Постанова № 70010109, 06.11.2017, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
06.11.2017
Номер справи
826/13205/17
Номер документу
70010109
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

06 листопада 2017 року № 826/13205/17

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Власенкової О.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області

(далі - також позивач)

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ашан Україна Гіпермаркет"

(далі - також відповідач)

про застосування адміністративно-господарської санкції,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просить застосувати до товариства з обмеженою відповідальністю "Ашан Україна Гіпермаркет" адміністративно-господарську санкцію згідно з пунктом 1 частини першої статті 64 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" у вигляді штрафу.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами перевірки товариства з обмеженою відповідальністю "Ашан Україна Гіпермаркет" (м.Запоріжжя, вул.Запорізька, 1б) виявлено низку порушень Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів", що є підставою для накладення на відповідача штрафу згідно з пунктом 1 частини першої статті 64 вищевказаного Закону.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві. Просив позов задовольнити.

Відповідач свого представника в судове засідання не направив, хоча належним чином повідомлений про день, час та місце судового розгляду справи.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши докази, що містяться у справі, суд прийшов до висновку про необхідність задовольнити позовну заяву з огляду на таке.

28.09.2017 на підставі звернення ОСОБА_2 від 30.06.2017, за погодженням з Міністерством аграрної політики та продовольства України від 19.08.2017, наказу Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області від 26.09.2017 № 8, направлення на перевірку від 26.09.2017 № 8 позивачем проведено позапланову перевірку додержання оператором ринку - товариством з обмеженою відповідальністю "Ашан Україна Гіпермаркет" (м.Запоріжжя, вул.Запорізька, 1б) гігієнічних вимог щодо поводження з харчовими продуктами на всіх стадіях їх виробництва та обігу.

Перевірка проводилася в тому числі в присутності менеджера товариства з обмеженою відповідальністю "Ашан Україна Гіпермаркет" ОСОБА_3 та контролера управління цього товариства ОСОБА_4

За результатами перевірки складено акт державного контролю стосовно додержання операторами ринку гігієнічних вимог щодо поводження з харчовими продуктами від 28-29.09.2017 № 8.

В акті зафіксовано факти порушення відповідачем вимог пунктів 1 та 2 частини першої статі 41, пунктів 1та 2 частини першої статті 45, пункту1 частини третьої статті 49, пункту 1 частини першої статті 43, пункту 3 частини першої статті 49, пункту 5 частини першої статті 42 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів", які полягають в такому:

- на бортах полиць, під решітками в жолобі біля випаровувача (регал) накопичено бруд, кров при зберіганні харчових продуктів (філе, грудка куряча, гомілка куряча охолоджена);

- заходи з чищення та/або дезінфекції (бруд, кров на поверхнях регалів - 4 шт.) недостатні, що не мінімізує забруднення філе, грудки курячої, гомілки курячої охолодженої, не запобігає накопиченню цього бруду;

- поверхні регалів (4 шт.) недостатньо піддаються дезінфекції (накопичено бруд, кров на бортах полиць, під решітками в жолобі біля випаровувача);

- температурний режим, який унеможливлює розмноження мікроорганізмів в холодильній вітрині відкритого типу для філе курячого охолодженого не витримується. Зафіксована температура (+) 6,2 градуса по Цельсію (на фото зафіксовано (+) 6,1 градуса по Цельсію та (+) 7,2 градуса по Цельсію);

- філе куряче не захищено від будь-якого забруднення під час прямування від холодильної камери № 16 до торгової зали (в коридорі знаходяться обладнані місця зберігання прибирального інвентаря відкритого типу - швабри, візочки, відра, миючі засобі добові. Всього: 7 кабінок, 7 візочків, 9 швабр, 14 відер).

Розпорядженням Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області від 28.09.2017 № 1 тимчасово заборонено обіг харчових продуктів, щодо яких виникла підозра стосовно небезпечності, а саме філе грудної частини курчат бройлерів напівфабрикату натурального охолодженого виробництва товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-Овен"(м.Дніпропетровськ, вул.Молодогвардійська, 32) ТМ «Золотко» датою виробництва від 28.09.2017, партія № 28.09.2017, загальною вагою 44,2 кг в товаристві з обмеженою відповідальністю "Ашан Україна Гіпермаркет" (м.Запоріжжя, вул. Запорізька, 1б).

На підставі рішення про відбір зразків продукції від 28.09.2017 № 1 під час перевірки відібрано зразки філе грудної частини курчат бройлерів напівфабрикату натурального охолодженого виробництва товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-Овен", змиви з інвентарю та обладнання для проведення лабораторних досліджень на мікробіологічні показники.

