
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ДОДАТКОВА ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 листопада 2017 рокуЛьвів№ 876/7270/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Яворського І.О.,
суддів: Іщук Л.П., Носа С.П.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові заяву ОСОБА_1 про прийняття додаткового судового рішення в справі за апеляційною скаргою Луцького обєднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області на постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 22 травня 2017 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Луцького обєднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії,
У С Т А Н О В И В:
17 жовтня 2017 року на адресу Львівського апеляційного адміністративного суду надійшла заява від ОСОБА_1 про прийняття додаткового судового рішення, де просить прийняти додаткову постанову, якою вирішити невирішені позовні вимоги.
В обґрунтування своїх вимог заявник вказує, що постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 серпня 2017 року по справі №161/6125/17 не вирішено всі позовні вимоги заявлені в адміністративному позові, а саме визнати протиправними дії відповідача щодо зміни базового місяця індексації з липня 2012 року на березень 2015 року та зобовязати відповідача залишити визначальним базовий місяць індексації при проведенні перерахунку пенсії липень 2012 року.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 12 жовтня 2017 року виправлено описки допущені в постанові суду від 17 серпня 2017 року, а саме: в абзаці першому описової частини постанови та в абзаці другому описової частини постанови «березень 2015 року» на «липень 2012 року» як базовий місяць індексації.
Сторони по справі в судове засідання не зявились, а тому згідно ч.1 ст.41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи заяви, судова колегія приходить до висновку, що заяву про прийняття додаткового судового рішення необхідно задовольнити. При цьому колегія суддів виходить з наступних міркувань.
Відповідно до ч. 1 ст. 168 КАС України суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою особи, яка брала участь у справі, чи з власної ініціативи прийняти додаткову постанову чи постановити додаткову ухвалу у випадках, якщо:
1) щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, чи одного з клопотань не ухвалено рішення;
2) суд, вирішивши питання про право, не визначив способу виконання судового рішення;
3) судом не вирішено питання про судові витрати.
Зокрема згідно п.1 названої вище статті судом не вирішено всі позовні вимоги, хоча в мотивувальній частині зроблено висновок щодо них.
При оцінці цих невирішених позовних вимог суд виходить з такого.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003р. №1078 (далі - Порядок №1078), згідно з п.2 якого індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії.
Відповідно до п.5 Порядку №1078 у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації. У разі коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення.
У разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 1-1 і 4 цього Порядку.
Отже, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації доходів громадян проводиться наростаючим підсумком починаючи з 1 числа наступного місяця за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, визначений Порядком. У разі підвищення сум доходів громадян, без перегляду їх мінімальних розмірів, місяць, в якому відбулося таке підвищення, вважається базовим, тому в наступному місяці відбувається обчислення та нарахування нового індексу споживчих цін для провадження індексації грошових виплат. У разі, якщо підвищення мінімальних розмірів виплат не спричинило зростання доходів громадян, нарахування індексації провадиться на загальних підставах.
Отже, здійснення пенсійним органом перерахунку пенсії на виконання рішення суду не може слугувати підставою для здійснення нового нарахування споживчих цін для проведення індексації у зв'язку із зростанням доходів громадян без перегляду їх мінімального розміру, оскільки фактично збільшення доходів позивача в контексті приписів законодавства про порядок підвищення пенсійного забезпечення та індексацію доходів громадян не відбулось. Перерахунок же пенсії на підставі рішень суду є відновленням порушеного права позивача на отримання належної виплати в розмірі, встановленому Законом України «Про державну службу», та не може бути підставою для здійснення нової індексації із застосуванням нового рівня споживчих цін та, відповідно, встановлення нового базового місяця.
Таким чином, невирішені позовні вимоги є підставними, а тому заяву необхідно задовольнити та прийняти додаткову постанову, про задоволення позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо зміни базового місяця індексації з липня 2012 року на березень 2015 року та зобовязати відповідача залишити визначальним базовий місяць індексації при проведенні перерахунку пенсії липень 2012 року.
Керуючись ст. 168, ст.195, ст.197, ст.205, ст.207, ст..209, ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Заяву ОСОБА_1 про прийняття додаткового судового рішення у справі №161/6125/17 задовольнити.
Постановити додаткову постанову по справі №161/6125/17 за позовом ОСОБА_1 до Луцького обєднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії.
Визнати протиправними дії Луцького обєднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо зміни базового місяця індексації пенсії з липня 2012 року на березень 2015 року при проведенні перерахунку пенсії на виконання постанови Луцького міськрайонного суду Волинської області від 19 червня 2015 року.
Зобовязати Луцьке обєднане управління Пенсійного фонду України Волинської області залишити визначальним базовий місяць індексації при проведенні перерахунку пенсії на виконання постанови Луцького міськрайонного суду Волинської області від 19 червня 2015 року липень 2012 року.
Додаткова постанова апеляційного суду набирає законної сили через пять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя ОСОБА_2 судді ОСОБА_3 ОСОБА_4