Постанова № 69971556, 25.10.2017, Смілянський міськрайонний суд Черкаської області

Дата ухвалення
25.10.2017
Номер справи
703/2217/17
Номер документу
69971556
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 703/2217/17

2-а/703/153/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 жовтня 2017 року Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:

головуючого-судді Прилуцького В.О.

при секретарі Бондаренко А.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Сміла справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Смілянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Смілянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області (далі в тексті Смілянське УПФУ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що вона перебуває на обліку у Смілянському УПФУ і з 15 січня 2013 року отримує пенсію по втраті годувальника (батька), призначену на умовах, передбачених ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».

16 лютого 2017 року помер її чоловік ОСОБА_2, який перебував на обліку у відповідача і отримував пенсію, призначену відповідну до ЗУ «Про прокуратуру».

Посилаючись на те, що вона перебувала на утриманні чоловіка, ОСОБА_1 4 квітня 2017 року звернулась до Смілянського УПФУ із заявою про перерахунок її пенсії відповідно до ч. 19 ст. 86 ЗУ «Про прокуратуру» та ст. 36-38, 45 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» на підставі довідки прокуратури Черкаської області від 21 березня 2017 року про складові заробітної плати її чоловіка без обмеження граничного розміру пенсії.

Листом від 14 квітня 2017 року їй було відмовлено у перерахунку пенсії.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позов повністю і просив його задоволити з наведених в ньому підстав. Просив також стягнути з відповідача на користь позивача понесені нею судові витрати.

Представник відповідача позов не визнав і пояснив, що ст. 86 ЗУ «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року за №1697 - У11 набрала чинності з 15.07.2015 року, а також, що водночас з цим, з 1 червня 2015 року згідно з п. 5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03 2015 року №213-У111 втратили чинність положення ЗУ «Про прокуратуру» щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначалися відповідно до норм цього закону. Пенсії, визначені вищеназваними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши думку сторін, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення з таких підстав.

Як вбачається з наданої позивачем довідки № 017583, вона є інвалідом дитинства і їй встановлено ІІІ групу інвалідності безстроково.

Згідно з довідкою Смілянського УПФУ від 24 березня 2017 року ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Смілянському УПФУ і отримує пенсію в разі втрати годувальника, померлого внаслідок загального захворювання на 1-го утриманця.

У відповідності із свідоцтвом про смерть серії 1-СР № 301540, 16 лютого 2017 року помер ОСОБА_2, який доводився позивачці чоловіком, що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії І-СР № 425485.

4 квітня 2017 року ОСОБА_1 звернулась до Смілянського УПФУ із заявою, в якій просила перерахувати її пенсію відповідно до ч. 19 ст. 86 ЗУ «Про прокуратуру» та ст. 36, 37, ч. 2 ст. 38 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» з 1 березня 2017 року у розмірі 60% від заробітку чоловіка без обмеження граничного розміру пенсії. До заява позивач додала довідку прокуратури Черкаської області № 18/83 вих.17 від 21 березня 2017 року про складові заробітної плати її чоловіка.

Листом від 14 квітня 2017 року Смілянське УПФУ відмовило позивачу у перерахунку пенсії

з посиланням на те, що ст. 86 ЗУ «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року набрала чинності з 15.07.2015 року, а також, що водночас з цим з 1 червня 2015 року згідно з п.5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 року втратили чинність положення ЗУ «Про прокуратуру» щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначалися відповідно до норм цього закону.

Згідно зі ст. 19 Конституції України органи держаної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачає Конституція та Закони України.

Статтею 2 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», статтею 9 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» передбачено види держаних пенсій (виплат) і соціальних послуг, в тому числі: в разі втрати годувальника.

Стаття 86 ЗУ «Про прокуратуру» передбачає порядок призначення та перерахування такого виду пенсії, як втрата годувальника.

Статтею 98 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», статтями ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», статтею 86 ЗУ «Про прокуратуру» передбачено порядок призначення та перерахунку пенсій у звязку з втратою годувальника.

Зокрема, ч. 2 ст. 38 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» передбачає, що зміна розміру пенсії у звязку з втратою годувальника здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому склалися обставини, що спричинили зміну розміру пенсії.

Так, пенсія у звязку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.

