Ухвала суду № 70010772, 31.10.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.10.2017
Номер справи
810/1849/17
Номер документу
70010772
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 810/1849/17 Головуючий у 1-й інстанції: Панова Г.В. Суддя-доповідач: Мацедонська В.Е.

У Х В А Л А

Іменем України

31 жовтня 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Мацедонської В.Е.,

суддів Лічевецького І.О., Мельничука В.П.,

при секретарі Горяіновій Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві справу за апеляційною скаргою Головного управління ДФС у Київській області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 21 червня 2017 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «СлаВа» до Головного управління ДФС у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

в с т а н о в и в:

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 21 червня 2017 року адміністративний позов ТОВ «СлаВа» задоволено, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Київській області від 16 травня 2017 року №0002091007.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції з мотивів порушення судом норм матеріального права та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що позивачем заявлено суму до бюджетного відшкодування, яка у додатку до податкової декларації не відображена, як фактично сплачена.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, переглянувши судове рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що на підставі п.200.10 ст.200 ПК України та в порядку пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.75.1 ст.75, ст.76 ПК України службовою особою контролюючого органу проведено камеральну перевірку податкової звітності ТОВ «СлаВа» з податку на додану вартість за лютий 2017 року з питання достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, за наслідками якої складено акт від 20 квітня 2017 року №722/12-02/31292488, в якому відображено висновки щодо завищення позивачем суми від'ємного значення, яка підлягає бюджетному відшкодуванню, внаслідок чого зменшується сума, що підлягала бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку (р.20.2), на 168000,00 грн.

На підставі акта перевірки ТОВ «СлаВа» відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення форми «В3» від 16 травня 2017 року №0002091007, згідно з яким виявлено відсутність права на отримання бюджетного відшкодування за період лютий 2017 року та відсутність права на врахування такої суми від'ємного значення при наданні бюджетного відшкодування ПДВ у розмірі 168000,00 грн.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, дійшов висновку, що позивачем на законних підставах заявлено до бюджетного відшкодування суму сплаченого постачальникам у лютому 2017 року податку на додану вартість у ціні товарів/послуг.

Колегія суддів погоджується з наведеними висновками суду першої інстанції з огляду на таке.

Спірні правовідносини, що склались між сторонами, регулюються Конституцією України, Податковим кодексом України, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до пп.14.1.18 п.14.1 ст.14 ПК України бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника.

Згідно п.46.1 ст.46 ПК України податкова декларація, розрахунок, звіт (податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. Митні декларації прирівнюються до податкових декларацій для цілей нарахування та/або сплати податкових зобов'язань. Додатки до податкової декларації є її невід'ємною частиною.

Відповідно до п.200.1 ст.200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Пунктом 200.4 ст.200 ПК України передбачено, що при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума:

а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу -

б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету,

в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

З аналізу наведених норм податкового законодавства вбачається, що саме сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду та підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до п.2001.3 ст.2001 ПК України на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету.

Згідно п.200.7 ст.200 ПК України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

До податкової декларації або уточнюючих розрахунків (в разі їх подання) платником податків додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування та оригінали митних декларацій. У разі якщо митне оформлення товарів, вивезених за межі митної території України, здійснювалося з використанням електронної митної декларації, така електронна митна декларація надається контролюючим органом за місцем митного оформлення контролюючому органу за місцем обліку такого платника податків в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису відповідно до закону (п.200.8 ст.200 ПК України).

З матеріалів справи вбачається, що позивачем в електронному вигляді подано до Васильківського відділення Києво-Святошинської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області податкову декларацію з ПДВ за звітний (податковий) період лютий 2017 року з додатками, яка отримана контролюючим органом 17 березня 2017 року, що підтверджується копією квитанції №2.

