
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/1382/17
30 жовтня 2017 р.м. ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючого судді Мартиць О.І. , судді Дерех Н.В. , судді Подлісної І.М.
секретарі судового засідання Твердохліб Н.В.
за участю: представника позивача - адвоката ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовною заявою фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 до Державної служби геології та надр України про скасування та визнання нечинними окремих положень рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа – підприємець ОСОБА_2 звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної служби геології та надр України, в якому просив суд:
- визнати нечинним та скасувати припис Державної служби геології та надр України від 07 жовтня 2016 року № 572-16/02;
- визнати нечинним та скасувати наказ голови Державної служби геології та надр України від 16 грудня 2016 року № 491 в частині зупинення дії виданого фізичній особі – підприємцю ОСОБА_2 спеціального дозволу на користування надрами.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що анулювання спеціального дозволу відбулось з порушенням процедури, встановленої статтею 26 Кодексу України про надра, оскільки відповідачем не доведено порушення ОСОБА_2 вимог закону, що регулює користування надрами. Крім того, на думку позивача, саме Державна служба геології та надр порушила вимоги Угоди про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин №6073.
В ході судового розгляду даної справи представник позивача позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, подавши клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
В письмових запереченнях від 11.09.2017 року зазначено, що Західним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України у період з 03.09.2016 року по 07.09.2016 року проведено планову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (металічні руди, неметалічні корисні копалини, горючі тверді корисні копалини) фізичної особи – підприємця ОСОБА_2 За наслідками перевірки складено акт № 02-02/17/2016-24/п-134 від 07.10.2016 року, в якому встановлено наступні порушення: 1) "Робочий проект розробки і рекультивації Маслятинського родовища вапняків Кременецького району Тернопільської області фізичної особи-підприємця ОСОБА_2" не погоджений з органами Держпраці та Держгеонадрами України, чим порушено вимоги статті 51 Кодексу України про надра, статті 24 ЗУ № 1127 і 2) затримується в часі виконання пункту 3 Програми робіт з видобування вапняку Маслятинського родовища. "Підготовка матеріалів для отримання акту надання гірничого відводу і отримання його в установленому порядку (1-2 кв. 2016)". Матеріали для отримання акту про надання гірничого відводу підготовані, скеровані в Держпраці України (лист від 18.06.2015 року). На час перевірки вносяться правки та уточнення у відповідності до зауважень Держпраці України (лист від 22.09.2016 року № 430), чим порушено вимоги статті 24 Кодексу України про надра, Постанови КМУ №615. У зв'язку із зазначеними обставинами 07.10.2016 року складено припис №572-16/02. У зв'язку із неусуненням виявлених порушень вимог законодавства у сфері надрокористування, наказом Держгеонадра України від 19.12.2016 року № 491 зупинено дію виданого позивачу спеціального дозволу на користування надрами. Просять відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, повно і всебічно з'ясувавши всі представлені у справі докази у їх сукупності, на підставі чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позов не підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Судом встановлено, що 04.08.2015 року фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 6073 з метою видобування вапняків, придатних для виробництва щебеню та каменю бутового та одночасно укладено угоду про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин №6073.(а.с.11-18)
Західним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України, на підставі направлення на проведення перевірки від 30.09.2016 року №549-16/02, наказів № 312 від 19.09.2016 року "Про затвердження Плану проведення перевірок надрокористувачів у ІV кварталі 2016 року" № 323 "Про проведення планових перевірок надрокористувачів у ІV кварталі 2016 року", у період з 03.09.2016 року по 07.09.2016 року проведено планову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (металічні руди, неметалічні корисні копалини, горючі тверді корисні копалини) фізичної особи – підприємця ОСОБА_2.
За наслідками проведеної планової перевірки складено акт перевірки № 02-02/07/2016-24/п (134) від 07.10.2016 року, яким встановлено наступні порушення:
1. "Робочий проект розробки і рекультивації Маслятинського родовища вапняків Кременецького району Тернопільської області фізичної особи-підприємця ОСОБА_2" не погоджений з органами Держпраці та Держгеонадрами України, чим порушено вимоги статті 51 Кодексу України про надра, статті 24 Закону України № 1127.
2. Затримується в часі виконання пункту 3 Програми робіт з видобування вапняку Маслятинського родовища. "Підготовка матеріалів для отримання акту надання гірничого відводу і отримання його в установленому порядку (1-2 кв. 2016)". Матеріали для отримання акту про надання гірничого відводу підготовані, скеровані в Держпраці України (лист від 18.06.2015 року). На час перевірки вносяться правки та уточнення у відповідності до зауважень Держпраці України (лист від 22.09.2016 року № 430), чим порушено вимоги статті 24 Кодексу України про надра, Постанови Кабінету Міністрів України №615.
У зв'язку із зазначеними обставинами Західним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України від 07.10.2016 року складено припис № 572-16/02, в якому вказано позивачу у строк до 07.11.2016 року усунути зазначені порушення вимог законодавства у сфері надрокористування та подати в письмовій формі до Західного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України матеріали, які підтверджують факт усунення порушень.
25.11.2016 року Західним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України направлено на адресу Держгеонадр України подання № 708-16/02 на зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 6073 від 04.08.2015 року та зазначено, що станом на позивачем не надано матеріалів, які підтверджують факт усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування.
Наказом Державної служби геології та надр України від 19.12.2016 року № 491 зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами № 6073 від 04.08.2015 року.
Не погоджуючись з такими рішеннями суб'єкта владних повноважень ОСОБА_2 звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Оцінюючи оскаржувані рішення Державної служби геології та надр України на предмет їх відповідності вимогам, встановленим частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд звертає увагу на наступне.
Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 року № 1174 (далі – Положення).
Відповідно до п. 9,10 Положення, Держгеонадра України відповідно до покладених на неї завдань видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.
Згідно з підпунктом 12 пункту 4 Положення, Держгеонадра України відповідно до покладених завдань здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним їх використанням.
Регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян регулюється Кодексом України про надра, згідно зі статтею 14 якого надра надаються у користування, зокрема, для видобування корисних копалин.
У відповідності до статті 19 Кодексу України про надра, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр, процедура видачі якого передбачена Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року № 615 (далі - Порядок № 615).
Відповідно до статті 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов'язані використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції, тощо.
Відсутність у підприємств, установ, організацій і громадян спеціального дозволу на користування надрами та належним чином оформлених усіх дозвільних документів не дає права здійснювати геологічне вивчення корисних копалин, які є виключною власністю народу України і надаються тільки у користування.
У зв'язку з цим, та з метою виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр Держгеонадра України здійснюють державний геологічний контроль, механізм проведення якого регулюється Порядком здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 року № 1294 (далі - Порядок № 1294) та Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Відповідно до пункту 4 Порядку № 1294 органи державного геологічного контролю відповідно до покладених на них завдань здійснюють державний геологічний контроль за своєчасністю і правильністю державної реєстрації робіт з геологічного вивчення та використання надр, наявністю спеціальних дозволів на користування надрами і виконання передбачених ними умов.
Пунктом 5 Порядку № 1294 визначено, що державний геологічний контроль здійснюється шляхом проведення органами державного геологічного контролю планових і позапланових перевірок надрокористувачів, тобто користувачів надр, визначеними статтею 13 Кодексу України про надра яким, відповідно до статті 16 Кодексу надані спеціальні дозволи на користування надрами.
Акт перевірки - це документ, у якому відображаються результати перевірки, містить докладно викладені порушення актів законодавства, правил і норм щодо ведення робіт, пов'язаних з геологічним вивченням надр, їх використанням та охороною, а також використанням і переробкою мінеральної сировини.
Відповідно до пункту 16 Порядку № 1294 у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр на підставі акта перевірки протягом п'яти робочих днів з дати її завершення складається припис або розпорядження за формою, затвердженою Держгеонадрами.
Окрім того, аналогічна норма міститься у статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку. Як встановлено судом, ОСОБА_2 не виконав умови припису.
Щодо твердження позивача не погодження з органами Держпраці та Держгеонадрами України Робочого проекту розробки і рекультивації Маслятинського родовища вапняків, оскільки чинним законодавством не передбачено погодження актів про надання гірничих відводів з Державною службою геології та надр України, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 51 Кодексу України про надра, розробка родовищ твердих, рідких і газоподібних корисних копалин та переробка мінеральної сировини провадяться згідно з затвердженими проектами та планами робіт, правилами технічної експлуатації та охорони надр.
Плани технічної експлуатації, проекти і плани розробки родовищ корисних копалин та переробки мінеральної сировини погоджуються користувачами надр з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері вивчення та раціонального використання надр та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, в частині додержання вимог законодавства про надра.
Згідно із статтею 24 Гірничого закону України, документи, що дають право на проведення гірничих робіт, зокрема, є технічний проект, затверджений і погоджений у встановленому порядку.
Слід зазначити, що Робочий проект розробки і рекультивації Маслятинського родовища в розумінні статті 51 Кодексу України про надра є частиною проектів розробки родовищ корисних копалин, які вказані у статті 24 Гірничого закону України, а відтак має бути погоджений органами Держпраці та Держгеонадрами України. Проте, позивач не було здійснено такого погодження.
Щодо затримки в часі виконання пункту 3 Програми робіт з видобування вапняку Маслятинського родовища.
Як вбачається з матеріалів справи (а.с.9) позивач отримав акт про надання гірничого відводу.
Разом з тим, такий акт отримано з порушенням строків передбачених пунктом 3 Програми робіт з видобування вапняку Маслятинського родовища. Так, в Програмі робіт з видобування вапняку Маслятинського родовища зазначено, що підготовка матеріалів для отримання акту надання гірничого відводу і отримання його в установленому порядку повинно бути здійснено в термін до 1-2 квартал 2016 року. Однак, як слідує із самого акту, він отриманий позивачем лише 15 травня 2017 року.
Таким чином, суд дійшов висновку про те, що відповідачем правомірно винесено 07.10.2016 року припис № 572-16/02.
Пунктами 22, 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 615 від 30 травня 2011 року передбачено, що дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі:
порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр;
виникнення внаслідок проведення робіт, пов'язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров'ю працівників або населення;
наявності заборгованості із сплати загальнодержавних податків та зборів;
невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища.
Відтак, враховуючи правомірність припису № 572-16/02 від 07.10.2016 року та невиконання його умов ОСОБА_2, відповідачем правомірно винесено наказ № 491 від 19.12.2016 року про зупинення спеціального дозволу на користування надрами № 6073 від 04.08.2015 року.
Згідно частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади, місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно з частиною першою статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Суд, відповідно до статті 86 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2,6,11,86,122,158-167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 до Державної служби геології та надр України про скасування та визнання нечинними припису від 07.10.2017 року за № 572-16/02 та наказу від 19.12.2016 року № 491 в частині зупинення дії виданого фізичній особі - підприємцю ОСОБА_2 спеціального дозволу на користування надрами відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Мартиць О.І.
Суддя Подлісна І.М.
Суддя Дерех Н.В.