Постанова № 70001485, 31.10.2017, Донецький апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
31.10.2017
Номер справи
908/1081/17
Номер документу
70001485
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

пр. Науки, 5, м. Харків, 61022, тел. (057) 702-00-72

е-mail: inbox@dna.arbitr.gov.ua

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31.10.2017справа № 908/1081/17

Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: суддів:ОСОБА_1, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , секретар судового засідання за участю представників сторін: від позивача: від відповідача: ОСОБА_4 не зявився не зявився розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Бердянської міської ради Запорізької області, м. Бердянськ Запорізької області на рішення Господарського суду Запорізької області від08.08.2017 у справі№ 908/1081/17 (суддя Боєва О.С.)за позовомБердянської міської ради Запорізької області, м. Бердянськ Запорізької області доТовариства з обмеженою відповідальністю Дніпро-2000, м.Бердянськ Запорізької області провнесення змін до договору оренди землі

В С Т А Н О В И В:

Бердянська міська рада звернулася до господарського суду Запорізької області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпро-2000», м.Бердянськ про внесення змін до договору оренди землі від 07.02.2008р., зареєстрованого у Бердянському районному відділі Запорізької регіональної філії ДП Центр ДЗК при Держкомземі України, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 01.04.2008р. за № 040826500170, укладеного між Бердянською міською радою та ТОВ Дніпро-2000, площею 0,8387 га (кадастровий номер: 2310400000:09:015:0173), розташованої за адресою: вул. Толстого, 2-а, м. Бердянськ, Запорізька область, наданої для обслуговування пляжу з організацією вільного доступу громадян, наступного змісту:

Пункт 5 розділу Обєкт оренди викласти в наступній редакції: ОСОБА_5 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, площею 0,8387 га (8387,00 кв.м), розташованої за адресою: вул. Толстого, 2-а, м. Бердянськ, Запорізька область (кадастровий номер 2310400000:09:015:0173), наданої для обслуговування пляжу з організацією вільного доступу громадян, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1523666,29 грн. (один мільйон пятсот двадцять три тисячі шістсот шістдесят шість гривень 29 копійок);

Пункт 9 розділу Орендна плата викласти в наступній редакції: Річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 3% (три відсотки) від її нормативної грошової оцінки з урахуванням щорічної індексації на підставі рішення Бердянської міської ради від 21.01.2016р. № 50 Про встановлення розмірів плати за землю на території міста Бердянська (із змінами).

Рішенням господарського суду Запорізької області у справі № 908/1081/17 від 08.08.2017р. у задоволенні позовних вимог відмовлено. Рішення обґрунтовано тим, що позовні вимоги позивача ґрунтуються на рішенні, яке на час звернення позивача з позовом втратило чинність і не породжує для сторін правових наслідків на час вирішення справи.

Не погодившись з прийнятим рішенням, Бердянська міська рада Запорізької області звернулася до Донецького апеляційного господарського суду з клопотанням про поновлення строку на апеляційне оскарження та з апеляційною скаргою на рішення господарського суду Запорізької області від 08.08.2017 р. у справі № 908/1081/17.

Вважає, що рішення у справі прийнято з порушенням норм матеріального права. Зокрема посилається, що судом не було врахована його заява від 01.08.2017р. за № 01-4841/48, якою він повідомив суд, що п.2 рішенням Бердянської міської ради від 22.06.2017р. №52 «Про встановлення розмірів плати за землю на території міста Бердянськ на 2017р.» було встановлено розміри орендної плати за землю у 2017р. на території міста Бердянська Пунктом 4 вказаного рішення визначено, що рішення шостої сесії УІІ скликання від 21.01.2016р. № 50 «Про встановлення розмірів орендної плати за землю на території міста Бердянська» вважати таким, що втратило чинність.

Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 07.09.2017р. відновлено пропущений процесуальний строк на подання апеляційної скарги та порушено апеляційне провадження по справі № 908/1081/17.

Позивачем, 25.09.2017р. до канцелярії Донецького апеляційного господарського суду електронною поштою направлена заява стосовно розгляду апеляційної скарги без участі його представника.