У поданій декларації з ПДВ за лютий 2017 року ТОВ «СлаВа» в рядку 9 «Усього податкових зобов'язань» зазначено суму ПДВ 37742,00 грн.; у рядку 10.1 «Придбання (виготовлення, будівництво, спорудження, створення) товарів/послуг та необоротних активів на митній території України з основною ставкою» обсяг постачання (без ПДВ) зазначено на суму 1390091,00 грн., а суму ПДВ - 278018,00 грн.; у рядку 16 «Від'ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду» зазначено суму ПДВ 1551432,00 грн., так само, як і у рядку 16.1 «значення рядка 21 попереднього звітного (податкового) періоду»; у рядку 17 «Усього податкового кредиту» зазначено суму ПДВ 1829450,00 грн.; в рядку 19 «Від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду» (р.17 - р.9 декларації) зазначено суму ПДВ 1791708,00 грн.; у рядку 19.1 «з рядка 19 сума перевищення від'ємного значення над сумою, обчисленою відповідно до пункту 2001.3 статті 2001 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації» (сума, обчислена відповідно до пункту 2001.3 статті 2001 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації - 168000,00 грн.) зазначено суму ПДВ 1623708,00 грн.; у рядку 20.2 «підлягає бюджетному відшкодуванню» (р.20.2.1 + р.20.2.2 декларації) зазначено суму ПДВ 168000,00 грн.; у рядку 20.2.1 «на рахунок платника у банку» зазначено суму ПДВ 168000,00 грн.; у рядку 21 «сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду» зазначено суму ПДВ 1623708,00 грн.

Наказом Міністерства фінансів України від 28 січня 2016 року №21 затверджено Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, відповідно до абз.4 пп.4 п.5 р.V якого платники податку, які відповідно до статті 200 розділу V Кодексу мають право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість, здійснюють розрахунок бюджетного відшкодування та додають до декларації (Д3) (додаток 3) та (Д4) (додаток 4).

З матеріалів справи вбачається, що в додатку 2 до податкової декларації з ПДВ за лютий 2017 року «Довідка про суму від'ємного значення звітного (податкового) періоду, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (Д2)» зазначено суму усього 1623708,00 грн.

В додатку 3 «Розрахунок суми бюджетного відшкодування (Д3)» зазначено, що сума від'ємного значення, що не перевищує суму, обчислену до п.2001.3 ст.2001 р.V Кодексу на момент подання податкової декларації, за вирахуванням суми, зарахованої у зменшення суми податкового боргу з податку на додану вартість (р.20 - р.20.1 декларації звітного (податкового) періоду складає - 168000,00 грн., фактично сплачено у попередніх та звітному (податкових) періодах постачальникам товарів/послуг або до Державного бюджету України (значення рядка «Усього» графи 6 таблиці 2) - 1515703,00 грн. та визначено суму що підлягає бюджетному відшкодуванню (зазначається сума р.1, яка не більше значення р.2) (значення цього рядка переноситься до р.20.2 декларації за поточний звітний (податковий) період) - 168000,00 грн.

Позивачем до податкового органу було подано також додаток 4 до податкової декларації з ПДВ «Заява про повернення суми бюджетного відшкодування та/або суми коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника податку, що перевищує суму, яка підлягає перерахуванню до бюджету (Д4)», за якою, відповідно до ст.200 р.V Кодексу бюджетне відшкодування, визначене у податковій декларації за звітний (податковий) період (р.20.2) з ПДВ за лютий 2017 року у сумі 168000,00 грн. просив перерахувати на рахунок у банку.

Таким чином, ТОВ «СлаВа» вчинено передбачені нормами ПК України дії, необхідні для повернення суми бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку.

У своїй апеляційній скарзі відповідач стверджує, що суми від'ємного значення, заявлені до бюджетного відшкодування за лютий 2017 року, в розмірі 168000,00 грн. не були позивачем зазначені у графі 6 таблиці 2 додатку 3 до податкової декларації з ПДВ та сума ПДВ, заявлена до бюджетного відшкодування, не підтверджена фактичною сплатою у звітному податковому періоді постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України.

Колегія суддів зазначає, що нормами ПК України не передбачено, що сума від'ємного значення, заявлена до бюджетного відшкодування, має бути визначена саме у графі 6 таблиці 2 додатку 3 до декларації з ПДВ та у випадку її незазначення така сума не підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника.

