надала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. Членами сім'ї у поданій декларації зазначила співмешканця ОСОБА_3, сина – ОСОБА_4 та двох доньок – ОСОБА_5 і ОСОБА_6
При цьому, в розділі V декларації “Відомості про земельні ділянки, які перебувають у власності або володіння (користуванні) членів сім'ї” відповідачка вказала, що її співмешканцю належить земельний пай.
При поданні через кожні шість місяців заяв та декларацій 18 червня 2014 року, 25 грудня 2014 року, вона вказувала, що йому належить земельний пай розміром 2,99 га, який знаходиться в оренді.
На підтвердження цьому вона надвала також інші документи: довідки ТОВ «ЮлИгС-МС» та ТОВ «Агро-Ютас» про розмір орендної плати, виплаченої ОСОБА_3 за 2012 та за 2013 роки, довідки Галицинівської сільської ради Жовтневого (тепер – Вітовського) району Миколаївської області від 2 липня 2014 року та 18 червня 2014 року, а також договір оренди земельної ділянки, зареєстрований в 2009 році, відповідно до яких у власності ОСОБА_3 перебувала земельна ділянка площею 2,99 га, яку він передав в оренду.
При цьому в договорі оренди чітко зазначено, що розмір орендованої земельної ділянки складає 2,99 га. Такий розмір ділянки був записаний і в довідці сільської ради.
На підставі поданої заяви та документів відповідним рішенням відповідачці з 1 грудня 2013 року було призначено соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї. В подальшому вона переподавала заяви та декларації про доходи та майновий стан, а допомога їй продовжувала виплачуватися.
В той же час, з поданої останнього разу довідки сільської ради про розмір земельної ділянки, належної співмешканцю, вбачалося, що йому належить ділянка площею 4,78 га.
З врахуванням отриманих даних, рішенням позивача від 27 січня 2015 року ОСОБА_2 припинено виплату державної соціальної допомоги.
Відповідно до позову та розпорядження про припинення виплати за період з 1 грудня 2013 року по 30 листопада 2014 року відповідачці переплачено 1702 грн. 32 коп.
За правилами ч. 4 ст. 7 Закону України “Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям” та п. 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення припиняють виплату допомоги, визначають обсяг надміру виплачених коштів, встановлюють строки їх повернення, про що повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї, а у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки, вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Відповідно до п. 12 зазначеного Порядку у разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Майнова шкода, завдану неправомірними рішеннями, діяннями чи бездіяльністю майну фізичної чи юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала (ст. 1166 ЦК України).
Відповідно до ст. 1213 ЦК України набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.
Однак згідно зі ст. 1215 цього ж Кодексу визначено, що не підлягають поверненню безпідставно набуті виплати матеріальної допомоги, якщо їх виплата проведена фізичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
На переконання суду позивачем не було доведено, що відповідачка діяла навмисно при оформленні державної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
Так, нею була зазначена інформацію в деклараціях про майно і доходи членів сім'ї про земельну ділянку співмешканця виходячи із довідок, наданих сільською радою, і даних про те, що довідки були видані за протиправної змовию з нею, суду надано не було.
Крім того, суд зазначає, що позивачем не доведено яким чином можливе надання інформації про розмір земельної ділянки вплинуло на призначення державної соціальної допомоги, оскільки розрахунку чи перерахунку про це суду надано не було.
В силу ст. 88 ЦПК України та п. 19 ч. 1 ст. 5 Закону України “Про судовий збір”, з врахуванням звільнення позивача від сплати судового збору за подання позову до суду, судові витрати слід віднести на рахунок держави.
З врахуванням викладеного, керуючись ст. ст. 10, 11, 88, 130, 209, 212-215 ЦПК України, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позову Управління соціального захисту населення Жовтневої районної державної адміністрації Миколаївської області до ОСОБА_2 про відшкодування майнової шкоди у виді надмірно сплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в сумі 1702 грн. 32 коп. – відмовити повністю.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Миколаївської області через Жовтневий районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення рішення.
В судовому засіданні було проголошено вступну та резолютивну частину рішення, його повний текст був складений на 7 листопада 2017 року.
Суддя Р.В. Козаченко