Відповідачем 25.09.2017р. до канцелярії Донецького апеляційного господарського суду електронною поштою направлено клопотання стосовно відкладення розгляду апеляційної скарги у звязку з укладенням додаткової угоди до спірного договору найближчим часом.

Сторони у судове засідання, призначене на 26.09.2017р. не зявилися. Про час та місце проведення судового засідання були повідомлені належним чином. Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 26.09.2017р. розгляд апеляційної скарги було відкладено.

Розпорядженням в.о. керівника апарату суду від 09.10.2017р. за № 1850 у звязку з перебування судді Дучал Н.М. у відпустці на дату розгляду справи, призначено повторний автоматизований розподіл справи. ОСОБА_5 протоколу автоматичної зміни складу колегії суддів від 09.10.2017р. визначено наступний склад колегії головуючий суддя Склярук О.І., судді Сгара Е.В., Геза Т.Д.

Сторони в судове засіданні, призначене на 10.10.2017 р. також не зявилися.

Про те, 10.10.2017р. до канцелярії Донецького апеляційного господарського суду електронної поштою від заявника апеляційної скарги (позивача по справі) надійшло клопотання, в якому він просить апеляційну скаргу залишити без розгляду, а апеляційне провадження закрити, у звязку з тим, що у позасудовому порядку між позивачем та відповідачем була підписана додаткова угода про внесення змін до договору оренди, яка посвідчена нотаріальна 09.10.2017р., про що внесено відповідні зміни у Державному реєстр прав на нерухоме майно.

Судова колегія у звязку з надходження вище зазначеного клопотання, ухвалою від 10.10.2017р. розяснила, що зазначене клопотання не може бути задоволено з огляду на наступне.

Відповідно до приписів ст.100 ГПК України, з тих обставин, які викладені у клопотанні, припинення апеляційного провадження можливо тільки у разі відмови від апеляційної скарги.

Враховуючи вищевикладене, з метою зясування позиції заявника апеляційної скарги щодо її подальшого розгляду, судова колегія відклала розгляд апеляційної скарги.

В судове засідання, призначене на 31.10.2017р. представники сторін не зявилися. Відмова від апеляційної скарги на адресу Донецького апеляційного господарського суду не надходила.

Про те, від Бердянської міської ради електронної поштою на адресу Донецького апеляційного господарського суду надійшло клопотання про повернення сплаченої суми судового збору. Зазначене клопотання обґрунтовано тим, що між позивачем та відповідачем в позасудовому порядку укладено додаткову угоду. Тобто на цей час предмет спору відсутній, у звязку з чим позивач просить рішення по справі скасувати, позовну заяву залишити без розгляду та повернути судовий збір.

Зазначене клопотання не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до приписів ст.101 ГПК України, в процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Апеляційний господарський суд не звязаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

Підстави для скасування або зміни рішення зазначені у ст.104 ГПК України.

Та обставина, що сторони після прийняття рішення у справі врегулювали спір мирним шляхом не є тією підставою, з якою ст.104 ГПК України, повязує можливість скасування або зміни рішення по справі.

Тому підстави для задоволення клопотання Бердянської міської ради відсутні.

З огляду на наведене, судова колегія відповідно до приписів ст.101 ГПК України повинна розглянути апеляційну скаргу по суті.

Враховуючи, що ухвалами Донецького апеляційного господарського суду явка сторін не визнавалася обовязковою, судова колегія вважає за можливим розглянути справу за відсутністю представників сторін.

Дослідивши обставини справи, апеляційну скаргу, судова колегія зазначає наступне.

Як встановлено місцевим господарським судом, згідно з п. 3.1 рішення тридцять шостої сесії V скликання Бердянської міської ради від 27.12.2007р. №11 (арк. справи 13) затверджено проект відведення земельної ділянки та вирішено передати в довгострокову оренду за рахунок земель міста Товариству з обмеженою діяльністю Дніпро-2000 земельну ділянку загальною площею 0,8387 га, розташовану по вул. Толстого, 2-а, для обслуговування пляжу з організацією вільного доступу громадян, строком до 01.12.2017р.

