Постанова № 70009680, 31.10.2017, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.10.2017
Номер справи
820/4101/17
Номер документу
70009680
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 жовтня 2017 р. № 820/4101/17

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді - Заічко О.В.

при секретареві судового засідання - Мараєвій О.В.,

за участю: представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРНАФТОМАШ ЕРС" до Головного управління ДФС у Харківській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень,-

В С Т А Н О В И В:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "УКРНАФТОМАШ ЕРС" з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Харківській області в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить суд: визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 15.06.2017 р., №0001511403 від 15.06.2017 р.;

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що висновки акту перевірки суперечать дійсним обставинам справи, а прийняті за наслідками перевірки податкові повідомлення рішення є незаконними та такими, що підлягають скасуванню.

У судовому засіданні представник позивача підтримав адміністративний позов, просив його задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в ньому.

Представник відповідача проти позову заперечував, просив у задоволенні позовних вимог відмовити з огляду на доводи наданих суду письмових заперечень в контексті того, що порушення позивачем норм податкового законодавства належним чином зафіксовані в акті, а прийняті за наслідками перевірки податкові повідомлення - рішення є законними.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що контролюючим органом було проведено планову виїзну перевірку підприємства позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 07.04.2014 р. по 31.12.2016 р., валютного та іншого законодавства за період з 07.04.2014 р. по 31.12.2016 р., результати якої викладено в акті від 24.05.2017 р. № 3956/20-40-14-03-07/39165622 (т.1 а.с.27-65).

31 травня 2017 року позивачем були надані Заперечення на Акт, в яких позивач просив розглянути Заперечення у присутності представників ТОВ «Укрнафтомаш ЕРС» та скасувати Акт ( т.1 а.с.68-73) проте, контролюючим органом висновки акту перевірки залишено без змін ( т.1 а.с.74-83).

За наслідками перевірки контролюючим органом відносно позивача були складені податкові повідомлення - рішення від 15.06.2017 р. № НОМЕР_1, яким позивачеві збільшено суму грошових зобов'язань з податку на прибуток у розмірі 1115865,00 грн. ( за основним платежем - 982971 грн., за штрафними (фінансовими ) санкціями - 132894 грн.) та № НОМЕР_2, яким позивачеві зменшено суму від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток у розмірі 66069 грн. ( т.1 а.с. 66-67).

Позивач, не погодившись з зазначеними рішеннями оскаржив їх в адміністративному порядку, проте, за результатами розгляду відповідної скарги ДФС України вказані податкові повідомлення - рішення були залишені без змін ( т.1 а.с.84-97).

Стосовно податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 15.06.2017 р. (рішення -1).

Дане рішення -1 було прийняте на підставі п. 1 висновків акту, а саме: встановлене порушення п. 44.1 ст. 44, пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134, п.п. 135.1 ст. 135, пп. 140.4.2. п. 140.4 статті 140 Податкового кодексу України (в редакції, яка була чинна у перевіреному періоді), в результаті чого встановлено заниження податку на прибуток за період з 01.01.15 по 31.12.16 на суму 982 971 грн., в т.ч. за 2015 рік на суму 451395 грн., за ІІ квартал 2016 року на суму 438293 грн., за ІІІ квартал 2016 року на суму 93283 грн.

На думку відповідача позивач занизив податок на прибуток за рахунок включення до витрат витрати за господарськими взаємовідносинами з ТОВ «МДД-Х», ПП «Форс», ТОВ «Сеолан», ПП «Гросбух», ПП «Форсаж-2009», ТОВ «Valkor Group». А саме, в перевіреному періоді підприємство придбало товарно-матеріальні цінності та послуги від вищеназваних контрагентів-постачальників, які, за твердженням відповідача, не здійснювали реалізацію.

Стосовно Податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_2 від 15.06.2017 р. (далі рішення 2).

Дане рішення -2 було прийняте на підставі п. 2 висновків акту, яким встановлене порушення п. 138.8,пп. 138.10.3 п. 138.10 ст. 138, пп. 139.1.9 п. 139.1 ст. 139 Податкового кодексу України (в редакції, яка була чинна за перевіреному періоді), в результаті чого встановлено зменшення від'ємного значення об'єкту оподаткування по податку на прибуток .

