
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 жовтня 2017 року Справа № 813/2092/17
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючий суддя Грень Н.М.,
секретар судового засідання Редкевич О.Р.,
представник позивача Барна О.О.,
представник відповідача Семків М.М.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Бориславський завод «Рема» до Західного територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (правонаступник - Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку) про визнання протиправною та скасування постанови, -
в с т а н о в и в :
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Публічного акціонерного товариства «Бориславський завод «Рема» до Західного територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, з вимогою визнати протиправною та скасувати постанову Західного територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №037-ЗХ-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 31 травня 2017 року, якою до Публічного акціонерного товариства «Бориславський завод «Рема» застосовано штрафну санкцію в розмірі 20 (двадцяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за ненадання у встановлений чинним законодавством інвестору в цінні папери (аукціонеру) на його письмовий запит інформації про діяльність емітента цінних паперів.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 31.05.2017 року уповноваженою особою відповідача неправомірно винесено постанову №037-ЗХ-1-Е про накладення адміністративного стягнення за правопорушення на ринку цінних паперів у вигляді застосування штрафних санкцій. Позивач стверджує, що зазначеного адміністративного правопорушення не вчиняв, оскільки діяв виключно на підставі закону. Позивач наполягає на відсутності його вини у його діях, оскільки на кожен запит акціонера ОСОБА_3 товариство надало вичерпні відповіді в об'ємі та у строки визначені законодавством. Крім того, акціонеру повідомлено про можливість ознайомлення із запитуваною інформацією за допомогою альтернативних джерел. Відтак, позивач просить адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
У судовому засіданні судом, відповідно до ст. 52 КАС України, допущено заміну відповідача - Західного територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на належного відповідача - Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, просив позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив, зазначив, що позивачем не надано інформації на запит акціонера ПАТ «Бориславський завод Рема» ОСОБА_3, чим порушено вимоги статті 78 Закону України «Про акціонерні товариства». Надання власнику акцій інформації про діяльність емітента цінних паперів та документів, перелік яких визначений чинним законодавством, є обов'язком акціонерного товариства щодо інвестора у цінні папери. Враховуючи наведене, відповідач вважає оскаржувану постанову уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку такою, що прийнята правомірно, у відповідності до чинного законодавства та прямих завдань і обов'язків Комісії, тому просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Суд заслухав пояснення представника позивача та представника відповідача, з'ясував обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення, а також ті, які мають значення для вирішення справи, повно, всебічно та об'єктивно дослідив докази у справі, та встановив наступне.
Акціонер ПАТ «Бориславський завод «Рема» ОСОБА_3, громадянка України, ІНФОРМАЦІЯ_1, звернулась до товариства із заявою від 22.12.2016 року, в якій просила надати: баланси за 2015 і 2016 роки; фінансовий звіт за 2015 і 2016 роки, виписку з протоколу останніх зборів акціонерів; склад правління, СР, РК та розмір їх оплати; розмір заробітної плати голови правління та членів правління.
На вказану заяву ПАТ «Бориславський завод «Рема» 03.01.2017 року надіслано акціонеру ОСОБА_3 баланс за 2015 рік, звіт про фінансові результати за 2015 рік та повідомлено, що Статутом ПАТ «Бориславський завод «Рема» не передбачено надання акціонерам на їх вимогу додаткової інформації, в порівнянні з переліком, визначеним чинним законодавством. Крім того, повідомлено, що інформація про діяльність товариства розміщується в мережі інтернет на загальнодоступних ресурсах, зокрема: http://smida.gov.ua/.
13.02.2017 ОСОБА_3 повторно звернулася до позивача із заявою, в якій просила надати: протоколи зборів акціонерів за 2014, 2015, 2016 роки; протоколи засідань наглядової ради за 2014, 2016 роки; висновки ревізійної комісії за 2014,2015 та 2016 роки; аудиторський висновок за 2015, 2016 роки; баланс за 2016 рік; фінансовий звіт за 2016 рік; склад правління та склад наглядової ради; інформацію про заробітну плату голови правління та спостережної ради за 2016 рік.
Листом від 03.03.2017 року ПАТ «Бориславський завод «Рема» повторно надало гр. ОСОБА_3 роз'яснення щодо доступу до інформації про акціонерні товариства відповідно до ст.ст. 77-78 Закону України «Про акціонерні товариства». Повторно повідомило, що Статутом ПАТ «Бориславський завод «Рема» не передбачено надання акціонерам на їх вимогу додаткової інформації, в порівнянні з переліком, визначеним чинним законодавством. та повідомлено, що інформація про діяльність товариства розміщується в мережі інтернет на загальнодоступних ресурсах, зокрема на сайті http://smida.gov.ua/ та нам сайті підприємства http://www//bzrema.com. Також, запропоновано акціонеру ознайомитись із документами, які вимагаються останнім в приміщенні товариства за адресою: 82300, Львівська обл., м. Борислав, вул. Сосюри, 45, у зв'язку із великим обсягом запитуваної інформації.
