
Справа № 236/2798/17
Номер провадження 2/236/1133/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 листопада 2017 року Краснолиманський міський суд Донецької області у складі:
головуючого судді Шаньшиної М.В.,
за участю секретаря
судового засідання ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Лиман Донецької області у відсутності сторін цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради до ОСОБА_2 про повернення надміру сплачених коштів, внаслідок отримання субсидії,
ВСТАНОВИВ:
29.09.2017 року Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради Донецької області ( далі позивач, УСЗН Лиманської міської ради Донецької області )звернулося до суду з позовом до ОСОБА_2 ( далі відповідач) про повернення надміру сплачених коштів, внаслідок отримання субсидії. Свої вимоги мотивувало тим,що відповідач перебував в Управлінні на обліку та отримував субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.Проте при проведенні Верифікації відповідача, 23.06.2017 року було встановлено, що дочкою відповідача, ОСОБА_3, був придбаний житловий будинок, вартість якого склала 61320 грн. В зв'язкуз чимвиникла переплата державних коштів по виплаті субсидії за період з листопада 2015 року по квітень 2017 року в розмірі 21524 грн. 76 коп. Посилаючись на вищевикладене, позивач просить судстягнути з відповідача суму надміру сплачених коштів, внаслідок отримання субсидії в розмірі 21524 грн. 76 коп
Позивач УСЗН Лиманської міської ради Донецької області в судове засідання не прибув, будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи, надав суду заяву, в якій клопоче про розгляд справи у відсутності їх представника, на задоволенні позовних вимог наполягає.
Відповідач ОСОБА_2, в судове засідання не прибула, будучи належним чином повідомленою про час та місце розгляду справи, надала суду заяву, в якій просить справу розглянути у її відсутності, зазначивши, що позовні вимоги не визнає в повному обсязі.
Враховуючи, що розгляд справи відбувається у відсутність сторін, відповідно до ч. 2ст. 179 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, згідно ст. 197 ЦПК України.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на повному, всебічному та обєктивному дослідженні обставин справи, дійшов висновку про достатність правових підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.
Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради Донецької області є структурним підрозділом виконкому Лиманської міської ради Донецької області, діє на підставі Положення Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради Донецької області № 7/31-1416 від 20.07.2017 року, затвердженого Рішенням сесії Лиманської міської ради Донецької області від 20.07.2017 року.
Відповідно до п. 2.5. Положення, одним з напрямків роботи Управління є призначення та виплата встановлених законодавством соціальних допомог, субсидій та компенсацій за рахунок бюджетних кошів. Відповідно доПостанови Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива»(даліПостанова № 848), на підставі особистої заяви декларації та наданих документів (а.с.8-10) ОСОБА_2 була призначена субсидія на оплату житлово-комунальних послуг за адресою: АДРЕСА_1 з листопада місяця 2015 року по квітень місяць 2017 року (а.с.15-19,40,42,44,46-48). Згідно з довідкою про склад сімї , окрім власника ОСОБА_2 за вказаною адресою разом з нею мешкають донька ОСОБА_3 та онучка ОСОБА_4А.(а.с. 25)
Відповідно до п. 13 Порядку для призначення субсидії громадянин подає органу праці та соціального захисту населення довідки про доходи і майновий стан осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні, за формами, затвердженими Мінпраці. А також, несе відповідальність за надані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на призначення її розміру. Про це відповідач ОСОБА_2 була повідомлена та власноруч зробила відповідний запис в декларації про призначення житлової субсидії 31.10.2011 року (а.с.9).
На виконання постанови КМУ від 18.02.2016 року № 136 "Прозатвердження Порядку здійснення верифікації та моніторингу достовірності інформації, поданої фізичними особами для нарахування та отримання соціальних виплат, пільг, субсидій, пенсій, заробітної плати, інших виплат, що здійснюються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, коштів Пенсійного фонду України, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування" відповідно до листа Департаменту соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації № 03854/01-06 від 23.06.2017 року було здійснено верифікацію достовірності інформації стосовно надання громадянам субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, твердого та рідкого пічного палива, скрапленого газу.(а.с. 32) У звязку з цим позивачем було проведено відповідну перевірку, за результатом якої встановлено, що ОСОБА_3 придбала житловий будинок за адресою: вул. Слобожанська, буд. 57, м. Лиман Донецької області, вартість якого скала 61320 грн., що підтверджується копією договору купівлі продажу від 01.10.2015 року № 3172, в якому зазначено, що ОСОБА_3 є власником ? частки житлового будинку за адресою: Слобожанська, буд. 57, м. Лиман Донецької області (а.с. 11-12) та витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень № 44900122 від 01.10.2015 року (а.с.13-14).
В результаті подання недостовірних даних виникла переплата державних коштів за період з листопада місяця 2015 року по квітень місяць 2017 року в розмірі 21524 грн. 76 коп., що підтверджується розрахунком, наданим позивачем (а.с.49)
11.08.2017 року відповідачу ОСОБА_2 було направлено повідомлення про необхідність повернення надміру виплачених коштів субсидії. (а.с.38)
В добровільному порядку відповідач ОСОБА_2 відмовилась сплатити надміру виплачені кошти субсидії, у зваязку з скрутним фінансовим становищем, що підтверджується власноруч написаною заявою, датованою 12.09.2017 року (а.с.39).