Позивач, висловивши незгоду з зазначеними рішеннями та, беручи до уваги результати їх адміністративного оскарження, звернувся до суду з означеним позовом.

Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб'єктом владних повноважень в основу спірних рішень, а також суджень, відображених суб'єктом владних повноважень в акті від 24.05.2017 р. № 3956/20-40-14-03-07/39165622 , на відповідність вимогам ч.3 ст.2 КАС України, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З положень наведеної норми процесуального закону слідує, що адміністративному суду при вирішенні адміністративного спору належить перевірити, зокрема, обґрунтованість саме тих висновків, стосовно обставин спірних правовідносин, які покладені суб'єктом владних повноважень в основу спірного рішення.

Щодо виявлених порушень, відображених у висновках акту перевірки, суд зазначає наступне.

Судовим розглядом встановлено, що позивач у перевіряємому періоді мав господарські взаємовідносини з ТОВ «МДД-Х», ПП «Форс», ТОВ «Valkor Group», ТОВ «Сеолан», ПП «Гросбух», ПП «Форсаж-2009».

Щодо взаємовідносин позивача з ТОВ «МДД-Х».

16 березня 2015 року підприємство підписало Договір № 0316/15-1Д на поставку обладнання з ТОВ «МДД-Х». Згідно цього договору ТОВ «МДД-Х» повинно було своїми силами поставити охолоджувач рідини СНН3.100А2. Згідно з п. 4.3. Договору у момент передачі обладнання Постачальник (ТОВ «МДД-Х») повинен надати Замовнику (ТОВ «Укрнафтомаш ЕРС») належним чином оформлені, підписані відповідальними особами та скріпленими печаткою наступні оригінали документів: рахунок-фактуру, видаткову накладну, податкову накладну.

Щодо відсутності на підприємстві ТТН позивач надав наступні пояснення, що відповідно до ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт» документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів для водія є посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ТТН або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством. Перелік документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні, затверджено Постановою КМУ від 25 лютого 2009 р. N 207, згідно з яким необхідно розрізняти перевезення на договірних засадах та перевезення для власних потреб. Щодо документів на вантаж, то при перевезеннях вантажу на договірних засадах потрібна ТТН, а для власних потреб накладна або інший документ, який підтверджує право власності на вантаж. Якщо перевезення здійснювалось власним транспортом, як у цьому випадку перевезення здійснювало ТОВ «МДД-Х», вартість перевезення була врахована у вартості товару, який придбав позивач, складання ТТН є необов'язковим. При здійсненні внутрішніх перевезень вантажів автомобільним транспортом водіями може використовуватися як товарно-транспортна накладна, так й інший визначений законодавством документ (видаткова накладна), використання якого може здійснюватися як поряд з ТТН, так і без неї.

Документами, які підтверджують придбання обладнання є видаткова накладна № М-0406-1 від 04 червня 2015 року, рахунок-фактура № 0316/15-1А від 16.03.2015 р., рахунок-фактура № 2205-1 від 22.05.2015 р. Додатково, ТОВ «МДД-Х» при поставці обладнання надало Паспорт на охолоджувач рідини СНН3.100А2.

Судом встановлено , що зазначені документи не були витребувані відповідачем під час проведення перевірки.

Придбаний охолоджувач рідини СНН3.100А2 увійшов у склад додаткового обладнання при поставці Модульного комплексу по переробці вуглеводневої сировини МК «ОПТІМА»-65, продуктивністю 65 тис. тон за рік» (згідно додатку № 3 до Контракту на поставку обладнання № 09/01-ВЕД від 09.01.2015 р.). При поставці ОСОБА_3 позивач оформив Вантажну митну декларацію № 807100000/2015/022042.

Щодо взаємовідносин позивача з ПП «Форс».

