Головуючий у 1 інстанції суддя Могильницький М. С,
Суддя-доповідач Ханова Р. Ф.
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
1 грудня 2009 року справа № 2-а-12793/09/0570
зал судових засідань № 10 у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Ханової Р. Ф.
суддів: Василенко Л.А.
при секретарі судового засідання Старосуда М.І.
Чуріковій Я. О. за участю представників від: позивача Колесниченко О.Ю. за дов. від 3 вересня 2009 року відповідача не зявився розглянувши у відкритому судовому
засіданні апеляційну скаргу Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України
на постанову Донецького окружного адміністративного суду
від 9 вересня 2009 р. (складено у повному обсязі 14 вересня 2009 р.)
по адміністративній справі № 2-а-12793/09/0570 (головуючий суддя Могильницький М. С.,
судді Кошкош О. О., Христофоров А. Б.)
за позовом Кредитної спілки «Інтеграл»
до Державної комісії з регулювання ринків
фінансових послуг України
про скасування рішення, визнання протиправним
та скасування розпорядження, -
ВСТАНОВИЛА:
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 9 вересня 2009 року в адміністративній справі № 2-а-12793/09/0570 (арк. спр. 201-205) позовні вимоги кредитної спілки «Інтеграл» (арк. справи 3-10) були задоволені у повному обсязі, внаслідок чого :
- визнане неправомірним та скасоване рішення Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України № 8379/12-8 від 30 червня 2009 року за виключенням питання щодо не визначення загальними зборами кредитної спілки «Інтеграл» неналежного аудитора для підтвердження річної фінансової звітності за 2007 рік;
- визнане неправомірним та скасоване розпорядження директора департаменту нагляду за кредитними установами Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України № 215/10/4 від 29 квітня 2009 року за виключенням питання щодо не визначення загальними зборами кредитної спілки «Інтеграл» неналежного аудитора для підтвердження річної фінансової звітності за 2007 рік;
- визнане неправомірним та скасоване розпорядження директора департаменту нагляду за кредитними установами Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України № 216/10/4-ФМ від 29 квітня 2009 року.
В апеляційній скарзі (арк. спр. 211-214) Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України (відповідач по справі) просить скасувати постанову суду першої інстанції, як прийняту з порушенням норм матеріального права, прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову.
Позивач у запереченнях на позов та його представник під час апеляційного перегляду доводи апеляційної скарги відхиляє, просить залишити її без задоволення, а постанову суду без змін.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, заперечення на скаргу, встановила наступне.
Кредитна спілка «Інтеграл» є юридичною особою, включена до ЄДРПОУ за № 34604721, має ліцензію на надання фінансових послуг (діяльність кредитної спілки по залученню внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки) серія АВ № 319298 видану 4 червня 2007 року, рішення від 29 травня 2007 року № 663-Л, строком дії з 31 травня 2007 року по 31 травня 2010 року.
За частиною 1 статті 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
З 20 березня 2009 року по 31 березня 2009 року на підставі посвідчення від 20 лютого 2009 року № 21/19-п (арк. спр. 128) виданого Головою територіального управління Донецької та Луганської областей начальником відділу Держфінпослуг Григорюк В. М. згідно розпорядження голови Держфінапослуг від 25 грудня 2008 року № 1586 «Про затвердження плану перевірок субєктів нагляду за 1 квартал 2009 року», інспекційною групою Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України була проведена планова інспекція кредитної спілки «Інтеграл» за період діяльності з 25 квітня 2007 року по 28 лютого 2009 року, за наслідками якої був складений акт інспекції дотримання вимог чинного законодавства у сфері надання фінансових послуг кредитною спілкою «Інтеграл» № 21/19-п від 31 березня 2009 року (арк. спр. 11-23).
Позивача було повідомлено про проведення планової інспекції повідомленням від 18 лютого 2009 року № 97/19-01/08, яке фактично було отримано 24 лютого 2009 року.
