Постанова № 69990353, 30.10.2017, Куп'янський міськрайонний суд Харківської області

Дата ухвалення
30.10.2017
Номер справи
628/248/17
Номер документу
69990353
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 628/248/17

Провадження № 2-а/628/37/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 жовтня 2017 Куп’янський міськрайоний суд Харківської області

в складі: головуючого судді – Клімової С.В.

при секретарі - Бавики Л.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Куп’янську адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання рішення незаконним та зобов'язання вчинити дії , суд –

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1, звернулася до Куп’янського міськрайонного суду Харківської області з адміністративним позовом, який згодом доповнювала та уточнювала до відповідача ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, відповідно до кого просила визнати незаконним рішення №5 від 18.01.2017року комісії для розгляду питань, пов’язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо не включення до складу середнього заробітку при нарахуванні їй пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, премій, надбавок за високі досягнення у праці та виконання особливо важливої роботи, індексації заробітної плати, та зобов'язати УПФУ провести їй перерахунок та виплату пенсії, призначеної в розмірі 89 % заробітної плати державного службовця з врахуванням довідки про складові заробітної плати від 06.12.2016 року № 2187, виданої Салтівською ОДПІ Харківської області.

Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, позивач зазначила, що з лютого 2010 р. вона перебуває на обліку в ОСОБА_2 об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу», у розмірі 89%відсотків від суми заробітної плати. Позивач на момент виходу на пенсію працювала в ОСОБА_2 об’єднаній державній податковій інспекції на посаді заступника начальника управління. При виході на пенсію їй для нарахування пенсії як державному службовцю до управління ПФ були надані довідки, в яких не було вказано матеріальну допомогу, надбавки та індексацію, які є складовими частинами заробітної плати, які не були враховані при обчислення розміру пенсії. Після затвердження Постановою пенсійного фонду України від 04.09.2013р. форми довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу» довідку доповнено графою "інші виплати", у зв'язку з чим позивач отримала нову довідку про нарахування заробітної плати та інших виплат на час звільнення, розмір яких вказаний в довідці про складові заробітної плати від 06.12.2016 року № 2187, та звернулась з нею до відповідача для перерахунку пенсії. Однак отримала відповідь відповідача про відмову у здійсненні їй перерахунку пенсії з урахуванням інших виплат з посиланням на п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015р. №213-VIII. Із наведеним рішенням відповідача позивач не погоджується, вважає дії відповідача такими, що суперечать вимогам діючого законодавства та просить суд визнати рішення ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області за № 5 від 18.01.2017року щодо відмови у врахуванні інших виплат при визначенні розміру заробітної плати для обчислення пенсії незаконним, зобов’язавши здійснити обчислення розміру належної їй пенсії з врахуванням в її заробіток (дохід) суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги, премії, грошової винагороди на підставі довідки № 2187 від 06.12.2016 року та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.

Крім того, просить суд поновити строк звернення до суду в частині зобов’язання перерахунку пенсії з 08.02.2010 року, оскільки дізналася про те, що при первинному призначенні пенсії у довідці про заробітну плату були відсутні всі її складові лише 06.12.2016 року після отримання повторної довідки з місця роботи.

Відповідач, Куп’янське об’єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області, надав заперечення на позов, відповідно до якого зазначив, що з 01.05.2016 р. набув чинності Закон України “Про державну службу” від 10.12.2015 р. № 889-У111.

У зв’язку з набуттям чинності вищевказаного закону положення Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-XII втратили чинність, в тому числі втратили чинність норми, якими було врегульовано пенсійне забезпечення державних службовців.

Відповідно до ст, 90 Закону України "Про державну службу” від 10.12.2015р. № 889-У111 пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”

Таким чином, з 01.05.2016р. Законом України “Про державну службу” від 10.12.2015 р. № 889-У 111 по іншому врегульовані правовідносини, пов’язані із пенсійним забезпеченням державних службовців.

Оскільки позивачу пенсію призначено до прийняття правлінням Пенсійного фонду України постанови № 5-1 (зареєстрована в Міністерстві юстиції України 18.02.2011 р. за № 210/18948) «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 2а-4753/09/2670» заяву про перерахунок пенсії подано після 01.05,2010 року, тобто після втрати чинності Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723- Х11, а тому відсутні правові підстави щодо перерахунку пенсії.

Крім того, позивачем надано довідку, видану Салтівською об’єднаною державною податковою-інспекцією 06.12.2016 р. № 2187 про складові заробітної плати, в якій не вказано яким міністерством чи іншим відомством затверджена дана форма тобто позивачем надано довідку невстановленої форми.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та її представник, підтримали вимоги адміністративного позову, які доповнили та уточнили, та просять суд їх задовольнити.

Представник відповідача, ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, в судовому засіданні позов позивача не визнав, вважаючи його необґрунтованим. Підтримав свої заперечення.

