Рішення № 70033702, 01.11.2017, Ковпаківський районний суд м. Суми

Дата ухвалення
01.11.2017
Номер справи
592/4133/17
Номер документу
70033702
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа№592/4133/17

Провадження №2/592/1323/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 листопада 2017 року м.Суми

Ковпаківський районний суд м. Суми у складі: головуючого - судді Хитрова Б.В., за участю секретаря судового засідання Чайки Т.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми цивільну справу за позовною заявою Відділу торгівлі, побуту та захисту прав споживачів Сумської міської ради в особі Сумської міської ради в інтересах ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «СУМИГАЗ», Товариства з обмеженою відповідальністю «СУМИГАЗ ЗБУТ», третя особа: Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, про визнання недійсним рішення, визнання права на споживання природного газу за діючими нормами споживання природного газу, зобовязання здійснити перерахунок спожитого природного газу,-

встановив:

Позивач звернувся до суду з вищезазначеним позовом, який уточнив 01.11.2017 року (т.2 а.с.25), мотивує вимоги тим, що виконавчі органи міських рад, відповідно до п.п.3 п. «б» ст.30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», наділені делегованими повноваженнями щодо здійснення контролю за дотриманням законодавства у сфері захисту прав споживачів. 23.01.2017 р. власники житлових приміщень (квартир) багатоквартирного будинку №9 по вул.. Металургів в м. Суми звернулися до Сумського міського голови, Сумської міської ради та виконавчого комітету Сумської міської ради з колективним зверненням на незаконні дії ПАТ «СУМИГАЗ», в якому прохали вжити заходів щодо зобовязання ПАТ «СУМИГАЗ» здійснити безоплатну установку індивідуальних лічильників природного газу та недопущення неправомірного нарахування коштів за підвищеними нормами газоспоживання, здійснити контроль за належною експлуатацією та організацією обслуговування населення підприємств житлово-комунального господарства та за дотримання законодавства щодо захисту прав споживачів. На думку позивача в діях ПАТ «СУМИГАЗ», в тому числі при прийнятті рішення про переведення мешканців будинку №9 по вул.. Металургів у м. Суми на граничні обєми споживання природного газу, вбачається порушення норм законодавства про захист прав споживачів, у звязку з чим позивач звертається з цим позовом до суду та просить визнати недійсним рішення Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «СУМИГАЗ», яке оформлено рішенням постійно діючої комісії з розгляду акту про порушення від 15 грудня 2016 року, щодо визначення мешканцям будинку № 9 по вул. Металургів у місті Суми, в тому числі, ОСОБА_1, ОСОБА_4, ОСОБА_3, з 01.12.2016 року режиму споживання, за яким фактичний об'єм спожитого (розподіленого/поставленого) природного газу, визначається за граничними об'ємами споживання природного газу населенням, згідно Додатку № 10 до Кодексу газорозподільних систем; визнати за споживачами ОСОБА_1 (АДРЕСА_1), ОСОБА_2 (АДРЕСА_2), ОСОБА_3 (АДРЕСА_3), право на споживання природного газу діючими нормами споживання природного газу; зобовязати товариство з обмеженою відповідальністю «СУМИГАЗ ЗБУТ» здійснити перерахунок спожитого природного газу починаючи з 01 грудня 2016 року із застосуванням норми споживання природного газу за вищевказаний період, а саме: ОСОБА_1 (АДРЕСА_4), ОСОБА_2 (АДРЕСА_5), ОСОБА_3 (м, Суми АДРЕСА_6).

Представник позивача в судовому засідання позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила їх задовольнити. При цьому, позивач ОСОБА_5 в судовому засіданні категорично заперчував проти встановлення загальнобудинкового лічильника та вважав, що відповідачі повинні встановити йому індівідуальний лічильник на безоплатній основі. Позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_3 в судові засідання нез"являлись та діяли через свого представника в особі відділу торгівлі, побуту та захисту прав споживачів Сумської міської ради.

Представник відповідача ПАТ «СУМИГАЗ», в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, заперечив проти них, просив в позові відмовити.

Представник відповідача ТОВ «СУМИГАЗ ЗБУТ», в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, заперечив проти них, просив в позові відмовити.

Представник третьої особи, повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи, в судове засідання не зявився, надав суду письмові пояснення та просив врахувати їх при розгляді справи, та просив справу розглянути без його участі.

Перевіривши матеріали справи та дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що позовні вимоги необґрунтовані та не підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 23.01.2017 р. власники житлових приміщень (квартир) багатоквартирного будинку №9 по вул. Металургів в м. Суми звернулися до Сумського міського голови, Сумської міської ради та виконавчого комітету Сумської міської ради з колективним зверненням на незаконні, на їх думку, дії ПАТ «СУМИГАЗ», в якому прохали вжити заходів щодо зобовязання ПАТ «СУМИГАЗ» здійснити безоплатну установку індивідуальних лічильників природного газу та недопущення неправомірного нарахування коштів за підвищеними нормами газоспоживання, здійснити контроль за належною експлуатацією та організацією обслуговування населення підприємствами житлово-комунального господарства та за дотримання законодавства щодо захисту прав споживачів (т.1 а.с. 28-31)

Встановлення ПАТ «СУМИГАЗ» будинкових засобів обліку природного газу відповідає вимогам чинного законодавства, зокрема ст. 6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», глави 5 розділу 9 Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2494 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 року за № 1379/27824.