За висновками перевірки інспекцією були встановленні порушення наступних актів законодавства у сфері надання фінансових послуг, а саме:
1) статті 5 Закону України «Про кредитні спілки» з порушенням вимог пункту 11 розділу ІІІ Положення про внесення інформації про кредитні спілки до Державного реєстру фінансових установ, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 22 червня 2004 року № 1099, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 7 липня 2004 року за № 847/9446, в частині неповідомлення кредитною спілкою «Інтеграл» Держфінпослуг про зміни та/або доповнення до інформації, яка міститься в документах, поданих для внесення інформації щодо кредитної спілки до Державного реєстру фінансових установ,
2) частини 3 статті 20 Закону України «Про кредитні спілки», пункту 3.3 розділу 3 Ліцензійних умов провадження діяльності кредитних спілок з надання фінансових послуг, затверджених розпорядженням Держфінпослуг від 2 грудня 2003 року № 146, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 грудня 2003 року за № 1225/8546, з порушенням вимог підпункту 2.2.3 пункту 2.2 розділу 2 Положення про фінансові нормативи діяльності та критерії якості системи управління кредитних спілок та обєднаних кредитних спілок, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 16 січня 2004 року № 7, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 3 лютого 2004 року за № 148/8747, в частині нездійснення формування резервного капіталу за рахунок частини доходів Кредитної спілки згідно графіка, передбаченого положенням про фінансове управління спілки, затвердженим рішенням спостережної ради спілки від 30 січня 2009 року за протоколом без номеру;
3) частини 1 статті 22 Закону України «Про кредитні спілки» з порушенням розділу 3 Порядку складання та подання звітності кредитними спілками та обєднаними кредитними спілками до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 25 грудня 2003 року № 177, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19 січня 2004 року за № 69/8668, в частині недотримання повноти та правильності заповнення форм звітних даних за 2008 рік,
4) статті 5 Закону України «Про кредитні спілки» з порушенням пункту 4 статті 14 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» в частині невиконання кредитною спілкою зобовязання щодо оприлюднення річної фінансової звітності шляхом публікації у періодичних виданнях або розповсюдження її у вигляді окремих друкованих видань,
5) частини 1 статті 22 Закону України «Про кредитні спілки» в частині не визначення загальними зборами спілки незалежного аудитора для підтвердження достовірності та повноти звітності за 2007 рік.
Відповідачем з 20 березня 2009 року по 31 березня 2009 року була проведена перевірка, за наслідками якої складений акт № 21/19-п від 31 березня 2009 року інспекції дотримання кредитною спілкою «Інтеграл» в період з 25 квітня 2007 року по 28 лютого 2009 року вимог чинного законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів одержаних злочинним шляхом (арк. спр. 24-30). В висновках акту вказано, що інспекцією встановлені порушення актів законодавства у сфері надання фінансових послуг, а саме:
1) в порушення вимог частини 2 статті 5 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом» з порушенням пункту 3.7 розділу 3 Положення про здійснення фінансового моніторингу фінансовими установами, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 5 серпня 2003 року № 25, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15 серпня 2003 року за № 715/8036, пункту 3.5 розділу 3 Вимог до організації фінансового моніторингу субєктами первинного фінансового моніторингу у сфері запобігання та протидії запровадженню в легальний обіг доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансування тероризму, затверджених наказом Державного департаменту фінансового моніторингу Міністерства фінансів України від 24 квітня 2003 року № 40, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 29 квітня 2003 року за № 337/7658, Правила проведення фінансового моніторингу кредитної спілки, затверджені наказом голови правління спілки від19 грудня 2008 року № 102 не містять наступних положень:
- порядок зупинення проведення фінансової операції, якщо її учасником або вигодо одержувачем за нею є особа, яку включено до переліку осіб, повязаних зі здійсненням терористичної діяльності,
- порядок відмови від забезпечення здійснення фінансової операції у разі встановлення, що ця фінансова операція містить ознаки такої, що згідно з Законом підлягає фінансовому моніторингу,
2) в порушення вимог частини 3 статті 5 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом», пункту 3.3 розділу 3 Положення про здійснення фінансового моніторингу фінансовими установами, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 5 серпня 2003 року № 25, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 15 серпня 2003 року за № 715/8036, пункту 3.6 розділу 3 Вимог до організації фінансового моніторингу субєктами первинного фінансового моніторингу у сфері запобігання та протидії запровадженню в легальний обіг доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансування тероризму, затвердженого наказом Державного департаменту фінансового моніторингу Міністерства фінансів України від 24 квітня 2003 року № 40, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 квітня 2003 року за № 337/7658, Програма здійснення фінансового моніторингу кредитної спілки «Інтеграл» затверджена наказом голови правління спілки від 19 грудня 2008 року № 102, не містить вичерпного переліку заходів з організації проведення фінансового моніторингу, а також плану проведення перевірок виконання зазначених заходів.
Акти перевірок були підписані посадовими особами кредитної спілки «Інтеграл» з зауваженнями (арк. спр. 31-38). Адміністрацією кредитної спілки «Інтеграл» 30 березня 2009 року був складений акт приймання-передачі документів кредитної спілки, необхідних для проведення перевірки, але члени інспекційної групи відмовилися від його підписання, у звязку з чим позивачем був складений акт відмови від підпису (арк. спр. 73-74).
Комісією 31 березня 2009 року був наданий позивачу запит про надання документів (арк. спр. 69-70) та складений акт про ненадання документів, які вимагалися для інспекції (арк. спр. 71-72).