Призначення пенсії позивачу - у звязку з втратою годувальника-батька - не позбавляє відповідно до закону її права на перерахунок пенсії у звязку з втратою годувальника чоловіка, ОСОБА_2, так як вид пенсії не змінився.

Відповідно до вище названих Законів позивачу було призначено первинно вид пенсії - у звязку з втратою годувальника - батька, а тому її звернення до відповідача про перерахунок її пенсії у звязку з втратою годувальника - чоловіка є правомірним і не суперечить вимогам нормативно - правових актів України.

Відповідно до ст. 86 ч. 14 ЗУ «Про прокуратуру» за пенсіонерами і членами їхніх сімей зберігаються пільги і гарантії соціального захисту, передбачені цим Законом та іншими законами. Частина 19 статті 86 цього ж Закону передбачає, що пенсія у звязку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї прокурора або слідчого, які були на утриманні на момент смерті годувальника за наявності у померлого годувальника стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років, у розмірі 60 відсотків середньомісячного(чинного) заробітку на одного члена сімї померлого прокурора.

Такими чином, на членів сім'ї померлого прокурора поширюються вимоги Закону щодо перерахунку призначених працівникам прокуратури пенсій у звязку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Відповідно до Конституції України права і свободи людини, громадянина, гарантії цих прав і свобод визначаються законами України. ОСОБА_3 права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Стаття 58 Конституції України передбачає, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність.

В постанові Пленуму Верховного Суду України «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» від 01 листопада 1996 року зазначено, що відповідно до ст. 8 Конституції України визнається і діє принцип верховенства права. ОСОБА_3 права та свободи людини і громадянина є безпосередньо діючими. Вони визначають цілі і зміст законів та інших нормативно-правових актів, зміст і спрямованість діяльності органів законодавчої та виконавчої влади, органів місцевого самоврядування і забезпечуються захистом правосуддя.

Пленум Верховного Суду України у своїй постанові від 13.06.2007 року № 8 «Про незалежність судової влади» розяснив, що відповідно до ст. 8, 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст і обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод

ОСОБА_3 Суд України у рішеннях від 11.05.2005 року №8-рп/2005, від 20.03.2002 року №5-рп/2002,від 22.09.2005 року №5-рп/2005 сформував чітку правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави, в тому числі працівників органів прокуратури. Визнання Законом правових актів такими, що втратили чинність, зупинення їх дії, внесення до них змін і доповнень стосовно закріплених в них прав і свобод людини і громадянина ОСОБА_3 Суд України вважає скасуванням або обмеженням цих прав і свобод.

Виходячи з висловленого у рішеннях Конституційного суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, а також членів їх сімей, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Разом з тим, у відповідності до ч. 1 ст. 2 ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно в т. ч. і до ЗУ «Про прокуратуру» не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Оскільки зазначені зміни не визнавались такими, що не відповідають Конституції України, підстави для їх не застосування та виплати пенсії у розмірі, що перевищує 10740 гривень з 01.01.2017 відсутні.

Таким чином, суд вважає, що, оскільки норми законодавства щодо обмеження максимального розміру пенсії з 01.01.2017 на даний час неконституційними не визнавалися та є чинними, перерахунок пенсії без обмеження її граничного розміру є таким, що не відповідає закону.

Згідно ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі наведеного, керуючись ст. 94, 158-163 КАС України, суд

постановив:

Позов ОСОБА_1 до Смілянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Смілянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії у звязку з втратою годувальника відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», ст. 38, 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати Смілянське обєднане управління Пенсійного фонду України Черкаської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 14 жовтня 2014 року №1697-У11 та на підставі довідки прокуратури Черкаської області про складові заробітної плати покійного чоловіка ОСОБА_2 від 21.03.2017 року за № 18/83 вих.17, з нарахуванням її пенсії в розмірі 60% від заробітку покійного чоловіка, починаючи з 1 березня 2017 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Смілянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області на користь ОСОБА_1 640 грн. судових витрат.

Постанова в межах суми платежу за один місяць підлягає до негайного виконання.

Постанова може бути оскаржена в Київський апеляційний адміністративний суд через міськрайонний суд, шляхом подання апеляційної скарги протягом 10-ти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги особою, яка її подасть, одночасно має бути надіслана в Київський апеляційний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження, а в разі оскарження після розгляду справи апеляційним судом, якщо постанову не буде скасовано.

Головуючий: В. О. Прилуцький