Відповідно до п. 5 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та пічного побутового (рідкого) палива, затвердженогоПостановою Кабінету Міністрів України №848 від 21 жовтня 1995 року, субсидія не призначається, якщо будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги (одноразово) з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв'язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов'язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень.
Згідно з п. 20 Положення надання субсидії припиняється у разі приховування громадянином або свідомого подання недостовірних даних про доходи і майновий стан, та повернення надміру перерахованої субсидії.
Надання раніше призначеної субсидії припиняється: за поданням житлово-експлуатаційних організацій, житлово-будівельних (житлових) кооперативів, об'єднань, співвласників багатоквартирного будинку та організацій, що надають житлово-комунальні послуги, якщо громадянин, якому призначено субсидію, не сплачує відповідну частку житлово-комунальних послуг, за винятком випадків, пов'язаних із затримкою виплати заробітної плати, пенсії тощо, яка підтверджується відповідними документами, - з місяця, в якому надійшло таке подання. Подання надається зазначеними організаціями органам праці та соціального захисту населення до 10 числа місяця, що настає за місяцем, в якому виникли такі обставини; якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи та майновий стан, що вплинули на становлення права на субсидію і визначення її розміру, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення; у разі переїзду сім'ї в іншу місцевість та настання обставин, що унеможливлюють надання субсидії (зокрема смерть одинокої особи), - з місяця, що настає за місяцем, в якому відбулися зміни; у разі набуття права власності на житло (житлове приміщення) іншою особою, яка не була в ньому зареєстрована на перше число місяця, з якого призначена субсидія, - з місяця, що настає за місяцем, в якому відбулися зміни.
Згідно п. 6 вказаного Положення передбачено, що субсидія призначається уповноваженому власнику (співвласнику) житла, наймачу державного та громадського житлового фонду, членові житлово-будівельного (житлового) кооперативу, власнику (співвласнику) житлового приміщення, на якого відкрито особовий рахунок за місцем реєстрації. В окремих випадках, на підставі рішень районних, районних у містах Києві і Севастополі державних адміністрацій та виконавчих органів міських і районних рад або утворених ними комісій та актів обстеження матеріально-побутових умов сім'ї, субсидія може призначатися іншій особі, зареєстрованій у житловому приміщенні (будинку), а також індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію, але вони сплачують вартість одержуваних житлово-комунальних послуг. У разі набуття права власності на житло (житлове приміщення) іншою особою, попередній власник (співвласник) такого житла (житлового приміщення), якому призначена субсидія, зобов'язаний повідомити про це у десятиденний строк органи праці та соціального захисту населення
Крім того, п.13 Положення визначено, що громадянин несе відповідальність за надані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
На запит органів праці та соціального захисту населення, відомості для нарахування субсидій надають: про склад зареєстрованих у житлових приміщеннях - житлово-експлуатаційні організації або інші органи, визначені місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; у сільській місцевості - сільські (селищні) ради; про забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами за формами, затвердженими Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими держадміністраціями, - житлово-експлуатаційні організації, житлово-будівельні (житлові) кооперативи, об'єднання співвласників багатоквартирного будинку та організації, що надають житлово-комунальні послуги, у п'ятиденний строк з дня отримання запиту.
Органи праці та соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 15 календарних днів від органів державної податкової служби, підрозділів Державтоінспекції, бюро технічної інвентаризації, Держфінінспекції, її територіальних органів, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для призначення субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням субсидій.
Частиною 1 ст. 1166ЦК України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно ч.1ст.1212ЦК Україниособа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи без достатньої правової підстави зобов'язана повернути це майно.
Відповідно дост. 1215 ЦК Українислідує, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата, стипендії, пенсії, допомоги, інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Також суд враховує, що відповідно до принципу змагальності цивільного судочинства (ст. 10 ЦПК України), кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень. Заперечуючи проти позову, відповідач не зазначила обставин, які свідчать про неправомірність вимог позивача, жодних доказів суду не надала.
Враховуючи вищевикладене та приймаючи до уваги, що відповідач у добровільному порядку не повернув суму надміру сплачених коштів внаслідок отримання субсидії, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно дост. 88 ЦПК Україниз відповідача в дохід держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 1600,00 гривень.
Керуючись ст. 10, 11, 60, 88, 158, 174, 197, 212-215, 218 ЦПК України, ст. 1166 ЦК України, п.п.13, 20 Постанови КМУ від 21. 10. 1995 № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», Постанова ВСУ № 6-495цс16 від 30.03.2016,
ВИРІШИВ:
Позов Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради до ОСОБА_2 про повернення надміру сплачених коштів, внаслідок отримання субсидії- задоволити.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки фізичної особи - платника податків НОМЕР_1, яка зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 на користь Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради (розрахунковий рахунок 35415015047399, ОКПО 25953557, МФО 834016, Отримувач: Управління Соціального Захисту населення, Банк УДК СУ в Донецькій області) суму надміру сплачених коштів, внаслідок отримання субсиді за період з листопада 2015 року по квітень 2017 року в розмірі 21524 гривні 76 копійок (двадцять одна тисяча п'ятсот двадцять чотири гривні сімдесят шість копійок).
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки фізичної особи - платника податків НОМЕР_1, яка зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 на користь Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради судові витрати з судового збору в розмірі 1600 гривень ( одна тисяча шістсот гривень).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку через Краснолиманський міський суд Донецької області в Апеляційний суд Донецької області протягом десяти днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Повний текс рішення виготовлено 06.11.2017 року.
Суддя -