07.02.2008р. між Бердянською міською радою (Орендодавець, позивач у справі) та ТОВ Дніпро-2000 (Орендар, відповідач) на підставі п.3.1 вищевказаного рішення укладено договір оренди землі, відповідно до умов якого Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне володіння і користування вільну від забудови земельну ділянку для обслуговування пляжу з організацією вільного доступу громадян, яка знаходиться в м.Бердянську Запорізької області по вул. Толстого, 2-а, площею 0,8387 га, кадастровий номер 2310400000:09:015:0173 (пункти 1-3 договору). Відповідно п. 5 договору, на момент його укладення нормативна грошова оцінка земельної ділянки становила 595051,19 грн. Договір укладено строком до 01.12.2017р. (п.8 договору).

Договір оренди землі 07.02.2008р. посвідчено приватним нотаріусом та зареєстровано у Бердянському районному відділі Запорізької регіональної філії ДП Центр Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 01.04.2008р. за № 040826500170.

В пункті 9 договору оренди землі визначено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 4% від її нормативної грошової оцінки (на підставі рішення тридцять девятої сесії міської ради ІV скликання від 20.04.2005р. № 1 Про затвердження переліку розмірів орендної плати за земельні ділянки у м. Бердянську).

ОСОБА_5 з п. 10 договору обчислення розмірів орендної плати здійснюється з урахуванням цільового призначання земельної ділянки та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.

Відповідно до п. 13 договору розмір орендної плати переглядається шляхом внесення змін до цього договору, зокрема у разі: зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; в інших випадках, передбачених законом.

Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розвязується в судовому порядку (п.36 договору).

Рішенням Бердянської міської ради № 62 від 12.07.2013р. Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель в межах території м.Бердянськ затверджено нормативну грошову оцінку земель, середню (базову) вартість 1 кв.м земель м.Бердянськ 103,56 грн./м.кв. Встановлено термін введення в дію нормативної грошової оцінки земель з 01.01.2014р.

21.01.2016р. Бердянською міською радою прийнято рішення №50 Про встановлення розмірів плати за землю на території міста Бердянська, яким встановлено розмірі плати за землю згідно Положення про плату за землю на території міста Бердянська. Так, згідно з додатком 1 до вказаного Положення встановлено розмір орендної плати за земельні ділянки в м. Бердянськ з цільовим призначенням: пляжі, майданчики (в тому числі спортивні) відпочинку… в розмірі 3%.

ОСОБА_5 з технічної документації, наданим 27.09.2016р. управлінням Держгеокадастру у Бердянському районі Запорізької області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Бердянськ, вул. Толстого, 2-а, площею 8387 кв.м, наданої у користування ТОВ Дніпро-2000 склала 1523666,29 грн.

Позивач 19.04.2016р. направив на адресу ТОВ Дніпро-2000 повідомлення від 12.04.2016р. № 01-2359/31 (арк. справи 27), відповідно до змісту якого, посилаючись ст.18 Закону України Про оренду землі, рішення Бердянської міської ради від 12.07.2013р. №62, відповідачу повідомлялося про необхідність замовлення витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок та внесення змін до договорів оренди землі шляхом укладення та нотаріального посвідчення додаткової угоди, в тому числі до договору від 07.02.2008р. про оренду земельної ділянки площею 0,8387 (кадастровий номер 2310400000:09:015:0173). Направлення вказаного повідомлення підтверджується фіскальним чеком від 19.04.2016р., рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. Також в матеріалах справи наявна копія конверту на адресу відповідача з відміткою відділення поштового звязку про те, що вказаний лист було повернуто відправнику у звязку із закінченням терміну зберігання.

Матеріали справи свідчать, що в подальшому сторони листувалися з приводу підготовки проекту додаткової угоди від 06.06.2017р. про внесення змін до договору оренди землі (аркуші справи 41-44), однак відповідні зміни до договору належним чином оформлені не були у звязку з чим Бердянська міська рада звернулася до господарського суду з відповідним позовом.

Як зазначалося вище, рішенням по справі у задоволені позовних вимог було відмовлено. Рішення обґрунтовано тим, що позовні вимоги позивача ґрунтуються на рішенні, яке на час звернення позивача з позовом втратило чинність і не породжує для сторін правових наслідків на час вирішення справи.

З матеріалів справи також вбачається, що місцевим господарським судом під час розгляду справи надавалася можливість сторонам мирно врегулювати спір. Але спір так і не було врегульовано.