19 листопада 2014 року позивач підписав Договір № 19ХА з ПП «Форс», згідно якого Постачальник (ПП «Форс») повинен був поставити у власність позивача блок ПР 50 (700х700х500мм), блок ПР 50 (700х700х250мм), сопло тангенціальне СТ 32х16 загальною вартістю 67800,00 грн., у тому числі ПДВ. Підтверджуючими документами поставки товару є видаткова накладна № РН-151201 від 15 грудня 2014 року, податкова накладна № 2 від 02 грудня 2014 року, рахунок-фактура № СФ-0000045 від 19 листопада 2014 року, накладна на вантаж № 3П2023119 від 16 грудня 2014 року, товарно-транспортна накладна № 1-ХА від 15 грудня 2014 року.

У подальшому придбаний товар був використаний позивачем для виготовлення Модульного комплексу по переробці вуглеводневої сировини МК «ОПТІМА»-65, продуктивністю 65 тис. тон за рік» (надалі ОСОБА_3). ОСОБА_3 ТОВ «Укрнафтомаш ЕРС» виготовляло по Контракту на поставку обладнання № 09/01-ВЕД від 09 січня 2015 року, підписаного з ТОВ «БатисТрансСистем» (резидент ОСОБА_4 Казахстан). У подальшому ОСОБА_3 було поставлене ТОВ «БатисТрансСистем». При поставці ОСОБА_3 ТОВ «Укрнафтомаш ЕРС» оформило Вантажну митну декларацію № 807100000/2015/022042 (дата надання копії 07.07.2015 р.).

Щодо взаємовідносин позивача з ТОВ «Сеолан».

Згідно зі ст. 639 Цивільного кодексу України, договір може бути укладений в будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом. ТОВ «Сеолан» та ТОВ «Укрнафтомаш ЕРС» домовилися укласти усний договір на надання транспортних послуг, а саме ТОВ «Сеолан» надало транспортні послуги на суми 942,00 грн. та 680,00 грн. Документами, підтверджуючими надання послуг є податкова накладна № 809 від 08.09.2014 року, Акт № ОУ-809 здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 08 вересня 2014 року, рахунок-фактура № СВ-9/081 від 08 вересня 2014 року, податкова накладна № 1511 від 15 жовтня 2014 року, Акт № ОУ-1511 здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 15 жовтня 2014 року, рахунок-фактура № СВ-10/132 від 13 жовтня 2014 року.

Щодо взаємовідносин позивача з ПП «Гроссбух».

Згідно зі ст. 639 Цивільного кодексу України, договір може бути укладений в будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом. З ПП «Гроссбух» був укладений усний договір, згідно якого ТОВ «Укрнафтомаш ЕРС» придбало сталь оцинковану у кількості 4 тони загальною вартістю 53 600,02 грн. Доставка товару здійснювалася силами ПП «Гроссбух». Право власності на товар перейшло до позивача з дати підписання видаткової накладної № 28 від 23 липня 2014 року. При передачі товару ПП «Гроссбух» надало сертифікат якості на товар.

Щодо відсутності ТТН, суд зазначає, що відповідно до ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт» документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів для водія є посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ТТН або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством. Перелік документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні, затверджено Постановою КМУ від 25 лютого 2009 р. N 207, згідно з яким необхідно розрізняти перевезення на договірних засадах та перевезення для власних потреб. Щодо документів на вантаж, то при перевезеннях вантажу на договірних засадах потрібна ТТН, а для власних потреб накладна або інший документ, який підтверджує право власності на вантаж. Якщо перевезення здійснювалось власним транспортом, як у цьому випадку перевезення здійснювало ПП «Гроссбух», вартість перевезення була врахована у вартості товару, який придбало ТОВ «Укрнафтомаш ЕРС», складання ТТН є необов'язковим. При здійсненні внутрішніх перевезень вантажів автомобільним транспортом водіями може використовуватися як товарно-транспортна накладна, так й інший визначений законодавством документ (видаткова накладна), використання якого може здійснюватися як поряд з ТТН, так і без неї. Позивач повідомив, що придбану у ПП «Гроссбух» сталь оцинковану 0,45 він використав для виготовлення Модульного комплексу по переробці вуглеводневої сировини МК «ОПТІМА»-65, продуктивністю 65 тис. тон за рік» (надалі ОСОБА_3). ОСОБА_3 було виготовлене на підставі Контракту на поставку обладнання № 09/01-ВЕД від 09 січня 2015 року, підписаного з ТОВ «БатисТрансСистем» (резидент ОСОБА_4 Казахстан). При поставці ОСОБА_3 ТОВ «Укранафтомаш ЕРС» оформило Вантажну митну декларацію № 807100000/2015/022042 (дата надання копії 07.07.2015 р.).

