
12
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
30 жовтня 2017 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1462/17
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Свергун І.О.,
за участі секретаря Карча В.М.,
представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Департаменту екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації до Луганської обласної державної адміністрації про визнання незаконними та скасування розпоряджень голови Луганської обласної державної адміністрації керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 29.08.2017 № 596 та від 07.09.2017 № 638,
ВСТАНОВИВ:
09 жовтня 2017 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Департаменту екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації до Луганської обласної державної адміністрації про визнання незаконними та скасування розпоряджень голови Луганської обласної державної адміністрації керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 29.08.2017 № 596 «Про внесення змін до структури та граничної чисельності структурних підрозділів облдержадміністрації» та від 07.09.2017 № 638 «Про затвердження штатного розпису управління екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації на 2017 рік» в частині щодо перейменування Департаменту екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації, а також здійснення організаційно-правових заходів, повязаних з цим перейменуванням.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на таке.
Розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 29.08.2017 № 596 «Про внесення змін до структури та граничної чисельності структурних підрозділів облдержадміністрації» (далі розпорядження № 596) з 08.11.2017 перейменовується юридична особа Департамент екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації (ід. код 38681878) в Управління екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації (ід. код 38681878) з граничною чисельністю 28 одиниць.
На виконання пункту 2 розпорядження № 596 розпорядженням голови від 07.09.2017 № 638 затверджено штатний розпис Управління екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації на 2017 рік з запровадженням у дію з 08.11.2017, а також надано доручення директору Департаменту екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації (далі Департамент) попередити у встановленому чинним законодавством порядку працівників, у яких змінюються істотні умови праці відповідно до статті 43 Закону України «Про державну службу», статті 32 Кодексу законів про працю України та працівників, штатні посади яких скорочуються, про наступне звільнення з посад за пунктом 1 статті 40 КЗпП.
Позивач посилається, що безпідставне перейменування Департаменту фактично призводить до скорочення цього структурного підрозділу до рівня управління, що в свою чергу призводить до повної зміни його структури, зміни посадових обовязків працівників Департаменту, а також розміру їх посадових окладів.
Враховуючи, що зміна істотних умов праці повинна бути наслідком змін, які відбулися в організації виробництва і праці, а в розпорядженнях від 29.08.2017 № 596 та від 07.09.2017 № 638 відсутнє таке обґрунтування, то позивач вважає, що внаслідок виконання цих розпоряджень будуть порушені трудові права працівників Департаменту.
Також позивач вважає, що такої підстави для зміни істотних умов державної служби, як перейменування державного органу, не існує.
Департаментом на імя голови Луганської обласної державної адміністрації керівника обласної військово-цивільної адміністрації надіслано лист від 07.09.2017 № 1248, в якому було зазначено, що у звязку з виникненням сумніву щодо законності видання розпорядження голови від 07.09.2017 № 638 необхідно надати письмове підтвердження на його виконання. 07.09.2017 головою Луганської обласної державної адміністрації керівника обласної військово-цивільної адміністрації надано письмове підтвердження виконання розпорядження голови від 07.09.2017 № 638.
Департаментом було направлено скаргу до Національного агентства України з питань державної служби від 11.09.2017 № 1276 з проханням розглянути зазначені факти порушення прав працівників Департаменту, встановлених Законом України «Про державну службу».
02.10.2017 Департаментом отримано лист Національного агентства України з питань державної служби від 20.09.2017 № 7890/20-17, в якому повідомлялось про те, що скаргу Департаменту направлено до Міжрегіонального управління Національного агентства України з питань державної служби у Донецькій та Луганській областях.
Також позивач звертає увагу, що позицію Департаменту щодо незаконності перейменування підтримує заступник керівника апарату начальник управління по роботі з персоналом апарату Луганської облдержадміністрації у доповідній записці від 04.09.2017 № 306.
Крім того, про недоцільність перейменування Департаменту повідомляється в листі Мінприроди від 19.09.2017 № 5/1-31/8134-17.
На підставі викладеного позивач просить визнати незаконними та скасувати розпорядження голови Луганської обласної державної адміністрації керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 29.08.2017 № 596 «Про внесення змін до структури та граничної чисельності структурних підрозділів облдержадміністрації» та від 07.09.2017 № 638 «Про затвердження штатного розпису управління екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації на 2017 рік» в частині щодо перейменування Департаменту екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації, а також здійснення організаційно-правових заходів, повязаних з цим перейменуванням.
У судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги в повному обсязі, надали пояснення, аналогічні викладеному в позові, посилалися, що оскаржені розпорядження порушують права працівників Департаменту, надані Законом України «Про державну службу».
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позову з таких підстав.
Статтею 5 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» передбачено, що склад місцевих державних адміністрацій формують голови місцевих державних адміністрацій. Рекомендаційний перелік структурних підрозділів обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 18.04.2012 № 606.
Порядок внесення та розгляду проектів розпоряджень голови встановлений Регламентом Луганської обласної державної адміністрації, затвердженим розпорядженням голови від 22.02.2008 № 191 (далі - Регламент). Пунктом 94 Регламенту передбачено, що до проекту розпорядження головним розробником готується пояснювальна записка, яка повинна містити необхідні розрахунки, обґрунтування і прогнози соціально-економічних та інших результатів його реалізації.
Відповідно до пунктів 2, 8 пояснювальної записки до проекту розпорядження від 29.08.2017 № 596 метою останнього є визначення структури облдержадміністрації та її апарату для вирішення питань, що у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належать до відання обласної державної адміністрації. Прийняття розпорядження дозволить визначити структуру облдержадміністрації оптимальну для виконання основних галузевих повноважень, сприятиме ефективному вирішенню питань, що віднесені до відання облдержадміністрації обласної військово-цивільної адміністрації.
Відповідач вважає, що скорочення чисельності працівників Департаменту, його перейменування в Управління та збільшення штатної чисельності Департаменту масових комунікацій облдержадміністрації здійснено головою в зв'язку з оптимізацією структури облдержадміністрації. Зазначив, що твердження позивача про відсутність в розпорядженні обґрунтувань щодо підстав, визначених частиною першою статті 43 Закону України «Про державну службу», не відповідають дійсності.
Розпорядженням від 07.09.2017 № 638 попереджено директора Департаменту ОСОБА_1 про зміну істотних умов праці, пов'язаних зі зміною найменування посади, розміру оплати праці в частині зменшення розміру посадового окладу, та заступника директора Департаменту ОСОБА_4 про наступне звільнення з посади за пунктом 1 статті 40 Кодексу законів про працю України; управлінню по роботі з персоналом апарату облдержадміністрації надано доручення щодо вжиття необхідних організаційних заходів щодо попередження ОСОБА_4 про наступне звільнення з посади за пунктом 1 статті 40 Кодексу законів про працю України та ОСОБА_1 про зміну істотних умов праці відповідно до статті 43 Закону України «Про державну службу», статті 32 Кодексу законів про працю України.
ОСОБА_1 надано доручення щодо попередження у встановленому чинним законодавством порядку працівників, у яких змінюються істотні умови праці відповідно до статті 43 Закону України «Про державну службу», статті 32 Кодексу законів про працю України, та працівників, штатні посади яких скорочуються, про наступне звільнення з посад за пунктом 1 статті 40 Кодексу законів про працю України.
Відповідач звертає увагу, що розпорядження від 07.09.2017 № 638 видано, зокрема, з метою виконання розпорядження від 29.08.2017 № 596, про що свідчить пункт 2 пояснювальної записки до проекту розпорядження, в його преамбулі міститься посилання на статтю 43 Закону України «Про державну службу». Розпорядження від 29.08.2017 № 596 видано головою з метою оптимізації структури облдержадміністрації. Тому вважає безпідставним твердження позивача про відсутність в розпорядженні обґрунтування щодо підстав, визначених частиною першою статті 43 Закону України «Про державну службу».
Розпорядження від 29.08.2017 № 596 та від 07.09.2017 № 638 направлені загальним відділом апарату облдержадміністрації Департаменту електронною поштою 29.08.2017 та 07.09.2017 відповідно. Проте 07.09.2017 директором Департаменту в зв'язку з сумнівом щодо законності видання розпорядження від 07.09.2017 № 638 було направлено лист № 1248 з проханням письмового підтвердження його виконання.
07.09.2017 головою було надано відповідне доручення щодо виконання розпорядження від 07.09.2017 № 638, зокрема, пункту 4 щодо попередження за два місяці до зміни істотних умов державної служби, праці працівників Департаменту - до 07.09.2017.
Вважає, що розпорядження від 29.08.2017 № 596 та від 07.09.2017 № 638 видані головою відповідно до вимог чинного законодавства України, в межах наданих повноважень, їх виконання здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства та не призведе до заподіяння шкоди правам працівників Департаменту, а тому правові підстави для їх скасування відсутні, зокрема в тій частині, що зазначено позивачем у позові.