Заслухавши сторони, дослідивши письмові докази по справі, судом встановлено, що позивач працювала в ОСОБА_2 об’єднаній державній податковій інспекції на посаді заступника начальника управління – начальника відділу, яка є державною службою, та з 08 лютого 2010 року отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» у розмірі 89% від заробітку (а.с. 7,8).

Рішенням комісії для розгляду питань, пов’язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області за № 5 від 18.01.2017року, за результатами розгляду заяви № 3 від 03.01.2017року про перерахунок позивачці пенсії з урахуванням довідки про складові заробітної плати, виданої Салтівською об’єднаною державною податковою інспекцією від 06.12.2016року за № 2187, - у перерахунку пенсії відмовлено, оскільки такі види виплат як матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексація не включались до заробітної плати державного службовця при призначенні (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України № 3723-ХІІ від 16.12.1993р. Крім того, пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015р. №213-VIII скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» 16.12.1993р. З 01.05.2016року набув чинності закон України «Про державну службу» від 10.12.2015р., яким не передбачено проведення перерахунків пенсій (а.с.11).

Згідно довідки Салтівської ОДПІ № 2187 від 06.12.2016 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», позивач у період з 01.03.2005року по 28.02.2010року виплачувались інші виплати – надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, індексація, матеріальна допомога, з яких нараховані страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування (а.с. 9-10).

З рішення комісії для розгляду питань, пов’язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області за № 5 від 18.01.2017 року, а також в ході огляду в судовому засіданні пенсійної справи позивачки вбачається, що при призначенні пенсії у 2010 році для визначення середнього заробітку такі види виплат як матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексація не включались до заробітної плати (а.с.8,11).

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Стаття 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії) регламентує, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною другою статті 37-1 вище вказаного Закону встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Стаття 1 Закону України від 24.03.1995 року «Про оплату » визначає заробітну плату як винагороду, обчислену, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

У відповідності до статті 2 Закону України «Про оплату праці» основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням робітничих завдань і функцій. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати - це виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які проводяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Частиною другою статті 33 вище вказаного Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно зі статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», якою врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсії, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про обов'язкове державне пенсійне страхування нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляється страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до ст. 41 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-ІУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

З аналізу вищезазначених норм законодавства вбачається, що матеріальна допомога на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, індексація, премії та надбавки входили до системи оплати праці державного службовця.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

З довідки Салтівської ОДПІ № 2187 від 06.12.2016 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», виданої на ім’я позивача за період з 01.03.2005 року по 28.02.2010 року вбачається, що на всі виплати, уключені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування (а.с.9 зворотня сторона).

Таким чином, суд приходить до висновку, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески, зокрема матеріальна допомога, надбавки та індексація включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру пенсії.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 4 березня 2014 року (№ 21-3а14), від 16 вересня 2014 року (№21-314а14), яка відповідно до вимог ч.1 ст. 244-2 КАС України є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.

Однак, вимога позивача про перерахунок пенсії з лютого 2010 року є необґрунтованою, так як із відповідною заявою вона звернулась до відповідача лише 03 січня 2017 року, а згідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у разі виникнення права на підвищення пенсії перерахунок призначеної пенсії провадиться - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Таким чином, у позивача право на перерахунок пенсії виникло з 01 січня 2017 року, тобто за захистом прав, свобод та інтересів позивач звернулася в межах строку, визначеного ст. 99 КАС України.

У зв'язку з наведеним, враховуючи, що на матеріальну допомогу, надбавки та індексацію заробітної плати позивача нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, ці виплати встановлені і виплачувались позивачу як державному службовцю відповідно до діючого на час виконання нею своїх обов'язків на законодавчому рівні, суд вважає, що дії відповідача, який не включив зазначені суми для визначення розміру заробітної плати, з якої позивачу виплачується пенсія є неправомірними і вимоги позивача, підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 11, 12, 17-18, 69, 99-100, 107, 158-163, 185-186, 256 КАС України, ст.ст. 66, 87 Закона України «Про пенсійне забезпечення » ст.ст. 41, 45 Закона України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування », ст. 33 Закона України «Про "державну службу», ст. 1, 2 Закона України «Про оплату праці" суд-

ПОСТАНОВИВ :

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання рішення незаконним та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним рішення комісії для розгляду питань, пов’язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області за № 5 від 18.01.2017 року щодо відмови у перерахунку та неврахування у розрахунках розміру пенсії ОСОБА_1, як державного службовця матеріальної допомоги, індексації заробітної плати та надбавок.

Зобов'язати Куп’янське об’єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, як державному службовцю, починаючи з 01.01.2017 року, врахувавши в її заробіток (дохід) суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги, премії, грошової винагороди на підставі довідки № 2187 від 06.12.2016 року та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.

В іншій частині у задоволенні позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Куп'янський міськрайонний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії даної постанови, з одночасним подання апеляційної скарги до апеляційної інстанції.

Повний текст постанови складений 03.11.2017 року.

Суддя Куп’янського міськрайонного

суду Харківської області ОСОБА_3