Відповідно до експертного висновку випробувального центру Запорізької регіональної державної лабораторії ветеринарної медицини від 04.10.2017 № 001617 п/17 філе грудної частини курей бройлерів напівфабрикат натуральний охолоджений, за перевіреними мікробіологічними показниками (КМАФАнМ, КУО в 1 г) не відповідає пункту 1.1.3 обов'язкового мінімального переліку досліджень сировини, продукції тваринного та рослинного походження, комбікормової сировини, комбікормів, вітамінних препаратів та інш., які слід проводити у державних лабораторіях ветеринарної медицини і за результатами яких видається ветеринарне свідоцтво (ф-2) від 03.11.98 №16 (у редакції наказу Держдепартаменту ветмедицини від 18.11.03 № 87).

За результатами досліджень патологічного (біологічного) матеріалу випробувального центру Запорізької регіональної державної лабораторії ветеринарної медицини від 04.10.2017 № 001576 п.м./17, 001575 п.м./17 з 31 відібраного змиву у 20 виділені БГПК.

Зазначені результати лабораторних досліджень 05.10.2017 вручено менеджеру товариства з обмеженою відповідальністю "Ашан Україна Гіпермаркет" ОСОБА_5 разом із постановою про зміну призначеного використання харчового продукту або іншого об'єкту санітарних заходів № 1.

Надалі позивачем складено припис від 04.10.2017 № 11 щодо усунення відповідачем порушень вимог законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів та протокол про правопорушення у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів. У приписі зазначено про такі правопорушення:

- в торговому залі на бортах полиць, під решітками в жолобі біля випаровувача (регал - 4 шт.) накопичено бруд, кров (при зберіганні харчових продуктів: філе, грудка куряча, гомілка куряча охолоджена), що не забезпечує їх належного утримання, чищення та дезінфекцію, не запобігає та не мінімізує їх забруднення та забруднення харчових продуктів, чим порушено вимоги пунктів 1 та 2 частини першої статті 41, пунктів 1 та 2 частини першої статті 45, пункту 1 частини третьої статті 49, пункту1 частини першої статті 43 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів";

- температурний режим, який унеможливлює розмноження мікроорганізмів в холодильній вітрині відкритого типу для філе курячого охолодженого не витримується. Зафіксована температура (+)6,2 градуса по Цельсію, що є порушенням пункту 5 частини першої статті 49 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів";

- філе куряче не захищено від будь-якого забруднення під час прямування від холодильної камери № 16 до торгової зали (в коридорі знаходяться обладнані місця зберігання прибирального інвентаря відкритого типу - швабри, візочки, відра, миючі засобі добові. Всього: 7 кабінок, 7 візочків, 9 швабр, 14 відер), що є порушенням пункту 3 частини першої статті 49 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів".

Уповноважена посадова особа відповідача менеджер ОСОБА_3, яка діє на підставі довіреності, виданої директором указаного товариства Мішелем Ларів"єром від 28.09.2017 на термін до 31.12.2017, отримала другий примірник вищевказаного протоколу, зазначивши у ньому, що з виявленими порушеннями погоджується, зобов'язується вжити заходів щодо їх усунення.

Для вирішення питання про накладення на відповідача штрафу у зв'язку з виявленими порушеннями на підставі вищевказаного протоколу позивач звернувся до суду з даним позовом до суду.

Вирішуючи цей спір, суд виходить із такого.

Відносини між органами виконавчої влади, операторами ринку харчових продуктів та споживачами харчових продуктів, визначення порядку забезпечення безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, що виробляються, перебувають в обігу, ввозяться (пересилаються) на митну територію України та/або вивозяться (пересилаються) з неї, регламентовано Законом України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" та Законом України "Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя".

Відповідно до частини 2 статті 4 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" держава здійснює регулювання безпечності та окремих показників якості харчових продуктів шляхом, зокрема здійснення державного контролю. При цьому, визначення державного контролю містить пункт 18 частини 1 статті 1 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів". Так, державний контроль - діяльність (нагляд, інспектування, схвалення, аудит, моніторинг, огляд, відбір зразків та їх дослідження (випробування) та інші подібні за своїм змістом дії), що провадиться з метою проведення перевірки відповідності законодавству про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів.

Розділом ІІІ Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" встановлено засади та порядок здійснення державного контролю. Зокрема, згідно зі статтею 12 цього Закону Державний контроль за харчовими продуктами та/або іншими об'єктами санітарних заходів здійснюється виключно компетентним органом. Компетентний орган може делегувати повноваження на здійснення державного контролю у встановлених законом випадках.

Відповідно до статті 31 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя" на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, покладаються функції з державного санітарно-епідеміологічного нагляду на відповідних територіях, транспорті.

Положенням про державний санітарно-епідеміологічний нагляд, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.1999 № 1109 (далі - Положення № 1109), визначено мету, основні завдання та порядок здійснення державного санітарно-епідеміологічного нагляду в Україні.