29 квітня 2009 року розпорядженням члена комісії директора нагляду за кредитними установами Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України № 215/10/4 (арк. спр. 39-42) було вирішено зобовязати кредитну спілку «Інтеграл» усунути порушення вимог законодавства про фінансові послуги, зазначені в підпунктах «а» та «г» пункту 1 констатуючої частини розпорядження, про що письмово повідомити Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України та надати відповідні підтверджуючі документи, що засвідчені підписом керівника та печаткою кредитної спілки в термін до 1 червня 2009 року, усунути порушення вимог законодавства про фінансові послуги, зазначені в пунктах 2-4 констатуючої частини розпорядження до 30 червня 2009 року, про що письмово повідомити інспекцію та надати підтверджуючі документи до 25 липня 2009 року, усунути порушення визначені в пункті 5 констатуючої частини розпорядження шляхом подальшого дотримання вимог законодавства про фінансові послуги.
29 квітня 2009 року розпорядженням члена комісії директора департаменту нагляду за кредитними установами Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України № 216/10/4-Фм (арк. спр. 43-44) зобовязано кредитну спілку «Інтеграл» усунути порушення вимог законодавства про фінансові послуги, зазначені в розпорядженні, про що письмово повідомити комісію на надати підтверджуючі документи в термін до 1 червня 2009 року.
Постановою Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України № 21/19-п від 29 квітня 2009 року (арк. спр. 45-46) було застосовано до кредитної спілки «Інтеграл» штраф у розмірі 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 340 грн., з перерахуванням на користь Державного бюджету України.
Рішення комісії були оскаржені позивачем (арк. спр. 47-57), який просив закрити справу про порушення вимог законодавства про фінансові послуги. Листом від 12 червня 2009 року комісія повідомила позивача про дату та час розгляду питань, визначених у скарзі (арк. спр. 61-62).
Рішенням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України № 8379/12-8 від 30 червня 2009 року (арк. спр. 58-60), прийнятим за наслідками оскарження, розпорядження та постанова директора департаменту нагляду за кредитними установами від 29 квітня 2009 року були залишені без змін. Позивач наполягав на порушенні термінів розгляду скарги та права позивача бути присутнім на цьому розгляді (арк. спр. 63-68).
Кредитною спілкою «Інтеграл» були надані інспекційній групі для перевірки затверджені головою кредитної спілки Програма здійснення фінансового моніторингу, Правіла проведення фінансового моніторингу, загальна інформація про кредитну спілку за 2008 рік, звітні дані про фінансову діяльність, про склад активів та пасивів, про кредитну діяльність кредитної спілки за 2008 рік (арк. спр. 75-97), тому у відповідача не було підстав для складання акту про ненадання документів для інспекції від 31 березня 2009 року (арк. спр. 71-72).
За висновком інспекції Програма здійснення фінансового моніторингу в кредитній спілці «Інтеграл» (арк. спр. 75-81), затверджена наказом голови правління спілки від 19 грудня 2008 року № 102, не містить комплексу заходів з організації проведення фінансового моніторингу та плану проведення перевірок виконання зазначених заходів. Як вбачається з наявної у справі Програми, статті 9 визначає проведення перевірок виконання заходів з організації проведення в кредитній спілці фінансового моніторингу, а стаття 11 містить розклад заходів з проведення фінансового моніторингу на 2009 рік.
Відповідач визначає, що спілкою не було сформовано резервного капіталу згідно графіка передбаченого у Положенні про фінансове управління спілки, затвердженому рішенням спостережної ради спілки протоколом від 30 січня 2009 року.
З метою формування резервного капіталу кредитної спілки «Інтеграл» позивач мав спрямувати протягом 2008 року на формування резервного капіталу із наступних джерел: вступних внесків членів, з частини доходу у разі потреби, членських внесків до резервного капіталу незворотних внесків цільового призначення членів, інших добровільних внесків, у розмірі 1 % від передбаченого законом розміру резервного капіталу.
Як правильно встановлено судом першої інстанції, у 2008 році формування резервного капіталу Кредитної спілки «Інтеграл» здійснювалося за рахунок вступних внесків членів кредитної спілки, членських незворотних внесків та інших (добровільних) внесків цільового призначення членів кредитної спілки. Як зазначив позивач та не спростував відповідач, станом на 31 грудня 2008 року сума активів, зважених за ступенем ризику склала 1358630 грн. 37 коп., а сума резервного капіталу кредитної спілки «Інтеграл» склала 20127,50 грн., а повинна була бути 13586,30 грн. (1 %). Тобто, графік формування резервного капіталу Кредитної спілки «Інтеграл» за 2008 рік виконаний відповідно до вимог Положення про порядок формування резервного капіталу від 16 лютого 2009 року кредитної спілки, а тому потреби у формуванні резервного капіталу з частини доходу позивача у 2008 році не виникало.
Колегія суддів вважає, що наведені обставини спростовують доводи апелянта, щодо не формування резервного капіталу спілкою.
