Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 листопада 2009 р. справа № 2а-16026/09/0570
час прийняття постанови: 10.30
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Бєломєстнова О. Ю.
при секретарі Піткль В.М.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
судді БєломєстноваО.Ю.
при секретарі Пітель В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Донецьку, по вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Гранум»
до Слов’янської об’єднаної Державної податкової інспекції Донецької області, Головного управління державного казначейства України в Донецькій області
про стягнення бюджетної заборгованості по податку на додану вартість у розмірі 79572грн.
за участю представників позивача Войтової І.С., Задорожнього М.С. за довіреністю
представників відповідача 1 Ламєкіна С.М. за довіреністю
представник відповідача 2 не з’явився
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Гранум» звернулося до суду з позовом до Слов’янської об’єднаної Державної податкової інспекції Донецької області, Головного управління державного казначейства України в Донецькій області про визнання бездіяльності відповідачів щодо невідшкодування позивачу податку на додану вартість за жовтень 2008р. в сумі 79572грн. протиправною; зобов’язання відповідача 1 надати відповідачу 2 висновок про відшкодування позивачу податок на додану вартість за жовтень 2008р. в розмірі 79572грн.; стягнення бюджетної заборгованості по податку на додану вартість у розмірі 79572грн.
В подальшому позивач уточнив позовні вимоги та просив суд стягнути з Державного бюджету на користь позивача бюджетне відшкодування податку на додану вартість за жовтень 2008р. у розмірі 79572грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ним була надана до Слов’янської ОДПІ Донецької області податкова декларація з податку на додану вартість за жовтень 2008 р. з відповідним розрахунком суми бюджетного відшкодування і заявою про повернення суми бюджетного відшкодування на рахунок платника податку в банку у розмірі 79 572грн.
Податковим органом була проведена виїзна позапланова перевірка з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, за результатами якої був складений відповідний акт. Податковим органом не встановлено порушень з боку позивача щодо визначення суми податку на додану вартість у розмірі 40064грн, яка підлягає відшкодуванню позивачу. Сума податку на додану вартість у розмірі 39508грн. не була підтверджена відповідачем 1, оскільки не було отримано результатів проведених перевірок відомостей суб’єктів господарювання (контрагентів), з якими ТОВ «Гранум» мав правові відносини у травні, червні, липні, вересні 2008р.
Відповідач 2 в порушення вимог п.п. 7.7.6 п. 7.7 ст. 7 Закону України „Про податок на додану вартість” був зобов’язаний на підставі отриманого висновку відповідача 1 надати позивачеві зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок позивача в обслуговуючому банку протягом п’яти операційних днів після отримання висновку відповідача 1.
За таких підстав, позивач просить стягнути з Державного бюджету України заборгованість з податку на додану вартість по декларації за жовтень 2008 р. у розмірі 79572 грн. та судові витрати.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Відповідач Слов’янська ОДПІ Донецької області позовні вимоги не визнав, вказуючи на те, що за результатами виїзних позапланових перевірок з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за жовтень 2008 р. був складений акт, яким не встановлено порушень з боку позивача щодо визначення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 40064грн. В подальшому за результатами виїзної позапланової перевірки з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за жовтень 2008 р. була складена довідка, відповідно до якої не встановлено порушень з боку позивача щодо визначення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 39508грн., на загальну суму 79572грн.
На виконання вимог п. 7.7.5 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» 23.12.2008р. Слов’янська ОДПІ направила до Управління Державного казначейства у м. Слов’янську ГУДКУ у Донецькій області висновок № 509 із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню ТОВ «Гранум», а саме 79572грн. (вх. №06-320 від 23.12.08р.).
У зв’язку з чим просять суд відмовити в задоволенні позову в частині вимог, заявлених до Словянської ОДПІ.
Представник відповідача ГУ ДКУ в Донецькій області в судове засідання не з’явився, надав клопотання про розгляд справи без їх участі.
Заслухавши пояснення представників позивача та представника відповідача 1, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Гранум» зареєстровано в якості юридичної особи, державна реєстрація проведена виконавчим комітетом Словянської міської ради 17.12.2001р., перебуває на податковому обліку в Слов’янській ОДПІ у Донецької області, є платником податку на додану вартість, включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за № 31586254.
Відповідач 1, Слов’янська об’єднана Державна податкова інспекція Донецької області є суб’єктом владних повноважень, якій в даних правовідносинах реалізує надані йому Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.
Відповідач 2, Головне управління Державного казначейства України в Донецької області у відповідності до ч. 2 ст. 50 Бюджетного кодексу України веде бухгалтерський облік всіх надходжень, що належать Державному бюджету України, та за поданням органів стягнення здійснює повернення коштів, що були помилково або надмірно зараховані до бюджету.
Судом встановлено, що за результатами господарської діяльності у жовтні 2008 р. ТОВ «Гранум» отримало від’ємне значення різниці між сумою податкового зобов’язання і сумою податкового кредиту звітного податкового періоду в розмірі 178755 грн. В попередньому податковому періоді (вересень 2008р.) позивач включив до складу податкового кредиту наступного звітного періоду (жовтень 2008р.) залишок від’ємного значення 2734198грн., про що свідчить податкова декларація з податку на додану вартість за жовтень 2008 р.
