Постанова № 70010304, 26.10.2017, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.10.2017
Номер справи
804/362/17
Номер документу
70010304
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

26 жовтня 2017 рокусправа № 804/362/17

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чумака С. Ю.

суддів: Гімона М.М. Юрко І.В.

секретар судового засідання: Федосєєва Ю.В.,

за участі представника позивача Лукаш О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Дніпрі апеляційну скаргу Державного вищого навчального закладу "Криворізький національний університет" на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31 липня 2017 року у справі № 804/362/17 за позовом Криворізького південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області до Державного вищого навчального закладу "Криворізький національний університет" про стягнення заборгованості,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив стягнути з відповідача на користь Криворізького південного об'єднаного УПФУ Дніпропетровської області заборгованість в сумі 144 205, 13 грн, що є різницею між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31 липня 2017 року адміністративний позов задоволений.

Не погодившись з таким судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та прийняти нову постанову, задовольнивши позовні вимоги.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила такі обставини.

Державний вищий навчальний заклад «Криворізький національний університет» перебуває на обліку у відповідача.

В Державному вищому навчальному закладі «Криворізький національний університет» працювали особи, яким була призначена пенсія як науковим (науково педагогічним) правникам на підстав ст. 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 13.12.1991 року № 1977 ХІІ, та які на даний час отримують пенсії в Криворізькому об'єднаному УПФУ в Дніпропетровській області.

Відповідач отримав повідомлення позивача про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів за період з червня по листопад 2016 року.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідач обтяжений обов'язком відшкодовувати територіальним органам Пенсійного фонду України витрати на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» і сумою пенсій, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, що були призначені особам, які знаходились з ним в трудових правовідносинах і внаслідок цього набули та реалізували право на отримання такої пенсії, а оскільки визначена в повідомленні сума відповідачем не спростована, є правомірним стягнення з нього заборгованості за період з 01.06.2016 року по 30.11.2016 року у розмірі 144205,13 грн., оскільки відповідач доказів добровільного погашення заборгованості не надав.

При вирішенні справи колегія суддів виходить з наступного.

Порядок та умови пенсійного забезпечення наукового працівника врегульовано Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність" від 13.12.1991 року № 1977-XII. (далі Закон № 1977-XII)

Згідно з абзацом другим пункту 13 Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначеного Закону, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується відповідно до умов, передбачених Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність".

Частиною дев'ятою статті 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується:

- для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету;

- для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;

- для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 р. № 372 затверджений Порядок фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи (далі - Порядок).

Згідно з пунктом 2 Порядку за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.

Пунктом 3 Порядку передбачено, що фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах, в установах, організаціях та вищих навчальних закладах III-IV рівнів акредитації незалежно від форми власності та фінансування, здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації.

У разі ліквідації або зміни власника підприємства, установи, організації чи вищого навчального закладу III-IV рівнів акредитації різниця у розмірі пенсії фінансується за рахунок коштів їх правонаступників у порядку, що діяв стосовно цих підприємств, установ, організацій та закладів до моменту ліквідації або зміни власника (пункт 4 Порядку).

За змістом пункту 9 Порядку різниця у розмірі пенсій наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації фінансується за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів згідно з пунктами 3 - 8 цього Порядку.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.03.2011 р. № 280 "Деякі питання реорганізації вищих навчальних закладів та наукових установ" Криворізький державний університет утворений шляхом реорганізації (злиття) Криворізького технічного університету та Криворізького державного педагогічного університету. До складу Криворізького державного університету в якості структурних підрозділів увійшли також Криворізький економічний інститут Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана, Криворізький металургійний факультет Національної металургійної академії (м. Дніпропетровськ), а також державні підприємства "Науково-дослідний гірничорудний інститут" та "Науково-дослідний інститут безпеки праці та екології в гірничорудній і металургійній промисловості", які були передані до сфери управління Міністерства освіти і науки, молоді та спорту.

Указом Президента України від 25.05.2011 року № 599/2011 Криворізькому державному університету надано статус національного і постановлено іменувати його надалі - Криворізький національний університет.

Рішенням Південної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі від 11.08.2011 року № 870 Державний вищий навчальний заклад "Криворізький національний університет" внесено до реєстру неприбуткових установ та організацій з ознакою неприбутковості 0002 - установи, організації, створені органами державної влади України, що утримуються за рахунок коштів відповідних бюджетів (пункт 5.1 Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.01.2013 р. № 37). (а.с. 81).

Відповідно до реєстраційної картки розпорядника (одержувача) бюджетних коштів відповідач внесений до Єдиного реєстру розпорядників та одержувачів бюджетних коштів.

Згідно з пунктом 12 статті 1 Бюджетного кодексу України бюджетними установами є органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими.

Виходячи з цього, судова колегія приходить до висновку, що Криворізький національний університет є державною бюджетною неприбутковою установою, що повністю фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України, тому на нього не поширюються норми Порядку № 372 і фінансування різниці у розмірі пенсії його наукових працівників має здійснюватись за рахунок коштів державного бюджету.

При цьому колегія суддів вважає безпідставними доводи позивача, що зазначена норма не може застосовуватись у випадку, якщо певна особа заробила науковий стаж на державному підприємстві, яке не було бюджетним і в подальшому в результаті реорганізації приєднано до відповідача, оскільки визначальним в даному випадку є статус вищого навчального закладу, якому пред'являються вимоги щодо фінансування різниці в розмірах пенсій наукових працівників, саме на час формування повідомлення органу ПФУ, а не статус певного підприємства на час набуття пільгового стажу.

Оскільки ж державні підприємства «Науково-дослідний гірничорудний інститут» та «Науково-дослідний інститут безпеки праці та екології в гірничорудній і металургійній промисловості», на яких певні працівники набули науковий стаж, приєднані до відповідача, який є державною бюджетною неприбутковою установою і саме до останнього й пред'являються вимоги стосовно фінансування різниці в розмірах пенсій наукових працівників, то така різниця повинна фінансуватись за рахунок коштів державного бюджету.

Доводи позивача, що відповідач не може вважатись бюджетною установою у зв'язку з наявністю у нього й інших, ніж бюджетні, фінансових надходжень також є безпідставними з огляду на таке.

Відповідно до пункту 15 статті 1 Бюджетного кодексу України власними надходженнями бюджетних установ є кошти, отримані в установленому порядку бюджетними установами як плата за надання послуг, виконання робіт, гранти, дарунки та благодійні внески, а також кошти від реалізації в установленому порядку продукції чи майна та іншої діяльності.

Таким чином, наявність у бюджетної установи власних надходжень не змінює статус такої установи як бюджетної, оскільки в даному випадку визначальним є повне утримання цієї установи за рахунок бюджетних коштів, що і має місце в даному випадку.

За таких обставин колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог.

Повний текст складений 27 жовтня 2017 року.

На підставі викладеного, керуючись статтями 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Державного вищого навчального закладу "Криворізький національний університет" задовольнити.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31 липня 2017 року у справі № 804/362/17 скасувати.

В задоволенні позову Криворізького південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області до Державного вищого навчального закладу "Криворізький національний університет" про стягнення заборгованості відмовити.

Постанова суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: С.Ю. Чумак

Суддя: М.М.Гімон

Суддя: І.В. Юрко