Також вважає безпідставним твердження позивача про те, що перейменування Департаменту в Управління фактично призведе до зміни його структури, посадових обов'язків працівників, а також розміру їх посадових окладів, оскільки в зв'язку з таким перейменуванням головою видано розпорядження від 17.10.2017 № 748 про затвердження Положення про Управління, посадових інструкцій начальника цього Управління та його заступників, а саме Положення про Управління містить завдання та функції, які є аналогічними за змістом, що на цей час покладені на Департамент. Відтак, вважає, що перейменування Департаменту в Управління не призведе до зміни посадових обов'язків його працівників.
Щодо твердження позивача про те, що внаслідок виконання оскаржених розпоряджень будуть порушені трудові права працівників Департаменту, так як зміна істотних умов праці, зокрема, зменшення зарплати не може бути обумовлене простим перейменуванням державного органу, оскільки зміна істотних умов праці повинна бути наслідком змін, які відбулися в організації виробництва і праці, а в оскаржених розпорядженнях відсутнє таке обґрунтування, зазначив, що такі висновки позивача вважає хибними, оскільки спірне розпорядження від 29.08.2017 № 596 прийняте з метою визначення оптимальної структури облдержадміністрації та її апарату для виконання основних галузевих повноважень, що узгоджується із статтею 43 Закону України «Про державну службу», якою визначені підстави для зміни істотних умов державної служби.
Посилаючись на Закон України «Про місцеві державні адміністрації», Постанову КМУ від 18.04.2012 № 606 та Постанову КМУ від 12.03.2005 № 179 стверджує, що голова має право визначати вид структурних підрозділів облдержадміністрації та їх штатну чисельність.
Також спростовує твердження позивача щодо позиції Міністерства екології та природних ресурсів України про недоцільність перейменування Департаменту, оскільки в листі Міністерства від 19.09.2017 № 5/1-31/8134-17 міститься лише прохання не змінювати структури та скорочення чисельності Департаменту, а всебічно сприяти його діяльності та не вживати заходи, які можуть призвести до зменшення рівня ефективності функціонування цього структурного підрозділу. Вважає, що перейменування Департаменту в Управління не призведе до зменшення рівня ефективності функціонування цього структурного підрозділу.
Позицію заступника керівника апарату - начальника управління по роботі з персоналом апарату облдержадміністрації стосовно незаконності розпорядження від 29.08.2017 № 596, викладену в доповідній записці від 04.09.2017 № 306, також вважає не аргументованою належним чином з посиланням на відповідні акти законодавства, що свідчать про порушення вимог законодавства при виданні головою розпорядження про внесення змін до структури та чисельності структурних підрозділів облдержадміністрації. На підставі викладеного просив відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 КАС України, суд встанови таке.
Розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації від 17.05.2013 № 596 створено Департамент екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації (далі Департамент) як самостійний структурний підрозділ облдержадміністрації та затверджено Положення про Департамент (арк. спр. 222-227).
Розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 25.05.2016 № 295 внесено зміни до структури та чисельності структурних підрозділів облдержадміністрації та затверджено Положення про Департамент екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації (арк. спр. 202-215).
Згідно зі штатним розписом Департаменту на 2017 рік кількість штатних одиниць у ньому складає 33 (арк. спр. 77-78).
Розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 29.08.2017 № 596 «Про внесення змін до структури та граничної чисельності структурних підрозділів облдержадміністрації» з 08.11.2017 перейменовується юридична особа Департамент екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації, ідентифікаційний код 38681878, в управління екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації, ідентифікаційний код 38681878, з граничною чисельністю 28 одиниць. Директору Департаменту ОСОБА_1 надано доручення здійснити організаційно-правові заходи, повязані з перейменуванням юридичної особи (арк. спр. 9-10).
Розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 07.08.2017 № 638 «Про затвердження штатного розпису управління екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації на 2017 рік» затверджено штатний розпис управління екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації (далі Управління) на 2017 рік, попереджено директора Департаменту про зміну істотних умов праці, а заступника директора Департаменту про наступне звільнення з посади за п. 1 ст. 40 КЗпП України. Управлінню по роботі з персоналом апарату облдержадміністрації надано доручення вжити необхідних організаційних заходів щодо попередження про наступне звільнення з посад та про зміну істотних умов праці, а директору Департаменту попередити у встановленому порядку працівників, у яких змінюються істотні умови праці відповідно до ст. 43 Закону України «Про державну службу», ст. 32 КЗпП України, та працівників, штатні посади яких скорочуються, про наступне звільнення з посад за п. 1 ст. 40 КЗпП України (арк. спр. 11-14).
