Ухвала суду № 70010103, 19.10.2017, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.10.2017
Номер справи
804/1324/17
Номер документу
70010103
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

19 жовтня 2017 року

справа № 804/1324/17

Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Лукманової О.М.

суддів: Божко Л.А. Дурасової Ю.В.

при секретарі: Сонник А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпро апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ВКФ Базис» на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 травня 2017 року по справі № 804/1324/17 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ВКФ Базис» до Управління Держгеокадастру у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області, третя особа: Дніпропетровська міська рада, про визнання протиправними дії щодо індексації нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки, скасування та визнання протиправними витягів з технічної документації, зобов’язання здійснити певні дії,-

в с т а н о в и л а:

У лютому 2017 року ТОВ «ВКФ Базис» (далі по тексту – позивач) звернулось до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, третя особа - Дніпропетровська міська рада, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просило визнати протиправними дії Управління Держгеокадастру у м. Дніпропетровську щодо індексації нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки, введеної в дію з 01.01.2016 року, із застосуванням коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель за 2014 рік (1,249) та 2015 рік (1,433) при формуванні Витягу № 14/080217/03-07 від 10.02.2017 року із технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 1210100000:09:265:0016, розташованої за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Океанська, б. 3; визнати протиправними дії Управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області щодо індексації нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки, введеної в дію з 01.01.2016 року, із застосуванням коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель за 2014 рік (1,249) та 2015 рік (1,433) при формуванні Витягу №3/220317/03-07 від 22.03.2017 року із технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 1210100000:09:265:0016, розташованої за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Океанська, б. 3; зобов'язати Управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області здійснити перерахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки, площею 5,0133 га, кадастровий номер 1210100000:09:265:0016, розташованої за адресою: м. Дніпро, вул. Океанська, б. 3, без застосування коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель за 2014 рік (1,249) та 2015 рік (1,433) та видати новий витяг землекористувачу - ТОВ «ВКФ Базис».

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.03.2017 року здійснено заміну відповідача по справі з Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області на Головне управління Держгеокадастру у м. Дніпропетровську Дніпропетровській області (далі по тексту – відповідач).

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.05.2017 року у задоволенні позовних вимог ТОВ «ВКФ Базис» відмолено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції ТОВ «ВКФ Базис» подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати постанову та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити в повному обсязі. Свої вимоги обґрунтувало тим, що судом не надано належної оцінки нормам чинного законодавства, висновки суду не відповідають обставинам справи, що призвело до прийняття невірного рішення. Апелянтом зазначалось, що рішенням Дніпропетровської міської ради від 15.07.2015 року №4/65 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Дніпропетровська» затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Дніпропетровська та введено в дію з 01.01.2016 року, однак рішенням міської ради від 27.04.2016 року № 5/7 внесено зміни до рішення Дніпропетровської міської ради №4/65 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Дніпропетровська» та викладено в новій редакції пункт рішення – «нормативно-грошову оцінку земель м. Дніпропетровська базовою вартістю 1кв. м. землі - 306,35 грн., визначену станом на 01.01.2013 року», оскільки застосування коефіцієнта індексації за 2013, 2014, 2015 та 2016 роки є протиправним, неможливо застосувати коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель за роки, що передували даті винесення вищевказаних рішень. Апелянт вказував, що рішення рад щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені п. 271.2 ст. 271 ПК України. Апелянт зазначав, що коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно, залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, тобто з 01.01.2016 року. Датою проведення нормативної грошової оцінки земель є дата затвердження її міською радою, а не дата розроблення. Апелянт вказував, що діями відповідача порушено принцип стабільності податкового законодавства.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що технічною документацією з нормативної грошової оцінки земель міста Дніпропетровська визначено середню (базову) вартість одного квадратного метра земель на 01.01.2013 року на рівні 306,35 грн./м, та рішенням ради №4/65 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Дніпропетровська» затверджено нормативну грошову оцінку земель м. Дніпропетровська базовою вартістю 1кв.м. землі – 306,35 грн., затверджено проект нормативної грошової оцінки земель міста Дніпропетровська станом на 26.06.2013 року, тому розмір нормативної грошової оцінки земель м. Дніпропетровська на рівні 306,35 грн. встановлений станом на 01.01.2013 року. Суд першої інстанції вказував на правомірність врахування коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення, які застосовуються кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, за 2014 рік – 1,249, 2015 рік – 1,433, при проведенні грошової оцінки земельної ділянки станом на 01.01.2013 року. До затвердженої базової вартості 1 кв. м землі - 306,35 грн. станом на 2013 рік слід застосовувати коефіцієнти індексації: за 2013 рік у розмірі 1,0; за 2014 рік у розмірі 1,249; за 2015 рік у розмірі 1,433, за 2016 рік у розмірі 1,06, що складає станом на 01.01.2017 рік -581, 21 грн.

