Постанова № 69998082, 20.10.2017, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.10.2017
Номер справи
806/1981/17
Номер документу
69998082
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2017 року м.Житомир справа № 806/1981/17

категорія 6.2

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Черняхович І.Е.,

секретар судового засідання Кривенко Л.М.,

за участю: представника позивача та представників відповідача,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СІЛІ-КОР" до Житомирської обласної ради, треті особи: Дочірнє підприємство "Коростишівський лісгосп АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" Житомирської обласної ради, Коростишівська районна державна адміністрація про визнання протиправною та скасування відмови від 27.03.2017 №р-5-21/456, зобов'язання надати дозвіл на розробку проекту землеустрою,

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "СІЛІ-КОР" (далі - ТОВ "Сілі - Кор", Товариство) звернулось до суду з позовом, в якому, з урахуванням заяви від 13.09.2017 (а.с. 94-95) просить:

- визнати протиправною та скасувати відмову Житомирської обласної ради від 27.03.2017 №р-5-21/456 у наданні ТОВ "Сілі-Кор" дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення Південно-Східної земельної ділянки Смолівського родовища пісків орієнтовною площею 40 га, яка розташована в Коростишівському районі Житомирської області на території Харитонівської сільської ради поблизу села Глибочок;

- зобов'язати Житомирську обласну раду надати дозвіл ТОВ "Сілі-Кор" на розробку проекту землеустрою щодо відведення Південно-Східної земельної ділянки Смолівського родовища пісків орієнтовною площею 40 га, яка розташована в Коростишівському районі Житомирської області на території Харитонівської сільської ради поблизу села Глибочок.

В обґрунтування позову зазначає, що рішення Житомирської обласної ради є необґрунтованим та таким, що порушує законні права та інтереси ТОВ "Сілі-Кор", оскільки прийняте з грубим порушення вимог чинного законодавства України.

Представник позивача позов підтримала та просила його задовольнити.

Представники відповідача заперечували проти заявлених позовних вимог з підстав, викладених у письмових запереченнях.

Представники третіх осіб до суду не прибули. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлені вчасно та належним чином.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення представника позивача та заперечення представників відповідача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню за таких підстав.

Встановлено, що ТОВ "Сілі-Кор" звернулось до Житомирської обласної ради із клопотанням від 06.06.2016 за вих. №69 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення Південно-Східної земельної ділянки Смолівського родовища пісків орієнтовною площею 40 га, яка розташована в Коростишівському районі Житомирської області на території Харитонівської сільської ради поблизу села Глибочок (а.с. 10). До клопотання додано наступні документи: статут, свідоцтво про державну реєстрацію, витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осію, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; спеціальний дозвіл на користування надрами; акт обстеження земельної ділянки; викопіювання з землекористування Харитонівської сільської ради; лист Головного управління Держгеокадастру в Житомирській області від 10.05.2016 №28-6-0.5-6071/2-16; акт про надання гірничого відводу; заява відмова землекористувача - ДП "Коростишівський лісгосп АПК". Клопотання з доданими документами було отримано Житомирською обласною радою 07 червня 2016 року, що підтверджується відповідною відміткою на клопотанні (а.с. 10). Не отримавши у визначений законодавством термін рішення відповідача за наслідком розгляду поданого 06.06.2016 клопотання, ТОВ "Сілі-Кор" надіслало Житомирській обласній раді лист за вих. №71 від 23.11.2016 (а.с. 11) та лист за вих. №72 від 18.01.2017 (а.с. 12) з проханням розглянути клопотання від 06.06.2016 та надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у її наданні.

Листом за підписом заступника голови обласної ради від 27.03.2017 №р-5-21/456 "Про розгляд звернення" Житомирська обласна рада повідомила ТОВ "Сілі-Кор" про те, що надання дозволу на розробку проекту землеустрою відповідно до поданих документів на сьогодні не вбачається можливим з тих підстав, що клопотання ТОВ "Сілі- Кор" від 06.06.2016 №69 не відповідає вимогам, визначеним ч. 2 ст. 123 Земельного кодексу України, а заява-відмова ДП "Коростишівський лісгосп АПК" від 16.06.2015 скасована (а.с. 13).

