Постанова № 69998254, 27.10.2017, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.10.2017
Номер справи
809/1088/17
Номер документу
69998254
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" жовтня 2017 р. №809/1088/17

14 год. 20 хв. м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого - Гундяка В.Д.

суддів: Матуляка Я.П., Біньковської Н.В.,

при секретарі Бунич Т.В.,

за участю: представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

03.08.2017 року ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Укртрансбезпеки у Івано-Франківській області про скасування постанови.

Ухвалою суду від 09.10.2017 року відповідача у даній справі - управління Укртрансбезпеки у Івано-Франківській області замінено на належного відповідача - Державну службу України з безпеки на транспорті.

Позовні вимоги мотивовані тим, що постанову АТ №0100012 від 06.04.2017 року про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 1 700,00 грн. відповідачем прийнято з порушенням вимог чинного законодавства України.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з мотивів, наведених в адміністративному позові. Суду пояснив, що за результатами проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, було встановлено перевищення транспортним засобом позивача нормативних вагових параметрів, про що 01.03.2017 року складено акт ВО №190524, на підставі якого управлінням Укртрансбезпеки у Івано-Франківській області протиправно винесено постанову АТ №0100012 від 06.04.2017 року, якою застосовано адміністративно-господарську санкцію в сумі 1 700,00 грн. Зазначив, що визначити перевантаження транспортного засобу та чи рівномірно завантажено вантаж на осі протягом всього маршруту перевезення з м. Київ до м. Хмельницький було неможливим, а тому висновок відповідача про те, що транспортний засіб рухався з перевищенням нормативу протягом 438 км. з м. Києва до місця зважування є безпідставним. Крім того, посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Тернопільській області не було надано водію можливість привести габаритно-вагові параметри транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами шляхом часткового розвантаження чи перевантаження. Тому просив позов задовольнити повністю.

Представник відповідача позов не визнала з підстав, викладених у письмовому запереченні. Зазначила, що постанову АТ №0100012 від 06.04.2017 року винесено законно, оскільки під час здійснення габаритно-вагового контролю виявлено факт перевезення транспортним засобом позивача, під керуванням водія ОСОБА_4 вантажу із перевищенням вагових обмежень без дозволу, виданого службою автодоріг. Крім цього рух здійснювався за відсутності страхового полісу на транспортний засіб і реєстраційних листків режимів праці та відпочинку водія. Вказала, що позивач про розгляд справи про правопорушення у сфері господарської діяльності був повідомлений належним чином. Тому відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України Про автомобільний рух до позивача правомірно застосувано адміністративно-господарський штраф в розмірі 1 700,00 грн. Просила у задоволенні позову відмовити повністю.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити з наступних мотивів.

Судом встановлено, що 01.03.2017 року посадовими особами управління Укртрансбезпеки в Тернопільській області, в ході здійснення контролю за додержанням вимог транспортного законодавства перевізниками під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, на габаритно-ваговому комплексі на автодорозі М-12 190 км. + 100 м, виявлено факт перевезення позивачем на транспортному засобі марки RENAULT PREMIUM, реєстраційний номер НОМЕР_1 з причепом LECINENA, реєстраційний номер НОМЕР_2, під керуванням водія ОСОБА_4, вантажу із перевищенням вагових обмежень без дозволу, виданого службою автодоріг, або документа про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів, здійснення руху за відсутності страхового полісу на транспортний засіб і реєстраційних листків режимів праці та відпочинку водія та складено акт ВО №190524 від 01.03.2017 року.

В судовому засіданні встановлено, що за результатами проведеного габаритно-вагового контролю автомобіля, який належить позивачу, складено акт ВО №0001615 від 01.03.2017 року про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів з зазначенням фактичної навантаження на одну вісь 12.5 т., при нормативно допустимій 11 т., довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 01.03.2017 року та сформовано розрахунок №1 від 01.03.2017 року плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування на суму 354,78 євро (а.с. 11-13).

У звязку з вчиненим правопорушенням, передбаченим абз.3 ч. 1 ст. 60 Закону України Про автомобільний транспорт, посадовою особою управління Укртрансбезпеки у Івано-Франківській області, винесена постанова АТ №0100012 від 06.04.2017 року про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 1 700,00 грн.

За наслідками розгляду справи суд погоджується з правомірністю оскаржуваного рішення субєкта владних повноважень з огляду на нижчевикладене.

Спірні правовідносини, що склалися між позивачем та відповідачем, регулюються Законом України «Про дорожній рух», Законом України «Про автомобільні дороги», Законом України «Про автомобільний транспорт», а також нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.

Згідно статті 29 Закону України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 року за №3353-ХІІ з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює, зокрема: державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті; габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування (стаття 6 Закону України «Про автомобільний транспорт»).

Центральним органом виконавчої влади з питань безпеки на автомобільному транспорті, згідно постанови Кабінету Міністрів України за №103 від 11.02.2015, є Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека), яка здійснює свої повноваження безпосередньо, а також через утворені в установленому порядку територіальні органи.

В статті 33 Закону України «Про автомобільні дороги» від 08.09.2005 року за №2862-IV передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху (пункт 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30, зі змінами).