Працівники ПАТ «СУМИГАЗ» належним чином провели розяснювальну роботу серед населення, в т.ч. ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, оформили акти про порушення у відповідності до вимог Кодексу ГРМ, запросили кожного на засідання постійно діючої комісії з розгляду актів про порушення ПАТ «СУМИГАЗ» (м. Суми), повідомили про результати комісії в частині прийнятого рішення.

Як вбачається з матеріалів справ позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, проживають в багатоквартирному будинку №9 по вул. Металургів у місті Суми, на їх імя відкриті особові рахунки. Мешканцями цього будинку природний газ використовується тільки для приготування їжі.

Постачання природного газу мешканцям (споживачам) на території міста Суми здійснює субєкт господарювання ТОВ " Сумигаз збут", а розподіл рироднього газу здійснює ПАТ «СУМИГАЗ».

Починаючи з серпня 2016 року працівники постачальника послуг ПАТ «СУМИГАЗ» робили спроби встановити загальнобудинковий вузол обліку газу.

Згідно протоколу зібрання мешканців будинку за адресою м. Суми вул. Металургів 9 всі позивачі заперечували проти встановлення загально будинкового лічильника . Вказаний протокол підписаний позивачами ( т.1 а.с. 117-120)

19.09.2016 року представники ПАТ «СУМИГАЗ» склали акт №04/215 про встановлення порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме: відмова споживачів від встановлення лічильника, що здійснюється за ініціативи та за кошти оператора. Не допуск представників оператора ГРМ для проведення ремонтних, монтажних робіт.

Даний акт (т.1 а.с. 32) всіма мешканцями будинку підписаний не був.

Позивачі були персонально запрошені на засідання комісії по розгляду акту про порушення (т.1 а.с. 181, 188-190)

Комісія ПАТ «СУМИГАЗ» повідомила позивачів та інших мешканців будинку листом від 20.12.2016 року №03/1719 про прийняте рішення «Про нарахування побутовим споживачам, будинки яких знаходяться за адресами, зокрема, вулиця Металургів, будинок 9, які відмовились від встановлення за рахунок оператора ГРМ (ПАТ «СУМИГАЗ») лічильників газу та не мають індивідуальних лічильників газу, фактичного обєму спожитого розподіленого природного газу за відповідний календарний місяць, за граничними обємами споживання природного газу населенням, визначеними у додатку 10 до Кодексу газорозподільних систем». (т.1 а.с. 191-199)

З огляду на це, починаючи з грудня 2016 року споживачам - мешканцям будинку по вул. Металургів, 9, в м. Суми, квартири яких не обладнані індивідуальними лічильниками, здійснюється нарахування на одного мешканця квартири за граничними обємами споживання 9,8 куб. м в місяць.

Особливості встановлення лічильників газу споживачам визначаються Законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу».

Відповідно до ч.1 ст.6 Закону субєкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, зобовязані забезпечити встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується, зокрема, тільки для приготування їжі - до 1 січня 2018 року. При цьому обовязок забезпечити встановлення лічильників газу трактується Законом лише з технічної точки зору як виконання робіт і не включає в себе поняття повного фінансування таких робіт за кошти субєкта господарювання.

Враховуючи вищезазначене, субєкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, зобовязані в термін до 01.01.2018 року для зазначеної групи населення забезпечити встановлення лічильників газу, як індивідуальних так і загальнобудинкових, що забезпечить 100% облік спожитого природного газу населенням.

При цьому, у разі не встановлення населенню у строки, зазначені у ч.1 ст.6 Закону, лічильників газу з вини субєктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, припинення розподілу природного газу таким споживачам забороняється, а його облік до моменту встановлення лічильників газу здійснюється за нормами споживання, встановленими Кабінетом Міністрів України (положення ч. 1 ст. 6 Закону).

Відповідно до ч.1 ст.3 Закону фінансування робіт з оснащення лічильниками газу населення здійснюється за рахунок:

- коштів субєктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території;

- коштів відповідного бюджету;

- інших джерел, не заборонених законодавством.

Згідно з положеннями глави 1 розділу Х Кодексу газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРМ) приладовий облік природного газу в ГРМ організовується та здійснюється з метою отримання та реєстрації за допомогою комерційного вузла обліку газу (далі - ВОГ) інформації про обєми передачі (розподілу, споживання) природного газу в точках вимірювання та подальшого її використання при забезпеченні комерційного обліку природного газу між субєктами ринку природного газу.

Передача (розподіл, споживання) природного газу до/з газорозподільної системи здійснюється за умови наявності комерційного вузла обліку природного газу.