01.03.2017 акціонер ОСОБА_3 звернулася до ПАТ «Бориславський завод «Рема» з проханням викупити належні їй акції.
Листом від 15.03.2017 року товариство роз'яснило акціонеру порядок реалізації акцій та повідомило реальну вартість акції товариства.
В свою чергу, акціонер ОСОБА_3 у зв'язку з неотриманням у повному обсязі запитуваної інформації звернулась зі скаргою до Західного територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, щодо порушення прав акціонера емітентом.
10 квітня 2017 року уповноваженою особою Комісії складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів №07-ЗХ-1-Е, зі змістом якого позивач, не погодившись, надав відповідні пояснення.
31.05.2017 року за наслідками розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів відповідачем винесено постанову № 037-ЗХ-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, якою за ненадання інвестору (акціонеру) на його письмовий запит інформації про діяльність емітента цінних паперів накладено на ПАТ «Бориславський завод «Рема» штраф у розмірі 20 неоподатковуваних доходів громадян.
Позивач, не погодившись з прийнятою постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, звернувся з позовом до суду.
При прийнятті рішення суд керувався наступним.
Порядок створення, діяльності, припинення, виділу акціонерних товариств, їх правовий статус, права та обов'язки акціонерів визначено Законом України «Про акціонерні товариства» від 17.09.2008 року № 514-VI (далі - Закон № 514-VI).
За приписами частини 1, 2 статті 78 Закону № 514-VI акціонерне товариство забезпечує кожному акціонеру доступ до документів, визначених пунктами 1-3, 5-11, 13, 14, 16 і 17 частини першої статті 77 цього Закону. Протягом 10 робочих днів з дня надходження письмової вимоги акціонера корпоративний секретар, а в разі його відсутності - виконавчий орган акціонерного товариства зобов'язаний надати цьому акціонеру завірені підписом уповноваженої особи товариства копії відповідних документів, визначених частиною першою цієї статті. За надання копій документів товариство може встановлювати плату, розмір якої не може перевищувати вартості витрат на виготовлення копій документів та витрат, пов'язаних з пересиланням документів поштою. Будь-який акціонер, за умови повідомлення виконавчого органу не пізніше ніж за п'ять робочих днів, має право на ознайомлення з документами, передбаченими частиною першою цієї статті, у приміщенні товариства за його місцезнаходженням у робочий час. Виконавчий орган товариства має право обмежувати строк ознайомлення з документами товариства, але в будь-якому разі строк ознайомлення не може бути меншим 10 робочих днів з дати отримання товариством повідомлення про намір ознайомитися з документами товариства.
Пунктом 4 частини 1 статті 25 Закон № 514-VI передбачено право акціонера на отримання інформації про господарську діяльність акціонерного товариства.
Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначає Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996 року № 448/96-ВР (далі - Закон № 448/96-ВР).
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 7 Закону № 448/96-ВР, одним з основних завдань Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.
Повноваження Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку закріплені у статті 8 Закону № 448/96-ВР, зокрема, п.п. 10, 14 ч. 1 передбачає надсилання емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства, накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Згідно зі статтею 12 Закону № 448/96-ВР, уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка виявила факт вчинення юридичною особою правопорушення на ринку цінних паперів, складає акт, який разом з письмовими поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та пов'язаними з таким правопорушенням документами протягом п'яти робочих днів подає уповноваженій особі Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка має право застосовувати санкцію за правопорушення на ринку цінних паперів. Санкції застосовуються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду документів, що підтверджують факт правопорушення. Уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про застосування санкції протягом 30 робочих днів після отримання документів, що підтверджують факт правопорушення. Рішення про застосування санкції оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, до якої застосовано санкцію. Юридична особа може бути притягнута до відповідальності за вчинення правопорушення на ринку цінних паперів не пізніше трьох років з дня його вчинення незалежно від санкції.
Порядок та строки розгляду Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку справ про порушення громадянами, посадовими особами та юридичними особами вимог законодавства на ринку цінних паперів визначаються Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених Рішенням НКЦПФР від 16.10.2012 року № 1470 (далі - Правила № 1470)
Пунктом 1 Розділу ІІІ Правил № 1470 визначено, що справа про правопорушення може бути порушена тільки в тому разі, якщо є достатні дані, які вказують на наявність правопорушення.
