Постанова № 69998797, 02.11.2017, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.11.2017
Номер справи
815/5616/17
Номер документу
69998797
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/5616/17

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 листопада 2017 року Одеський окружний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Левчук О.А.,

суддів Бойко О.Я.,

ОСОБА_1

за участю секретаряТишкової Л.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу за адміністративним позовом кандидата на посаду ОСОБА_2 селищного голови Великомихайлівського району Одеської області ОСОБА_3 до ОСОБА_4 районної виборчої комісії Одеської області, ОСОБА_2 селищної територіальної виборчої комісії ОСОБА_2 обєднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області про визнання незаконною бездіяльності, зобовязання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду та, уточнивши позовні вимоги, просить визнати незаконною бездіяльність ОСОБА_4 районної виборчої комісії Одеської області в частині розгляду скарги кандидата на посаду ОСОБА_2 селищного голови Великомихайлівського району Одеської області ОСОБА_3 б.н. від 31.10.2017 року та зобовязати ОСОБА_4 районну виборчу комісію Одеської області розглянути скаргу; визнати незаконною бездіяльність ОСОБА_2 селищної територіальної виборчої комісії Цебривської обєднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області в частині не проведення повторного перерахунку виборчих бюлетенів з виборів ОСОБА_2 селищного голови Великомихайлівського району Одеської області по виборчих дільницях №№510937, 510326, 510927, 510341 та зобовязати ОСОБА_2 селищну територіальну виборчу комісію ОСОБА_2 обєднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області здійснити перерахунок виборчих бюлетенів з виборів ОСОБА_2 селищного голови Великомихайлівського району Одеської області по виборчих дільницях №№510937, 510326, 510927, 510341.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що рішенням ОСОБА_2 селищної територіальної виборчої комісії ОСОБА_2 обєднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області зареєстровано кандидатом на посаду ОСОБА_2 селищного голови Великомихайлівського району Одеської області ОСОБА_3. Позивач зазначає, що при проведенні підрахунку голосів виборців та перевірки протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок ОСОБА_4 районною виборчою комісією Одеської області та ОСОБА_2 селищною територіальною виборчою комісією ОСОБА_2 обєднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області допущено незаконну бездіяльність, яка виразилась у порушенні ЗУ «Про місцеві вибори». Також позивач вказує, що у порушення норм зазначеного Закону, членами ДВК №510341 (адреса: Одеська область, Великомихайлівський район, смт. Цебриково, вул. Пушкінська, 2) під час підрахунку виборчих бюлетенів не перевірено наявність голосу у підтримку будь-якого з кандидатів та враховано їх у підтримку одного з кандидатів, про що позивачем 30.10.2017 року о 02 год. 45 хв. складено акт у присутності свідків. У зв'язку з цими обставинами позивачем на розгляд ОСОБА_2 селищної територіальної виборчої комісії ОСОБА_2 обєднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області подано скаргу на порушення під час підрахунку голосів на виборчій дільниці №510341.

Позивач зазначає, що ОСОБА_2 селищною територіальною виборчою комісією ОСОБА_2 об'єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області 30.10.2017 об 19 годині 30 хвилин, на засіданні розглянуто вищезазначену скаргу та прийнято рішення про перерахунок голосів. У той же час, діючи у порушення ч. 2 ст. 83 ЗУ «Про місцеві вибори», на думку позивача, ОСОБА_2 селищна територіальна виборча комісія ОСОБА_2 об'єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області оголосила перерву у засіданні та не приступила до виконання обов'язків, встановлених вказаною статтею Закону. Разом з тим, позивач зазначає, що незважаючи на раніше прийняте рішення, селищна виборча комісія 31.10.2017 об 14 годині 30 хвилин відмовила у задоволенні зазначеної скарги з формальних підстав. Крім того, позивач вказує, що ОСОБА_4 районна виборча комісія Одеської області не розглянула скаргу на зазначені дії селищної територіальної виборчої комісії, що також є порушенням ЗУ «Про місцеві вибори».