Представник позивач вважає, що рішення Житомирської обласної ради від 27.03.2017 прийняте з порушенням вимог законодавства України та порушує права та законні інтереси ТОС "Сілі-Кор".

Суд, при перевірці юридичної та фактичної обґрунтованості обставин та мотивів, покладених суб'єктом владних повноважень в основу спірного рішення на відповідність вимогам ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України виходив з наступного.

Спірні правовідносини регулюються Земельним кодексом України (далі - ЗК України).

Відповідно до приписів ст. 8 ЗК України ( в редакції, чинній станом на 06.06.2016) до повноважень обласних рад у галузі земельних відносин на території області належить: розпорядження землями, що знаходяться у спільній власності територіальних громад; забезпечення реалізації державної політики в галузі використання та охорони земель; погодження загальнодержавних програм використання та охорони земель, участь у їх реалізації на відповідній території; затвердження та участь у реалізації регіональних програм використання земель, підвищення родючості ґрунтів, охорони земель; координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; організація землеустрою; внесення до Верховної ОСОБА_1 України пропозицій щодо встановлення та зміни меж районів, міст; встановлення та зміна меж сіл, селищ, що не входять до складу відповідного району, або у разі, якщо районна рада не утворена; вирішення земельних спорів; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Відповідно до ч.1. ст. 116 ЗК України юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Згідно ч.2.ст. 123 ЗК України, особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). ОСОБА_1 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Встановлено, що 06.06.2016 ТОВ "Сілі-Кор" звернулось до Житомирської обласної ради з клопотанням за вих. №69 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення Південно-Східної земельної ділянки Смолівського родовища пісків орієнтовною площею 40 га, яка розташована в Коростишівському районі Житомирської області на території Харитонівської сільської ради поблизу села Глибочок (а.с. 10).

До клопотання додано наступні документи: статут, свідоцтво про державну реєстрацію, витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осію, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; спеціальний дозвіл на користування надрами; акт обстеження земельної ділянки; викопіювання з землекористування Харитонівської сільської ради; лист Головного управління Держгеокадастру в Житомирській області від 10.05.2016 №28-6-0.5-6071/2-16; акт про надання гірничого відводу; заява - відмова землекористувача - ДП "Коростишівський лісгосп АПК".

Клопотання з доданими документами було отримано Житомирською обласною радою 07 червня 2016 року, що підтверджується відповідною відміткою на клопотанні (а.с. 10).

Згідно ч.3 ст. 123 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Як пояснила в судовому засіданні представник позивача, не отримавши у визначений законодавством термін рішення відповідача за наслідком розгляду поданого 06.06.2016 клопотання, ТОВ "Сілі-Кор" надіслало Житомирській обласній раді лист за вих. №71 від 23.11.2016 (а.с. 11) та лист за вих. №72 від 18.01.2017 (а.с. 12) з проханням розглянути клопотання від 06.06.2016 та надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивованої відмови у її наданні.

Судом безспірно встановлено, що за результатами розгляду клопотання ТОВ "Сілі - Кор" від 06.06.2016 було надіслано лист за підписом заступника голови обласної ради від 27.03.2017 №р-5-21/456 "Про розгляд звернення", в якому Житомирська обласна рада повідомила Товариство про те, що надання дозволу на розробку проекту землеустрою відповідно до поданих документів на сьогодні не вбачається можливим з тих підстав, що клопотання ТОВ "Сілі- Кор" від 06.06.2016 №69 не відповідає вимогам, визначеним ч. 2 ст. 123 Земельного кодексу України, а заява-відмова ДП "Коростишівський лісгосп АПК" від 16.06.2015 скасовано.

Враховуючи те, що клопотання Товариства від 06.06.2016 розглянуто Житомирською обласною радою лише 27 березня 2017 року, суд приходить до висновку, що відповідачем порушено місячний строк розгляду клопотання ТОВ "Сілі - Кор".

Разом з тим, приписами ч. 3 ст. 123 ЗК України визначено, що у разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна ОСОБА_1 Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення документації із землеустрою або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення документації із землеустрою без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє ОСОБА_1 Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування.

Представники відповідача в судовому засіданні зазначили, що ТОВ "Сілі-Кор" не скористався принципом мовчазної згоди згідно ч. 3 ст. 123 ЗК України.

Однак, суд відмічає, що принцип мовчазної згоди - це право позивача, а не його обов'язок.

Відповідно до ч.1. ст. 123 ЗК України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною ОСОБА_1 Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Згідно ч. 1, 4 ст. 47 Закону України, від 21.05.1997 №280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі - Закон), постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету. Постійні комісії за дорученням ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями.

Згідно Положення про постійні комісії обласної ради VII скликання, затвердженого рішенням Житомирської обласної ради №11 від 26.11.2015 (далі - Положення), постійні комісії Житомирської обласної ради попередньо розглядають питання організації землеустрою (а.с. 142).

Відповідно до п. 25 Положення, за результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії обласної ради готують висновки і рекомендації.

Статтею 59 Закону визначено, що ОСОБА_1 в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Пунктом 21 ч. 1. ст. 43 Закону визначено, що виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються (відповідно до закону) питання регулювання земельних відносин.

Із системного аналізу вказаних правових норм випливає, що рішення за наслідками розгляду клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою повинне прийматись на пленарному засіданні Житомирської обласної ради із врахуванням висновків та рекомендації постійних комісій обласної ради.

Представники відповідача в судовому засіданні зазначили, що розгляд клопотання ТОВ "Сілі-Кор" не виносилось на сесію Житомирської обласної ради з тих підстав, що заява-відмова від 16.06.2015 була скасована 15.03.2017, а тому відповідач мав право не виносити дане питання на сесію ОСОБА_1.

Суд вважає дане твердження помилковим, оскільки відповідач, як суб'єкт владних повноважень при розгляді клопотання Товариства зобов'язаний діяти виключно в порядку і в спосіб, визначений чинним законодавством України.

Разом з тим, заступник голови обласної ради, згідно розпорядження голови Житомирської обласної ради №100/1 від 11.11.2016 координує питання земельних відносин (а.с. 125).

Чинним законодавством України не визначено право заступника голови обласної ради одноособово розглядати клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та приймати одноособові рішення по суті зазначених клопотань.

З огляду на викладене, суд вважає, що рішення за наслідками розгляду клопотання Товариства від 06.06.2016 прийнято Житомирською обласною радою не у спосіб, та не в порядку, визначеному чинним законодавством України, що є грубим порушенням вимог законодавства України.

Згідно вимог ч. 3 ст. 123 ЗК України, підставою відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Представники відповідача в судовому засіданні зазначили, що в клопотанні від 06.06.2016 не було зазначено цільове використання землі.

Однак, із листа - відмови від 27.03.2017 вбачається, що відмова містить лише посилання на невідповідність клопотання від 06.06.2016 вимогам, визначеним ч. 2 ст. 123 Земельного кодексу України (без чіткого зазначення підстав відмови) та вказано, що заява-відмова ДП "Коростишівський лісгосп АПК" від 16.06.2015 скасована.

Представник позивача в судовому засіданні відмітила, що 16 червня 2015 року згідно заяви - відмови, яка зареєстрована приватним нотаріусом Житомирського міського нотаріального округу в реєстрі за №1633, Дочірнє підприємство "Коростишівський лісгосп АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" Житомирської обласної ради як землекористувач, надав згоду на вилучення з постійного користування частину земельної ділянки, яка надана для розробки піщаного кар'єру на території Харитонівської сільської ради Коростишівського району Житомирської області на користь ТОВ "Сілі-Кор" (а.с. 14). Вказана заява - відмова була скасована лише 15 березня 2017 року (а.с. 15).

Як вбачається з письмових заперечень ДП "Коростишівський лісгосп АПК", які містяться в матеріалах адміністративної справи, Розпорядженням КМ України, від 10.04.2008, №610-р "Деякі питання розпорядження земельними лісовими ділянками" ( в редакції, чинній на день відкликання заяви-відмови від 16.06.2015) визначено, що з метою недопущення фактів порушення інтересів держави і суспільства під час відчуження та зміни цільового призначення земельних лісових ділянок (далі - ділянки) Міністерству екології та природних ресурсів, Міністерству аграрної політики та продовольства, Міністерству оборони, Державному агентству лісових ресурсів та Державному агентству земельних ресурсів до законодавчого врегулювання питань запобігання зловживанням у цій сфері відкликати раніше надану згоду на вилучення ділянок, їх передачу у власність та оренду із зміною цільового призначення у разі, коли місцевими органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування не прийнято відповідні рішення або коли за результатами перевірки встановлено, що такі рішення прийняті з порушенням вимог законодавства (а.с. 97-99).

Однак, судом безспірно встановлено, що станом на день звернення Товариства до Житомирської обласної ради із клопотанням від 06.06.2016 заява-відмова від 16.06.2015 була чинною (скасована 15 березня 2017 року).

Окрім того відмова, оформлена листом за підписом заступника голови обласної ради, не містить обґрунтованих підстав, вичерпний перелік яких чітко визначено в ст. 123 ЗК України.

Враховуючи встановлені обставини та беручи до уваги долучені до матеріалів справи докази, суд вважає, що позовна вимога в частині визнання протиправною та скасування відмови Житомирської обласної ради, оформленої листом від 27.03.2017 №р-5-21/456, є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Щодо позовної вимоги, в якій позивач просить зобов'язати Житомирську обласну раду надати дозвіл ТОВ "Сілі-Кор" на розробку проекту землеустрою щодо відведення Південно-Східної земельної ділянки Смолівського родовища пісків орієнтовною площею 40 га, яка розташована в Коростишівському районі Житомирської області на території Харитонівської сільської ради поблизу села Глибочок, суд зазначає наступне.

У рішеннях по справах "Клас та інші проти Німеччини", "Фадєєва проти Росії", "Єрузалем проти Австрії" Європейський суд з прав людини зазначив, що суд не повинен підміняти думку національних органів будь-якою своєю думкою. Згідно Рекомендації Комітету ОСОБА_2 Європи №R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом ОСОБА_2 11.03.1980 року на 316-й нараді, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади не допускає надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішень.

Суд зазначає, що позивач, заявляючи дану позовну вимогу, фактично просить суд втрутитися у дискреційні повноваження Житомирської обласної ради щодо надання або відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, шляхом видачі відповідного рішення.

Задоволення вказаної позовної вимоги фактично порушить закріплені законом виключні повноваження Житомирської обласної ради щодо здійснення дозвільної діяльності на розробку проекту землеустрою та зобов'яже відповідача вчинити дії поза встановленою чинним законодавством процедурою.

Однак, враховуючи встановлені судом обставини та з метою захисту прав позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Житомирську обласну раду розглянути клопотання ТОВ "Сілі-Кор" від 06.06.2016 №69 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення Південно-Східної земельної ділянки Смолівського родовища пісків орієнтовною площею 40га, яка розташована в Коростишівському районі Житомирської області на території Харитонівської сільської ради поблизу села Глибочок - в порядку, передбаченому чинним законодавством України.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що в даному випадку, в порядку виконання обов'язку, передбаченого ч. 2 ст. 71 КАС України, відповідачем не доведено законності та обґрунтованості спірного рішення, у зв'язку з чим та виходячи з положень п.1 ч. 2 ст. 162 та ч. 2 ст. 11 КАС України позов слід задовольнити частково.

Керуючись статтями 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

постановив:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати відмову Житомирської обласної ради від 27.03.2017 №р-5-21/456 щодо надання Товариству з обмеженою відповідальністю "СІЛІ-КОР" дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення Південно-Східної земельної ділянки Смолівського родовища пісків орієнтовною площею 40 га, яка розташована в Коростишівському районі Житомирської області на території Харитонівської сільської ради поблизу села Глибочок.

Зобов'язати Житомирську обласну раду розглянути клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "СІЛІ-КОР" від 06.06.2016 №69 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення Південно-Східної земельної ділянки Смолівського родовища пісків орієнтовною площею 40 га, яка розташована в Коростишівському районі Житомирської області на території Харитонівської сільської ради поблизу села Глибочок - в порядку, передбаченому чинним законодавством України.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя І.Е.Черняхович