
233 № 233/4369/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(Мотивована)
24 жовтня 2017 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі: головуючого судді Наумик О. О., за участі секретаря Сухоставець Т.А., представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Костянтинівці справу адміністративної юрисдикції за позовом ОСОБА_3 до Костянтинівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
14 вересня 2017 року ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом до Костянтинівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області «про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії», в якому просить зобовязати відповідача перевести її з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» з 25.05.2017 р., скасувавши рішення Костянтинівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області як незаконне,
пославшись на таке:
Вона народилася 24 травня 1959 року, є пенсіонеркою, перебуваючи на обліку в Костянтинівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду Донецької області, де отримує пенсію по інвалідності.
25.05.2017 р. нею була подана заява до Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до ст.37 Закону України Про державну службу.
Костянтинівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області було винесено Рішення від 19.07.2017 р. про відмову в переведенні її на пенсію за віком державного службовця, яке мотивовано тим, що Закон України Про державну службу №889 не розповсюджується на робітників державної податкової служби оскільки вони мають спеціальні звання.
Вважає рішення Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 19.07.2017 р. про відмову в переведенні її на пенсію за віком державного службовця незаконним, оскільки воно суперечить приписам ч.1ст.37, пункту 17 статті 3 Закону України «Про державну службу», пунктам 10,12 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону, статті 344 Податкового кодексу України.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позов підтримав за наведених у позовній заяві підстав, просив його задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача за довіреністю ОСОБА_2 в судовому засіданні позов не визнала з підстав, викладених у письмових запереченнях відповідача проти позову, а саме:
ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, 25.05.2017 р. звернулася до Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про переведення з пенсії за віком, призначену згідно з Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. №1058, на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Згідно з пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» №889VIIІ від 10.12.2015 р., який набрав чинності з 01.05.2016 р., втратив чинність Закон України «Про державну службу» №3723ХІІ від 16.12.1993 р., крім ст.37, в частині, яка стосується осіб, зазначених в пунктах 10 і 12 цього розділу.
У пунктах 10 і 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889VIIІ передбачено право державних службовців за певних умов на призначення пенсії за віком відповідно до ст.37 Закону №3723ХІІ.
На призначення пенсії за Законом №889VIIІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (стаття 37 Закону №3723ХІІ), мають право дві категорії осіб: державні службовці, які на день набрання чинності Законом №889 VIIІ (1 травня 2016 року) обіймають посади державних службовців та мають не менше 10 років на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону 3723ХІІ та актами Кабінету Міністрів України; або особи, які на день набрання чинності Законом № 889VIIІ мають не менше 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону 3723ХІІ та актами Кабінету Міністрів України незалежно від факту роботи на державній службі станом на 1 травня 2016 року.
Статтею 25 Закону 3723ХІІ визначено сім категорій посад державних службовців, в залежності від яких, встановлюється ранги державних службовців.
При визначені права особи на призначення пенсії за Законом № 889VIIІ встановлюється відповідність займаної особою посади згідно з записами у трудовій книжці посадам, визначеним в ст.25 Закону 3723ХІІ.
Основним критерієм, який визначає підстави для зарахування того чи іншого періоду роботи особи на посаді державного службовця до стажу, який дає право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону 3723-ХІІ, є встановлення за займаною посадою відповідного рангу.
Відповідно до запису №18 у трудовій книжці від 06.12.1976 р. БТ-І №0025122 заявниці з 05.05.2004 року присвоєне спеціальне звання «Інспектор податкової служби ІІ рангу», з 12.07.2006 р. «Інспектор податкової служби І рангу»,з 14.07.2008 р. «Радник податкової служби ІІ рангу».
Пунктом 17 статті 3 Закону №889VIIІ визначено коло осіб, на яких дія цього Закону не поширюється, а саме, осіб рядового і начальницького складу правоохоронних органів та працівників інших органів, яким присвоюються спеціальні звання, якщо інше не передбачено законом.
На момент звернення у заявниці відсутній необхідний спеціальний стаж для призначення пенсії за віком відповідно Закону України «Про державну службу».
Просила у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Суд, заслухавши сторони, дослідивши надані сторонами докази у справі, дістає таких висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, є пенсіонером, перебуває на обліку в Костянтинівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду Донецької області, де отримує пенсію по інвалідності.
Як вбачається з наданих стороною позивача довідок (а.с.9-14) загальний стаж державної служби ОСОБА_3 в фінансовому управлінні Костянтинівської районної державної адміністрації складає 10 років 2 місяці 12 днів, в Костянтинівській ОДПІ 10 років 02 місяці 20 днів.