На думку позивача, незважаючи на перелічені вище порушення, ОСОБА_4 районна виборча комісія Одеської області не скористалась повноваженнями, наданими їй ч. 3 ст. 29 ЗУ «Про місцеві вибори», а невжиття нею заходів реагування на порушення ОСОБА_2 селищною територіальною виборчою комісією ОСОБА_2 обєднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області є незаконною бездіяльністю.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, просив його задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_2 селищної територіальної виборчої комісії ОСОБА_2 обєднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області - голова комісії ОСОБА_5 в судовому засіданні 01.11.2017 року по даній справі зазначила, що вона позов визнає. До судового засідання 02.11.2017 року по даній справі голова ОСОБА_2 селищної територіальної виборчої комісії ОСОБА_2 обєднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області ОСОБА_5 не зявилась, письмових пояснень та доказів в обґрунтування своєї позиції не надала.

До судового засідання 02.11.2017 року зявилась представник ОСОБА_2 селищної територіальної виборчої комісії ОСОБА_2 обєднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області член комісії ОСОБА_6, яка проти задоволення позову заперечувала, просила відмовити в його задоволенні. В обґрунтування своєї правової позиції зазначила, що рішення про повторний підрахунок голосів виборців комісією не приймалось, ОСОБА_2 селищна ТВК діяла в межах своїх повноважень та порушень Закону України «Про місцеві вибори» допущено не було.

Представник відповідача ОСОБА_4 районної виборчої комісії Одеської області до судового засідання не з`явився, про явку сповіщений належним чином, надав письмові заперечення, в яких просив у задоволенні адміністративного позову відмовити та розглянути справу за відсутності представника відповідача. В обґрунтування своєї правової позиції зазначає, що 31.10.2017 року о 09 годині 25 хвилин ОСОБА_4 районною виборчою комісією Одеської області отримано скаргу кандидата на посаду ОСОБА_2 селищного голови Великомихайлівського району Одеської області щодо незаконних дій та бездіяльності ОСОБА_2 селищної територіальної виборчої комісії ОСОБА_2 обєднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області. Також представник відповідача вказує, що порушення строків розгляду скарги субєкта виборчого процесу, на які посилається позивач допущено не було, оскільки ч. 4 ст. 97 ЗУ «Про місцеві вибори» встановлено, що скарга, оформлена з додержанням вимог ст. 96 цього Закону, розглядається відповідною територіальною виборчою комісією на засіданні протягом двох днів з дня її отримання, якщо інше не передбачено Законом. Таким чином, на думку представника відповідача строк розгляду скарги спливає 02.11.2017 року.

Вивчивши матеріали справи, вислухавши пояснення позивача, дослідивши та проаналізувавши надані сторонами докази у їх сукупності, суд встановив наступне.

Постановою Центральної виборчої комісії від 18 серпня 2017 року №164 було оголошено з 09.09.2017 року початок виборчого процесу перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад обєднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 29 жовтня 2017 року.

30.10.2017 року о 02 годині 45 хвилин кандидатом на посаду голови ОСОБА_2 селищної ради Великомихайлівського району ОСОБА_7 складено акт про порушення Закону України «Про місцеві вибори» під час голосування.

Також 30.10.2017 року кандидатом на посаду голови ОСОБА_2 селищної ради Великомихайлівського району ОСОБА_7 подано скаргу на порушення ЗУ «Про місцеві вибори» під час підрахунку голосів на виборах 29 жовтня 2017 року до Цебріківської селищної територіальної виборчої комісії ОСОБА_2 обєднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області.

За результатом розгляду зазначеної скарги, кандидату на посаду ОСОБА_2 селищного голови Великомихайлівського району Одеської області ОСОБА_3 надана відповідь за №1, підписана головою ОСОБА_2 селищної територіальної виборчої комісії ОСОБА_2 обєднанної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області ОСОБА_5.

31.10.2017 року кандидатом на посаду голови ОСОБА_2 селищної ради Великомихайлівського району ОСОБА_7 подано скаргу про порушення норм виборчого законодавства з перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад обєднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 29 жовтня 2017 року ОСОБА_2 селищною територіальною виборчою комісією ОСОБА_2 обєднанної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області до ОСОБА_4 районної виборчої комісії Одеської області, відповідь на яку не отримала станом на час звернення до суду.

Організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост регулюються Конституцією України, Законом України Про місцеві вибори (далі за текстом - Закон) та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.

Відповідно до ч.1, 2 ст.2 Закону, місцеві вибори є вільними та відбуваються на основі гарантованого Конституцією України та цим Законом загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Вибори депутатів сільських, селищних рад проводяться за мажоритарною системою відносної більшості в одномандатних виборчих округах, на які поділяється територія відповідно села (кількох сіл, жителі яких добровільно об'єдналися у сільську громаду), селища, територія утвореної відповідно до Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" об'єднаної сільської, селищної територіальної громади (далі - територія об'єднаної сільської, селищної територіальної громади).

Згідно ч. 1 ст. 20 Закону виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори.

Відповідно до п.1, 5, 18 ч. 2 ст. 25 Закону виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна, районна територіальна виборча комісія: забезпечує підготовку та проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної обласної, районної ради; реєструє кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної обласної, районної ради, включених до виборчих списків кандидатів у депутати місцевих організацій політичних партій, представників, уповноважених осіб місцевих організацій партій - суб'єктів відповідного виборчого процесу, видає їм посвідчення; розглядає питання щодо скасування рішення про реєстрацію кандидатів у депутати у випадках, передбачених цим Законом; повідомляє населення про зареєстрованих кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, включених до виборчих списків кандидатів у депутати місцевих організацій партій; розглядає звернення, заяви і скарги стосовно підготовки та проведення місцевих виборів до відповідної ради, приймає щодо них рішення.

Згідно з ч. 3 ст. 25 ЗУ «Про місцеві вибори» районна територіальна виборча комісія, крім повноважень, визначених частиною другою цієї статті: 1) встановлює підсумки голосування з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим у територіальних виборчих округах, утворених у межах відповідного району; 2) встановлює підсумки голосування з виборів депутатів обласної ради у територіальних виборчих округах, утворених у межах відповідного району; 3) передає підсумки голосування відповідно до виборчої комісії Автономної Республіки Крим, обласної територіальної виборчої комісії.

Відповідно до ч. 4 ст. 25 ЗУ «Про місцеві вибори» зокрема п. 3,4,14-19 сільська, селищна територіальна виборча комісія: реєструє кандидатів у депутати відповідно сільської, селищної ради у відповідних одномандатних виборчих округах, їх довірених осіб та видає їм посвідчення; реєструє кандидатів на посаду відповідно сільського, селищного голови, старости, їх довірених осіб та видає їм відповідні посвідчення; встановлює підсумки голосування та результати виборів депутатів відповідної сільської, селищної ради та відповідного сільського, селищного голови, старости; реєструє обраних депутатів сільської, селищної ради; реєструє обраного сільського, селищного голову, старосту; організовує проведення повторного голосування і повторних виборів у випадках, передбачених цим Законом; встановлює підсумки голосування з виборів депутатів районної ради в територіальних виборчих округах, утворених у межах відповідного села, селища, передає ці підсумки до районної виборчої комісії; здійснює інші повноваження, передбачені цим та іншими законами України.

Так позивач просить суд, зокрема, визнати незаконною бездіяльність ОСОБА_4 районної виборчої комісії Одеської області в частині розгляду скарги кандидата на посаду ОСОБА_2 селищного голови Великомихайлівського району Одеської області ОСОБА_3 б.н. від 31.10.2017 року та зобовязати ОСОБА_4 районну виборчу комісію Одеської області розглянути скаргу.

Відповідно до матеріалів справи, 31.10.2017 року кандидатом на посаду голови ОСОБА_2 селищної ради Великомихайлівського району ОСОБА_7 подано скаргу про порушення норм виборчого законодавства з перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад обєднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 29 жовтня 2017 року ОСОБА_2 селищною територіальною виборчою комісією ОСОБА_2 обєднанної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області до ОСОБА_4 районної виборчої комісії Одеської області, яка останньою отримана 31.10.2017 року.

