Постанова № 7002259, 27.11.2009, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
27.11.2009
Номер справи
2а-5980/09/4/0170
Номер документу
7002259
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

27.11.09Справа №2а-5980/09/4/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Циганової Г.Ю. , при секретарі Заєвській Н.В., за участю представників сторін: від позивача – Куртаметова, представник за дов.,

від відповідача – Муратова, представник за дов.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим

до Військового комісаріату АР Крим

про стягнення переплати пенсії,

Суть спору: Головне управління Пенсійного фонду України в АР Крим (далі - позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про стягнення з Військового комісаріату АР Крим (далі – відповідач) переплати пенсії у розмірі 14252,24 грн.

Представник позивача у судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі з підстав, наведених у адміністративному позові.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, з таких підстав, що у наданих позивачем відповідачу списках для здійснення перерахунку пенсії щодо колишніх військовослужбовців була вказана надбавка за особливі умови служби у розмірі 20%, але конкретно, що така надбавка виплачувалась за роботу з іонізуючими речовинами не було вказано. Зазначена надбавка була введена в дію Постановою Ради Міністрів СРСР №2855-1354 від 06.08.1951року і виплачувалася військовослужбовцям складальних бригад повірочних лабораторій вузла зв’язку та служб електромеханічного відділу, які постійно працюють або зайняті несенням служби у спеціальних спорудах технічної території у розмірі 30%. Зазначена надбавка також виплачувалась іншим військослужбовцям об’єктів “С”у розмірі –до 20%, в даному випадку це надбавка за службу на підводному човні з реактором з ядерною установкою, яка виплачувалась під час служби та після звільнення. Оскільки підставою для нарахування зазначеної надбавки є довідки відповідних військових частин, де проходили службу особи, яким виплачується пенсія, а зазначені довідки додані до матеріалів пенсійної справи та знаходяться в ГУ ПФУ в АР Крим, відповідач не мав відомостей про те, що Андрейчук О.Ф., Верещагин В.М., Денисов А.І., Заворуєв М.Б., Зайцев В.М., Кожевников В.М., Ломака В.Д., Луцаєвський Л.С., Петрунин М.А., Пивунов Б.Я.,Садюков Г.П., Семенов А.А., Чикмарев М.Д. проходили службу на об’єкті “С” та отримували надбавку за ОУС саме з цих підстав.

Вислухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, розглянувши надані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно з частиною 1 статтю 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції – переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Пунктом 7 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено коло суб'єктів владних повноважень, до яких віднесено орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до пунктів 1, 3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 № 121/2001, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що, зокрема, здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, а також забезпечує збирання та акумулювання коштів, призначених для пенсійного забезпечення.

Згідно з пунктом 1.1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 27 червня 2002 р. N 11-2 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 25 лютого 2008 р. N 5-5), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 липня 2002 р. за N 581/6869 Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі утворюють систему органів Пенсійного фонду України, який є центральним органом виконавчої влади.

Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду в АРК, реалізуючи свої завдання та функції в правовідносинах з фізичними та юридичними особами виступає як суб’єкт владних повноважень, який здійснює владну компетенцію.

Компетенцію адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ визначено статтею 17 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з пунктом 4 частини 1 якої компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Відповідно до ст.23 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”№ 1058-ІV від 09.07.2003 року спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.

Отже, орган Пенсійного фонду має право звертатися до суду у випадку виникнення спору з правовідносин за Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”№ 1058-ІV від 09.07.2003 року

З зазначених підстав, спір, що виникає між фізичними, юридичними особами та органами Пенсійного фонду України, у тому числі стосовно стягнення сум переплат пенсій, являється публічно-правовим та має розглядатися в порядку адміністративного судочинства.

Спеціальним Законом, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію є Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”№ 2262-ХІІ від 09.04.92р. (далі Закон № 2262).

Відповідно до п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.06р. № 1522 “Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян”та ст. 99 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007рік”№ 489-У від 19.12.06р. з 01.01.2007р. Головному Управлінню ПФУ в АР Крим надано функції з призначення (перерахунку) та виплати пенсій деяким категоріям громадян, зокрема, військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону № 2262.

Частиною 3 статті 63 Закону №2262 встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Відповідно до п.2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України 13.02.2008р. №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження інформації про перерахунок раніше призначеної пенсії списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Окрім того, пунктом 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007р. №3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 р. за N 135/134, встановлено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.