Згідно Витягу щодо суми податку, на яку платник податку на додану вартість має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з системи електронного адміністрування ПДВ №17308187, за даними системи електронного адміністрування ПДВ сума податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, становить 1870243,22 грн., в тому числі: загальна сума податку за отриманими платником податку податковими накладними та розрахунками коригування, зареєстрованими в реєстрі - 5516196,08 грн., загальна сума податку, сплаченого платником податку безпосередньо або через або через уповноважену особу під час ввезення товарів на митну територію України - 723540,90 грн., загальна сума податку за виданими платником податку податковими накладними та розрахунками коригування, зареєстрованими у реєстрі - 2579266,76 грн., загальна сума податку, заявлена платником податку до бюджетного відшкодування - 3166030,00 грн., сума від'ємного значення, на яку збільшується показник ?Накл - 1375803,00 грн.

Згідно п.2001.3 ст.2001 ПК України платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку (?Накл), обчислену за такою формулою: ?Накл = ?НаклОтр + ?Митн + ?ПопРах + ?Овердрафт - ?НаклВид - ?Відшкод - ?Перевищ, де:

?НаклОтр - загальна сума податку за отриманими платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, податковими накладними, складеними платником податку відповідно до пункту 208.2 статті 208 цього Кодексу та зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних;

?Митн - загальна сума податку, сплаченого платником при ввезенні товарів на митну територію України;

?ПопРах - загальна сума поповнення з поточного рахунку платника податку рахунка в системі електронного адміністрування податку, в тому числі рахунків у системі електронного адміністрування податку платника - сільськогосподарського підприємства, що обрало спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, зазначених у підпунктах «а» - «в» пункту 200 1.2 цієї статті.

?Овердрафт - сума середньомісячного розміру сум податку, які за останніх 12 звітних (податкових) місяців були задекларовані платником до сплати до бюджету та погашені чи розстрочені або відстрочені, а також задекларовані платником - сільськогосподарським підприємством, що обрав спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу.

?НаклВид - загальна сума податку за складеними платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних;

?Відшкод - загальна сума податку, заявлена платником до бюджетного відшкодування з урахуванням сум коригувань та результатів перевірок, що проводяться відповідно до цього Кодексу;

?Перевищ - загальна сума перевищення податкових зобов'язань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.

З Витягу щодо суми податку, на яку платник податку на додану вартість має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з системи електронного адміністрування ПДВ №17308187 вбачається, що сума податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (?Накл) становить 1870243,22 грн.

Згідно реєстру виданих та отриманих податкових накладних за лютий 2017 року загальна сума ПДВ за виданими податковими накладними становить 37741,79 грн. та за отриманими - 278018,20 грн., таким чином, сума від'ємного значення ПДВ за лютий 2017 року становить 240276,41 грн. (278018,20 грн. - 37741,79 грн.).

В той же час, сплачене постачальникам ПДВ на суму 168000,00 грн. позивачем заявлено до бюджетного відшкодування на рахунок у банку та залишок від'ємного значення ПДВ за лютий 2017 року у розмірі 72276,00 грн. включено до рядка 21 податкової декларації «Сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, що також відображено в додатку 2 до податкової декларації з ПДВ «Довідка про суму від'ємного значення звітного (податкового) періоду, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (Д2)».

Фактична сплата ТОВ «СлаВа» ПДВ постачальникам товарів/послуг у звітному податковому періоді також підтверджується наявною в матеріалах справи банківською випискою по рахунку позивача за період з 01 по 28 лютого 2017 року.

За таких обставин, колегія суддів дійшла до висновку, що позивачем у відповідності до чинного податкового законодавства на визначених підставах заявлено до бюджетного відшкодування суму сплаченого постачальникам у лютому 2017 року податку на додану вартість у ціні товарів/послуг у розмірі 168000,00 грн., висновки податкового органу щодо завищення ТОВ «СлаВа» суми від'ємного значення, яка підлягає бюджетному відшкодуванню, на 168000,00 грн. є необґрунтованими, а податкове повідомлення-рішення форми «В3» від 16 травня 2017 року №0002091007 є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

На підставі вищевикладеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для її зміни або скасування.

Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,-

у х в а л и в:

Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Київській області - залишити без задоволення.

Постанову Київського окружного адміністративного суду від 21 червня 2017 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Повний текст ухвали виготовлено 06 листопада 2017 року.

Головуючий суддя В.Е.Мацедонська

Судді І.О.Лічевецький

В.П.Мельничук