Судова колегія відповідно до приписів ст.101 ГПК України, повторно розглянувши справу зазначає наступне.

Стаття 15 Закону України Про оренду землі встановлює, що орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є істотною умовою договору оренди землі.

Відповідно ч. 2 статті 21 Закону України Про оренду землі розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.

Відповідно до ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору.

Статтею 30 Закону України Про оренду землі передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

У зв'язку із введенням в дію Податкового кодексу України (від 02.12.2010 № 2755-VI) питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою з 01.01.2011р. стали регулюватися виключно цим Кодексом.

Таким чином, з дня набрання чинності Податковим кодексом України виникли підстави для перегляду розміру орендної плати за землю, який для земель сільськогосподарського призначення був меншим земельного податку, а для інших категорій земель меншим трикратного розміру земельного податку, а враховуючи наведені вище положення ст. 651 Цивільного кодексу України і підстави для внесення відповідних змін до договорів оренди землі.

Податковим кодексом України визначено, що плата за землю - обовязковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (п.14.1.147 ст. 14 Податкового кодексу України).

Відповідно до приписів п.п.288.1, 288.4 ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Так, згідно з п.п. 288.5, 288.5.1, 288.5.2 ст.288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки та граничний розмір орендної плати, встановлений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах.

Для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок (п.289.1 ст.289 ПК України).

ОСОБА_5 з п. 274.1 ст.274 Податкового кодексу України Ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.

Статтею 271 зазначеного Кодексу визначено, що базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом ХІІ Податкового кодексу, а у разі якщо нормативну грошову оцінку не проведено площа земельних ділянок.

ОСОБА_5 з підпунктом 14.1.125 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XII, глави 1 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Статтею 1 Закону України Про оцінку земель визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Відповідно до ч. 5 ст. 5 цього Закону, нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (ст. 13 Закону).

Частиною 2 ст. 18 Закону України Про оцінку земель передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.

Статтею 15 вказаного Закону встановлено, що підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою (ч.1 ст.23 Закону України Про оцінку земель). При цьому, відповідно до ч.2 ст. 20 Закону, після затвердження нормативної грошової оцінки у встановленому законом порядку, дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (ч. 3 ст.23 Закону України Про оцінку земель).

Таким чином, законодавством передбачено періодичне здійснення нормативно-грошової оцінки земель відповідними органами місцевого самоврядування.

Відповідно до пункту а частини першої ст.12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад.

Пунктами 34, 35 частини першої ст.26 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні передбачено, що питання регулювання земельних відносин, затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України належать до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад та вирішується виключно на пленарних засіданнях.

Враховуючи викладене, ініціювання внесення змін до договорів оренди землі в частині зміни розміру орендної плати належить до компетенції сільської, селищної, міської ради і має здійснюватись шляхом прийняття відповідних рішень.

ОСОБА_5 з частиною першої ст. 73 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Стаття 632 ЦК України закріплює, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Отже, оскільки чинним законодавством передбачено можливість зміни умов договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом, враховуючи, що сторонами в договорі оренди передбачено можливість перегляду розміру орендної плати, шляхом внесення змін до договору у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством та в інших випадках, передбачених законом (п. 13 договору), а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати (прийняття радою рішення, яким затверджено нормативну оцінку) є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Як зазначалося вище, свої позовні вимоги позивач обґрунтовував саме рішенням Бердянської міської ради Запорізької області від 21.01.2016р. № 50 «Про встановлення розмірів плати за землю на території міста Бердянська», яким встановлено розміри плати за землю згідно Положення про плату за землю на території міста Бердянська. Розміри орендної плати за земельні ділянки в м. Бердянськ (за цільовим призначенням) визначено у Додатку 1 до Положення).

Про те, рішенням Бердянської міської ради від 22.06.2017р. № 52 Про встановлення розмірі плати за землю на території міста Бердянська на 2017 рік рішення шостої сесії VII скликання від 21.01.2016 року № 50 Про встановлення розмірі плати за землю на території міста Бердянська визнано таким, що втратило чинність.

