Постанова № 69969582, 02.10.2017, Ярмолинецький районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
02.10.2017
Номер справи
689/1438/17
Номер документу
69969582
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Ярмолинецький районний суд Хмельницької області

Справа № 689/1438/17

2-а/689/34/17

ПОСТАНОВА

Іменем України

02.10.2017 року Ярмолинецький районний суд Хмельницької області -

головуючий-суддя Баськов М.М.

розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Хмельницького обєднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про перерахунок пенсії,

встановив:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Хмельницького обєднаного управління Пенсійного фонду України в Ярмолинецькому районі (далі - УПФ), в якому просить визнати неправомірними дії УПФ щодо неврахування при розрахунку розміру пенсії інших виплат, на які нараховувалися та сплачувалися страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та зобовязати відповідача здійснити перерахунок та виплату її пенсії з 01.06.2017 з урахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати, згідно довідок №550, 551, 552 від 01.06.2017 Михайлівської сільської ради Ярмолинецького району, відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції, станом на дату виходу на пенсію), виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку, залишивши без змін базовий місяць для індексації пенсії, який був визначений при призначенні їй пенсії.

На обґрунтування заявлених вимог позивач зазначила, що з 28 липня 2007 року вона перебуває на обліку в УПФ та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу". При призначенні пенсії відповідачем не були взяті до розрахунку суми матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексація. У червні 2017 року позивач звернулася до УПФ з заявою про здійснення перерахунку пенсії відповідно до довідок про заробітну плату, виданих Михайлівською сільською радою Ярмолинецького району за №550, 551, 552 від 01.06.3017 про складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу» з урахуванням інших виплат, на які нараховані і сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. Однак відповідач листом від 19.06.2017 відмовив у здійснення перерахунку пенсії. Тому ОСОБА_1 просить визнати дану відмову протиправною та зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з 01.06.2017.

В судове засідання позивач ОСОБА_1, яка у встановленому порядку оповіщена про час і місце розгляду справи, не зявилася, просила справу розглянути у її відсутності.

Представник відповідача, який у встановленому порядку оповіщений про час і місце розгляду справи, в судове засідання не зявився, подав до суду заперечення проти позову.

Суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності учасників процесу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Хмельницькому обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Хмельницької області з 28.07.2007 та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" у розмірі 90% суми заробітної плати.

06.06.2017 ОСОБА_1 звернулася до УПФ із заявою про перерахунок пенсії згідно довідок №550, 551, 552 від 01.06.2017, виданих Михайлівською сільською радою Ярмолинецького району про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", згідно яких за період з 01.08.2007 по 31.12.2007 до суми заробітної плати ОСОБА_1, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування входить індексація в сумі 96,04 грн., матеріальна допомога - 1360,12 грн.; за період з 01.01.2008 по 31.12.2008 індексація в сумі 159,72 грн., матеріальна допомога - 2086,60 грн.; за період з 01.01.2009 по 31.07.2009 індексація в сумі 115,48 грн., матеріальна допомога - 2828,70 грн.

Однак Хмельницьким об"єднаним управлінням Пенсійного фонду України Хмельницької області ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на те, що такий вид виплат як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація грошових доходів населення не передбачені ст. 33 Закону України "Про державну службу" як складові заробітної плати державного службовця, а тому не враховуються під час обчислення пенсії.

Дані обставини підтверджуються листом Хмельницького об"єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області від 19.06.2017 №6/П-7 (а.с. 5-6), довідками Михайлівської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області №550, 551, 552 від 01.06.2017, виданими ОСОБА_1 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) (а.с. 7-9).

Згідно ч. 2 ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року (в редакції чинній на час виникнення правовідносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною 5 вказаної статті визначено, що за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Частиною 2 ст. 33 цього ж Закону встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Види надбавок, які враховуються при призначенні пенсій відповідно до Закону, встановлені постановою Кабінету Міністрів України №268 від 09.03.2006 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівникам апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів". До них відносяться надбавки: за високі досягнення у праці, за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання "заслужений", доплата за науковий ступень.

Відповідно до ч.1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану роботу.

Статтею 2 цього Закону та Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 №5, визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати, у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників, та виплати соціального характеру.

Крім того, врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсії, і статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року "Про пенсійне забезпечення".

Відповідно до частини першої цієї статті, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяли на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 визначені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, суд прийшов до висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати у відповідності до наведених вище нормативно-правових актів є складовою заробітної плати. На їх суми нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що відображено у довідках Михайлівської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області №550,551, 552 від 01.06.2017, наявних в матеріалах справи.

Крім того, згідно ст. 37-1 Закону № 3723-12 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у звязку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

На підставі викладеного, позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до ст.37-1 Закону №3723-XII, з застосовуванням норми, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, тобто ст. 37 Закону №3723-XII в редакції до внесення змін Законами N 3668-VI та № 1166-VII.

З огляду на викладене відповідач неправомірно відмовив позивачу у перерахунку пенсії, тому позов обґрунтований і підлягає задоволенню.

На підставі ст. 33, 37 Закону України Про державну службу, ст. 1 Закону України "Про оплату праці", ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", керуючись ст.ст. 5, 17, 19, 161-163 КАС України, суд,

постановив:

Адміністративний позов ОСОБА_2 задовольнити.

Визнати протиправними дії Хмельницького об"єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області щодо відмови включити до заробітної плати, з якої було визначено розмір пенсії ОСОБА_1, як державному службовцю, інші виплати за період з 01.08.2007 по 31.07.2009, а саме: індексацію грошових доходів населення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань.

Зобов'язати Хмельницьке об"єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця з розміру 90% від сум заробітної плати, відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії позивачу), залишивши без змін базовий місяць для індексації пенсії, який був визначений при призначенні пенсії, з врахуванням всіх видів оплати праці, на які відповідно до Законів України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" та "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування або було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, в тому числі, інших виплат за період з 01.08.2007 по 31.07.2009, а саме: індексації грошових доходів населення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, згідно довідок Михайлівської сільської ради Ярмолинецького району №550, 551, 552 від 01.06.2017, починаючи з 01.06.2017 з урахуванням фактично виплачених сум.

На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Ярмолинецький районний суд Хмельницької області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, з одночасним направленням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя підпис

Копія вірна:

Суддя М.М.Баськов