Для визначення обєму спожитого (розподіленого) природного газу по обєкту споживача використовуються дані комерційного вузла обліку Оператора ГРМ. У разі відсутності комерційного ВОГ у Оператора ГРМ використовуються дані комерційного ВОГ споживача. Споживач не може відмовитись від встановлення комерційного ВОГ з ініціативи та за кошти Оператора ГРМ. В іншому випадку розподіл природного газу такому споживачу припиняється в порядку, визначеному розділом VІ Кодексу ГРМ.

При цьому, відповідно до положень глави 4 розділу IX Кодексу ГРМ визначення фактичного обєму споживання (розподілу/постачання) природного газу (алокація) по обєкту побутового споживача здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ і побутовим споживачем на підставі даних лічильника газу з урахуванням вимог цьогоКодексу та договору.

Для визначення фактичного обєму споживання (розподілу/постачання) природного газу (алокація) приймаються дані лічильника газу Оператора ГРМ.

У разі відсутності лічильника газу в Оператора ГРМ приймаються дані лічильника газу побутового споживача. При цьому Оператор ГРМ має право протягом експлуатації лічильника газу та відповідно до вимог Кодексу ГРМ здійснювати контрольне зняття показань засобу вимірювальної техніки (далі - ЗВТ) (лічильника газу) для контролю та перевірки його показань.

Якщо побутовий споживач за договором розподілу природного газу (індивідуальним або загальнобудинковим) не забезпечений лічильником газу, фактичний обєм спожитого (розподіленого/поставленого) природного газу по обєкту побутового споживача за відповідний календарний місяць визначається за нормами споживання.

Якщо побутовий споживач, який не забезпечений лічильником газу, відмовляється від його встановлення за рахунок Оператора ГРМ (що підтверджується актом про порушення, складеним відповідно до вимог глави 5 розділу ХІ цього Кодексу ГРМ), фактичний обєм спожитого (розподіленого/поставленого) природного газу (алокація) по побутовому споживачу за відповідний календарний місяць визначається за граничними обємами споживання природного газу населенням, визначеними у додатку № 10 до Кодексу ГРМ.

Представник позивача посилається, між іншим, на те, що жодним доказом не було підтверджено, що саме позивачі чинили перешкоди представникам ПАТ «СУМИГАЗ» у доступі до будинку і з особистими заявами про відмову від встановлення приладу обліку спожитого газу (лічильника) позивачі до ПАТ «СУМИГАЗ» не зверталися.

Проте як вбачається з матеріалів справи, працівники ПАТ «СУМИГАЗ» з метою встановлення загальнобудинкового лічильника газу виїздили за адресою: м. Суми, вул. Металургів, 9, проте встановити лічильник не змогли у звязку з відмовою споживачів від встановлення загальнобудинкового лічильника та не допуском представників Оператора ГРМ до проведення ремонтних, монтажних робіт.

Дані обставин представник позивачів по справі заперечував, однак вони підтверджені матеріалами справи, зокрема їх підписами до протоклу загальних зборів мешканців будинку стсовно відмови встановлення загальнобудинкового лічильника обліку спожитого газу.

Відмова мешканців будинку від встановлення загальнобудинкового лічильника за рахунок оператора ГРМ підтверджується і їх колективними заявами, які підписали, зокрема, і позивачі у справі, що були адресовані ПАТ «СУМИГАЗ».

Також представник позивачів підтвердив, що позивачі заперечують проти встановлення загальнобудинкового лічильника і наполягають на встановленні кожному з них індивідуального лічильника газу за кошти оператора ГРМ.

Тобто, відмова позивачів від встановлення загальнобудинкового лічильника знайшла підтвердження під час розгляду справи, а тому постійно діюча комісія ПАТ «СУМИГАЗ», розглянувши акти про неможливість встановлення лічильника, колективні звернення мешканців будинку, в тому числі і позивачів, прийшла до обґрунтованого висновку про збільшення фактичного обєму спожитого природного газу позивачам за граничними обємами споживання природного газу населенням. Такі дії ПАТ «СУМИГАЗ» узгоджуються з положеннями Кодексу газорозподільних систем та відповідають ситуації, яка склалася по будинку за адресою: м. Суми, вул. Металургів, 9.

Між сторонами склалися цивільні правові відносини, що регулюються нормами Кодексу ГРМ.

Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 11, 60, 88, 130, 174, 208, 213, 214, 215, 218 ЦПК України, Кодексом ГРМ, Законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», суд, -

вирішив:

В задоволенні позовних вимог Відділу торгівлі, побуту та захисту прав споживачів Сумської міської ради в особі Сумської міської ради в інтересах ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «СУМИГАЗ», Товариства з обмеженою відповідальністю «СУМИГАЗ ЗБУТ», третя особа: Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, про визнання недійсним рішення, визнання права на споживання природного газу за діючими нормами споживання природного газу, зобовязання здійснити перерахунок спожитого природного газу відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Сумської області через Ковпаківський районний суд м. Суми. Особи які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Повний текст судового рішення виготовлено 03.11.2017 р.

Суддя Б.В. Хитров