25 травня 2017 року ОСОБА_3 звернулася із заявою до Костянтинівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про переведення її з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» (копія заяви на а.с.15).
19 липня 2017 року Костянтинівським обєднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області прийнято рішення про відмову ОСОБА_3 у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України«Про державну службу» (а.с.7-8).
В обґрунтування прийнятого Рішення зазначено:
«Згідно з пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» №889VIIІ від 10.12.2015 р., що набрав чинності з 01.05.2016 р., втратив чинність Закон України «Про державну службу» №3723ХІІ від 16.12.1993 р., окрім ст.37 в частині, яка стосується осіб, зазначених в пунктах 10 і 12 цього розділу.
У пунктах 10 і 12 Прикінцевих та перехідних положень Законом №889VIIІ передбачено право державних службовців за певних умов на призначення пенсії за віком відповідно ст.37 Закону №3723ХІІ.
На призначення пенсії за Законом №889VIIІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (стаття 37 Закону №3723ХІІ) мають право дві категорії осіб:
- державні службовці, які на день набрання чинності Законом №889VIIІ (1 травня 2016 року) обіймають посади державних службовців та мають не менше 10 років на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону 3723ХІІ та актами Кабінету Міністрів України;
- особи, які на день набрання чинності Законом № 889VIIІ мають не менше 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону 3723ХІІ та актами Кабінету Міністрів України.
Пунктом 17 статті 3 Закону №889VIIІ визначено коло осіб, на яких дія цього Закону не поширюється, а саме, осіб рядового і начальницького складу правоохоронних органів та працівників інших органів, яким присвоюються спеціальні звання, якщо інше не передбачено законом.
Відповідно до запису №18 у трудовій книжці від 06.12.1976 р. БТ-І №0025122 заявниці з 05.05.2004 р. присвоєне спеціальне звання «Інспектор податкової служби ІІ рангу», з 12.07.2006 року «Інспектор податкової служби І рангу», 14.07.2008 р. «Радник податкової служби ІІІ рангу».
Вирішуючи питання щодо обґрунтованості оскаржуваного рішення, суд приходить до такого:
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» визначено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Згідно з п.12 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до ч.1 ст.37 Закону України «Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Пунктом 17 частини 3 статті 3 Закону України Про державну службу №889-VІІІ визначено коло осіб, на яких дія цього Закону не розповсюджується, а саме осіб рядового і начальницького складу правоохоронних органів та працівників інших органів, яким присвоюються спеціальні звання, якщо інше не передбачено Законом .
Згідно зістаттею 343 Податкового кодексу Українипередбачено, що посадовим особам контролюючих органів присвоюються такі спеціальні звання: головний державний радник податкової та митної справи; державний радник податкової та митної справи I рангу; державний радник податкової та митної справи II рангу; державний радник податкової та митної справи III рангу; радник податкової та митної справи I рангу; радник податкової та митної справи II рангу; радник податкової та митної справи III рангу; інспектор податкової та митної справи I рангу; інспектор податкової та митної справи II рангу; інспектор податкової та митної справи III рангу; інспектор податкової та митної справи IV рангу; молодший інспектор податкової та митної справи. Положення про спеціальні звання та порядок їх присвоєння, співвідношення з рангами державних службовців, розмір надбавок за спеціальне звання затверджуються Кабінетом Міністрів України. У разі присвоєння посадовій особі спеціального звання відповідно до пункту 343.1 цієї статті надбавка за ранг державного службовця не виплачується.
Статтею 344 Податкового кодексу України визначено, що пенсійне забезпечення посадових осіб контролюючих органів, крім діючих у них підрозділів податкової міліції, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу".
При цьому період роботи зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) у контролюючих органах зараховується до стажу державної служби та стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу» незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.
Таким чином на позивача як на працівника Державної податкової інспекції розповсюджується дія Закону України «Про державну службу» №889-VІІІ.
З огляду на наведене, суд дістає висновку, що оскаржуване Рішення є незаконним ітаким, що підлягає скасуванню, а позов задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 158-163, 167 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_3 до Костянтинівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити.
Зобов'язати Костянтинівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області перевести ОСОБА_3 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України Про державну службу з 25.05.2017 р., скасувавши рішення Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 19 липня 2017 року як незаконне.
На постанову до Донецького апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області може бути подана апеляція протягом 10 днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя