
номер провадження справи 17/108/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01.11.2017 Справа № 908/1688/17
за позовною заявою: заступника керівника Запорізької місцевої прокуратури № 3 Запорізької області (69006, м. Запоріжжя, вул. Добролюбова, 14) в інтересах держави в особі:
позивача: Державної екологічної інспекції у Запорізькій області, 69035, м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, 72 а
до відповідача: командитного товариства Запорізький завод високовольтної апаратури Вакатов і компанія, 69069, м. Запоріжжя, Дніпровське шосе, буд. 13
про стягнення 34 090,68 грн.
суддя Корсун Віталій Леонідович
від прокуратури: ОСОБА_1, посвідчення від 17.11.14 № 030389
від позивача: ОСОБА_2, довіреність від 12.09.17 № 3152/12
ОСОБА_3, довіреність від 23.10.17 № 3700/12
від відповідача: не зявився
СУТЬ СПОРУ:
18.08.16 до господарського суду Запорізької області звернувся заступника керівника Запорізької місцевої прокуратури № 3 Запорізької області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Запорізькій області (далі Інспекція) з позовними вимогами про стягнення з командитного товариства Запорізький завод високовольтної апаратури - Вакатов і компанія (надалі КТ ЗЗВА - Вакатов і компанія) шкоди завданої державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства в розмірі 34 090,68 грн.
18.08.17 автоматизованою системою документообігу суду визначено вищевказану позовну заяву до розгляду судді Корсуну В.Л.
Ухвалою від 18.08.17 судом порушено провадження у справі № 908/1688/17, якій присвоєно № провадження 17/108/17, судове засідання призначено на 13.09.17.
Ухвалою суду від 13.09.17 продовжено строк вирішення спору на 15 днів до 02.11.17, розгляд справи відкладено на 24.10.17.
Ухвалою від 24.10.17 розгляд справи відкладено на 01.11.17.
За клопотанням представників позивача та прокурора розгляд справи здійснювався без застосування технічних засобів фіксації судового процесу.
У засіданні суду 01.11.17, на підставі ст. ст. 821, 85 ГПК України, судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Представникам позивача та прокурору повідомлено про дату виготовлення рішення у повному обсязі.
Прокурор та позивач, в особі уповноважених представників, підтримали позовні вимоги у повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві від 18.08.17 № 5916вих-17, з урахуванням додаткових пояснень, зазначали наступне. Інспекцією було проведено планову перевірку відповідача за результатами якої було встановлено порушення вимог чинного законодавства України, а саме здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади, що є порушенням ст. 11 ЗУ «Про охорону атмосферного повітря». У звязку чим, позивачем було розраховано шкоду заподіяну державі в розмірі 34 090,68 грн., яку просять стягнути з відповідача за загальний період із 20.06.13 по 26.03.14 включно та за період із 14.10.13 по 26.03.14 включно за промисловими майданчиками підприємства перелік яких наведено в позовній заяві у цій справі.
Відповідач в судові засідання жодного разу не зявився, про причини неявки суд не повідомив. Про дату, час та місце судових засідань відповідач повідомлений своєчасно та належним чином шляхом направлення на його адресу відповідних ухвал.
Згідно з ч. 1 ст. 64 ГПК України, ухвала про порушення провадження у справі надсилається сторонам, прокурору, якщо він є заявником, за повідомленою ними господарському суду поштовою адресою. У разі ненадання сторонами інформації щодо їх поштової адреси, ухвала про відкриття провадження у справі надсилається за адресою місцезнаходження (місця проживання) сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ... У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їм належним чином.
Відповідно до п.п. 3.1. п. 3 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 № 18 Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції, місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи - підприємця визначається на підставі відомостей, внесених до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців …
Згідно із відомостями отриманими на безкоштовний запит суду з офіційного сайту Міністерства юстиції України: https://usr.minjust.gov.ua (роздруківка з сайту долучена до матеріалів справи), станом на час порушення провадження у справі №908/1688/17, місцезнаходженням відповідача є адреса: 69069, м. Запоріжжя, вул. Дніпровське шосе, буд. 13.
Ухвали суду про порушення провадження у справі № 908/1688/17 від 18.08.17, про продовження строку розгляду справи від 13.09.17 та про відкладення розгляду справи від 24.10.17 направлені до КТ ЗЗВА Вакатов і компанія за адресою: 69069, м. Запоріжжя, вул. Дніпровське шосе, буд. 13.
Як свідчить наявне в матеріалах справи № 908/1688/17 повідомлення про вручення поштового відправлення, ухвала суду від 18.08.17 про порушення провадження у цій справі вручена уповноваженому представнику відповідача працівником відповідного виробничого підрозділу ДППЗ «Укрпошта» - 04.09.17.
Таким чином, у суду є достатні підстави вважати, що відповідач про дату, час та місце розгляду даної справи був повідомлений належним чином у відповідності із приписами закону. Підстави неявки відповідача суду не відомі.
За таких обставин суд визнав за можливе розглянути справу по суті без участі представника відповідача, за наявними у справі матеріалами та поясненнями представника позивача в порядку ст. 75 ГПК України.
Дослідивши матеріали справи та заслухавши представників позивача та прокурора, суд
ВСТАНОВИВ:
Як свідчать матеріали справи № 908/1688/17, Держуправлінням охорони навколишнього природного середовища в Запорізькій області командитному товариству Запорізький завод високовольтної апаратури - Вакатов і компанія було видано наступні дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, а саме: дозвіл № 2310136900-56а від 29.04.11 (термін дії з 29.04.11 по 13.10.13); дозвіл від 29.04.11 за № 2310136900-56 (термін дії з 29.04.11 по 19.06.13); дозвіл від 27.03.14 (№ 2310136900-56 (термін дії вказаного дозволу з 27.03.14 по 26.03.19).
Державна екологічна інспекція у Запорізькій області (далі Інспекція) відповідно до наданого до справи Положення про державну екологічну інспекцію у Запорізькій області (затв. наказом Державної екологічної інспекції України від 28.09.17 № 652), здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням … вимог законодавства про екологічну та радіаційну безпеку, (…) законодавства про охорону атмосферного повітря у т.ч. щодо наявності та додержання дозволів на викиди забруднюючих речовин …
У період часу з 14.03.16 по 31.03.16 Інспекцією проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства КТ ЗЗВА - Вакатов і компанія за наслідками якої складено відповідний ОСОБА_3.
В ході перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами перевіряючими було встановлено, що (…) КТ ЗЗВА Вакатов і компанія у період з 20.06.13 по 26.03.14 включно джерела викидів №№ 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 27, 28, 29, 30, 34, 35, 36, 42, 43, 45, 49, 50, 55, 56, 58, 71, 73, 77, 79, 83, 84, 90, 95, 96, 103, 104, 105, 106, 107, 109, 111, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 135, 136, 137, 138, 139, 142, 145, 146, 148, 149, 150, 151, 152, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177 та у період з 14.10.13 по 20.03.14 джерела викидів №№ 40, 41, 98, 110, 112, 178, 179, 180, 181, 182 на промисловому майданчику за адресою: 69069, м. Запоріжжя, Ленінський район, Дніпропетровське шосе, 13 експлуатувало технологічне обладнання та здійснювало викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади, що є порушенням ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря». Акт перевірки отримано генеральним директором КТ ЗЗВА-Вакатов і компанія ОСОБА_4
06.04.16 генеральному директору КТ ЗЗВА Вакатов і компанія ОСОБА_5 Інспекцією було винесено Припис за № 03/007-П (який особисто отримав генеральний директор КТ ЗЗВА Вакатов і компанія ОСОБА_4О.) про необхідність:
- здійснити заходи щодо контролю за дотриманням встановлених граничнодопустимих викидів забруднюючих речовин по джерелам викидів №№ 6, 7, 8, 10, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 34, 36, 40, 42, 45, 49, 50, 56, 58, 83, 104, 105, 106, 112, 116, 117, 118, 119, 126, 145, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 176, 177, 183 відповідно до розділу 5 дозволу на викиди. Термін виконання 29.06.16;
- здійснити перевірку на відповідність фактичних параметрів роботи ГОУ проектним показникам (ефективність роботи ГОУ) джерел викидів № № 6, 7, 8, 10, 12, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 40, 43, 45, 49, 58, 104, 177, 183, 106. Термін виконання 29.06.16;
- привести у технічно справний стан водяну завісу гідрофільтру цеху зварювально збірного виробництва (джерело викиду № 21). Термін виконання 27.04.16;
- привести тиск води на зрошення скруберу ЦС-10 (джерело викиду № 18, цеху зварювально збірного виробництва) у відповідність до проектної (технічної) документації та паспорту ГОУ. Термін виконання 27.04.16;
- усунути корозійне пошкодження газоходу ГОУ після каплевловлювача (джерело викиду № 12, цех зварювально збірного виробництва) . Термін виконання 27.04.16;
- забезпечити своєчасне очищення ГОУ від вловленого пилу (джерело викиду № 183, відділ ремонту). Термін виконання 27.04.16;
- усунути перевищення нормативів ГДС забруднюючих речовин із зворотними водами, які скидаються через випуск № 1 «сухий період» у р. Дніпро (через затоку ОСОБА_4) по залізу загальному та забезпечити дотримання встановлених у дозволі на спеціальне водокористування нормативів скиду забруднюючих речовин із зворотними водами через випуски № 1, 2 у р. Дніпро (через затоку ОСОБА_4). Термін виконання 29.06.16;
- забезпечити ведення державного обліку водокористування та складання звіту про використання води за формою 2 - ТП (водгосп) з дотриманням встановлених вимог та з врахуванням виявлених порушень. Термін виконання 27.04.16;
- скоригувати та погодити в установленому порядку з Департаментом екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації Графік відбору проб і проведення лабораторного контролю зворотних вод, а саме: включити рівень радіоактивності води по випуску № 1 у р. Дніпро (через затоку ОСОБА_4). Термін виконання 27.04.16;
- забезпечити дотримання вимог Графіку відбору проб і проведення лабораторного контролю зворотних вод. Термін виконання 29.06.16;
- здійснити очистку зливоприймачів біля зовнішньої території виробничого корпусу підприємства. Термін виконання 27.04.16;
- розробити та впровадити заходи по забезпеченню ефективної очистки всього обсягу зворотних вод, які надходять на очисні споруди підприємства. Термін виконання 29.06.16;
- організувати ведення первинного поточного обліку кількості, типу і складу відходів та пакувальних матеріалів і тари, за встановленою формою № 1-ВТ по наступним видам відходів: препарати та речовини фармацевтичні, засоби і товари лікарські, їх залишки зіпсовані, прострочені або неіндефіковані; відходи від надання послуг з охорони здоров'я людей (діагностика, профілактика, лікування тощо); засоби індивідуального захисту зіпсовані або відпрацьовані тощо. Термін виконання 27.04.16;
- визначити та погодити склад і властивості відходів, що утворюються, ступінь їх небезпечності для навколишнього природного середовища: одягу захисного зіпсованого, відпрацьованого чи забрудненого; взуття захисного зношеного чи зіпсованого; препаратів та речовин фармацевтичних, засобів і товарів лікарських, їх залишків зіпсованих, прострочених або неіндефікованих; відходів від надання послуг з охорони здоров'я людей (діагностики, профілактики, лікування тощо); засобів індивідуального захисту зіпсованих або відпрацьованих; обладнання електронного загального призначення зіпсованого, відпрацьованого чи не ремонтопридатного тощо. Термін виконання 29.06.16;
- здійснити заходи для максимальної утилізації відходів, реалізації чи передачі їх іншим споживачам або підприємствам, установам та організаціям, що займаються збиранням, обробленням та утилізацією відходів, а саме організувати збирання, зберігання та передачу для утилізації спеціалізованим організаціям наступних видів відходів: одягу захисного зіпсованого, відпрацьованого чи забрудненого; взуття захисного зношеного чи зіпсованого; препаратів та речовин фармацевтичних, засобів і товарів лікарських, їх залишків зіпсованих, прострочених або неіндефікованих; відходів від надання послуг з охорони здоров'я людей (діагностики, профілактики, лікування тощо); засобів індивідуального захисту зіпсованих або відпрацьованих; обладнання електронного загального призначення зіпсованого, відпрацьованого чи не ремонтопридатного тощо. Термін виконання 29.06.16;
- усунути недоліки поданої статистичної звітності за формою № 1 - відходи «Поводження з відходами» до органу державної статистики за місцем здійснення економічної діяльності (зазначених в акті перевірки від 31.03.16). Термін виконання 27.04.16;
- організувати ведення в установленому порядку реєстрових карт відходів, що утворюються на підприємстві за їх наступними видами: препаратів та речовин фармацевтичних, засобів і товарів лікарських, їх залишків зіпсованих, прострочених або неіндефікованих; відходів від надання послуг з охорони здоров'я людей (діагностики, профілактики, лікування тощо); засобів індивідуального захисту зіпсованих або відпрацьованих тощо. Термін виконання 29.06.16.
30.03.16 державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Запорізької області ОСОБА_6 складено протокол про адміністративне правопорушення відносно головного енергетика КТ ЗЗВА Вакатов і компанія ОСОБА_7 за порушення ст.ст. 10, 11 ЗУ «Про охорону атмосферного повітря».
31.03.16 державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Запорізької області ОСОБА_6 винесено постанову про накладення адміністративного стягнення № 000087/01/03 відповідно до якої (постанови) головного енергетика КТ ЗЗВА Вакатов і компанія ОСОБА_7 визнано винним у вчинені адміністративного правопорушення відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 78 (порушення порядку здійснення викиду забруднюючих речовин в атмосферу) Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 136,00 грн.
Копію вказаної постанови про накладення адміністративного стягнення від 31.03.16 № 000087/01/03 ОСОБА_7 отримав особисто під розписку 31.03.16.
Вказана постанова про накладення адміністративного стягнення від 31.03.16 № 000087/01/03 не оскаржувалась та є чинною на момент прийняття процесуального рішення в цій справі.
Доказів зворотнього сторонами суду не надано.
На підставі «Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря», затв. наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України 10.12.08 № 639 (зареєстр. в Міністерстві юстиції України 21.01.09 за № 48/16064) із врахуванням довідки КТ ЗЗВА - Вакатов і компанія про фактичні години роботи стаціонарних джерел викидів за період з 20.06.13 по 26.03.14 відповідачу нараховано суму збитків, які заподіяні державі в результаті викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря джерелами викидів без дозволу за період із 20.06.13 по 26.03.14 та за період з 14.10.13 по 26.03.14 на загальну суму 34 090,68 грн.
Позивачем на адресу відповідача надіслано претензію від 15.04.17 № 1411/12 з розрахунком щодо добровільної сплати шкоди, заподіяної державі у розмірі 34 090,68 грн., яка не виконана, сума в добровільному порядку не сплачена.
Докази отримання вказаної претензії відповідачем суду не надано як не надано і доказів її повернення на адресу позивача.
Проаналізувавши матеріали та фактичні обставини справи, оцінивши надані сторонами докази в їх сукупності, вислухавши пояснення представників позивача та прокурора, суд дійшов висновку щодо наявності правових підстав для задоволення позову з огляду на наступне.
Преамбулою до Закону (у відповідній редакції) України «Про охорону атмосферного повітря» від 16.10.92 № 2707-XII (далі ОСОБА_8 № 2707-XII) визначено, що атмосферне повітря є одним з основних життєво важливих елементів навколишнього природного середовища. ОСОБА_8 спрямований на збереження та відновлення природного стану атмосферного повітря, створення сприятливих умов для життєдіяльності, забезпечення екологічної безпеки та запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище. ОСОБА_8 визначає правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря.
Статтею 10 Закону № 2707-XII визначено обовязки підприємств, установ, організацій щодо охорони атмосферного повітря.
Так, зокрема, згідно із вказаною статтею закону (в редакції за спірний період), підприємства, установи, організації …, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані:
- здійснювати організаційно-господарські, технічні та ін. заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо;
- вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів;
- забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів;
- здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік;
- заздалегідь розробляти спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і вживати заходів для ліквідації причин, наслідків забруднення атмосферного повітря;
- забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи газоочисних установок;
- забезпечувати розроблення методик виконання вимірювань, що враховують специфічні умови викиду забруднюючих речовин;
- використовувати метрологічно атестовані методики виконання вимірювань і повірені засоби вимірювальної техніки для визначення параметрів газопилового потоку і концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі та викидах стаціонарних і пересувних джерел;
- здійснювати контроль за (…) експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин і зниження впливу фізичних та біологічних факторів, оснащення їх засобами вимірювальної техніки, необхідними для постійного контролю за ефективністю очищення, дотриманням нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів та інших вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря;
- своєчасно і в повному обсязі сплачувати екологічний податок.
Виконання заходів щодо охорони атмосферного повітря не повинно призводити до забруднення ґрунтів, вод та інших природних об'єктів.
Відповідно до ст. 11 Закону № 2707-XII, для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України. (…) Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватись після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до 2 або 3 групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади АР Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення. (…) Дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря видаються за умови: не перевищення протягом терміну їх дії встановлених нормативів екологічної безпеки; не перевищення нормативів допустимих викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел; дотримання вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин. (…) Порядок проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, які отримали такі дозволи, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
За приписами ст. ст. 33, 34 вказаного Закону (у відповідній редакції), особи, винні у викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціального уповноважених на те органів виконавчої влади відповідно до закону - несуть відповідальність згідно з законом. Шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
У відповідності до п.п. 2.1.2. п. 2.1 Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.08 № 639, наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря, зокрема, вважаються викиди забруднюючих речовин, на які відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, включаючи окремі забруднюючі речовини, викиди яких підлягають регулюванню відповідно до законодавства.
Згідно положень п. 2.2. вказаної Методики, факт наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря встановлюється державними інспекторами при проведенні перевірки суб'єктів господарювання інструментально-лабораторними методами контролю та розрахунковими методами.
Відповідно до п. 1.4. Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.08 № 464, акт перевірки є документом, який фіксує факт проведення перевірок суб'єктів господарювання і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища та його дотримання.
Відповідно до ст. 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» від 25.06.91 № 1264-XII (далі ОСОБА_8 № 1264-XII) у відповідній редакції, використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища, здійснення господарської та іншої діяльності без порушення екологічних прав інших осіб.
Стаття 41 ОСОБА_8 № 1264-XII встановлює, економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища, зокрема, передбачає відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Згідно з положеннями ст. 68 вказаного Закону, порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні, зокрема, у допущенні наднормативних, аварійних і залпових викидів і скидів забруднюючих речовин та ін. шкідливих впливів на навколишнє природне середовище. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.
Особливості застосування цивільної відповідальності визначені у ст. 69 Закону № 1264-XII) згідно з якими шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Статтею 1166 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) унормовано, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Для застосування такої міри відповідальності, як відшкодування шкоди, потрібна наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення: протиправної поведінки, шкоди та її розміру, причинного зв'язку між протиправною поведінкою заподіювача та шкодою, вини. За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільна відповідальність не настає.
Протиправною є поведінка, яка не відповідає вимогам закону, тягне за собою порушення (зменшення, обмеження) майнових прав (благ) законних інтересів іншої особи.
Статтею 153 Господарського кодексу України (ГК України) встановлено обов'язок суб'єктів господарювання здійснювати заходи щодо своєчасного відтворення і запобігання псуванню, забрудненню, засміченню та виснаженню природних ресурсів, не допускати зниження їх якості у процесі господарювання.
Розглядаючи справу по суті спору судом враховано, що розрахунок шкоди в розмірі 34 090,68 грн. здійснено позивачем у відповідності до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.08 № 639.
Доказів сплати нарахованої шкоди в сумі 34 090,68 грн. відповідачем суду надано не було.
Суд вважає за необхідне зазначити, що заподіяння шкоди не зводиться до віднесення до неї будь-якого знецінення, погіршення, зменшення, знищення блага, що охороняється законом, або сукупність негативних змін у якості та структурі навколишнього природного середовища, або його окремих елементів: псування, знищення, руйнування об'єктів природи, порушення екологічних зв'язків і систем, загальне погіршення стану природного середовища тощо.
В даному випадку, шкода полягає у здійсненні стаціонарними джерелами викидів в атмосферне повітря без дозволу. Саме лише факт наявності здійснення стаціонарними джерелами викидів в атмосферне повітря без такого дозволу, є підставою для стягнення шкоди.
КТ ЗЗВА Вакатов і компанія не доведено відсутність своєї вини у допущеному порушені, факт порушення підтверджується ОСОБА_3 перевірки, протоколом про адміністративне правопорушення від 30.03.16 та постановою від 31.03.16 № 000087/01/03 про накладення адміністративного стягнення.
Отже, факт здійснення КТ ЗЗВА Вакатов і компанія стаціонарними джерелами викидів в атмосферне повітря без дозволу, завдання збитків державі саме в розмірі 34 090,68 грн., протиправність (незаконність) поведінки заподіювача шкоди, причинний зв'язок такої поведінки із заподіяною шкодою, наявність вини відповідача суд вважає доведеним.
Відповідно до ст.33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
В силу вказаної норми предметом доказування є обставини, які свідчать про дійсні права та обовязки сторін у справі та складаються з фактів, якими позивач обґрунтовує підстави позову, та фактів, якими відповідач обґрунтовує заперечення проти позову.
Статтями 4-2, 4-3 ГПК України встановлено, що господарський судовий процес здійснюється на засадах змагальності та рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом. При цьому принцип змагальності передбачає покладання тягаря доказування на сторони, покладання на них відповідальності за доведеність їхніх вимог чи заперечень; вимагає від сторін ініціативи та активності в реалізації їхніх процесуальних прав.
Статтею 22 ГПК України встановлено загальний обовязок сторін добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, вживати заходів до всебічного, повного та обєктивного дослідження всіх обставин справи.
Відповідач не скористався наданим йому законом правом відповідно до ст. 33 ГПК України, не надав до суду: жодного контррозрахунку заявленої до стягнення суми позову (не повідомив про причини неможливості надання такого контр розрахунку); доказів, які могли б свідчити про сплату ним шкоди, заподіяної порушенням законодавства про охорону навколишнього середовища, у добровільному порядку.
Як наслідок, господарським судом задовольняються позовні вимоги заступника керівника Запорізької місцевої прокуратури № 3 Запорізької області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Запорізькій області до КТ ЗЗВА Вакатов і компанія про стягнення 34 090,68 грн. шкоди завданої державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 21, 42, 43, 45, 46, 22, 29, 33, 34, 44, 49, 69, 77, 82, 821, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з командитного товариства Запорізький завод високовольтної апаратури Вакатов і компанія (69069, м. Запоріжжя, вул. Дніпровське шосе, буд. 13, код ЄДРПОУ 05755559) на користь Державного бюджету України, місцевого бюджету Запорізької обласної ради та місцевого бюджету Запорізької міської ради (р/р № 33117331700006, код ЄДРПОУ 38025423, МФО 813015, код бюджетної кваліфікації 24062100, одержувач Управління державної казначейської служби України у Дніпровському районі м. Запоріжжя Запорізької області, стягувач Державна екологічна інспекція у Запорізькій області (69035, м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, 72-А, код ЄДРПОУ 38025388) 34 090 (тридцять чотири тисячі девяносто) грн. 68 коп. збитків за наднормативний викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря та зарахувати вказану суму на аналітичний рахунок, відкритий в головному управлінні Державного казначейства України за балансовим рахунком 3311 «Кошти, які підлягають розподілу між Державним і місцевим бюджетами». Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Стягнути командитного товариства Запорізький завод високовольтної апаратури Вакатов і компанія (69069, м. Запоріжжя, Дніпровське шосе, буд. 13, код ЄДРПОУ 05755559) на користь прокуратури Запорізької області (69057, м. Запоріжжя, вул. Матросова, 29-А, код ЄДРПОУ 02909973, р/р № 35217095000271, МФО 820172, код класифікації видатків бюджету 2800, відкритий в Державній казначейській службі України, м. Київ, отримувач прокуратура Запорізької області) кошти витрачені у 2017 році на сплату судового збору при здійсненні представництва інтересів держави у розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 06.11.17.
Суддя В.Л. Корсун