Матеріалами справи встановлено, що 29.07.2008 року між ТОВ «ВКФ Базис» (орендар) та Дніпропетровською міською радою (орендодавець) укладений договір оренди земельної ділянки, відповідно до п. 1.1. якого орендодавцем передана, а орендарем прийнята в строкове платне користування земельна ділянка, яка знаходиться за адресою: м. Дніпро, вул. Океанська, б. З, кадастровий номер 1210100000:09:265:0016, відповідно до п. 2.1. вищевказаного договору площа орендованої земельної ділянки складає 5,0133 га, згідно п. 3.1. договору, договір укладено на 15 років.

Згідно з договором № 573-07-2012 від 29.10.2012 року Державним підприємством Український державний науково-дослідний інститут проектування міст «Діпромісто» ім. Ю.М. Білоконя на замовлення Департаменту корпоративних прав та правового забезпечення Дніпропетровської міської ради розроблено Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Дніпропетровська. У розділі 3 Технічної документації зазначено, що з урахуванням індексації на 01.01.2013 року – 1,0 середня (базова) вартість одного квадратного метра земель на 01.01.2013р. становитиме 306,35 грн./м.

Рішенням Дніпропетровської міської ради від 15.07.2015 року № 4/65 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Дніпропетровська» затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Дніпропетровська, розроблену Державним підприємством Український державний науково-дослідний інститут проектування міст «Діпромісто» ім. Ю.М. Білоконя та введено в дію з 01.01.2016 року базовою вартістю 1 кв.м - 306,35 грн.

Рішенням Дніпропетровської міської ради від 27.04.2016 року № 5/7 «Про внесення змін до рішення міської ради від 15.07.2015 № 4/65 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Дніпропетровська» внесено зміни до рішення від 15.07.2015 № 4/65 та п. 1.2 викладено у редакції: «Нормативну грошову оцінку земель м. Дніпропетровська базовою вартістю 1 кв.м землі 306,35 грн. визначену станом на 01.01.2013 року».

10.02.2017 року Головним управлінням Держгеокадастру у м. Дніпропетровську Дніпропетровській області сформований Витяг за № 14/080217/03-07 із технічної документації про нормативну грошову оцінку вищевказаної земельної ділянки, розташованої за адресою м. Дніпропетровськ, вул. Океанська, 3, кадастровий номер 1210100000:09:265:0016, з індексацією базової вартості із застосуванням коефіцієнтів індексації за 2013 рік (1), 2014 рік (1,249), 2015 рік (1,433) та 2016 рік (1,06) де базова вартість земельної ділянки з урахуванням проведеної індексації, склала 581, 21 грн. Також, 22.03.2017 відповідачем був сформований Витяг за № 3/220317/03-07 із технічної документації про нормативну грошову оцінку вищевказаної земельної ділянки, розташованої за адресою м. Дніпропетровськ, вул. Океанська, 3, кадастровий номер 1210100000:09:265:0016, з індексацією базової вартості із застосуванням коефіцієнтів індексації за 2013 рік (1), 2014 рік (1,249), 2015 рік (1,433) та 2016 рік (1,06).

Встановлено, що 11.01.2016 року Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) листом №6-28-0.22-201/2-16 «Про індексацію нормативної грошової оцінки земель» проінформувало всі Головні управління Держгеокадастру в областях про встановлені розміри коефіцієнтів індексації, які застосовується кумулятивно залежно вiд дати проведення нормативної грошової оцiнки земель, коефiцiєнти iндексацiї нормативної грошової оцiнки земель становлять: 1996 рiк - 1,703, 1997 рiк - 1,059, 1998 рiк - 1,006, 1999 рiк - 1,127, 2000 рiк - 1,182, 2001 рiк - 1,02, 2005 рiк - 1,035, 2007 рiк - 1,028, 2008 рiк - 1,152, 2009 рiк - 1,059, 2010 рiк - 1,0, 2011 рiк - 1,0, 2012 рiк - 1,0, 2013 рiк - 1,0, 2014 рiк - 1,249, 2015 рiк - 1,433, нормативна грошова оцiнка земель за 2002, 2003, 2004 та 2006 роки не iндексувалася.