Згідно п.10 Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1235 від 26.09.2001р., військовий комісаріат Автономної Республіки Крим, обласні, Київський міський військові комісаріати, крім виконання функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, зокрема, забезпечують оформлення та подання документів органам Пенсійного фонду для призначення (перерахування) пенсій особам, звільненим з військової служби, і членам їх сімей відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а також у передбачених законодавством випадках виплату грошової допомоги звільненим з військової служби військовослужбовцям і сім'ям загиблих (померлих) військовослужбовців.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що уповноваженим структурним підрозділом, який зобов’язаний оформлювати та надати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії Міністерства Оборони України є Військовий комісаріат АР Крим.

Постановою Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007р. “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу”з 01.01.2008року встановлений новий порядок обчислення та розміри грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України.

На виконання вищезазначеної Постанови позивачем було направлено до відповідача списки осіб, пенсії яких(за яких) підлягають перерахунку з 01.01.2008р. за вислугу років Міністерства оборони України.

Судом досліджені документи стосовно пенсіонерів Андрейчука О.Ф., Верещагина В.М., Денисова А.І., Заворуєва М.Б., Зайцева В.М., Кожевникова В.М., Ломака В.Д., Луцаєвського Л.С., Петрунина М.А., Пивунова Б.Я.,Садюкова Г.П., Семенова А.А., Чикмарева М.Д., перевірені документи, на підставі яких був здійснений перерахунок, причини розбіжностей, виявлених у довідках, у зв’язку з чим встановлено наступне.

Судом встановлено, що пенсіонер Андрейчук Олександр Філімонович мав право на надбавку за особливі умови служби, як то за роботу з іонізуючими речовинами, у розмірі 20%. Військовим комісаріатом АР Крим Андрейчуку О. Ф. була надана довідка №087848 від 22.02.08р. про визначення грошового забезпечення станом на 01.01.08р. для перерахунку пенсії в сумі 2931,25 грн., у тому числі надбавка за ОУС у розмірі 20%*50% =10% у сумі 108,50 грн. На підставі вказаної довідки позивачем було зроблено перерахунок пенсії Андрійчук О.Ф. та з 01.01.2008р. розмір пенсії склав 2620,94 грн.

Військовим комісаріатом АР Крим 12.12.08р. надана позивачу друга довідка про розмір грошового забезпечення Андрейчук О.Ф., відповідно до якої з 01.01.2008р. його розмір склав 2822,88 грн., без визначення суми надбавки за особливі умови служби; розмір пенсії склав 2530,88 грн. Таким чином, за період з січня 2008р. до грудня 2009року позивачем необґрунтовано була виплачена пенсія Андрейчук О.Ф. більшому розмірі, ніж повинна була бути виплачена. Різниця між виплаченою пенсією та пенсією, що мала бути виплачена склала 1080,72 грн.(90,06 грн.х12 міс), що також підтверджується розрахунком(а.с.153).

Верещагин Валерій Максимович мав право на надбавку за особливі умови служби, як то за роботу по обслуговуванню та експлуатації ядерних боєприпасів, у розмірі 30%. Військовим комісаріатом АР Крим Верещагину В. М. була надана довідка №086530 від 22.02.08р. про визначення грошового забезпечення станом на 01.01.08р. для перерахунку пенсії у сумі 2105,80 грн., у тому числі надбавка за ОУС у розмірі 30%*50% =15% у сумі 114,00 грн. На підставі вказаної довідки позивачем було зроблено перерахунок пенсії Верещагина В. М. та з 01.01.2008р. розмір пенсії склав 1652,29 грн.

Військовим комісаріатом АР Крим 12.12.08р. надана позивачу друга довідка про розмір грошового забезпечення Верещагину В. М., відповідно до якої з 01.01.2008р. його розмір склав 1991,80 грн., без визначення суми надбавки за особливі умови служби; розмір пенсії склав 1567,93 грн. Таким чином, за період з січня 2008р. до грудня 2009року позивачем необґрунтовано була виплачена пенсія Верещагину В. М. більшому розмірі, ніж повинна була бути виплачена. Різниця між виплаченою пенсією та пенсією, що мала бути виплачена склала 1012,32 грн.(84,36 грн.х12 міс), що також підтверджується розрахунком(а.с.153).