Зі змісту доданої до адміністративного позову скарги вбачається, що кандидат на посаду голови ОСОБА_2 селищної ради Великомихайлівського району ОСОБА_3 просила ОСОБА_4 районну виборчу комісію Одеської області зобовязати ОСОБА_2 селищну територіальну виборчу комісію ОСОБА_2 обєднанної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області здійснити дії, передбачені законодавством, а саме: провести повторний підрахунок голосів за ОСОБА_2 селищного голову Великомихайлівського району Одеської області, здійснених на звичайній виборчій дільниці № 510341.

Так, відповідно до ч. 1, 4, 5 ст. 94 Закону України «Про місцеві вибори» кандидат, його довірена особа, місцева організація політичної партії, кандидати від якої зареєстровані на відповідних місцевих виборах, її представник в територіальній виборчій комісії або уповноважена особа, офіційний спостерігач, виборча комісія, утворена відповідно до цього Закону, а також виборець, виборчі права або охоронювані законом інтереси якого щодо участі у виборчому процесі порушено рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта оскарження, може звернутися до виборчої комісії зі скаргою, що стосується виборчого процесу, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею та статтями 95 - 98 цього Закону. Скарга на рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії, члена цієї комісії, що мали місце у день голосування, під час підрахунку голосів та встановлення підсумків голосування, може бути подана до виборчої комісії вищого рівня у дводенний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності. Днем подання скарги вважається день фактичного отримання скарги відповідною виборчою комісією.

Згідно ч. 1, 4, 7 ст. 97 ЗУ «Про місцеві вибори» порядок розгляду скарг виборчими комісіями визначається цим Законом та порядком розгляду скарг, встановленим Центральною виборчою комісією. Скарга, оформлена з додержанням вимог статті 96 цього Закону, розглядається відповідною територіальною виборчою комісією на засіданні протягом двох днів з дня її отримання, а Центральною виборчою комісією - протягом трьох днів з дня її отримання, якщо інше не передбачене цим Законом. Скарга, що стосується порушення, яке мало місце в день голосування, під час підрахунку голосів та встановлення підсумків голосування на дільниці, подана до територіальної виборчої комісії, розглядається відповідною територіальною виборчою комісією у дводенний строк з дня її подання.

Отже, враховуючи те, що скарга до ОСОБА_4 районної виборчої комісії була подана позивачем 31.10.2017 року, строк на її розгляд спливає 02.11.2017 року, а тому станом на час звернення до суду 31.10.2017 року відсутня бездіяльність ОСОБА_4 районної виборчої комісії.

Також, відповідно до ч. 14 ст. 94 Закону України «Про місцеві вибори» у разі отримання повідомлення суду про відкриття провадження в адміністративній справі за позовною заявою виборча комісія, до якої подано аналогічну скаргу (скаргу аналогічного змісту), повертає таку скаргу суб'єкту звернення зі скаргою без розгляду не пізніше наступного дня з дня отримання повідомлення суду із зазначенням підстав її повернення.

Таким чином, оскільки в даному адміністративному позові однією з позовних вимог є зобовязання ОСОБА_2 селищну територіальну виборчу комісію ОСОБА_2 обєднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області здійснити перерахунок виборчих бюлетенів з виборів ОСОБА_2 селищного голови Великомихайлівського району Одеської області по виборчих дільницях №№510937, 510326, 510927, 510341, яка є аналогічною викладеній вимозі в скарзі позивача поданій до ОСОБА_4 районної виборчої комісії, вказана скарга повинна бути повернута заявнику без розгляду, а тому відсутні підстави для зобовязання ОСОБА_4 районну виборчу комісію розглянути вказану скаргу.

Також позивач просить суд визнати незаконною бездіяльність ОСОБА_2 селищної територіальної виборчої комісії Цебривської обєднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області в частині не проведення повторного перерахунку виборчих бюлетенів з виборів ОСОБА_2 селищного голови Великомихайлівського району Одеської області по виборчих дільницях №№510937, 510326,510927,510341 та зобовязати ОСОБА_2 селищну територіальну виборчу комісію ОСОБА_2 обєднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області здійснити перерахунок виборчих бюлетенів з виборів ОСОБА_2 селищного голови Великомихайлівського району Одеської області по виборчих дільницях №№510937, 510326, 510927, 510341.