Відповідно до пункту 3 Положення № 1109 метою державного санітарно-епідеміологічного нагляду є запобігання, виявлення та припинення порушень санітарного законодавства.

Згідно з пунктом 3 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 667 (далі - Положення № 667), основними завданнями Держпродспоживслужби є реалізація державної політики у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, карантину та захисту рослин, ідентифікації та реєстрації тварин, санітарного законодавства, попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров'я населення, метрологічного нагляду, ринкового нагляду в межах сфери своєї відповідальності, насінництва та розсадництва (в частині сертифікації насіння і садивного матеріалу), реєстрації та обліку машин в агропромисловому комплексі, державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і реклами в цій сфері.

Згідно з пунктом 7 Положення № 667 Держпродспоживслужба здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.

Головне управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області як територіальний орган Держпродспоживслужби нижчого рівня, наділений компетенцією проводити санітарно-епідеміологічні розслідування, спрямовані на виявлення причин та умов, що призводять до виникнення і поширення інфекційних хвороб, в тому числі через харчові продукти, групових та індивідуальних харчових отруєнь, масових інфекційних захворювань, та за їх результати вживати заходів до їх усунення відповідно до законодавства.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" оператор ринку харчових продуктів (далі - оператор ринку) - суб'єкт господарювання, який провадить діяльність з метою або без мети отримання прибутку та в управлінні якого перебувають потужності, на яких здійснюється первинне виробництво, виробництво, реалізація та/або обіг харчових продуктів та/або інших об'єктів санітарних заходів (крім матеріалів, що контактують з харчовими продуктами), і який відповідає за виконання вимог цього Закону та законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів. До операторів ринку належать фізичні особи, якщо вони провадять діяльність з метою або без мети отримання прибутку та займаються виробництвом та/або обігом харчових продуктів або інших об'єктів санітарних заходів; потужності - споруди або комплекс споруд, приміщення, будівлі, обладнання та інші засоби, включаючи транспортні засоби, а також територія, що використовуються у виробництві та/або обігу об'єктів санітарних заходів.

У відповідності до вказаних норм товариство з обмеженою відповідальністю "Ашан Україна Гіпермаркет" зареєстроване в державній реєстрації потужностей операторів ринку за номером r-Ua-08-22-214. Потужність оператора ринку - гіпермаркет. Вид господарської діяльності з виробництва а/або обігу харчових продуктів: виробництво, зберігання, реалізація, змішування, обробка (переробка), наповнення, пакування харчових продуктів, відновлення та інші зміни стану об'єкта, роздрібна торгівля харчовими продуктами, заклад громадського харчування (стаціонарна потужність).

Відповідно до пунктів 1 та 2 частини першої статті 41 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" потужності, на яких здійснюється виробництво та/або обіг харчових продуктів, повинні відповідати таким вимогам:

- підтримуватися в чистому та робочому стані;

- бути спланованими, сконструйованими та розміщеними для належного утримання, чищення та/або дезінфекції, запобігання або мінімізації будь-якого забруднення, а також здійснення заходів, необхідних для забезпечення гігієнічних вимог, у тому числі заходів з боротьби із шкідниками, запобігання накопиченню бруду, контакту з токсичними речовинами та матеріалами, забрудненню харчових продуктів, підтримання необхідних температурних режимів.

Пунктом 1 частини першої статті 43 указаного Закону визначено, що рухомі та/або тимчасові потужності (палатки, кіоски, прилавки, рухомі транспортні засоби для торгівлі) повинні відповідати таким вимогам - утримуватися в чистоті та належному стані.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 45 цього ж Закону оператори ринку можуть використовувати обладнання та інвентар, з якими контактують харчові продукти, що відповідають таким вимогам виготовлені з матеріалів та утримуються у належному стані та умовах, що зменшують ризик забруднення та дають змогу проводити їх чищення та дезінфекцію (крім тари та упаковки, що не повертається оператору ринку).

Згідно з пунктами 3 та 5 частини першої статті 49 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" оператори ринку дотримуються таких вимог:

- харчові продукти повинні бути захищеними від будь-якого забруднення на всіх стадіях виробництва, переробки та/або обігу;

- дотримується температурний режим, який унеможливлює розмноження мікроорганізмів, формування токсинів. Такий режим не повинен перериватися. Виключення щодо дотримання температурного режиму, який унеможливлює розмноження мікроорганізмів, формування токсинів, можливе протягом обмеженого періоду часу в процесі підготовки харчового продукту до перевезення, зберігання, продажу, сервірування харчових продуктів за умови, якщо це не спричиняє ризик здоров'ю споживачів.

Відповідно до пункту 1 частини другої статті 20 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" оператори ринку зобов'язані: забезпечувати дотримання вимог цього Закону щодо гігієнічних вимог до харчових продуктів на всіх стадіях їх виробництва та обігу.

