Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 листопада 2009 р. справа № 2а-18612/09/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді
при секретарі Потапенко О.М.
за участю представника позивача Шумської К.М.,
за участю представника відповідача Воробцова Р.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Мар’їнському районі до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Південнодонбаська № 3» про стягнення заборгованості зі сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, -
В С Т А Н О В И В:
ДПІ у Мар’їнському районі звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Південнодонбаська № 3» про стягнення заборгованості зі сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 140454,98 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що станом 28.09.2009 року відповідач має податкову заборгованість зі сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 140454,98 грн. в тому числі основний платіж – 140375,07 грн., пеня – 79,91 грн.)
Відповідно до ст. 6 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” відповідачу були направлені податкові вимоги за № 1/233 від 03.07.2008р. і № 2/276 від 14.08.2008р., але станом на 28.09.2009р. погашення податкового боргу не здійснено.
Станом на 28.09.2009 року погашення податкового боргу не здійснено.
Просив стягнути з відповідача на користь місцевого бюджету зазначену суму податкової заборгованості зі сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнала, не заперечувала проти задоволення позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 136 КАС України, позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач – визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Таким чином, суд приймає визнання адміністративного позову, оскільки ці дії відповідача не суперечать закону і не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси, та приймає постанову про задоволення адміністративного позову, виходячи при цьому з наступного.
Судом встановлено, що ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» зареєстроване 02.09.2004 року Виконавчим комітетом Донецької міської Ради та знаходиться на обліку у ДПІ у Мар’їнському районі, як платник податків (а.с.11).
Відповідно до ст. 2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Таким чином, позивач Державна податкова інспекція у Мар’їнському районі є суб`єктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані йому Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.
Станом на 28.09.2009 року у відповідача існує податковий борг зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 140454,98 грн., який виник на підставі поданих платником податків податкових розрахунків збору за забруднення навколишнього природного середовища (а.с.13-15).
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”
податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання;
податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України;
платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Таким чином, податковий борг може існувати у разі, коли існує податкове зобов’язання, узгоджене саме платником податків, статус якого визначається відповідним законом щодо відповідного податку, збору (обов'язкового платежу).
У відповідності до ст. 14 Закону України „Про систему оподаткування” збір за забруднення навколишнього природного середовища є загальнодержавним податком.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Відповідно до п.п.2.1 п.2 Інструкції «Про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Державної податкової адміністрації України від 19.07.1999 року № 162/379 платником збору за забруднення навколишнього природного середовища – є суб’єкти господарювання, незалежно від форми власності, включаючи їх об’єднання, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої територіальної громади; бюджетні, громадські ті інші підприємства, установи і організації; постійні представництва нерезидентів, які отримують доходи в Україні; громадяни, які здійснюють на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони викиди і скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище та розміщення відходів.
Відповідно до п.п.3.2 п.2 вищевказаної інструкції об’єктами обчислення зазначеного збору – є обсяги фактично використаних видів пального, в результаті спалення яких утворюються забруднюючи речовини для пересувних джерел забруднення, які використовуються відповідачем при здійсненні господарської діяльності.
Відповідно до п.п.7.1 п.7 цієї ж інструкції платники збору складають податковий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища і подають його до органу державної податкової служби за місцем податкової реєстрації (місцеперебуванням на податковому обліку в органах державної податкової служби).
Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку встановлення нормативів збору за забруднення» навколишнього природного середовища і стягнення цього збору» від 01 березня 1999 року № 303 затверджено, що суми збору, який справляється за викиди пересувними джерелами забруднення, обчислюються платниками збору самостійно на підставі нормативів збору за ці викиди виходячи з кількості фактично використаного пального та його виду.
Відповідно до п.10 цієї ж постанови збір сплачується латниками протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного терміну подання розрахунку збору, за місцем податкової реєстрації
Наявність податкового боргу зі збору за забруднення навколишнього середовища у розмірі 140375,07 грн. підтверджується податковими розрахунками збору за забруднення навколишнього природного середовища, розрахунком суми податкового боргу, довідкою про наявність податкової заборгованості (а.с.4,5,13-15).
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок. Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Форма уточнюючих розрахунків визначається у порядку, встановленому для податкових декларацій.
Крім того, підпунктом 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 того ж Закону встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 зазначеного Закону, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Згідно з п.п. 16.1.1 п. 16.1. ст. 16 цього Закону після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов’язання на суму податкового боргу по податковому зобов’язанню нараховується пеня.
Оскільки відповідач у встановлений законом строк не сплатив збір за забруднення навколишнього природного середовища, позивачем у відповідності до п.п. 16.1.1 п. 16.1. ст. 16 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами” на суму податкового боргу нарахована пеня у розмірі 79,91 грн., що підтверджується розрахунком та довідкою про наявність заборгованості (а.с.4- 5).
Таким чином, з відповідача підлягає стягненню збір за забруднення навколишнього середовища у сумі 140454,98 грн. (в тому числі основний платіж – 140375,07 грн., пеня – 79,91 грн.)
Відповідачем податковий борг сплачено не було.
Відповідно до ст. 6 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” відповідачу були направлені податкові вимоги за № 1/233 від 03.07.2008 р. і № 2/276 від 14.08.2008 р., але станом на 28.09.2009 р. погашення податкового боргу не здійснено.
У відповідності до п.п. 3.1.1. п. 3.1 ст. 3 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Зазначена сума заборгованості представником відповідача визнається, у зв’язку з чим суд відповідно до вимог ч.3 ст. 72 КАС України вважає ці обставини доведеними як такі, що визнаються сторонами.
Таким чином, оскільки відповідач не сплатив суми податкового боргу, суд задовольняє позовні вимоги Державної податкової інспекції у Мар’їнському районі до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Південнодонбаська № 3» про стягнення заборгованості зі сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 17-20, 51, 69-72, 86, 121, 158-164, 167 КАС України, суд, –
П О С Т А Н О В И В:
Задовольнити позов Державної податкової інспекції у Мар’їнському районі до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Південнодонбаська № 3» про стягнення заборгованості зі сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища.
Стягнути з Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Південнодонбаська № 3» (83000, м. Донецьк, вул. Артема, буд. 63, код ЄДРПОУ 33161769) на користь місцевого бюджету Єлизаветівської сільської ради (ЄДРПОУ 34686762, р/р 33114329700302 банк ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016) заборгованість зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 140 454 (сто сорок тисяч чотириста п’ятдесят чотири) грн. 98 коп.
Постанова ухвалена у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 26 листопада 2009 року.
Повний текст постанови виготовлений 30 листопада 2009 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Головіна К.І.