Відповідно до ч. 2 ст. 83 ЗУ «Про місцеві вибори» засідання територіальної виборчої комісії починається з моменту закінчення голосування і продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування. На цей час члени територіальної виборчої комісії не можуть залучатися до виконання інших функцій, крім участі в засіданні виборчої комісії. Таке засідання територіальної виборчої комісії оформляється протоколом безперервного засідання, який підписується головою або головуючим на засіданні, а також секретарем виборчої комісії або членом виборчої комісії, який виконував на зазначеному засіданні обов'язки секретаря. До протоколу додаються (за наявності) окремі думки членів виборчої комісії, які брали участь у засіданні і не згодні з прийнятим територіальною виборчою комісією рішенням.

Відповідно до ч. 6 - 10 ст. 83 Закону України «Про місцеві вибори» за наявності відповідно оформлених актів, складених уповноваженими особами місцевих організацій партій, довіреними особами кандидатів та офіційними спостерігачами - суб'єктами відповідного виборчого процесу, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та/або підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що дозволяє територіальній виборчій комісії поставити під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців. У разі неможливості усунення без перерахунку бюлетенів неточностей у протоколі дільничної виборчої комісії, а також у разі наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами дільничної комісії територіальна комісія зобов'язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій виборчій дільниці. Прийняття рішення територіальною виборчою комісією про проведення повторного підрахунку голосів після прийняття виборчих документів від дільничної виборчої комісії у разі виявлення порушення цілісності пакетів із запакованими документами не допускається. Протоколи та інші виборчі документи дільничної виборчої комісії до проведення територіальною виборчою комісією повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці зберігаються у приміщенні для засідання відповідної територіальної виборчої комісії. Повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів здійснюється територіальною виборчою комісією, що прийняла рішення про повторний підрахунок голосів, з обов'язковою участю членів дільничної виборчої комісії, які передають виборчу документацію, після розгляду і прийняття протоколів та інших виборчих документів від усіх дільничних виборчих комісій. У повторному підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці територіальною виборчою комісією мають право брати участь усі члени цієї дільничної виборчої комісії і можуть бути присутніми кандидати, уповноважені особи місцевих організацій партій, довірені особи кандидатів, офіційні спостерігачі. Територіальна виборча комісія в разі повторного підрахунку нею голосів виборців на відповідній виборчій дільниці складає протокол про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.

Так, позивачем 30.10.2017 року було подано скаргу про порушення ЗУ «Про місцеві вибори» під час підрахунку голосів на виборах 29 жовтня 2017 року до Цебріківської селищної територіальної виборчої комісії ОСОБА_2 обєднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області.

Зі змісту зазначеної скарги вбачається, що кандидатом на посаду ОСОБА_2 селищного голови Великомихайлівського району Одеської області ОСОБА_3, під час підрахунку голосів о 02 год. 30 хв. 30 жовтня п.р., під час підрахунку голосів виборців дільничною виборчою комісії звичайної виборчої дільниці №510341, було виявлено порушення норм виборчого законодавства ч.ч. 1, 33 ст. 79 ЗУ «Про місцеві вибори», яке виразилось у помилковому підрахунку недійсним бюлетенів та зайвих предметів на користь інших кандидатів на посаду ОСОБА_2 селищного голови Великомихайлівського району Одеської області, про що складено відповідний акт. Також в скарзі вказано, що виявлено порушення ч. 7 ст. 77 ЗУ «Про місцеві вибори», про що також складено акт.

За результатом розгляду скарги, кандидату на посаду ОСОБА_2 селищного голови Великомихайлівського району Одеської області ОСОБА_3 надана відповідь за №1, підписана головою ОСОБА_2 селищної територіальної виборчої комісії ОСОБА_2 обєднанної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області ОСОБА_5, відповідно якої скарга позивача залишена без розгляду та повернута субєкту звернення на підставі ч. 2 ст. 97 Закону України «Про місцеві вибори», вимог Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з місцевих виборів, затверджених постановою Центральної виборчої комісії від 05 вересня 2015 року №229.