Судом встановлено, що пенсіонер Денисов Анатолій Іванович мав право на надбавку за особливі умови служби, як то за роботу з іонізуючими речовинами, у розмірі 30%. Військовим комісаріатом АР Крим Денисову А.І. була надана довідка №0106917 від 22.02.08р. про визначення грошового забезпечення станом на 01.01.08р. для перерахунку пенсії у сумі 2006,75 грн., у тому числі надбавка за ОУС у розмірі 30%*50% =15% у сумі 120,00 грн. На підставі вказаної довідки позивачем було зроблено перерахунок пенсії Денисову А.І. та з 01.01.2008р. розмір пенсії склав 1244,19 грн.

Військовим комісаріатом АР Крим 12.12.08р. надана позивачу друга довідка про розмір грошового забезпечення Денисову А.І., відповідно до якої з 01.01.2008р. його розмір склав 1886,75 грн., без визначення суми надбавки за особливі умови служби; розмір пенсії склав 1169,79 грн. Таким чином, за період з січня 2008р. до грудня 2009року позивачем необґрунтовано була виплачена пенсія Денисову А.І. більшому розмірі, ніж повинна була бути виплачена. Різниця між виплаченою пенсією та пенсією, що мала бути виплачена склала 892,80 грн.(74,40 грн.х12 міс), що також підтверджується розрахунком(а.с.153).

Пенсіонер Заворуєв Михайло Борисович мав право на надбавку за особливі умови служби, як то за роботу по обслуговуванню та експлуатації ядерних зарядів, у розмірі 30%. Військовим комісаріатом АР Крим Заворуєву М. Б. була надана довідка №066242 від 19.02.08р. про визначення грошового забезпечення станом на 01.01.08р. для перерахунку пенсії в сумі 2993,00 грн., у тому числі надбавка за ОУС у розмірі 30%*50% =15% у сумі 161,25 грн. На підставі вказаної довідки позивачем було зроблено перерахунок пенсії Заворуєву М. Б. та з 01.01.2008р. розмір пенсії склав 2129,24 грн.

Військовим комісаріатом АР Крим 12.12.08р. надана позивачу друга довідка про розмір грошового забезпечення Заворуєву М. Б., відповідно до якої з 01.01.2008р. його розмір склав 2831,75 грн., без визначення надбавки за особливі умови служби; розмір пенсії склав 2019,59 грн. Таким чином, за період з січня 2008р. до грудня 2009року позивачем необґрунтовано була виплачена пенсія Заворуєву М. Б. більшому розмірі, ніж повинна була бути виплачена. Різниця між виплаченою пенсією та пенсією, що мала бути виплачена склала 1315,80 грн.(109,65 грн.х12 міс), що також підтверджується розрахунком(а.с.153).

Судом встановлено, що пенсіонер Зайцев Валентин Миколайович мав право на надбавку за особливі умови служби, як то за роботу з іонізуючими речовинами, у розмірі 20%. Військовим комісаріатом АР Крим Зайцеву В.М. була надана довідка №067272 від 20.02.08р. про визначення грошового забезпечення станом на 01.01.08р. для перерахунку пенсії 3003,50 грн., у тому числі надбавка за ОУС у розмірі 20%*50% =10% у сумі 107,50 грн. На підставі вказаної довідки позивачем було зроблено перерахунок пенсії Зайцеву В.М. та з 01.01.2008р. розмір пенсії склав 2427,09 грн.

Військовим комісаріатом АР Крим 12.12.08р. надана позивачу друга довідка про розмір грошового забезпечення Зайцеву В.М., відповідно до якої з 01.01.2008р. його розмір склав 2896,00 грн., без визначення суми надбавки за особливі умови служби, розмір пенсії склав 2347,54 грн. Таким чином, за період з січня 2008р. до грудня 2009року позивачем необґрунтовано була виплачена пенсія Зайцеву В.М. більшому розмірі, ніж повинна була бути виплачена. Різниця між виплаченою пенсією та пенсією, що мала бути виплачена склала 954,60 грн.(79,55 грн.х12 міс), що також підтверджується розрахунком(а.с.153).