Відповідач правомірно зазначає, що кредитна спілка зобовязана забезпечити достовірність, повноту та правильність складання звітності. Форми звітних даних заповнюються кредитними спілками на підставі даних бухгалтерського обліку за звітний період. При відображенні інформації не повинно бути ніяких підчисток, помарок і виправлень.
Кредитна спілка «Інтеграл» мала дохід у 2008 році від коштів (фінансових інвестицій), розміщених на депозитному рахунку в банку та відображала цей дохід у рядку «080» «Інші процентні доходи» (додаток № 4). У розділі 3.3 (звітні дані про доходи та витрати) додатку № 4 відображення доходу від коштів, розміщених на депозитних рахунках у банках проставлена сума відсотків, отриманих від розміщення коштів кредитної спілки на депозитних рахунках у банку і обєднаній кредитній спілці у рядку «030».
Як правильно встановлено судом першої інстанції, в період перевірки Кредитною спілкою «Інтеграл» були здійснені корективи рядків «030» та «080» щодо визначення отриманих доходів від коштів, розміщених на депозитному рахунку у банку. Загальна сума отриманого доходу від коштів, розміщених на депозитному рахунку у банку є незмінною, а тому при перенесенні доходу з рядку «080» в рядок «030» ніяких змін у звітних даних позивача в 2008 році не відбулося. У рядку «050» «Фінансові інвестиції, у тому числі» проставляється загальна сума коштів кредитної спілки, розміщених на депозитних рахунках у банках, внески (вклади) на депозитні рахунки в обєднаній кредитній спілці, внески до капіталу кооперативного банку, капіталу обєднаної кредитної спілки, розміщених у державних цінних паперах, та інше. У рядку «051» «Грошові кошти в рамках програми підтримки ліквідності» проставляється сума грошових коштів, внесених в обєднану кредитну спілку в рамках програми підтримки ліквідності кредитних спілок. Тобто, кредитна спілка «Інтеграл» розміщувала на депозитному рахунку в банку кошти (фінансові інвестиції) та відображала їх в рядку «050», а тому у разі формування звітних даних, програма відображає автоматично суму рядка «050» у рядок «051» (шляхом дублювання).
Відповідно до розпорядження № 177 від 25 грудня 2003 року «Про затвердження Порядку складання та подання звітності кредитними спілками до Державної комісії з регулювання фінансових послуг України», у розділі пункт 3.1.2 (Фінансові інвестиції) порядку складання звітних даних про фінансову діяльність кредитної спілки (додаток № 2) у рядку «070» не наводиться пояснення щодо відображення розрахунків за нарахованим доходом від здійснення фінансових інвестицій, виходячи з цього суд дійшов висновку про те, що позивачем правомірно рядок «070» не заповнювався. Самостійне коригування позивачем додатків № 2, № 3, № 4 до звіту фінансової діяльності за 2008 рік (арк. спр. 121-127) не призвели до суттєвих змін в ньому, що спростовує посилання відповідача на порушення позивачем приписів частини 1 статті 22 Закону України «Про кредитні спілки».
Зважаючи на зазначене колегія суддів дійшла висновку що відсутність правопорушення на момент закінчення перевірки, та прийняття спірних розпоряджень та рішення унеможливлює застосування відповідачем певних заходів. Жодних доказів щодо порушення позивачем порядку та способу внесення корегувань до фінансової звітності відповідач у запереченнях на позов, та у апеляційній скарзі не навів.
Відповідач зазначає, що друковане видання, в якому відображена річна фінансова звітність за 2007 рік, надане кредитною спілкою «Інтеграл» при перевірці, не відповідає вимогам статті 1 Закону України «Про друковані засоби масової інформації (преси) в Україні», що підтверджує факт порушення законодавства у сфері фінансових послуг.
Колегія суддів погоджує правову позицію позивача погоджену судом першої інстанції, що подання та оприлюднення фінансової звітності, за висновком суду, здійснювалося у відповідності до статті 5 Закону України «Про кредитні спілки», частини 4 статті 14 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» шляхом її розповсюдження у вигляді окремих друкованих видань та наполягання на оприлюднення фінансової звітності лише в зареєстрованих засобах масової інформації не відповідає вимогам наведених законів.
Колегія суддів узгоджує висновок суду першої інстанції щодо наявності підстав для задоволення позову та відповідно залишає постанову суду першої інстанції без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 9 вересня 2009 року по адміністративній справі № 2-а-12793/09/0570 - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 9 вересня 2009 року по адміністративній справі № 2-а-12793/09/0570 - залишити без змін.
Ухвала складена та підписана у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 1 грудня 2009 року у присутності представника позивача.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Головуючий: Р.Ф. Ханова
Судді: (підписи) Л.А. Василенко
М.І. Старосуд