Щодо взаємовідносин позивача з ПП «ФОРСАЖ-2009».

21 серпня 2014 року ТОВ «Укрнафтомаш ЕРС» підписало Договір № 02/07/2014-ВЕД на транспортно-експедиційне обслуговування вантажів з ПП «Форсаж-2009». Згідно умов договору Замовник (позивач) надає Виконавцю (ПП «Форсаж-2009») заявки, згідно яких Виконавець виконує транспортно-експедиційне обслуговування вантажів Замовника. Згідно заявки № 02/07/2014-ВЕД Виконавець надав послуги за маршрутом м. Ужгород м. Харків. Документами, підтверджуючими надання послуги є Акт № 11 від 29 серпня 2014 року, товарно-транспортна накладна № 070 від 26 серпня 2014 року та податкова накладна № 3 від 21 серпня 2014 року. Згідно заявки № 21/08/2014 Виконавець надав послуги за маршрутом м. Харків, Україна м. Самара, РФ. Документами, підтверджуючими надання послуг є Акт № 12 від 04 вересня 2014 року, податкова накладна № 2 від 04 вересня 2014 року та міжнародна товарно-транспортна накладна від 04 вересня 2014 року.

Щодо взаємовідносин позивача з ТОВ «Valkor Group».

16 січня 2015 року ТОВ «Укрнафтомаш ЕРС» підписало Контракт № 16/01-П на проведення субпідрядних робіт з ТОВ «Valkor Group», Киргизька ОСОБА_4. Предметом Контракту № 16/01-П від 16.01.2015 р. є розробка проекту, який складається з наступних частин: Технічне завдання на Автоматизовану систему управління Технологічним процесом Модульного комплексу по переробці вуглеводневої сировини МК «ОПТИМА»-65» (далі - АСУ ТП Комплекс), проектування операційної системи для АСУ ТП Комплексу, проектування технічного забезпечення АСУ ТП Комплексу, розробка програмного забезпечення АСУ ТП Комплексу, проектування операційної системи, технічного забезпечення та програмного забезпечення пічки. ТОВ «Valkor Group», як підрядник, повинно було виконати робити, а ТОВ «Укрнафтомаш ЕРС», як замовник, прийняти результати робіт та сплатити вартість виконаних робіт. Згідно 3.4. Контракту розробка та надання проекту проводилося для об'єкту, який розташований за адресою: Республіка Казахстан, Мангистауская область, м. Актау, промислова зона № 5, ділянка № 16. Згідно підписаному сторонами Акту виконаних робіт від 16.10.2015 року сума витрат склала 49870,00 (сорок дев'ять тисяч вісімсот сімдесят) доларів США, що еквівалентно 1186443,26 грн. (один мільйон сто вісімдесят шість тисяч чотириста сорок три гривні 26 копійок).