Відповідно до ч. 2 ст. 97 ЗУ «Про місцеві вибори» скарга, оформлена без додержання вимог статті 96 цього Закону, повертається відповідно Головою Центральної виборчої комісії або за його дорученням іншим членом Центральної виборчої комісії чи головою або заступником голови територіальної чи дільничної виборчої комісії суб'єкту звернення зі скаргою без розгляду не пізніше наступного дня після дня надходження скарги, а скарга, подана напередодні дня голосування, у день голосування чи наступного дня після дня голосування, - невідкладно. У разі повернення скарги без розгляду зазначається вичерпний перелік недоліків, які перешкоджають розгляду скарги, і вказується на можливість повторного звернення зі скаргою, оформленою відповідно до вимог статті 96 цього Закону, у встановлені цим Законом строки. Повернення скарги без розгляду суб'єкту звернення зі скаргою з інших підстав ніж ті, що встановлені цим Законом, не допускається.

Доводи позивача про те, що ОСОБА_2 селищною територіальною виборчою комісією ОСОБА_2 обєднанної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області було прийнято рішення про повторний підрахунок голосів виборців за скаргою позивача від 30.10.2017 року, суд вважає необґрунтованими з огляду на наступне

Відповідно до ч. 15 ст. 27 Закону України «Про місцеві вибори» рішення виборчої комісії з розглянутого питання повинно містити: 1) найменування комісії; 2) найменування рішення, час, дату та місце його прийняття і порядковий номер; 3) мотивувальну частину з посиланням на обставини, що зумовили розгляд питання на засіданні комісії; 4) посилання на положення нормативно-правових актів або рішення (положення рішень) Центральної виборчої комісії чи територіальної виборчої комісії, або судові рішення, якими керувалася комісія при прийнятті рішення; 5) резолютивну частину. Рішення виборчої комісії підписується головуючим на засіданні. Зміст та номер рішення повинні бути відображені у протоколі відповідного засідання комісії. Рішення виборчої комісії вивішується на стенді офіційних матеріалів комісії для загального ознайомлення не пізніше ранку наступного дня після дня його прийняття, а прийняте напередодні дня голосування (дня повторного голосування), у день голосування (день повторного голосування) та під час встановлення результатів голосування (результатів повторного голосування) - не пізніше ніж через чотири години після завершення засідання виборчої комісії. Таке рішення у цей самий строк доводиться також до відома суб'єктів виборчого процесу, яких воно стосується. Копія рішення, засвідчена головою комісії чи його заступником і секретарем комісії та скріплена печаткою комісії, не пізніше ніж через чотири години після його прийняття, а в день голосування (день повторного голосування) - невідкладно, видається суб'єкту виборчого процесу, якого вона стосується, на його вимогу. Стенд офіційних матеріалів комісії обладнується у приміщенні комісії у місці, вільно доступному для відвідувачів.

Згідно з ч.ч. 16, 17 ст. 27 Закону України «Про місцеві вибори» член виборчої комісії, який бере участь у її засіданні та не згоден з рішенням, прийнятим комісією, має право протягом двох днів після засідання, на якому було прийнято рішення, у письмовій формі висловити окрему думку, що додається до відповідного протоколу засідання виборчої комісії. Рішення виборчої комісії, прийняте в межах її повноважень, є обов'язковим для всіх суб'єктів та інших учасників виборчого процесу. Ніхто не має права втручатися в діяльність виборчої комісії, крім випадків, передбачених цим Законом.

Допитаний в судовому засіданні, в якості свідка, ОСОБА_8, зазначив, що він був присутній 30.10.2017 року з 16 год. 45 хв. та, що один з кандидатів приніс скаргу, її зачитали і голова попросила проголосувати, і члени комісії проголосували. Скільки членів комісії підняли руки свідок зазначити не зміг, оскільки не памятав. За що саме голосували та яке було прийнято рішення точно сказати не може.

Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Якщо особа, яка бере участь у справі, не може самостійно надати докази, то вона повинна зазначити причини, через які ці докази не можуть бути надані, та повідомити, де вони знаходяться чи можуть знаходитися. Суд сприяє в реалізації цього обов'язку і витребовує необхідні докази. Про витребування доказів або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу. Ухвала суду про відмову у витребуванні доказів окремо не оскаржується. Заперечення проти неї може бути включене до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за наслідками розгляду справи. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов'язку суд витребовує названі документи та матеріали. Суд може збирати докази з власної ініціативи. Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

Ухвалою суду від 01.11.2017 року було зобовязано позивача та відповідачів надати всі наявні у них докази. В тому числі: позивача зобовязано було надати належним чином завірені копії документів та матеріалів, які зазначені позивачем додатком до скарги від 31.10.2017 року, поданої до ОСОБА_4 районної виборчої комісії Одеської області; відповідача - ОСОБА_2 селищну територіальну виборчу комісію ОСОБА_2 обєднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області зобовязано було надати інформацію та належним чином завірені копії матеріалів щодо отримання скарги кандидата на посаду ОСОБА_2 селищного голови Великомихайлівського району Одеської області ОСОБА_3 від 30.10.2017 року та документи щодо розгляду цієї скарги, належним чином завірену копію протоколу безперервного засідання ОСОБА_2 селищної територіальної виборчої комісії ОСОБА_2 обєднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області.

Проте, позивачем не надано до суду жодних належних та допустимих доказів існування рішення про повторний підрахунок голосів, а саме не надано ні копії такого рішення, ні витягу з протоколу безперервного засідання, ні доказів розміщення такого рішення на дошці оголошень, ні відеофіксації, про наявність якої позивач зазначала в адміністративному позові та в судовому засіданні.

Також позивачем не надано доказів того, що позивач зверталась до ОСОБА_2 селищної територіальної виборчої комісії ОСОБА_2 обєднанної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області з метою отримання копії рішення про повторний підрахунок голосів.

Крім того, як вбачається з наявної в матеріалах справи скарги, в цій скарзі позивачем зазначається про виявлення ОСОБА_3 порушення під час підрахунку голосів виборців дільничною виборчою комісією виборчої дільниці №510341. Про виявлення нею порушень під час підрахунку голосів виборців дільничними виборчими комісіями виборчих дільниць № 510937, 510326, 510927 в скарзі не зазначено.

За таких обставин, суд дійшов до висновку щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог про визнання незаконною бездіяльності ОСОБА_2 селищної територіальної виборчої комісії Цебривської обєднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області в частині не проведення повторного перерахунку виборчих бюлетенів з виборів ОСОБА_2 селищного голови Великомихайлівського району Одеської області по виборчих дільницях №№510937, 510326,510927,510341 та зобовязання ОСОБА_2 селищної територіальної виборчої комісії ОСОБА_2 обєднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області здійснити перерахунок виборчих бюлетенів з виборів ОСОБА_2 селищного голови Великомихайлівського району Одеської області по виборчих дільницях №№510937, 510326, 510927, 510341 у зв'язку з їх необґрунтованістю.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо.

За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих сторонами доказів, з урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.

Також відповідно до ч. 3 ст. 106 КАС України до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.

Згідно з частино 9 статті 172 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору.

Позивачем до адміністративного позову не доданий документ про сплату судового збору.

Згідно з п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою - 0,4 розміру мінімальної заробітної плати; за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру фізичною особою - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Частиною 3 ст.6 Закону визначено, що за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» встановлено, що з 1 січня 2017 року прожитковий мінімум для працездатних осіб розмірі становить 1 600 гривень.

Таким чином, розмір судового збору за подання даного адміністративного позову складає 1280,00 грн.

З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне стягнути з кандидата на посаду ОСОБА_2 селищного голови Великомихайлівського району Одеської області ОСОБА_3 (Ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України судові витрати у розмірі 1280,00 грн. (одна тисяча двісті вісімдесят гривень 00 копійок) на р/р 31212206784005, отримувач УК у м. Одесі/Київський район, код отримувача 38016923, банк отримувача ГУДКСУ в Одеській області , МФО 828011, код класифікації бюджету 22030001.