Судом встановлено, що пенсіонер Кожевников Віктор Михайлович мав право на надбавку за особливі умови служби, як то за роботу з іонізуючими речовинами, у розмірі 20%. Військовим комісаріатом АР Крим Кожевникову В. М. була надана довідка №089975 від 22.02.08р. про визначення грошового забезпечення станом на 01.01.08р. для перерахунку пенсії в сумі 2762,62 грн., у тому числі надбавка за ОУС у розмірі 20%*50% =10% у сумі 107,50 грн. На підставі вказаної довідки позивачем було зроблено перерахунок пенсії Кожевникову В. М. та з 01.01.2008р. розмір пенсії склав 1972,59 грн.

Військовим комісаріатом АР Крим 12.12.08р. надана позивачу друга довідка про розмір грошового забезпечення Кожевникову В. М., відповідно до якої з 01.01.2008р. його розмір склав 2655,13 грн., без визначення суми надбавки за особливі умови служби, розмір пенсії склав 1899,49 грн. Таким чином, за період з січня 2008р. до грудня 2009року позивачем необґрунтовано була виплачена пенсія Кожевникову В. М. більшому розмірі, ніж повинна була бути виплачена. Різниця між виплаченою пенсією та пенсією, що мала бути виплачена склала 877,20 грн.(73,10грн.х12 міс), що також підтверджується розрахунком(а.с.153).

Судом встановлено, що пенсіонер Ломака Віктора Данилович мав право на надбавку за особливі умови служби, як то за роботу з іонізуючими речовинами, у розмірі 20%. Військовим комісаріатом АР Крим Ломака В.Д. була надана довідка №089306 від 22.02.08р. про визначення грошового забезпечення станом на 01.01.08р. для перерахунку пенсії в сумі 1898,62 грн., у тому числі надбавка за ОУС у розмірі 20%*50% =10% у сумі 76,00 грн. На підставі вказаної довідки позивачем було зроблено перерахунок пенсії Ломака В.Д. та з 01.01.2008р. розмір пенсії склав 1281,11 грн.

Військовим комісаріатом АР Крим 12.12.08р. надана позивачу друга довідка про розмір грошового забезпечення Ломака В.Д., відповідно до якої з 01.01.2008р. його розмір склав 1822,63 грн., без визначення суми надбавки за особливі умови служби, розмір пенсії склав 1231,71 грн. Таким чином, за період з січня 2008р. до грудня 2009року позивачем необґрунтовано була виплачена пенсія Ломака В.Д. більшому розмірі, ніж повинна була бути виплачена. Різниця між виплаченою пенсією та пенсією, що мала бути виплачена склала 592,80 грн.(49,40 грн.х12 міс), що також підтверджується розрахунком(а.с.153).

Судом встановлено, що пенсіонер Луцаєвський Леонід Семенович мав право на надбавку за особливі умови служби, як то за роботу по обслуговуванню та експлуатації ядерних боєприпасів, у розмірі 30%. Військовим комісаріатом АР Крим Луцаєвському Л. С. була надана довідка №079445 від 20.02.08р. про визначення грошового забезпечення станом на 01.01.08р. для перерахунку пенсії в сумі 2974,65 грн., у тому числі надбавка за ОУС у розмірі 30%*50% =15% у сумі 162,75 грн. На підставі вказаної довідки позивачем було зроблено перерахунок пенсії Луцаєвському Л. С. та з 01.01.2008р. розмір пенсії склав 2348,48 грн.

Військовим комісаріатом АР Крим 12.12.08р. надана позивачу друга довідка про розмір грошового забезпечення Луцаєвському Л. С., відповідно до якої з 01.01.2008р. його розмір склав 2811,90 грн., без визначення суми надбавки за особливі умови служби, розмір пенсії склав 2259,16 грн. Таким чином, за період з січня 2008р. до грудня 2009року позивачем необґрунтовано була виплачена пенсія Луцаєвському Л. С. більшому розмірі, ніж повинна була бути виплачена. Різниця між виплаченою пенсією та пенсією, що мала бути виплачена склала 1503,84 грн.(125,32грн.х12 міс), що також підтверджується розрахунком(а.с.153).

Судом встановлено, що пенсіонер Петрунин Михайло Арсентійович мав право на надбавку за особливі умови служби у розмірі 30%. Військовим комісаріатом АР Крим Петрунину М. А. була надана довідка №086834 від 22.02.08р. про визначення грошового забезпечення станом на 01.01.08р. для перерахунку пенсії у сумі 3185,70 грн., у тому числі надбавка за ОУС у розмірі 30%*50% =15% у сумі 171,00 грн. На підставі вказаної довідки позивачем було зроблено перерахунок пенсії Петрунину М. А. та з 01.01.2008р. розмір пенсії склав 2355,85 грн.