07.09.2017 директор Департаменту ОСОБА_1 звернувся до голови Луганської обласної державної адміністрації керівника обласної військово-цивільної адміністрації з листом № 1248, в якому у звязку з виникненням сумніву щодо законності надання розпорядження голови обласної державної адміністрації керівника обласної військово-цивільної адміністрації «Про затвердження штатного розпису управління екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації на 2017 рік» від 07.09.2017 № 638 просив надати письмове підтвердження його виконання (арк. спр. 33-35).
07.09.2017 головою Луганської обласної державної адміністрації керівником обласної військово-цивільної адміністрації надано відповідне доручення щодо виконання розпорядження від 07.09.2017 № 638, зокрема, пункту 4 щодо попередження за два місяці до зміни істотних умов праці працівників Департаменту - до 07.09.2017 (арк. спр. 32).
Предметом даного спору є правомірність розпоряджень голови Луганської обласної державної адміністрації керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 29.08.2017 № 596 та від 07.09.2017 № 638 в частині щодо перейменування Департаменту екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації, а також здійснення організаційно-правових заходів, повязаних з цим перейменуванням.
Вирішуючи спір по суті, суд керується таким.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин першої та другої статті 6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» від 09.04.1999 № 586-XIV (далі Закон № 586-XIV) на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону забезпечують нормативно-правове регулювання власних і делегованих повноважень, голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники структурних підрозділів - накази. Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.
Згідно з частинами першою та другою статті 5 Закону № 586-XIV склад місцевих державних адміністрацій формують голови місцевих державних адміністрацій. У межах бюджетних асигнувань, виділених на утримання відповідних місцевих державних адміністрацій, а також з урахуванням вимог статті 18 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» (1160-15), їх голови визначають структуру місцевих державних адміністрацій.
Рекомендаційний перелік структурних підрозділів обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 18.04.2012 № 606.
Відповідно до вказаного Рекомендаційного переліку, Методичних рекомендацій з розроблення положень про структурні підрозділи екології та природних ресурсів обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій (далі - Методичні рекомендації), затверджених наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 17.05.2013 № 201, у складі облдержадміністрації створюється структурний підрозділ екології та природних ресурсів.
Згідно з пунктом 3-1 постанови Кабінету Міністрів України від 12.03.2005 № 179 «Про упорядкування структури апарату центральних органів виконавчої влади, їх територіальних підрозділів та місцевих державних адміністрацій» у складі місцевих державних адміністрацій утворюються такі структурні підрозділи, як департамент, управління, відділ, сектор.
Департамент - структурний підрозділ обласної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій (крім їх апаратів), що утворюється для виконання основних завдань високого ступеня складності (багатогалузевість, багатофункціональність), координації роботи, повязаної з виконанням таких завдань, за умови, що в його складі буде не менш як два управління.
Управління - структурний підрозділ місцевої державної адміністрації одногалузевого або однофункціонального спрямування, до складу якого входить не менш як два самостійних відділи.
Відповідно до пунктів 1 та 2 Положення про Департамент, затвердженого розпорядженням від 25.05.2016 № 295, Департамент є структурним підрозділом Луганської обласної державної адміністрації, який утворюється головою облдержадміністрації керівником обласної військово-цивільної адміністрації та забезпечує виконання покладених на нього завдань, визначених цим Положенням. Департамент підпорядкований голові облдержадміністрації керівнику військово-цивільної адміністрації, а також підзвітний і підконтрольний Міністерству екології та природних ресурсів України.
Таким чином, питання щодо створення структурного підрозділу обласної державної адміністрації, а також його перейменування входить до компетенції голови облдержадміністрації.
Щодо доводів позивача про відсутність в оскаржених розпорядженнях відповідного обґрунтування суд зазначає таке.
Розпорядження від 29.08.2017 № 596 видано головою облдержадміністрації на підставі статей 5, 6, 44, 47 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», статей 87, 89, 90 Цивільного кодексу України, Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань», постанов Кабінету Міністрів України від 12.03.2005 № 179 «Про упорядкування структури апарату центральних органів виконавчої влади, їх територіальних підрозділів та місцевих державних адміністрацій», від 18.04.2012 № 606 «Про затвердження рекомендаційних переліків структурних підрозділів обласної, Київської та Севастопольської міської, районної, районної в мм. Києві та Севастополі державних адміністрацій», від 25.03.2014 № 91 «ОСОБА_2 питання діяльності місцевих державних адміністрацій».