Керуючись ст. ст. 94, 158-163, 172, 175, 177, 179 КАС України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Відмовити в задоволенні адміністративного позову кандидата на посаду ОСОБА_2 селищного голови Великомихайлівського району Одеської області ОСОБА_3 до ОСОБА_4 районної виборчої комісії Одеської області, ОСОБА_2 селищної територіальної виборчої комісії ОСОБА_2 обєднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області про визнання незаконною бездіяльності ОСОБА_4 районної виборчої комісії Одеської області в частині розгляду скарги кандидата на посаду ОСОБА_2 селищного голови Великомихайлівського району Одеської області ОСОБА_3 б.н. від 31.10.2017 року та зобовязання ОСОБА_4 районну виборчу комісію Одеської області розглянути скаргу; визнання незаконною бездіяльності ОСОБА_2 селищної територіальної виборчої комісії Цебривської обєднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області в частині не проведення повторного перерахунку виборчих бюлетенів з виборів ОСОБА_2 селищного голови Великомихайлівського району Одеської області по виборчих дільницях №№510937, 510326, 510927, 510341 та зобовязання ОСОБА_2 селищну територіальну виборчу комісію ОСОБА_2 обєднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області здійснити перерахунок виборчих бюлетенів з виборів ОСОБА_2 селищного голови Великомихайлівського району Одеської області по виборчих дільницях №№510937, 510326, 510927, 510341.

Стягнути з кандидата на посаду ОСОБА_2 селищного голови Великомихайлівського району Одеської області ОСОБА_3 (Ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України судові витрати у розмірі 1280,00 грн. (одна тисяча двісті вісімдесят гривень 00 копійок) на р/р 31212206784005, отримувач УК у м. Одесі/Київський район, код отримувача 38016923, банк отримувача ГУДКСУ в Одеській області , МФО 828011, код класифікації бюджету 22030001

Постанова може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд в порядку та в строки, встановлені ст. 177 КАС України.

Постанова набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 177 КАС України.

Головуючий суддяО.А. Левчук

СуддяО.Я. Бойко

СуддяЕ.В. Катаєва

Відмовити в задоволенні адміністративного позову кандидата на посаду ОСОБА_2 селищного голови Великомихайлівського району Одеської області ОСОБА_3 до ОСОБА_4 районної виборчої комісії Одеської області, ОСОБА_2 селищної територіальної виборчої комісії ОСОБА_2 обєднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області про визнання незаконною бездіяльності ОСОБА_4 районної виборчої комісії Одеської області в частині розгляду скарги кандидата на посаду ОСОБА_2 селищного голови Великомихайлівського району Одеської області ОСОБА_3 б.н. від 31.10.2017 року та зобовязання ОСОБА_4 районну виборчу комісію Одеської області розглянути скаргу; визнання незаконною бездіяльності ОСОБА_2 селищної територіальної виборчої комісії Цебривської обєднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області в частині не проведення повторного перерахунку виборчих бюлетенів з виборів ОСОБА_2 селищного голови Великомихайлівського району Одеської області по виборчих дільницях №№510937, 510326, 510927, 510341 та зобовязання ОСОБА_2 селищну територіальну виборчу комісію ОСОБА_2 обєднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області здійснити перерахунок виборчих бюлетенів з виборів ОСОБА_2 селищного голови Великомихайлівського району Одеської області по виборчих дільницях №№510937, 510326, 510927, 510341.

Стягнути з кандидата на посаду ОСОБА_2 селищного голови Великомихайлівського району Одеської області ОСОБА_3 (Ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України судові витрати у розмірі 1280,00 грн. (одна тисяча двісті вісімдесят гривень 00 копійок) на р/р 31212206784005, отримувач УК у м. Одесі/Київський район, код отримувача 38016923, банк отримувача ГУДКСУ в Одеській області , МФО 828011, код класифікації бюджету 22030001

02 листопада 2017 року.