Військовим комісаріатом АР Крим 12.12.08р. надана позивачу друга довідка про розмір грошового забезпечення Петрунину М. А., відповідно до якої з 01.01.2008р. його розмір склав 3014,70 грн., без визначення суми надбавки за особливі умови служби, розмір пенсії склав 2234,44 грн. Таким чином, за період з січня 2008р. до грудня 2009року позивачем необґрунтовано була виплачена пенсія Петрунину М. А. більшому розмірі, ніж повинна була бути виплачена. Різниця між виплаченою пенсією та пенсією, що мала бути виплачена склала 1456,92 грн.(121,41грн.х12 міс), що також підтверджується розрахунком(а.с.153).

Судом встановлено, що пенсіонер Пивунов Борис Яковлевич мав право на надбавку за особливі умови служби у розмірі 30%. Військовим комісаріатом АР Крим Пивунову Б.Я. була надана довідка №087601 від 22.02.08р. про визначення грошового забезпечення станом на 01.01.08р. для перерахунку пенсії у сумі 3153,75 грн., у тому числі надбавка за ОУС у розмірі 30%*50% =15% у сумі 172,50 грн. На підставі вказаної довідки позивачем було зроблено перерахунок пенсії Пивунову Б.Я. та з 01.01.2008р. розмір пенсії склав 2932,38 грн.

Військовим комісаріатом АР Крим 12.12.08р. надана позивачу друга довідка про розмір грошового забезпечення Пивунову Б.Я., відповідно до якої з 01.01.2008р. його розмір склав 2981,25 грн., без встановлення суми надбавки за особливі умови служби, сума пенсії склала 2777,13 грн. Таким чином, за період з січня 2008р. до грудня 2009року позивачем необґрунтовано була виплачена пенсія Пивунову Б.Я. більшому розмірі, ніж повинна була бути виплачена. Різниця між виплаченою пенсією та пенсією, що мала бути виплачена склала 1863,00 грн.(155,25грн.х12 міс), що також підтверджується розрахунком(а.с.153).

Судом встановлено, що пенсіонер Садюков Геннадій Петрович мав право на надбавку за особливі умови служби, як то за роботу з іонізуючими речовинами, у розмірі 20%. Військовим комісаріатом АР Крим Садюкову Г.П. була надана довідка №074538 від 20.02.08р. про визначення грошового забезпечення станом на 01.01.08р. для перерахунку пенсії у сумі 1568,25 грн., у тому числі надбавка за ОУС у розмірі 20%*50% =10% у сумі 64,50 грн. На підставі вказаної довідки позивачем було зроблено перерахунок пенсії Садюкову Г.П. та з 01.01.2008р. розмір пенсії склав 1442,74 грн.

Військовим комісаріатом АР Крим 12.12.08р. надана відповідачу друга довідка про розмір грошового забезпечення Садюкову Г.П., відповідно до якої з 01.01.2008р. його розмір склав 1503,75грн., без встановлення суми надбавки за особливі умови служби, сума пенсії склала 1385,34 грн. Таким чином, за період з січня 2008р. до грудня 2009року позивачем необґрунтовано була виплачена пенсія Садюкову Г.П. більшому розмірі, ніж повинна була бути виплачена. Різниця між виплаченою пенсією та пенсією, що мала бути виплачена склала 668,80 грн.(57,40 грн.х12 міс), що також підтверджується розрахунком(а.с.153).

Судом встановлено, що пенсіонер Семенов Анатолій Андрійович мав право на надбавку за особливі умови служби, як то за роботу з іонізуючими речовинами, у розмірі 20%. Військовим комісаріатом АР Крим Семенову А. А. була надана довідка №088063 від 22.02.08р. про визначення грошового забезпечення станом на 01.01.08р. для перерахунку пенсії у сумі 1836,75 грн., у тому числі надбавка за ОУС у розмірі 20%*50% =10% у сумі 76,00 грн. На підставі вказаної довідки позивачем було зроблено перерахунок пенсії Семенову А. А. та з 01.01.2008р. розмір пенсії склав 1104,21 грн.