Згідно ст. 1 Закону України «Про оцінку земель» датою оцінки земельної ділянки є дата (число, місяць та рік), на яку проводиться оцінка земельної ділянки та визначається її вартість. Для нормативної грошової оцінки земельної ділянки - дата, вказана в технічній документації. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами

Таким чином, датою нормативної грошової оцінки землі є 01.01.2013 року, дата на яку було складено Технічну документацію Державним підприємством Український державний науково-дослідний інститут проектування міст «Діпромісто» ім. Ю.М. Білоконя.

Згідно п. 1 ст. 18, ст. 23 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, затверджується районними радами. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.

Відповідно до пп. 14.1.125 п. 14.1 ст. 14 ПК України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XII, глави 1 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Відповідно до п. 271.1.1 п. 271.1 ст. 271, п. 289.1, п. 289.2 ст. 289 ПК України базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом. Для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = І:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік. У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.

Згідно п. 3.1, п. 3.2, п. 3.3 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України та Української академії аграрних наук від 27.01.2006 року № 18/15/21/11 (чинного на час виникнення спірних правовідносин) в основі нормативної грошової оцінки земель населених пунктів лежить капіталізація рентного доходу, що отримується залежно від місця розташування населеного пункту в загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва та розселення, облаштування його території та якості земель з урахуванням природно-кліматичних та інженерно-геологічних умов, архітектурно-ландшафтної та історико-культурної цінності, екологічного стану, функціонального використання земель. Населені пункти включають землі всіх категорій за основним цільовим призначенням, які розташовуються в їх адміністративних межах. Нормативна грошова оцінка населених пунктів для всіх категорій земель та земельних ділянок (за винятком сільськогосподарських угідь) визначається згідно з формулою 8. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки підлягає індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2000 року №783 «Про проведення індексації грошової оцінки земель».

З системного аналізу вище приведеного законодавства вбачається, що законодавець не передбачив у п. 289.2 ст. 289 ПК України застосування коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки земель кумулятивно залежно від дати затвердження нормативної грошової оцінки, встановлено, що застосування коефіцієнтів індексації залежить від дати проведення нормативної грошової оцінки земель. Затвердження нормативної грошової оцінки земель по своєму змісту є різним поняттям з проведення нормативної грошової оцінки.

Отже, технічна документація з нормативної грошової оцінки земель м. Дніпропетровська розроблена станом на 01.01.2013 року, незалежно від дати введення її в дію, це свідчить про необхідність врахування коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення, які застосовуються кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, оскільки нормативна грошова оцінка земель є капіталізованим рентним доходом та не може бути незмінним, цю змінність забезпечує застосування коефіцієнтів індексації.

Варто вказати, що пунктом 3 рішення Дніпропетровської міської ради від 15.07.2015 року №4/65 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Дніпропетровська» передбачено, що нормативно грошова оцінка земель м. Дніпропетровська підлягає щорічній індексації відповідно до вимог чинного законодавства.

Колегія суддів звертає увагу, що рішення Дніпропетровської міської ради від 27.04.2016 року № 5/7 «Про внесення змін до рішення міської ради від 15.07.2015 № 4/65 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Дніпропетровська» є чинним та не оскаржене, таким чином таке рішення органу місцевого самоврядування, яким врегульовано строк індексації нормативної грошової оцінки слід виконувати, що і було здійснено відповідачем.

Колегія суддів вважає, що дії Головного управління Держгеокадастру у м. Дніпропетровську Дніпропетровській області про застосування коефіцієнтів індексації за 2013 рік (1.0), за 2014 рік (1.249) та 2015 рік (1.433) кумулятивно при формуванні витягів з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки, є правомірними.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, постанову суду першої інстанції слід залишити без змін, як таку, що прийнята з додержанням вимог матеріального та процесуального права.

Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 198, ст.ст. 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України колегія суддів, -

у х в а л и л а:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ВКФ Базис» - залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 травня 2017 року по справі № 804/1324/17 – залишити без змін.

Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.

Головуючий: О.М. Лукманова

Суддя: Л.А. Божко

Суддя: Ю.В. Дурасова