Відповідно до пунктів 2, 8 пояснювальної записки до проекту розпорядження голови обласної державної адміністрації керівника обласної військово-цивільної адміністрації «Про внесення змін до структури та граничної чисельності структурних підрозділів облдержадміністрації» метою прийняття розпорядження є визначення структури облдержадміністрації та її апарату для вирішення питань, що у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належать до структури та граничної чисельності структурних підрозділів облдержадміністрації. Прийняття розпорядження дозволить визначити структуру облдержадміністрації, оптимальну для виконання основних галузевих повноважень Луганської обласної державної адміністрації, яка набула статусу обласної військово-цивільної адміністрації, сприятиме ефективному вирішенню питань, що віднесені до відання облдержадміністрації обласної військово-цивільної адміністрації та її апарату (арк. спр. 100-101).
Відтак, розпорядження від 29.08.2017 № 596 містить обґрунтування його прийняття та винесено з метою оптимізації структури облдержадміністрації.
Розпорядження від 07.09.2017 № 638 видано головою облдержадміністрації на підставі статей 5, 6, 47 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», статей 43, 50, 51 Закону України «Про державну службу», статті 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», статей 32, 49-2 Кодексу законів про працю України, постанов Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228 «Про затвердження Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ», від 12.03.2005 № 179 «Про упорядкування структури апарату центральних органів виконавчої влади, їх територіальних підрозділів та місцевих державних адміністрацій», від 18.01.2017 № 15 «Питання оплати праці працівників державних органів», враховуючи розпорядження голови від 24.03.2016 № 152 «Про деякі заходи щодо реалізації положень Закону України «Про військово-цивільні адміністрації», від 29.08.2017 № 596 «Про внесення змін до структури та граничної чисельності структурних підрозділів облдержадміністрації».
Метою прийняття вказаного розпорядження є виконання розпорядження голови обласної державної адміністрації керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 29.08.2017 № 596 «Про внесення змін до структури та граничної чисельності структурних підрозділів облдержадміністрації», про що зазначено у пункті 2 пояснювальної записки до проекту розпорядження голови обласної державної адміністрації керівника обласної військово-цивільної адміністрації «Про затвердження штатного розпису управління екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації на 2017 рік» (арк. справи 96).
Отже, оскаржене розпорядження від 07.09.2017 № 638 також містить обґрунтування його прийняття.
Щодо посилань позивача на те, що внаслідок зміни найменування Департаменту зміняться посадові обовязки його працівників, слід зазначити таке.
В Положенні про Департамент визначені основні завдання та функції з виконання облдержадміністрацією повноважень у сфері охорони навколишнього природного середовища. Так, Департамент забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами, заповідної справи, формування, збереження та використання екологічної мережі, здійснення управління та регулювання у сфері охорони територій та об'єктів природно-заповідного фонду України на відповідній території, забезпечення екологічної та у межах компетенції радіаційної безпеки.
У зв'язку з перейменуванням Департаменту в Управління головою видано розпорядження від 17.10.2017 № 748 про затвердження Положення про Управління, посадових інструкцій начальника цього Управління та його заступників (арк. спр. 173-198).
У Положенні про Управління, розробленому відповідно до Типового положення про структурний підрозділ місцевої державної адміністрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2012 № 887, Методичних рекомендацій визначені основні завдання та функції з виконання облдержадміністрацією повноважень у сфері охорони навколишнього природного середовища. Ці завдання та функції є аналогічними за змістом, що на цей час покладені на Департамент.
У судовому засіданні представники позивача не заперечували, що завдання та функції Департаменту після його перейменування в Управління не зміняться.
Відтак, перейменування Департаменту в Управління не призведе до зміни завдань та функцій самого органу, а також посадових обов'язків його працівників.
Також, як установлено судом, після перейменування позивача він не втратить статусу самостійної юридичної особи.
Щодо посилань позивача на порушення прав працівників внаслідок зміни істотних умов праці слід зазначити таке.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 № 15 «Питання оплати праці працівників державних органів» затверджено схему посадових окладів на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів у 2017 році.
Статтею 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» встановлено розмір мінімальної заробітної плати у 2017 році.
Статтями 50, 51 Закону України «Про державну службу» визначені основні складові заробітної плати державного службовця, групи оплати праці та схема посадових окладів державних службовців.