Таким чином, рішення, яке стало підставою для звернення з позовом до суду та на підставі якого позивач просить внести зміни в пункт 9 договору, втратило чинність, і, як наслідок, не може породжувати для сторін правових наслідків на час вирішення справи.

Зазначений висновок, узгоджується з позицією викладеною у постанові Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. № 6 Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин.

Так, абзацом першим пункту 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. № 6 визначено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Позивач просив внести зміни в пункт 9 договору саме на підставі рішення Бердянської міської ради від 21.01.2016р. № 50, що також відображено і у прохальній частині позовної заяви.

З огляду на наведене, судова колегія також приходить до висновку, що позовні вимоги, з підстав, які були заявлені позивачем, не підлягали задоволенню.

Проте, як вірно зазначив місцевий господарський суд, це не позбавляло позивача можливості звернутися до суду за захистом своїх порушених або оспорюваних прав з інших підстав.

Що стосується доводів апеляційної скарги, то судова колегія зазначає наступне.

Дійсно, 07.08.2017р. на адресу господарського суду Запорізької області у справі №908/1081/17, надійшла заява від Бердянської міської ради (датована 04.08.2017р. за №01-4841/48), в якій повідомлялося, що п. 2 рішення Бердянської міської ради від 22.06.2017 № 52 «Про встановлення розмірів плати за землю на території міста Бердянська на 2017р.» було встановлено розміри орендної плати за землю в 2017р. на території міста Бердянська.

Пунктом 4 вказаного рішення визначено, що рішення шостої сесії УІІ скликання від 21.01.2016 №50 «Про встановлення розмірів плати за землю на території міста Бердянська» вважати таким, що втратило чинність. При цьому розмір орендної плати за користування земельною ділянкою за договором оренди землі від 07.02.2008 з призначенням пляжі не змінився, та відповідно до додатку 1 до рішення Бердянської міської ради від 22.06.2017р. №52 «Про встановлення розмірів плати за землю на території міста Бердянська на 2017р.» становить 3 % від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки. У цій же заяві, позивач з посиланням на ст.22 ГПК України просив розглянути справу без участі його представників, та задовольнити позов у повному обсязі.

Судова колегія бере до уваги, що ст.22 ГПК України, зокрема, передбачено права позивача по справі, до початку розгляду справи по суті змінити підставу або предмет позову.

При цьому це право може бути реалізоване лише у суді першої інстанції шляхом подання до суду відповідної письмовою заяви, яка за формою і змістом має узгоджуватися із ст.54 ГПК України з доданням до неї документів, зазначених у статті 57 ГПК України. Невідповідність згаданої заяви вимогам цих норм процесуального права є підставою для її повергнення з підстав, передбачених частиною першої статті 63 ГПК України.

Про те, заява, на яку посилається позивач, не тільки не містить вказівок, що позивач має бажання змінити підставу позову, а взагалі, як за змістом, так і за формою не узгоджується зі ст.54 ГПК України.

За таких обставин, місцевий господарський суд, приймаючи рішення по справі, правомірно не взяв до уваги заяву позивача від 04.08.2017р. за № 01-4841/48.

Відповідно до приписів ст.33 ГПК України кожна із сторін повинна довести ті обставини справи, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Позивач (заявник апеляційної скарги) не довів, що місцевим господарським судом при прийнятті рішення по справі було порушено норми матеріального або процесуального права, у звязку з чим рішення по справі залишається без змін, а апеляційна скарга без задоволення.

Судові витрати за подання апеляційної скарги покладаються на заявника апеляційної скарги.

Керуючись ст.ст. 33, 43, 49, 101, 102, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Бердянської міської ради на рішення господарського суду Запорізької області від 08.08.2017р. у справі № 908/1081/17 залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Запорізької області у справі № 908/1081/17 від 08.08.2017р. залишити без змін.

Постанова набирає чинності з моменту її прийняття та може бути оскаржена на адресу Вищого господарського суду України через Донецький апеляційний господарський суд протягом 20 днів з моменту її прийняття.

ГоловуючийО.І. Склярук

Судді:Т.Д. Геза

ОСОБА_3

Надруковано: 5 прим.:

1. позивачу

1. відповідачу

1. ДАГС

1. до справи

1. ГСЗО