Згідно п.п. 7.7.2 п.п 7.7 ст. 7 Закону України „Про податок на додану вартість” якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг);
б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
У відповідності до п.п. 7.7.4 п. 7.7 ст. 7 вказаного Закону платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування.
20.11.2008 р. ТОВ «Гранум» надало до Слов’янської ОДПІ Донецької області податкову декларацію з податку на додану вартість за жовтень 2008 р. з розрахунком суми бюджетного відшкодування і заявою про повернення суми бюджетного відшкодування в розмірі 79572 грн.
Отже, в даному випадку платник податку прийняв рішення про відшкодування сум податку на додану вартість в зазначених розмірах шляхом зарахування на його рахунок, про що свідчить рядок 25.1 податкових декларацій з податку на додану вартість за жовтень 2008 р.
Відповідно до п.п. 7.7.5 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.
Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Підпунктом 7.7.6 п. 7.7 ст. 7 Закону України „Про податок на додану вартість” передбачено, що на підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ній суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.
На виконання зазначених вимог Слов’янською ОДПІ Донецької області була проведена виїзна позапланова перевірка позивача з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку: за жовтень 2008 р., за результатами якої був складені акт № 9211/23-4-31586254 від 12.12.2008р., за вересень –жовтень 2008 р. В подальшому за результатами виїзної позапланової перевірки з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за жовтень 2008 р. була складена довідка №76/23-4 від 17.12.2008р. за вересень-жовтень 2008р., відповідно до якої не встановлено порушень з боку позивача щодо визначення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 39508грн. Зазначеними актом та довідкою не встановлені порушення позивачем вимог діючого законодавства при визначенні сум податку на додану вартість у розмірі 79572грн., які підлягають бюджетному відшкодуванню.
У відповідності до п.п. 7.7.7 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» якщо за наслідками документальної невиїзної (камеральної) або позапланової виїзної перевірки (документальної) податковий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий податковий орган:
а) у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної податковим органом унаслідок таких перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з підпунктом 7.7.3 цього пункту у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів;
б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною податковим органом внаслідок проведення таких перевірок, податковий орган надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування;
в) у разі з'ясування внаслідок проведення таких перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови у наданні бюджетного відшкодування.
Перевіркою не була виявлена невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, податкова, податковим органом не приймались рішення про зменшення суми бюджетного відшкодування за зазначені податкові періоди.
23.12.2008р. податковим органом було надано органу держказначейства висновок про відшкодування податку на додану вартість.
Таким чином, Слов’янська об’єднана державна податкова інспекція Донецької області в даному випадку діяла у спосіб, передбачений законом.
В порядку п.п7.7.6 п.7.7. ст. 7 «Про податок на додану вартість» органи держказначейства зобов’язані на підставі отриманого висновку податкового органу надати ТОВ «Гранум» зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок позивача в обслуговуючому банку протягом п’яти операційних днів після отримання зазначеного висновку.
Відповідно до підпунктів 7.7.5, 7.7.6 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» позивач мав право на одержання бюджетного відшкодування протягом 40 днів з дня отримання податковим органом податкової декларації, але не пізніше 10 днів після проведення податковим органом перевірки.
На час розгляду справи позивачу не відшкодована з бюджету сума податку на додану вартість по податковій декларації за жовтень 2008 р. в загальному розмірі 79572грн.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Закон передбачає висновок податкового органу як достатню підставу для виникнення у органа державного казначейства обов’язку із відшкодування платнику податку на додану вартість.
З вказаних підстав суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню та стягує з Державного бюджету України на користь позивача бюджетну заборгованість з податку на додану вартість по податковим деклараціям за жовтень 2008 р. в сумі 79572 грн.
Згідно ст. 94 КАС України з Державного бюджету України на користь позивача підлягають стягненню судові витрати.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 94, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Гранум» до Слов’янської об’єднаної Державної податкової інспекції Донецької області, Головного управління державного казначейства України в Донецькій області про стягнення бюджетної заборгованості по податку на додану вартість за жовтень 2008р. у розмірі 79572грн. задовольнити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Гранум» (ЄДРПОУ 31586254, адреса: Донецька область, м. Миколаївка, вул.. Щорса, буд.5) бюджетну заборгованість з податку на додану вартість по податковою декларацією за жовтень 2008 р. в загальній сумі 79572 (сімдесят дев’ять тисяч п’ятсот сімдесят дві) грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Гранум» (ЄДРПОУ 31586254, адреса: Донецька область, м. Миколаївка, вул. Щорса, буд.5) судові витрати з судового збору в розмірі 795 ( сімсот дев’яносто п’ять) грн. 72 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку не було подано. У разі подання заяви про апеляційне оскарження, але не подання апеляційної скарги у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня складання постанови у повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Вступна та резолютивна частина постанови проголошена у судовому засіданні 26 листопада 2009р. Постанова виготовлена в повному обсязі 30 листопада 2009р.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження. Суддя Бєломєстнов О. Ю.