На підставі зазначених вимог розпорядженням від 07.09.2017 № 638 було затверджено штатний розпис Управління на 2017 рік (пункт 1 розпорядження).
Пунктом 3 частини першої статті 43 Закону України «Про державну службу» передбачено, що підставами для зміни істотних умов державної служби є, зокрема, скорочення чисельності або штату працівників у зв'язку з оптимізацією системи державних органів чи структури окремого державного органу.
Відповідно до частини четвертої статті 43 Закону України «Про державну службу» про зміну істотних умов служби керівник державної служби письмово повідомляє державного службовця не пізніш як за 60 календарних днів до зміни істотних умов державної служби, крім випадків підвищення заробітної плати.
Згідно зі статтею 32 Кодексу законів про працю України у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці допускається зміна істотних умов праці при продовженні роботи за тією ж спеціальністю, кваліфікацією чи посадою. Про зміну істотних умов праці - систем та розмірів оплати праці, пільг, режиму роботи, встановлення або скасування неповного робочого часу, суміщення професій, зміну розрядів і найменування посад та інших - працівник повинен бути повідомлений не пізніше ніж за два місяці.
У зв'язку з цим у розпорядженні від 07.09.2017 № 638:
1)попереджено (пункт 2 розпорядження):
ОСОБА_1, директора Департаменту, про зміну істотних умов праці, пов'язаних зі зміною найменування посади, розміру оплати праці в частині зменшення розміру посадового окладу;
ОСОБА_4, заступника директора Департаменту, про наступне звільнення з посади за пунктом 1 статті 40 Кодексу законів про працю України;
2)управлінню по роботі з персоналом апарату облдержадміністрації надано доручення щодо вжиття необхідних організаційних заходів щодо попередження ОСОБА_4 про наступне звільнення з посади за пунктом 1 статті 40 Кодексу законів про працю України та ОСОБА_1 про зміну істотних умов праці відповідно до статті 43 Закону України «Про державну службу», статті 32 Кодексу законів про працю України (пункт 3 розпорядження).
Відповідно до статті 11 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» керівники структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій призначаються на посаду та звільняються з посади головами відповідних державних адміністрацій за погодженням з органами виконавчої влади вищого рівня в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 3 частини першої статті 2 Закону України «Про державну службу» керівник державної служби в державному органі - посадова особа, яка займає вищу посаду державної служби в державному органі, до посадових обов'язків якої належить здійснення повноважень з питань державної служби та організації роботи інших працівників у цьому органі.
Частиною другої статті 6 Закону України «Про державну службу» встановлено категорії посад державної служби та посади голів місцевих державних адміністрацій віднесено до категорії «А» (вищий корпус державної служби).
На підставі зазначених норм законодавства головою здійснювалось попередження директора Департаменту та його заступника.
У зв'язку з тим, що відповідно до підпункту 16 пункту 9 Положення про Департамент, затвердженого розпорядженням голови від 25.05.2016 № 295, директор Департаменту призначає на посаду та звільняє з посади в порядку, передбаченому законодавством про державну службу, державних службовців Департаменту, ОСОБА_1 надано доручення щодо попередження у встановленому чинним законодавством порядку працівників, у яких змінюються істотні умови праці відповідно до статті 43 Закону України «Про державну службу», статті 32 Кодексу законів про працю України, та працівників, штатні посади яких скорочуються, про наступне звільнення з посад за пунктом 1 статті 40 Кодексу законів про працю України.
Як установлено судом, працівників Департаменту попереджено про зміну істотних умов праці з 08.11.2017.
Суд зазначає, що у випадку наявності спору у звязку зі зміною істотних умов праці працівник має право звернутися до суду з відповідним позовом про порушення його прав.
Статтею 60 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у випадках, встановлених законом, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах.
Департамент не відноситься до органів та осіб, яким законом надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб.
На підставі вищевикладеного суд робить висновок, що позовні вимоги є необґрунтованими й такими, що не належать до задоволення.
У звязку з відмовою в задоволенні позову судові витрати, понесені позивачем, відповідно до статті 94 КАС України йому не відшкодовуються.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 71, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Департаменту екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації до Луганської обласної державної адміністрації про визнання незаконними та скасування розпоряджень голови Луганської обласної державної адміністрації керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 29.08.2017 № 596 та від 07.09.2017 № 638 відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови складено 03 листопада 2017 року.
Суддя ОСОБА_5