Постанова № 7003581, 24.11.2009, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.11.2009
Номер справи
2а-1022/09/2470
Номер документу
7003581
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13:00год. м. Чернівці Справа № 2а-1022/09/2470

Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Ковтюк В.О.

при секретарі судового засідання А.Г. Павлюк

за участю :

представника позивача - Лисого М.М.

представника відповідача - Матицина І.Д.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Сокирянської районної спілки споживчих товариств в особі ліквідаційної комісії доСокирянської об'єднаної державної податкової інспекції Чернівецької області про визнання безнадійною та зобов'язання вчинити дії щодо списання нарахованої штрафної санкції в сумі 22646, 32 грн., суд –

В С Т А Н О В И В :

Сокирянська районна спілка споживчих товариств в особі ліквідаційної комісії (позивач) звернулась із позовом до Сокирянської об'єднаної державної податкової інспекції Чернівецької області (відповідача) про визнання безнадійною та зобов'язання вчинити дії щодо списання нарахованої штрафної санкції в сумі 22646, 32 грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на те, що нараховані позивачу штрафні санкції в розмірі 22646,32 грн. по земельному податку згідно з податковим повідомленням-рішенням № 0002811500/0 від 16.06.2009 року є безнадійною, у зв'язку з тим, що проходить ліквідаційна процедура, відсутня можливість реалізувати активи, а підприємство є неплатоспроможним, однак на звернення позивача відповідач відмовився визнати цю заборгованість безнадійною та списати її в установленому порядку, мотивуючи п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов"язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами"

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача позов не визнав, посилаючись на викладене у запереченнях на адміністративний позов від 14.09.2009 р.

Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідачем 16 червня 2009 року було проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності сплати узгодженого податкового зобов’язання Сокирянської районної ССТ, якою встановлено несвоєчасну сплату підприємством земельного податку протягом періоду з 30.01.2002 р. по 31.01.2005 р.. що відображено у відповідній таблиці, про що складено відповідний акт №333/15/01774488 від 16.06.09р.(а.с. 16-18).

На підставі акту перевірки винесено податкове повідомлення-рішення №0002811500/0 від 16.06.2009 року (а.с.13), яким до позивача застосовано штрафні санкції відповідно до підпункту 17.1.7 пункту 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими" у розмірі 50 % суми узгодженого податкового зобов'язання за несвоєчасну сплату земельного податку в сумі 22646,32 грн.

24 червня 2009р. відповідач подав скаргу на податкове повідомлення-рішення №0002811500/0 від 16.06.2009 року начальнику Сокирянської ОДПІ (а.с. 7).

Рішенням Сокирянської ОДПІ № 9526/10/15-015 від 21.07.2009р. залишено без змін податкове повідомлення-рішення №0002811500/0 від 16.06.2009 року, а відповідну скаргу Сокирянської районної спілки споживчих товариств в особі ліквідаційної комісії від 24.06.2009р. №158 - без задоволення. (а.с.6) та винесено податкове повідомлення-рішення від 27.07.09р. №0002811500/1 (а.с.12).

Правові та організаційні засади оподаткування, порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення регулюються Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000року № 2181-ІІІ (далі – Закон №2181-ІІІ).

Підпунктом 5.2.4 п.5.2 ст.5 Закону №2181-ІІІ передбачено, що процедура адміністративного оскарження податкового зобов'язання закінчується останнім днем строку, передбаченого підпунктом 5.2.2 цього пункту для подання заяви про перегляд рішення контролюючого органу, у разі коли така заява не була подана у зазначений строк.

День закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження податкового зобов'язання платника податків. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу податкове зобов'язання вважається неузгодженим до розгляду судом справи по суті та прийняття відповідного рішення.

Як видно з матеріалів справи та випливає з пояснень представника позивача, податкове повідомлення-рішення №0002811500/0 від 16.06.2009 року на день розгляду справи не оскаржене а ні в адміністративному, а ні в судовому прядку, відтак, податкове зобов'язання зі сплати штрафних санкцій за несвоєчасну сплату земельного податку в сумі 22646,32 грн. є узгодженим.

Порядок визнання податкового боргу безнадійним та списання безнадійного податкового боргу визначається ст.18 Закону №2181-ІІІ.

Так, згідно з п.п. 18.2.1 п. 18.2 ст. 18 Закону №2181-ІІІ підлягає списанню безнадійний податковий борг, у тому числі пеня, нарахована на такий податковий борг, а також штрафні санкції. Під терміном "'безнадійний" слід розуміти, зокрема, податковий борг юридичних та фізичних осіб, стосовно якого минув строк позовної давності, встановлений цим Законом.

Строк давності стосовно податкових зобов'язань визначається ст. 15 Закону №2181-ІІІ. Згідно п.п. 15.1.1 якої, за винятком випадків, визначених підпунктом 15.1.2 цього пункту, податковий орган мас право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов’язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

З огляду на наведену норму є безпідставним твердження позивача про те, що податкове зобов"язання, визначене оспорюваним податковим повідомленням-рішенням, є безнадійним у зв"язку зі спливом строку давності.

Відповідно, не підлягають задоволенню позовні вимоги про визнання штрафних санкцій в сумі 22646,32 грн. безнадійним боргом та зобов'язання відповідача вчинити дії щодо його списання.

Судові витрати залишити за позивачем.          

Статтею 67 Конституції України проголошено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно п.4 ч.3 ст.129 Конституції України та ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, проте відповідач не надав доказів по сплаті заборгованості.

Враховуючи вищезазначене, повно, всебічно дослідивши докази по справі, об’єктивно оцінивши їх, суд приходить до висновку - позов задовольнити.

Керуючись ст.ст. 5 та 18 Закону України “ Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами ” та ст.ст. 11, 71, 76, 79, 86, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

ПОСТАНОВИВ:

1.          У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Відповідно до частини першої статті 185, частини першої-третьої, п’ятої статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, сторони які беруть участь у справі, мають право оскаржити в апеляційному порядку дану постанову повністю або частково шляхом подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд.

Заява про апеляційне оскарження даної постанови подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для її подання.

Постанову в повному обсязі виготовлено 30 листопада 2009 р.

Суддя                                         В.О. Ковтюк