Оператором ринку харчових продуктів визнається суб'єкт господарювання, який провадить діяльність з метою або без мети отримання прибутку та в управлінні якого перебувають потужності, на яких здійснюється первинне виробництво, виробництво, реалізація та/або обіг харчових продуктів та/або інших об'єктів санітарних заходів (крім матеріалів, що контактують з харчовими продуктами), і який відповідає за виконання вимог цього Закону та законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів (пункт 55 статті 1 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів").

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 64 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" за недотримання вимог законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів щодо гігієнічних вимог до харчових продуктів на всіх стадіях їх виробництва та обігу, у тому числі допущення до процесу виробництва та/або обігу харчових продуктів осіб, які мають протипоказання до роботи з харчовими продуктами і присутність яких на робочому місці може спричинити виробництво та/або обіг небезпечних харчових продуктів, - тягне за собою накладення штрафу на фізичних осіб - підприємців - у розмірі від двох до п'яти мінімальних заробітних плат.

Відповідно до статті 65 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" провадження у справах про порушення законодавства у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів стосовно юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців здійснюється відповідно до вимог цього Закону. Протокол про правопорушення, передбачені статтею 64 цього Закону, за результатами здійснення заходу державного контролю мають право складати головні державні інспектори або їх заступники. У протоколі про правопорушення, передбачені статтею 64 цього Закону, зазначаються: 1) дата і місце його складення; 2) посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; 3) відомості про оператора ринку; 4) прізвище, ім'я, по батькові особи, яка притягається до відповідальності за порушення законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів; 5) місце, час вчинення і суть правопорушення; 6) нормативно-правовий акт, який передбачає відповідальність; 7) місцезнаходження свідків і потерпілих, якщо вони є; 8) пояснення особи, яка притягається до відповідальності; 9) інші відомості, необхідні для вирішення справи. Протокол про правопорушення підписується особою, яка його склала, та фізичною особою - підприємцем, яка притягається до відповідальності за порушення законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів, або уповноваженою нею особою, а у разі провадження у справі щодо оператора ринку - юридичної особи - уповноваженою ним особою. За наявності свідків і потерпілих протокол підписується такими особами.

Суд дійшов висновку про те, що позивачем дотримано вимоги законодавства щодо проведення перевірки відповідача та складення відповідних документів за її результатами. Водночас суд погоджується з доводами позивача щодо наявності вчинених відповідачем порушень низки приписів Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів", що зумовлює необхідність вирішення питання про накладення на нього штрафних санкцій.

Пунктами 8, 9 статті 65 вищевказаного Закону встановлено, що розгляд справ про порушення законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів" здійснюється у судовому порядку відповідно до закону. Заява про правопорушення, передбачені статтею 64 цього Закону, разом з іншими матеріалами надсилається до суду у 15-денний строк з моменту складення протоколу про правопорушення. Тобто наразі у позивача відсутні повноваження самостійно накладати штраф на відповідача, оскільки законом це віднесено до повноважень адміністративного суду.

У ході судового розгляду справи судом не здобуто жодних доказів стосовно будь-яких важких негативних наслідків для життя та здоров'я громадян у зв'язку з вищевказаними порушеннями відповідачем Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів".

У судовому засіданні представник позивача висловив свої міркування стосовно визначення розміру штрафу, який необхідно застосувати до відповідача, з урахуванням розміру 6,5 мінімальних заробітних плат.

Беручи до уваги викладене та відсутність будь-яких важких негативних наслідків для життя та здоров'я громадян у зв'язку з вчиненими відповідачем порушеннями, суд дійшов до висновку про необхідність застосування до нього адміністративно-господарської санкції згідно з пунктом 1 частини першої статті 64 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" у вигляді штрафу в розмірі 16 000,00 грн. (з урахуванням розміру п'яти мінімальних заробітних плат на момент вчинення порушення 3 200,00 грн.).

Керуючись статтями 160-165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Застосувати до товариства з обмеженою відповідальністю "Ашан Україна Гіпермаркет" (Код ЄДРПОУ 35442481) адміністративно-господарську санкцію у вигляді штрафу в розмірі 16 000 грн. (шістнадцять тисяч гривень 00 коп.) згідно з пунктом 1 частини першої статті 64 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів".

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Ашан Україна Гіпермаркет" (Код ЄДРПОУ 35442481) на користь держави адміністративно-господарську санкцію у вигляді штрафу в розмірі 16 000 грн. (шістнадцять тисяч гривень 00 коп.).

Постанова набирає законної сили у порядку та строки, встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства, та може бути оскаржена у порядку та строки, встановлені статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.О. Власенкова