
ПОСТАНОВА
Іменем України
№ 610/2693/17
2-а/610/136/2017
м. Балаклія 01.11.2017 року
Балаклійський районний суд Харківської області -
головуючий: Стригуненко В.М.,
за участі
позивача: представник за довіреністю ОСОБА_1,
відповідача: представник за посадою ОСОБА_2,
секретаря: Паточка А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом першого заступника керівника Лозівської місцевої прокуратури Харківської області в інтересах держави до Савинської селищної ради Балаклійського району Харківської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в:
Позивач просить:
визнати протиправною бездіяльність Савинської селищної ради Балаклійського району Харківської області з питання не затвердження планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин) дитячих майданчиків, розташованих на території Савинської селищної ради Балаклійського району Харківської області,
зобов'язати Савинську селищну раду Балаклійського району Харківської області вчинити дії по розробленню та затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин) дитячих майданчиків, які розташовані на території Савинської селищної ради Балаклійського району Харківської області, а також провести технічну інвентаризацію та паспортизацію вказаних об'єктів благоустрою населення.
Посилався на те, що Лозівською місцевою прокуратурою в ході вивчення стану дотримання вимог чинного законодавства у сфері благоустрою населених пунктів встановлено, що на території Савинської селищної ради Балаклійського району Харківської області розташовані два дитячих майданчики, власником та балансоутримувачем яких є селищна рада, а саме: дитячий майданчик, розташований по вул. Тимофієнка в смт. Савинці Балаклійського району Харківської області (інвентарний № 1018009), та дитячий майданчик, розташований по вул. Донецькій в с. Довгалівка Балаклійського району Харківської області (інвентарний № 101800100). Водночас, відповідно до інформації Савинської селищної ради № 922/02-14 від 25.09.2017р. паспортизація та технічна інвентаризація вказаних дитячих майданчиків не проводилась. Савинською селищною радою плани технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків не розроблялась та не затверджувалась.
В суді представник позивача позов підтримала з наведених у ньому підстав. Пояснила, що даний позов поданий на підставі відповідей, які надійшли на їх запити, у тому числі від Савинської селищної ради.
Представник відповідача зазначив, що паспортизацію та технічну інвентаризацію дитячих майданчиків, власником та балансоутримувачем яких є селищна рада, проведено не було, і навіть не приступили, внаслідок відсутності фінансових можливостей для цього.
Судом встановлені такі обставини і визначені відповідні до них правовідносини.
Положеннями ч. 1 та ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» визначено, що представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
В даному випадку, перший заступник керівника Лозівської місцевої прокуратури звернувся до суду з позовом в інтересах держави до Савинської селищної ради Балаклійського району Харківської області, яка є відповідачем у справі, оскільки відсутній орган державної влади чи інший суб'єкт владних повноважень до компетенції якого віднесені повноваження на звернення до суду з таким позовом.
З інформації Савинської селищної ради Балаклійського району Харківської області від 25.09.2017р. вбачається, що плани технічної інвентаризації та паспортизації дитячих та спортивних майданчиків, які розташовані в смт. Савинці по вул. Тимофієнка та с. Довгалівка по вул. Донецька Балаклійського району Харківської області не розроблялись та не затверджувались, паспортизація та інвентаризація зазначених дитячих та спортивних майданчиків не проводилась (а.с. 10).
Разом із тим, в матеріалах справи містяться інвентарні картки, а саме: № б/н на дитячий майданчик в с. Довгалівка ІН 101800100; № б/н на дитячий майданчик в смт. Савинці ІН 1018009 (а.с. 16, 18).
Правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів, які спрямовані на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини визначені Законом України «Про благоустрій населених пунктів».
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
Під заходами з благоустрою населених пунктів, відповідно до цієї ж статті, слід розуміти роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об'єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», Управління у сфері благоустрою населених пунктів здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та інші органи влади в межах їх повноважень.
Згідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить: 1) затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів; 2) затвердження правил благоустрою територій населених пунктів; 3) створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб); 4) визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об'єктів благоустрою.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів є органи державної влади та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, органи самоорганізації населення, громадяни.
Згідно до ч. 1 ст. 13 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», до об'єктів благоустрою населених пунктів належать: 1) території загального користування: а) парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки - пам'ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики; б) пам'ятки культурної та історичної спадщини; в) майдани, площі, бульвари, проспекти; г) вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки; ґ) пляжі; д) кладовища; е) інші території загального користування; 2) прибудинкові території; 3) території будівель та споруд інженерного захисту територій; 4) території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 18 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані: проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
З метою нормативно-методичного забезпечення діяльності суб'єктів господарювання, які здійснюють технічну інвентаризацію об'єктів нерухомого майна Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України наказом від 29 жовтня 2012 року № 550 затверджено Інструкцію з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів (далі - Інструкція № 550).