Військовим комісаріатом АР Крим 12.12.08р. надана позивачу друга довідка про розмір грошового забезпечення Семенову А. А., відповідно до якої з 01.01.2008р. його розмір склав 1760,75 грн., без встановлення суми надбавки за особливі умови служби, сума пенсії склала 1062,41 грн. Таким чином, за період з січня 2008р. до грудня 2009року позивачем необґрунтовано була виплачена пенсія Семенову А. А. більшому розмірі, ніж повинна була бути виплачена. Різниця між виплаченою пенсією та пенсією, що мала бути виплачена склала 501,60 грн.(41,80грн.х12 міс), що також підтверджується розрахунком(а.с.153).

Судом встановлено, що пенсіонер Чикмарев Михайло Дмитрович мав право на надбавку за особливі умови служби, як то за роботу по обслуговуванню та експлуатації ядерних боєприпасів, у розмірі 30%. Військовим комісаріатом АР Крим Чикмареву М.Д. була надана довідка №125650 від 04.03.08р. про визначення грошового забезпечення станом на 01.01.08р. для перерахунку пенсії у сумі 3735,25 грн., у тому числі надбавка за ОУС у розмірі 30%*50% =15% у сумі 210,00 грн. На підставі вказаної довідки позивачем було зроблено перерахунок пенсії Чикмареву М.Д. та з 01.01.2008р. розмір пенсії склав 2502,65 грн.

Військовим комісаріатом АР Крим 12.12.08р. надана позивачу друга довідка про розмір грошового забезпечення Чикмареву М.Д., відповідно до якої з 01.01.2008р. його розмір склав 3225,25 грн., без встановлення суми надбавки за особливі умови служби, сума пенсії склала 2376,65 грн. Таким чином, за період з січня 2008р. до грудня 2009року позивачем необґрунтовано була виплачена пенсія Чикмареву М.Д. більшому розмірі, ніж повинна була бути виплачена. Різниця між виплаченою пенсією та пенсією, що мала бути виплачена склала 1512,00 грн.(126,00грн.х12 міс), що також підтверджується розрахунком(а.с.153).

У судовому засіданні факт надання відповідачем позивачу довідки, з помилковим розміром грошового забезпечення Андрейчуку О.Ф., Верещагину В.М., Денисову А.І., Заворуєву М.Б., Зайцеву В.М., Кожевникову В.М., Ломаке В.Д., Луцаєвському Л.С., Петрунину М.А., Пивунову Б.Я., Садюкову Г.П., Семенову А.А., Чикмареву М.Д. представником відповідача не заперечувався. Однак відповідач вважає, що довідка була видана з вини позивача, оскільки у списках, що були направленні позивачем відповідачу відомості про склад грошового забезпечення вказаним особам не відповідають дійсності. Окрім того, позивач зобов’язаний був перевіряти надані відповідачем довідки.

Суд вважає, що заперечення відповідача є необґрунтованими з наступних підстав.

Посилання відповідача на ту обставину, що позивач не здійснив перевірку наданих відповідачем довідок, є необґрунтованим оскільки відповідно до п.9 постанови Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.3008р. така перевірка є правом, а не обов’язком позивача.

Посилання відповідача на лист Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 26.05.2008р., як на підставу виключення із грошового забезпечення Андрейчук О.Ф., Верещагина В.М., Денисова А.І., Заворуєва М.Б., Зайцева В.М., Кожевникова В.М., Ломака В.Д., Луцаєвського Л.С., Петрунина М.А., Пивунова Б.Я.,Садюкова Г.П., Семенова А.А., Чикмарева М.Д. надбавки за особливі умови служби є необґрунтованим, оскільки у зазначеному листі Департамент фінансів процитував норми Постанови Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008р., тобто фактично надав роз’яснення зазначеної Постанови.

Посилання відповідача на відсутність у нього інформації щодо виду надбавки, яку отримували вказані пенсіонері є необґрунтованими, оскільки ця обставина не надає право відповідачу видавати довідки, які не відповідають діючим нормативно-правовим актам. У разі відсутності відповідної інформації відповідач мав право звернутися до позивача або відповідної військової частини, де проходили службу Андрейчук О.Ф., Верещагин В.М., Денисов А.І., Заворуєв М.Б., Зайцев В.М., Кожевников В.М., Ломака В.Д., Луцаєвський Л.С., Петрунин М.А., Пивунов Б.Я.,Садюков Г.П., Семенов А.А., Чикмарев М.Д. із запитом про надання відповідної інформації.