Уповноважена особа при виявленні правопорушення виносить постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів. Справа про правопорушення порушується з дати винесення постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів. Уповноваженою особою про вчинення правопорушення складається акт про правопорушення на ринку цінних паперів. Про дату, час та місце складання акта про правопорушення на ринку цінних паперів особа, щодо якої порушено справу про правопорушення, повідомляється не пізніше ніж за п'ять робочих днів до дати складання акта. Акт про правопорушення на ринку цінних паперів складається та підписується не пізніше двадцяти робочих днів з дати винесення постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів. Пояснення особи, щодо якої складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів, є складовою частиною акта про правопорушення на ринку цінних паперів і приєднуються до нього у вигляді додатка. Акт про правопорушення на ринку цінних паперів підписується особою, яка його склала, і керівником або представником юридичної особи, щодо якої його складено. У разі відмови керівника або представника юридичної особи підписати акт про правопорушення на ринку цінних паперів уповноваженою особою на акті робиться напис про відмову. Акт про правопорушення на ринку цінних паперів після його складання протягом п'яти робочих днів разом з поясненнями та іншими документами справи направляється уповноваженій особі, яка правомочна розглядати справу про правопорушення, для підготовки справи до розгляду (пункти 1, 2 ,5, 10 Розділу IV Правил № 1470).
Уповноважена особа вирішує питання, передбачені у пункті 1 цього розділу, визначає дату розгляду справи про правопорушення та виносить постанову про це, яку надсилає юридичній особі, щодо якої порушено справу, не менше ніж за п'ять робочих днів до дати розгляду справи (пункт 4 Розділу V Правил № 1470).
За приписами пункту 1 Розділу VI Правил № 1470 справа про правопорушення щодо юридичної особи розглядається у присутності керівника та/або представника юридичної особи, яка притягується до відповідальності. У разі відсутності керівника або представника юридичної особи справа про правопорушення розглядається за умови своєчасного повідомлення юридичної особи про місце і час розгляду справи згідно з вимогами пункту 4 розділу V цих Правил.
Відповідно до Розділу VII, розглянувши справу про правопорушення, уповноважена особа приймає рішення у справі. Рішення уповноваженої особи у справі оформлюється у вигляді постанови. Постанова у справі про правопорушення оголошується після закінчення розгляду справи про правопорушення. Примірник постанови надається особі, щодо якої її винесено (про що здійснюється відповідний напис на примірнику постанови, що залишається у справі), або надсилається поштою протягом п'яти робочих днів з дати її винесення (п. 1, 4 Розділу VII Правил).
Так, судом встановлено, що акціонер ОСОБА_3 як власник простих іменних акцій ПАТ «Бориславський завод «Рема» звернулась до позивача із заявами від 22.12.2016 року,13.02.2017 року та 01.03.2017 року в яких просила про надання копій документів щодо діяльності підприємства. У зв'язку із ненаданням товариством таких документів акціонер ОСОБА_3 звернулася до відповідача із скаргою, що стала підставою для прийняття оскаржуваної постанови про накладення санкції.
До матеріалів справи долучено відповідь ПАТ «Бориславський завод «Рема», зі змісту якої слідує, що позивач надав роз'яснення та рекомендації щодо доступу до інформації у приміщенні товариства. Однак, суд звертає увагу, що така відповідь суперечить вимогам чинного законодавства, позаяк ч. 1 ст.78 Закону України «Про акціонерні товариства» передбачено, що товариство забезпечує кожному акціонеру доступ до документів визначених пунктами 1-3,5-11,13,14,16 і 17 частини першої статті 77 цього Закону.
Більше того, як стверджує відповідач, надаючи відповідь, посадові особи товариства знали про те, що акціонер ОСОБА_3 є пенсіонером і в силу свого матеріального становища та віку не може дозволити собі частих поїздок зі Львова у Борислав, з цієї ж причини остання не має доступу до мережі Інтернет. Однак, навіть коли акціонер ОСОБА_3 прибула на загальні збори акціонерів ПАТ «Бориславський завод «Рема», останній не були надані запитувані документи, про що свідчить заява акціонера від 25.05.2017 року.
Таким чином, судом встановлено ненадання належних відповідей акціонеру та відсутність будь-яких дій позивача, спрямованих на забезпечення можливості ознайомлення акціонера із запитуваними документами.
За таких обставин суд дійшов висновку про наявність в діях позивача ознак порушення вимог законодавства про цінні папери в частині надання акціонеру доступу до документів, відтак оскаржувана постанова є правомірною.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин 1, 2 статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Таким чином, суд дійшов висновку, що при розгляді справи відповідачем вжито всіх передбачених законодавством заходів для всебічного, повного і об'єктивного розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова від 31.05.2017 року про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів є законною, а тому у задоволенні позову належить відмовити.
За приписами статті 94 КАС України, у разі відмови у задоволенні позову, сплачений позивачем судовий збір поверненню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 2, 7-14, 17-20, 50, 69-72, 86, 94, 138, 158-163, 167 Кодексу адміністра-тивного судочинства України, суд -
п о с т а н о в и в :
1. У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
2. Судовий збір поверненню не підлягає.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, виготовленої в повному обсязі, до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Грень Н.М.
Повний текст постанови складено та підписано 03.11.2017 року.