20 серпня 2015 року ТОВ «Укрнафтомаш ЕРС» підписало Контракт № 20/08-П на проведення субпідрядних робіт з ТОВ «Valkor Group». Предметом Контракту № 20/08-П є надання послуг по шеф-монтажним, пусконалагоджувальним роботам КВПтаА (контрольно-вимірювальні прилади та апаратура) та системи АСУ ТП Комплексу, а також навчання персоналу. Згідно 3.4. Контракту вищеназвані послуги надавалися для об'єкту, який розташований за адресою: Республіка Казахстан, Мангистауская область, м. Актау, промислова зона № 5, ділянка № 16. На підставі умов контракту ТОВ «Valkor Group» здійснювало нагляд за зборкою обладнання КВПтаА та системи АСУ ТП Комплексу, які є частинами Модульного комплексу по переробці вуглеводної сировини МК «ОПТИМА»-65», а також тестування елементів обладнання на предмет відповідності проекту. В процесі тестування системи АСУ ТП та обладнання КВПтаА проводилося навчання персоналу. Робочий запуск МК «ОПТИМА»-65» Контрактом № 20/08-П від 20.08.2015 року не передбачений. Таким чином, ТОВ «Valkor Group» виконало всі роботи у повному обсязі. Розмір витрат згідно Акту виконаних робіт від 20.11.2015 року склав 49975,00 (сорок дев'ять тисяч дев'ятсот сімдесят п'ять) доларів США, що еквівалентно 1 188 941,28 (одному мільйону сто вісімдесят восьми тисячам дев'ятсот сорока одній гривні 28 копійкам) гривням.

Виконані у повному обсязі ТОВ «Valkor Group» обов'язки за Контрактами № 16/01-П від 16.01.2015 року та № 20/08-П від 20.08.2015 року надали позивачу право реалізувати та отримати дохід від поставки Модульного комплексу по переробці вуглеводневої сировини МК «ОПТИМА»-65» на об'єкт, розташований за адресою: Республіка Казахстан, Мангистауская область, м. Актау, промислова зона № 5, ділянка № 16.

Як вбачається з тексту Акту (сторінка 27) ТОВ «Укрнафтомаш ЕРС» завищило витрати на збут за 2015 рік за рахунок включення до їх складу придбані послуги у ТОВ «Valkor Group» за вищеназваними контрактами, в результаті чого необґрунтовано занижено Фінансовий результат до оподаткування (прибуток або збиток), визначений у фінансовій звітності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.

Відповідно до п. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України «Податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку».

Згідно з п. 46.5 ст. 46 Податкового кодексу України «Форма податкової декларації встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику».

Відповідно до Наказу Міністерства фінансів України № 897 від 20.10.2015 р. «Про затвердження форми податкової декларації з податку на прибуток підприємств» встановлюється певна форма податкової декларації.

Згідно ст. 137 розділу ІІІ Податкового кодексу України, у 2015 році звітнім періодом з податку на прибуток на підприємстві позивача був встановлений рік.

Об'єкт оподаткування, з якого визначається податок на прибуток до сплати у бюджет, у податковій декларації з податку на прибуток визначається шляхом складання фінансового результату до оподаткування, визначеного у фінансовій звітності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності та податкових різниць, розрахованих згідно ст. 138-140 Розділу ІІІ Податкового кодексу України.

Фінансовий результат до оподаткування (прибуток або збиток) визначається у фінансовій звітності, складеної згідно Методичних рекомендацій щодо заповнення форм фінансової звітності, затверджених Наказам МФУ від 28.03.2013 р. № 433 та є алгебраїчною різницею між сукупним доходом підприємства від усіх видів діяльності та витратами підприємства, що складаються з собівартості реалізованої продукції, адміністративних витрат, витрат на збут та інших витрат.

Виходячи з наведеного, послуги (роботи), які отримало ТОВ «Укрнафтомаш ЕРС» від ТОВ «Valkor Group», надали можливість реалізувати Модульний комплекс по переробці вуглеводневої сировини МК «ОПТИМА»-65» на об'єкт, розташований за адресою: Республіка Казахстан, Мангистауская область, м. Актау, промислова зона № 5, ділянка № 16 та отримати прибуток, що, в свою чергу, надало позивачу право витрати, понесені позивачем за вищевказаними контрактами, відобразити як витрати на збут у фінансовій звітності та використати в розрахунку податку на прибуток за 2015 рік.

Щодо встановлення контролюючим органом заниження податку на прибуток за ІІ квартал 2016 року на суму 438293 грн., за ІІІ квартал 2016 року на суму 93283 грн. судом встановлено наступне.