Окрім того, суд звертає увагу сторін, що відповідач самостійно виявив допущену ним помилку, а відтак він мав можливість встановити відомості про те, яка саме надбавка за особливі умови служби виплачувалася Андрейчуку О.Ф., Верещагину В.М., Денисову А.І., Заворуєву М.Б., Зайцеву В.М., Кожевникову В.М., Ломаке В.Д., Луцаєвському Л.С., Петрунину М.А., Пивунову Б.Я., Садюкову Г.П., Семенову А.А., Чикмареву М.Д. до здійснення перерахунку.

Необґрунтовані посилання відповідача і на список осіб, пенсії яких(по яких) підлягають перерахунку з 01.01.2008р., що був направлений позивачем на адресу відповідача, оскільки зазначений список вміщує в собі всі види грошового забезпечення, які виплачувалися Андрейчуку О.Ф., Верещагину В.М., Денисову А.І., Заворуєву М.Б., Зайцеву В.М., Кожевникову В.М., Ломаке В.Д., Луцаєвському Л.С., Петрунину М.А., Пивунову Б.Я.,Садюкову Г.П., Семенову А.А., Чикмареву М.Д. до здійснення перерахунку, у тому числі і надбавку за особливі умови служби. Більш детальніше описання надбавки за особливі умови служби у зазначених списках нормативно-правовими актами не передбачене. На думку суду, зазначені списки для відповідача мають суто формальне значення, оскільки не є обов’язковими в частині складу та розміру грошового забезпечення, найменуванню посад на день звільнення зі служби та військових звань військовослужбовців, оскільки саме до повноважень відповідача віднесено оформлення та надання відповідних відомостей.

Відповідно до ст. 65 Закону №2262 особи, винні в порушенні законодавства про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, зазначених у цьому Законі, а також у несвоєчасному оформленні або поданні документів для призначення пенсії, у видачі для оформлення пенсій недостовірних даних і документів, несуть цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Окрім того, таке правило закріплене ч.2 статті 101 Закону України “Про пенсійне забезпечення”N 1788-XII від 05.11.1991, відповідно до якої підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

Дії відповідача, під час надання довідки для перерахунку пенсії Андрейчуку О.Ф., Верещагину В.М., Денисову А.І., Заворуєву М.Б., Зайцеву В.М., Кожевникову В.М., Ломаке В.Д., Луцаєвському Л.С., Петрунину М.А., Пивунову Б.Я.,Садюкову Г.П., Семенову А.А., Чикмареву М.Д. із зазначенням більшого розміру грошового забезпечення, ніж передбачено законодавством, вказаним принципам не відповідають. Військовий комісаріат діяв не у спосіб, що передбачений законом, обставини, що мали значення для прийняття відповідного рішення, їм були залишені поза увагою, також в діях відповідача відсутня добросовісність та розсудливість.

За таких обставин, враховуючи, що фактично переплата пенсії Андрейчуку О.Ф., Верещагину В.М., Денисову А.І., Заворуєву М.Б., Зайцеву В.М., Кожевникову В.М., Ломаке В.Д., Луцаєвському Л.С., Петрунину М.А., Пивунову Б.Я.,Садюкову Г.П., Семенову А.А., Чикмареву М.Д. стала можливою у зв'язку з подачею відповідачем до Головного управління пенсійного фонду України в АР Крим довідки у якої був завищений розмір грошового забезпечення колишнього військовослужбовця, суд пришов до висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача суми переплат пенсії, виплачених надміру внаслідок подання недостовірних даних, є обґрунтованими, підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню в повному обсязі.

У судовому засіданні, яке відбулось 27.11.2009 р., оголошено вступну та резолютивну частини постанови, постанова викладена у повному обсязі 02.12.2009 року.

Керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Військового комісаріату АР Крим (м. Сімферополь, вул. Київська, 152; ЄДРПОУ 07785820) на користь Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим (р/р №25604701101024 в КРУ ВАТ “Державний ощадний банк України”, МФО 384805, ЗКПО 19003828) суму переплати пенсії у розмірі 14252,40 грн.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складання постанови у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

          Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня складання постанови у повному обсязі через Окружний адміністративний суд АР Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).

Суддя                                                   Циганова Г.Ю.