Згідно з п. 1.2., 1.3, 1.4, 1.5 Інструкції з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів, затверджену наказом Мінрегіонбуду від 29.10.2012р. № 550, Інструкція визначає порядок проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації парків (гідропарків, лугопарків, лісопарків, парків культури та відпочинку, парків - пам'яток садово-паркового мистецтва, спортивних, дитячих, історичних, національних, меморіальних та інших), рекреаційних зон, садів, скверів та майданчиків, пам'яток культурної та історичної спадщини, майданів, площ, бульварів, проспектів, вулиць, доріг, провулків, узвозів, проїздів, пішохідних та велосипедних доріжок, пляжів, кладовищ, інших територій загального користування; прибудинкових територій; територій будівель та споруд інженерного захисту територій; територій підприємств, установ, організацій та закріплених за ними територій на умовах договору, а також інших об'єктів благоустрою в межах населеного пункту (крім земельних ділянок, на яких розташовано вказані об'єкти)
Технічна інвентаризація та паспортизація об'єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно.
Технічна інвентаризація об'єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою.
Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування.
Відповідно до частин першої, другої статті 20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Благоустрій здійснюється в обов'язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).
Згідно з частиною першою статті 2 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» благоустрій населених пунктів передбачає: 1) розроблення і здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання територій населених пунктів у належному стані, їх санітарного очищення, збереження об'єктів загального користування, а також природних ландшафтів, інших природних комплексів і об'єктів; 2) організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд та об'єктів рекреаційного, природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення; 3) створення умов для реалізації прав та виконання обов'язків суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів.
Елементами (частинами) об'єктів благоустрою, відповідно до пункту 8 частини першої статті 21 вказаного закону, є обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків.
Таким чином, в зв'язку з відсутністю затверджених планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою (їх частин), Савинська селищна рада Балаклійського району Харківської області, як власник та балансоутримувач, позбавлені можливості проводити інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин).
Аналізуючи наведені нормативно-правові акти, суд дійшов висновку про те, що затвердження планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин) дитячих майданчиків, розташованих на території с. Довгалівка та смт. Савинці Балаклійського району Харківської області, є компетенцією Савинської селищної ради Балаклійського району Харківської області.
Відсутність затверджених планових заходів щодо інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин), які розташовані в смт. Савинці Балаклійського району Харківської області вул. Тимофіїнка та в с. Довгалівка Балаклійського району Харківської області, які входять до Савинської селищної ради Балаклійського району Харківської області, свідчить про протиправну бездіяльність відповідача, яка своєю чергою слугує підставою для невжиття нею у сфері благоустрою заходів щодо належного їх утримання.
Крім того, зважаючи на цільове призначення вказаних об'єктів благоустрою населення (їх частин), невиконання суб'єктами благоустрою своїх обов'язків у цій сфері порушує права користувачів цих об'єктів на безпечні умови для життя і розвитку.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказуванняправомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача,якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З матеріалів справи вбачається, що плани паспортизації та інвентаризації по дитячим майданчикам, які розташовані на території вказаних населених пунктів відсутні, що підтвердив сам відповідач в судовому засіданні.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про те, що відповідачем не надано належних та допустимих доказів розроблення та затвердження селищною радою планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин), а саме: дитячих майданчиків, які розташовані в смт. Савинці Балаклійського району Харківської області вул. Тимофіїнка та в с. Довгалівка Балаклійського району Харківської області, які входять до Савинської селищної ради Балаклійського району Харківської області.
Внаслідок задоволення позову судовий збір покладається на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10-11, 18, 71, 158-170 КАС України, -
п о с т а н о в и в:
1.Позов задовольнити повністю.
2.Визнати протиправною бездіяльність Савинської селищної ради Балаклійського району Харківської області щодо не затвердження планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин) дитячих майданчиків, розташованих на території Савинської селищної ради Балаклійського району Харківської області, а саме: 1) в смт. Савинці Балаклійського району Харківської області вул. Тимофіїнка інвентарний № 1018009, 2) в с. Довгалівка Балаклійського району Харківської області інвентарний № 101800100.
3.Зобов'язати Савинську селищну раду Балаклійського району Харківської області вчинити дії з розроблення та затвердження планів технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин) дитячих майданчиків, розташованих на території Савинської селищної ради Балаклійського району Харківської області, а саме: 1) в смт. Савинці Балаклійського району Харківської області вул. Тимофіїнка інвентарний № 1018009, 2) в с. Довгалівка Балаклійського району Харківської області інвентарний № 101800100, а також провести технічну інвентаризацію та паспортизацію вказаних об'єктів.
4.Стягнути з Савинської селищної ради Балаклійського району Харківської області (код ЄДРПОУ 04397106) на користь прокуратури Харківської області (код ЄДРПОУ 02910108) судовий збір у сумі 3200 гривень.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Балаклійський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги.
Головуючий В.М. Стригуненко