04 квітня 2016 року ТОВ «Укрнафтомаш ЕРС» підписало Контракт № 37-04/16 РП на проведення підрядних робіт з ТОВ «Valkor Group». Предметом контракту є розробка проекту автоматизованої системи управління технологічним процесом (АСУ ТП) (далі Технічна документація) та програмного забезпечення (далі ПЗ) на установку атмосферної переробки нафти V-15. А саме, ТОВ «Valkor Group» як підрядник, повинно було виконати роботи, а позивач, як Замовник, прийняти роботи та оплатити їх. Виконання робіт проводилося на підставі Технічного завдання (Додаток № 1 до контракту), яке було затверджене та підписано сторонами. Умови передачі результатів робіт були викладені у Календарному плані (Додаток № 2 до контракту). Згідно календарному плану, першим етапом виконання умов контракту є створення проекту АСУ ТП для установки атмосферної переробки нафти V-15. Сторонами додатково були оговорені особливості виконання даного етапу контракту, а саме те, що проект передавався стороні в електронному вигляді за допомогою електронної пошти. Другим етапом було створення на підставі проекту програмного забезпечення для АСУ ТП. Програмне забезпечення було передане на підставі Акту виконаних робіт від 31.05.2016 року. Проект АСУ ТП та програмне забезпечення були створені для установки атмосферної переробки нафти V-15, розташованої у ОСОБА_4, м. Тема, тобто виключно для природних умов та сировини, які існують у ОСОБА_4. Додатково це підтверджується на сторінці 44 Технічного завдання (додаток № 1 до Контракту № 37-04/16 РП). У подальшому ТОВ «Укрнафтомаш ЕРС» використало отриманий результат для створення АСУ ТП для установки атмосферної переробки нафти V-15 згідно з Контрактом № 30ПО від 24.03.2016, підписаним з Platon Gas Oil Ghana LTD.

18 квітня 2016 року 2016 року ТОВ «Укрнафтомаш ЕРС» було підписано Контракт № 18-04/16 П на проведення підрядних робіт з ТОВ «Valkor Group». Предметом контракту є розробка шаф для Автоматизованої системи управління технологічним процесом (АСУ ТП) для установки атмосферної переробки нафти V-15. А саме, ТОВ «Valkor Group», як підрядник, повинен був розробити принципово-монтажні схеми шаф для АСУ ТП установки атмосферної переробки нафти V-15 для родовища, розташованого у м. Тема, Республіка Гана. Використання принципово-монтажних схем шаф АСУ ТП для інших установок не можливе у зв'язку з унікальними природними умовами та використанням певного виду сировини у м. Тема, Республіка Гана. Передання схем відбулося на підставі Актів виконаних робіт від 21 червня 2016 року та 30 вересня 2016 року. У подальшому на підставі принципово-монтажних схем були створені шафи АСУ ТП згідно Контракту № 29 на поставку обладнання від 15.03.2016 року, підписаного з ТОВ «ІНТЕГРА ГРУП».

Відповідно до сторінки 30 Акту, відповідач стверджує, що позивачем порушено п. 44.1 ст. 44, пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134, пп. 135.1 ст. 135 Податкового кодексу України, п. 6 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку «Витрати», п. 6, 7 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 8 «Нематеріальні активи», а саме завищені інші витрати операційної діяльності за 2016 рік за рахунок включення до їх складу придбаних послуг від ТОВ «Valkor Group», які підлягають оприбуткуванню як нематеріальний актив.

Згідно п. 7 ПСБО «Нематеріальні активи», нематеріальний актив, отриманий у результаті розробки, потрібно відображати у балансі за умов, якщо підприємство має: намір, технічну можливість та ресурси для доведення нематеріального активу до стану, у якому він придатний для реалізації або використання; можливість отримання майбутніх економічних вигод від реалізації або використання нематеріального активу. Тобто, нематеріальний актив на підприємстві повинен постійно використовуватись у господарчій діяльності. Ключовим моментом визнання нематеріального активу є обґрунтоване очікування одержання від нього економічних вигід для субєкта господарювання. При цьому в Міжнародних стандартах бухгалтерського обліку 38 «Нематеріальні активи» чітко прописано, що оцінка очікуваних економічних вигід повинна бути обґрунтованою і підтвердженою. Крім того, така оцінка має відображати ще і строк корисного використання нематеріального активу, протягом якого він приноситиме очікувані економічні вигоди.

Відповідно до п. 3 Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності» міжнародні стандарти фінансової звітності прийняті Радою з міжнародних стандартів бухгалтерського обліку документи, якими визначено порядок складання фінансової звітності. Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку нормативно-правовий акт, затверджений центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики, що визначає принципи та методи ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності, що не суперечать міжнародним стандартам фінансової звітності.

Таким чином, відповідно до ст. 17 МСБО 38 «Майбутні економічні вигоди, які надходять від нематеріального активу, можуть включати дохід від продажу продукції чи послуг, скорочення витрат або інші вигоди, які є результатом використання активу суб'єктом господарювання. Наприклад, використання інтелектуальної власності у виробничому процесі може зменшити майбутні виробничі витрати, а не збільшити майбутні доходи». Тобто, приданий нематеріальний актив повинен зменшити майбутні виробничі витрати при виготовленні різного обладнання для різних контрагентів-замовників. Як зазначив позивач, придбані у ТОВ «Valkor Group» результати робіт не можливо використовувати у майбутньому для інших об'єктів, тому що виконувалися вони виключно для установки атмосферної переробки нафти V-15, розташованої у м. Тема, Республіка Гана.

Більш того, для демонстрації можливості генерування майбутніх економічних вигід від нематеріального активу субєкт господарювання використовує принципи, наведені в МСБО 36. Це, зокрема: оцінка майбутніх надходжень від безперервного використання активу і його ліквідації; прогнозні оцінки щодо відтоку коштів внаслідок обслуговування нематеріального активу та майбутні накладні витрати, які можна прямо віднести на використання активу (наприклад, витрати на підтримку програмного забезпечення в актуальному стані); оцінка скорочення витрат субєкта господарювання внаслідок використання нематеріального активу.

Згідно з п. 8 ПСБО «Нематеріальні активи», а також за вищенаведеними принципами МСБО, якщо нематеріальний актив не відповідає вказаним критеріям признання, то витрати, пов'язані з його придбанням або створенням, визнаються витратами того розрахункового періоду, на протязі якого вони були здійснені без визнання таких витрат в майбутньому нематеріальним активом.

За вказаних обставин, суд приходить до висновку, що відповідач при перевірці дійшов хибного висновку про наявність вищевказаних порушень, які, в подальшому стали підставою прийняття спірних податкових повідомлень - рішень.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

За приписами ч. 2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не довів суду належними та допустимими засобами доказування необґрунтованість позовних вимог позивача, у свою чергу, доводи позивача, якими він обґрунтовував свої позовні вимоги, знайшли своє правове підтвердження під час розгляду справи по суті позовних вимог.

З огляду на це, суд дійшов висновку, що податкові повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Харківській області № НОМЕР_1 від 15.06.2017 р., №0001511403 від 15.06.2017 р., які винесені відносно Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРНАФТОМАШ ЕРС" підлягають скасуванню.

Розподіл судових витрат здійснюється в порядку ст. 94 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 94, 160-163, 167, 186, 254 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРНАФТОМАШ ЕРС" до Головного управління ДФС у Харківській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень - задовольнити.

Скасувати податкові повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Харківській області № НОМЕР_1 від 15.06.2017 р., №0001511403 від 15.06.2017 р., які винесені відносно Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРНАФТОМАШ ЕРС".

Стягнути з Головного управління ДФС у Харківській області ( код ЄДРПОУ 39599198, вул. Пушкінська,46, м.Харків, 61057) за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "УКРНАФТОМАШ ЕРС" ( код ЄДРПОУ 39165622, 61052, м.Харків, пров. Сімферопольський, 6) у розмірі 17729,01 грн. (сімнадцять тисяч сімсот двадцять дев'ять гривень 01 копійка).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 06 листопада 2017 року.

СуддяЗаічко О.В.