Пунктом 4 вказаних Правил визначено, що рух великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні затверджено постановою Кабінету Міністрів України «Про заходи збереження автомобільних доріг загального користування» від 27.06.2007 за №879, зі змінами, (надалі Порядок №879) .

За визначеннями у пункті 2 цього Порядку №879 габаритно-ваговий контроль - це контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів; попередній габаритно-ваговий контроль - це визначення параметрів великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу для встановлення наявності перевищення нормативів на стаціонарних пунктах; точний габаритно-ваговий контроль - визначення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу на стаціонарному або пересувному пункті.

Згідно пункту 3 Порядку №879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.

Таким чином, безпосереднє здійснення габаритно-вагового контролю покладено на Укртрансбезпеку, її територіальні органи спільно із відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.

Відповідно до частини 3 статті 48 Закону України Про автомобільний транспорт у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Згідно абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону України Про автомобільний транспорт за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Як вже встановлено судом, посадовими особами управління Укртрансбезпеки в Тернопільській області складено акт ВО №0001615 від 01.03.2017 року про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, відповідно до яких нормативно допустима маса осьового навантаження на одну вісь 11 т, а фактична маса становила 12,5 т та виявлено відсутність страхового полісу на транспортний засіб і реєстраційних листків режимів праці та відпочинку водія.

Таким чином контролюючим органом, у встановленому законом порядку виявлено порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт та застосовано до позивача адміністративно-господарську санкцію.

А тому, у звязку з допущеними позивачем порушеннями, посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Івано-Франківській області, правомірно відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону України Про автомобільний транспорт винесено постанову АТ №0100012 від 06.04.2017 року про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 1 700,00 грн.

У разі виявлення на стаціонарних або пересувних чи автоматичних зважувальних пунктах порушення правил проїзду великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів такий транспортний засіб тимчасово затримується згідно із статтею 265-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (пункт 22 Порядку №879).

Однак, згідно наданих в судовому засіданні представником позивача пояснень, судом встановлено, що після проходження контролю транспортний засіб позивача за відсутності дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України з перевищенням габаритних або вагових параметрів та достовірно знаючи про перевищення вказаних параметрів продовжив рух до кінцевої точки свого маршруту.

Відповідно до пункту 23 Порядку №879 власник великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу або уповноважена ним особа має право привести габаритно-вагові параметри транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами шляхом часткового розвантаження, перевантаження на інший транспортний засіб або у будь-який інший спосіб.

Пунктом 24 Порядку №879 встановлено, що після приведення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами і внесення плати за проїзд такий засіб спрямовується для здійснення повторного габаритно-вагового контролю. Якщо під час здійснення повторного габаритно-вагового контролю фактів перевищення габаритно-вагових параметрів не виявлено, транспортний засіб може продовжити подальший рух.

Таким чином посилання представника позивача на те, що посадові особи управління Укртрансбезпеки не надали можливість розвантажити транспортний засіб не заслуговують на увагу, оскільки відповідно до наданих в судовому засіданні пояснень представниками сторін, жодних перешкод для усунення господарського правопорушення особи, які проводили перевірку не чинили, а позивач згідно п. 23 Порядку мав право перевантажити товар, виключно в місці здійсненні вагового контролю, без продовження руху до повторного габаритно-вагового контролю.

Також суд зазначає, що до обовязків органів Укртрансбезпеки сприяння перевізникам у приведенні габаритно-вагових параметрів автомобіля у відповідність до чинного законодавства не входить, а усунення вказаних порушень покладається на водія чи субєкта підприємницької діяльності, який його допустив.

Окрім цього частиною 2 статті 49 Закону України Про автомобільний транспорт встановлено, що водій транспортного засобу зобов'язаний дотримуватися визначеного режиму праці та відпочинку.

Згідно Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженого міністерством транспорту та звязку від 24.06.2010 року за №385 водій транспортного засобу, обладнаного тахографом, забезпечує правильну експлуатацію тахографа, своєчасно встановлює, змінює і заповнює тахокарти та забезпечує їх належне зберігання.

Однак під час перевірки посадовими особами Укртрансбезпеки встановлено відсутність заповнених тахокарт за 01.03.2017 року та попередні 28 днів, що є порушенням ст. 48 Закону України Про автомобільний транспорт.

Статтею 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вказані положення Кодексу адміністративного судочинства України представником позивача не доведено суду незаконність винесеної оскаржуваної постанови. Натомість відповідач як суб'єкт владних повноважень надав суду достатні та беззаперечні докази в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і довів правомірність прийняття сказаної постанови.

Аналізуючи встановлені в судовому засіданні фактичні обставини даної справи, колегія суддів дійшла висновку, що постанова АТ №0100012 від 06.04.2017 року про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу в сумі 1 700,00 грн. винесена відповідачем законно та у відповідності до вимог чинного законодавства України.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є необґрунтованими та безпідставними, а тому у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.

На підставі статей 48, 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів ,-

ПОСТАНОВИЛА:

в задоволенні позову відмовити.

Згідно ст.254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення встановлених строків подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий Гундяк В.Д.

Судді Матуляк Я.П.

ОСОБА_5

Постанова складена в повному обсязі 01.11.2017.