
Справа № 466/10581/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 листопада 2017 року Шевченківський районний суд м. Львова
в складі головуючого судді Свірідової В.В.
з участю секретаря Шаповалової Ю.О.
представника позивача ОСОБА_1-ОСОБА_2
представника відповідача Головатого В.Т.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Львові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Шевченківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання дій незаконними, зобов»язання до вчинення дій,стягнення моральної шкоди,-
встановив:
03.11.2017 позивач ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Шевченківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання дій незаконними, зобов'язання до вчинення дій, стягнення моральної шкоди, в якому просить суд визнати дії Шевченківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про припинення надання житлової субсидії та повернення коштів в сумі 7 075,76 незаконними; скасувати повідомлення Шевченківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради від 25.11.2016 №2605/12-6819 про припинення надання житлової субсидії та повернення грошових коштів в сумі 7 075,74 грн.; зобов'язати Шевченківський відділ соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради продовжити нарахування та надання житлової субсидії у відповідності до вимог положення затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 pоку №848; стягнути з Шевченківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради моральну шкоду в сумі 5 000 грн.
Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що в листопаді позивачем отримано повідомлення Шевченківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради від 25.11.2016 №2605/12-6819 про припинення надання житлової субсидії, підставою припинення є неповна/невірна інформація про доходи. Позивач вважає повідомлення Шевченківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради від 25.11.2016 №2605/12-6819 про припинення надання житлової субсидії незаконним, а вимогу про повернення коштів в сумі 7 075,74 грн. необґрунтованою та протиправною.
Представник позивача ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги свого довірителя підтримав, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві, просить позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача Шевченківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради Головатий В.Т. позовні вимоги заперечив в повному обсязі, покликаючись на заперечення, які долучені до матеріалів справи. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Одночасно ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
Позивач ОСОБА_1 звернулася 20.09.2015 до Шевченківського відділу соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради із заявою про призначення житлової субсидії та декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначеннням житлової субсидії.
Відповідно до п. 13 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбачення скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (надалі - Положення), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 для призначення субсидії громадинин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.
Згідно із зазначеними документами Шевченківським відділом соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради ОСОБА_1 було призначено та надавалась субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг (надалі - субсидія).
Пунктом 5 Положення, зазначено, що субсидія не призначається, якщо будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги одноразово) з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (мехінізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв'язку, крім житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов'язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищувала 50 тис. грн.
В результаті проведеної Міністерством фінансів України верифікації достовірності інформації стосовно надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг (лист від 19.10.2016 №08-8313) встановлено невідповідність інформації, на підставі якої було призначено субсидію ОСОБА_1
А саме: в розділі III Декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 22.09.2015 ОСОБА_1 не зазначила про те, що її син ОСОБА_2, який також зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 та на нього здійснюється розрахунок субсидії, здійснив придбання на суму більше: 50 000 грн., а саме: транзакція від 20.05.2015 на суму - 349 069,00 грн. і транзакція від 10.04.2015 на суму - 300 000,00 грн.
Таким чином, субсидія була призначена незаконно по вині заявника, яка подала недостовірну інформацію. Це призвело до надмірної виплати бюджетних коштів у вигляді субсидій на суму 7 075,74 грн.
Відповідно до п. 20 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848, суми субсидій, перерахованих надміру, внаслідок подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, повертаються ними за вимогою органів, що призначають субсидію.
28.11.2016 позивачу було надіслано повідомлення про припинення надання субсидії та запропоновано повернути надмірно виплачені кошти у сумі 7 075,74 грн.
Таким чином, Шевченківським відділом соціального захисту вчинено всі дії передбачені Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбачення скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.201995 №848.
Щодо вимог позивача про стягнення моральної шкоди, то такі, на думку суду, не підлягають задоволення, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 23 ЦК України особа має право на відшкодування моральне шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає: у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близький родичів; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з знищенням чи пошкодженням її майна; у приниженні честі та гідності фізичної особа, а також ділової репутаї фізичної або юридичної особи.
Постановою Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 №4 «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» встановлено, що відповідно до чинного законодавства моральна шкода може полягати, зокрема: у приниженні честі, гідності, престижу або ділової репутації, моральних переживаннях у зв'язку з ушкодженням здоров'я, у порушенні нормальних життєвих зв'язків через неможливість продовження активного громадського життя, порушенні стосунків з оточуючими людьми, при настанні інших негативних наслідків.
Однак позивач не надала доказів, яким чином дії Шевченківського відділу соціального захисту принизили її честь, гідність, престиж або ділову репутацію, оскільки дії відповідача за зустрічним позовом повністю відповідали вимогам законодавства України.
Крім того, згідно з п. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 № 4 «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» спори про відшкодування моральної шкоди розглядаються судом у разі, коли право на її відшкодування передбачено спеціальним законодавством.
Враховуючи те, що чинним законодавством України не передбачено право на відшкодування моральної школи на підставах, на які посилається позивач, та те, що Шевченківський відділ соціального захисту не знаходиться з позивачем у будь-яких безпосередніх відносинах, і тому жодним чином не міг впливати на обсяг її прав та законних інтересів, тому відсутні жодні підстави для стягнення з Шевченківського відділу соціального захисту коштів по відшкодуванню моральної шкоди.
Керуючись ст.ст.2,6, 11, 17, 18, 21 ч.2,71, 160-163, 167 КАСУ, суд,-
постановив:
у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Шевченківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання незаконними дій Шевченківського відділу соціального захисту управління соціального захисту гуманітарної політики Львівської міської ради про припинення надання житлової субсидії та повернення коштів в сумі 7075 грн. 76 коп. , скасування повідомлення відповідача від 25.11.20016 р. № 2605/12-6819 про припинення надання житлової субсидії, зобов»язання відповідача про продовження нарахування та надання житлової субсидії та стягнення з Шевченківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради в користь ОСОБА_1 кошти в сумі 5000 грн. за спричинену моральну шкоду- відмовити за безпідставністю позовних вимог.
Постанова може бути оскаржена через Шевченківський районний суд м.Львова протягом 10 днів з часу її постановлення до адміністративного апеляційного суду Львівської області.
Суддя В. В. СвірідоваСудове рішення № 70031256, Шевченківський районний суд м. Львова було прийнято 03.11.2017. Форма судочинства - Адміністративне, форма рішення - Постанова. На цій сторінці ви зможете знайти ключові відомості про це судове рішення. Ми пропонуємо зручний та швидкий доступ до актуальних судових рішень, щоб ви могли бути в курсі останніх судових прецедентів. Наша база даних містить повний спектр необхідної інформації, дозволяючи вам швидко знаходити ключові відомості.
Це рішення відноситься до справи № 466/10581/16-а. Юридичні особи, які зазначені в тексті цього судового документа: