Постанова № 69963896, 12.09.2017, Старобільський районний суд Луганської області

Дата ухвалення
12.09.2017
Номер справи
431/1990/17
Номер документу
69963896
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

12.09.2017

Справа 431/1990/17

Провадження 2-а/431/72/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(повний текст)

12 вересня 2017 року Старобільський районний суд

Луганської області

у складі: головуючого - судді Озерова В.О.,

при секретарі Дубініній О.О.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Старобільську адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 обєднаного управління Пенсійного фонду Луганської області про визнання дій протиправними та зобовязання призначити пенсію на пільгових умовах,

встановив:

Позивач ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_4 обєднаного управління Пенсійного фонду Луганської області про визнання дій протиправними та зобовязання призначити пенсію на пільгових умовах.

В обґрунтування свого позову позивач ОСОБА_3 посилається на те, що в період з 07.06.1983 року по 08.02.1989 року він працював пресувальником-вулканізаторщіком за другим розрядом у механо-складальному цеху на ділянці РТІ на Кишинівському заводі заглибних насосів "Hidropompa", а з 05.02.1990 року по 03.05.1991 року пресувальником виробів із пластмасу 3 розряду в цеху товарів народного споживання на Кишинівському ПТ «Волна».

Його трудовий стаж, що дає право на пільгову пенсію, становить 6 років 11 місяців 1 день, і відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» він має право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Позивач звернувся за призначенням пенсії 18.04.2017 року, а 58 років йому виповнилось 24.09.2016 року. Його загальний трудовий стаж станом на 18.04.2017 року становить 37 років 8 місяців 14 днів, стаж роботи на посадах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 становить 6 років 11 місяців 1 день.

Право на пенсію згідно з п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» мають працівники, зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України і за результатами атестації робочих місць, зокрема чоловіки після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування": чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.

Відповідно до ч. 2 ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

Однак, коли позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення йому відповідно до законодавства пільгової пенсії, відповідач всупереч вимогам вищевказаного Закону незаконно відмовив йому у призначенні пільгової пенсії, посилаючись на те, що аналізуючи надані довідки про пільговий стаж, встановлено, що в довідці № 40 від 21.04.2016 року за період роботи на Кишинівському заводі заглибних насосів "Hidropompa" в неповному обсязі зазначені первинні документи, на підставі яких видана довідка (як мінімум три підстави), що перешкоджає визначенню зайнятість на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Відповідач обґрунтував свою відмову наступним чином:

Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. № 637 (далі по тексту Порядок) у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Відповідач, посилаючись на п. 20 Порядок ще додав:

В пільговій довідці, окрім інформації про зайнятість повний робочий день, повинно бути вказано дані про періоди простою, учбових відпусток, без збереження заробітної плати.

Уточнююча довідка про пільговий характер роботи видається адміністрацією підприємства на підставі наявних первинних архівних документів за період, коли виконувалась робота.

З такою трактовкою Закону позивач не згоден з наступних підстав.

Відповідно до п. 20 Порядку вказано вичерпний перелік документів, та чітко зазначено яку інформацію має містити уточнююча довідка.

Відповідач безпідставно від свого імені дописав 2 абзаци, які начеб то містяться у Порядку, а саме:

В пільговій довідці, окрім інформації про зайнятість повний робочий день, повинно бути вказано дані про періоди простою, учбових відпусток, без збереження заробітної плати.

Уточнююча довідка про пільговий характер роботи видається адміністрацією підприємства на підставі наявних первинних архівних документів за період, коли виконувалась робота.

Порядок не містить посилань на дані про періоди простою, учбових відпусток, без збереження заробітної плати, таке тлумачення Порядку є субєктивним і не підтверджується ніякими нормативними актами і документами.

Наказ головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 04.07.2013 року № 65 має рекомендаційне значення і не може звужувати права людини, встановлені Законом. Згідно ч.4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акту Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обовязковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Трактовка, " в довідці № 40 від 21.04.2016 року за період роботи на Кишинівському заводі заглибних насосів "Hidropompa" в неповному обсязі зазначені первинні документи, на підставі яких видана довідка (як мінімум три підстави)", не містить повної інформації про які саме підстави йдеться.

Посилання на те, що в його трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, а саме: не зазначено про характер виконуваної роботи та про те, що він працював на роботах передбачених Списками повний робочий день також необґрунтовані.

Основним документом, який характеризує трудову діяльність особи, є трудова книжка. За записами в його трудовій книжці однозначно вбачається, що він працював пресувальником-вулканізаторщіком за другим розрядом у механо-складальному цеху на ділянці РТІ на Кишинівському заводі заглибних насосів "Hidropompa". Згідно розділу XXXIII. Загальні професії (у всіх галузях господарства) списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах Списку №2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.01.1991р. №10 правом на пільгову пенсію користуються пресувальники-вулканізаторники. Тобто непотрібно ніяких додаткових даних про характер його роботи, як-то: зайнятість на гарячих ділянках робіт, зайнятість на підземних роботах і подібне, які необхідно підтверджувати, крім запису у трудовій книжці.

Що стосується того факту, що позивач працював на роботах передбачених Списками повний робочий день, то він підтверджується наданими довідкою Кишинівського заводу заглибних насосів "Hidropompa", копіями наказів, відомостей з нарахування заробітної плати за 1983, 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 1989 рр.

Відповідач у своїй відмові посилається на той факт, що в довідці № 40 від 21.04.2016 року за період роботи на Кишинівському заводі заглибних насосів "Hidropompa" в неповному обсязі зазначені первинні документи, на підставі яких видана довідка. Але в довідці чітко зазначено: підстава накази № 289-к від 02.06.1983 р., № 6-к від 11.01.1989 р.

Відмова відповідача включити до пільгового стажу вказаний період роботи позивача на підприємстві у звязку з незазначенням первинних документів, на підставі яких видана довідка, як це передбачено положеннями Порядку, але наказ на призначення на посаду та наказ про звільнення і є первинні документи, і вигадувати інші первинні документи є порушенням його конституційного права на соціальний захист.

Кишинівський завод заглибних насосів "Hidropompa" на теперішній час знаходиться в іншій державі, і у позивача немає можливості перевірити які документи збереглися до теперішнього часу. Положеннями Порядку не зазначається конкретний первинний документ, а тому трактування "первинні документи за час виконання роботи", як інший від наказу первинний документ не може позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист, зокрема на пенсію за віком на пільгових умовах.

Принцип законностігарантовано ч. 2ст. 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України. Саме це положенняКонституції Українина найвищому рівні гарантує дотримання прав особи під час та в результаті вчинення органами державної влади, органами місцевого самоврядування та їх посадовими особами (суб'єктами владних повноважень, владними суб'єктами) відносно неї юридично значущих дій або прийняття рішень. І саме це положенняКонституції Українифактично забороняє приймати рішення в такий спосіб, як це зробив відповідач.

Відповідно до п. 2 Перехідних положень ЗаконуУкраїни "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цьогоЗаконув разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченогоЗаконом України "Про пенсійне забезпечення"забезпечення; особам, які працювали на роботах із шкідливими і важкими умовами праці та мали або матимуть право на пенсію відповідно достатті 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення", пенсії призначаються за нормами цьогоЗакону, виходячи з вимог віку та стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

Відповідно достатті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення"основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.93 року N 58, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 р. за N 110, трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи. У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У пунктах 1 та 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637зазначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Відповідно до п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Відповідно до п. 10 Порядку застосування Списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах затвердженого Наказ Міністерства праці та соціальної політики України 18.11.2005 N 383 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 1 грудня 2005 р. за N 1451/11731. Для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 N 637.

Відповідно до п. 22 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. № 637 Стаж роботи громадян України за її межами підтверджується документами, легалізованими відповідно до законодавства (крім роботи на території колишнього СРСР і держав, з якими колишнім СРСР було укладено угоди про соціальне забезпечення, до укладення відповідних двосторонніх угод).

В судове засідання позивач ОСОБА_3 не зявився, надав суду заяву, в якій просив суд розглянути справу без його участі. Позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_3 ОСОБА_1 вимоги позивача підтримала в повному обсязі та просила суд визнати дії ОСОБА_4 обєднаного управління Пенсійного фонду Луганської області щодо відмови ОСОБА_3 призначити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», протиправними, скасувати рішення ОСОБА_4 обєднаного управління Пенсійного фонду Луганської області від 26.04.2017 року, викладене у формі Рішення робочої комісії по розгляду питань, повязаних з призначенням ОСОБА_4 обєднаного управління Пенсійного фонду Луганської області № 999/02 про відмову ОСОБА_3, у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та зобовязати Старобільське обєднане управління Пенсійного фонду Луганської області призначити ОСОБА_3 пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956р. № 1173 і Списком № 2, затвердженим постановою Кабінету міністрів України від 26.01.1991р. № 10 з дня його звернення до ОСОБА_4 обєднаного управління Пенсійного фонду Луганської областііз заявою про призначення ОСОБА_3 пенсії за віком на пільгових умовах, а саме: з 18.04.2017 р., зарахувавши у його пільговий трудовий стаж роботу за період з 07.06.1983 р. по 08.02.1989 р. пресувальником-вулканізаторщиком за другим розрядом у механо-складальному цеху на ділянці РТІ на Кишинівському заводі заглибних насосів "Hidropompa" до стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

В судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_4 обєднаного управління Пенсійного фонду Луганської області ОСОБА_2 позовні вимоги позивача не визнала, вважала їх необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. № 637 (далі по тексту Порядок) у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

В пільговій довідці, окрім інформації про зайнятість повний робочий день, повинно бути вказано дані про періоди простою, учбових відпусток, без збереження заробітної плати.

Уточнююча довідка про пільговий характер роботи видається адміністрацією підприємства на підставі наявних первинних архівних документів за період, коли виконувалась робота.

Вислухавши представників сторін, дослідивши докази по справі, вважає позовні вимоги обґрунтованими та таким, що підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що з 07.06.1983 року по 08.02.1989 року позивач ОСОБА_3 працював пресувальником-вулканізаторщіком за другим розрядом у механо-складальному цеху на ділянці РТІ на Кишинівському заводі заглибних насосів "Hidropompa", а з 05.02.1990 року по 03.05.1991 року пресувальником виробів із пластмасу 3 розряду в цеху товарів народного споживання на Кишинівському ПТ «Волна». Трудовий стаж позивача складає 6 років 11 місяців 1 день.

Позивач звернувся за призначенням пенсії 18.04.2017 року, а 58 років йому виповнилось 24.09.2016 року. Його загальний трудовий стаж станом на 18.04.2017 року становить 37 років 8 місяців 14 днів, стаж роботи на посадах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 становить 6 років 11 місяців 1 день.

Право на пенсію згідно з п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» мають працівники, зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України і за результатами атестації робочих місць, зокрема чоловіки після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування": чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.

Відповідно до ч. 2 ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

Позивач ОСОБА_3 звернувся до відповідача із заявою про призначення йому відповідно до законодавства пільгової пенсії, однак відповідач відмовив йому у призначенні пільгової пенсії, посилаючись на те, що аналізуючи надані довідки про пільговий стаж, встановлено, що в довідці № 40 від 21.04.2016 року за період роботи на Кишинівському заводі заглибних насосів "Hidropompa" в неповному обсязі зазначені первинні документи, на підставі яких видана довідка (як мінімум три підстави), що перешкоджає визначенню зайнятість на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Суд вважає, що дана відмова є необґрунтованою з наступних підстав.

Відповідно до п. 20 Порядку вказано вичерпний перелік документів, та чітко зазначено яку інформацію має містити уточнююча довідка.

Відповідач безпідставно від свого імені дописав 2 абзаци, які начеб то містяться у Порядку, а саме:

В пільговій довідці, окрім інформації про зайнятість повний робочий день, повинно бути вказано дані про періоди простою, учбових відпусток, без збереження заробітної плати.

Уточнююча довідка про пільговий характер роботи видається адміністрацією підприємства на підставі наявних первинних архівних документів за період, коли виконувалась робота.

Порядок не містить посилань на дані про періоди простою, учбових відпусток, без збереження заробітної плати, таке тлумачення Порядку є субєктивним і не підтверджується ніякими нормативними актами і документами.

Наказ головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 04.07.2013 року № 65 має рекомендаційне значення і не може звужувати права людини, встановлені Законом. Згідно ч.4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акту Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обовязковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Як вказав відповідач, що в довідці № 40 від 21.04.2016 року за період роботи на Кишинівському заводі заглибних насосів "Hidropompa" в неповному обсязі зазначені первинні документи, на підставі яких видана довідка (як мінімум три підстави), не вказано саме про які підстави йдеться.

Посилання на те, що в трудовій книжці позивача відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, а саме: не зазначено про характер виконуваної роботи та про те, що він працював на роботах передбачених Списками повний робочий день, також необґрунтовані.

Основним документом, який характеризує трудову діяльність особи, є трудова книжка.

За записами в його трудовій книжці вбачається, що він працював пресувальником-вулканізаторщіком за другим розрядом у механо-складальному цеху на ділянці РТІ на Кишинівському заводі заглибних насосів "Hidropompa". Згідно розділу XXXIII.

Загальні професії (у всіх галузях господарства) списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах Списку №2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.01.1991р. №10 правом на пільгову пенсію користуються пресувальники-вулканізаторники.

Тобто непотрібно ніяких додаткових даних про характер його роботи, як-то: зайнятість на гарячих ділянках робіт, зайнятість на підземних роботах і подібне, які необхідно підтверджувати, крім запису у трудовій книжці.

Факт того, що позивач працював на роботах передбачених Списками повний робочий день, підтверджується наданими довідкою Кишинівського заводу заглибних насосів "Hidropompa", копіями наказів, відомостей з нарахування заробітної плати за 1983, 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 1989 рр.

Відповідач у своїй відмові посилається на той факт, що в довідці № 40 від 21.04.2016 року за період роботи на Кишинівському заводі заглибних насосів "Hidropompa" в неповному обсязі зазначені первинні документи, на підставі яких видана довідка. Однак, в довідці зазначено: підстава накази № 289-к від 02.06.1983 р., № 6-к від 11.01.1989 р.

Відмова відповідача включити до пільгового стажу вказаний період роботи позивача на підприємстві у звязку з незазначенням первинних документів, на підставі яких видана довідка, як це передбачено положеннями Порядку, але ж наказ на призначення на посаду та наказ про звільнення і є первинні документи, і вигадувати інші первинні документи є порушенням його конституційного права на соціальний захист.

Кишинівський завод заглибних насосів "Hidropompa" на теперішній час знаходиться в іншій державі, і у позивача немає можливості перевірити які документи збереглися до теперішнього часу. Положеннями Порядку не зазначається конкретний первинний документ, а тому трактування "первинні документи за час виконання роботи", як інший від наказу первинний документ не може позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист, зокрема на пенсію за віком на пільгових умовах.

Принцип законностігарантовано ч. 2ст. 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України. Саме це положенняКонституції Українина найвищому рівні гарантує дотримання прав особи під час та в результаті вчинення органами державної влади, органами місцевого самоврядування та їх посадовими особами (суб'єктами владних повноважень, владними суб'єктами) відносно неї юридично значущих дій або прийняття рішень.

Відповідно до п. 2 Перехідних положень ЗаконуУкраїни "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України , та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цьогоЗаконув разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченогоЗаконом України "Про пенсійне забезпечення"забезпечення; особам, які працювали на роботах із шкідливими і важкими умовами праці та мали або матимуть право на пенсію відповідно достатті 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення", пенсії призначаються за нормами цьогоЗакону, виходячи з вимог віку та стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

Відповідно достатті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення"основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.93 року N 58, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 р. за N 110, трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи. У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

У відповідності до ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

При таких обставинах, суд вважає, що відмова відповідача в задоволенні заяви позивача суперечить вимогам Конституції України, а тому вимоги позивача є правомірними.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956р. № 1173 і Списку №2, затвердженим постановою Кабінету міністрів України від 26.01.1991р. № 10, ст. ст. 2, 5, 6, 9, 69, 158-163, 186 КАС України, суд

постановив:

Позовні вимоги ОСОБА_3 до ОСОБА_4 обєднаного управління Пенсійного фонду Луганської області про визнання дій протиправними та зобовязання призначити пенсію на пільгових умовах- задовольнити в повному обсязі.

Визнати дії ОСОБА_4 обєднаного управління Пенсійного фонду Луганської області щодо відмови ОСОБА_3 призначити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», протиправними.

Скасувати рішення ОСОБА_4 обєднаного управління Пенсійного фонду Луганської області від 26.04.2017 року, викладене у формі Рішення робочої комісії по розгляду питань, повязаних з призначенням ОСОБА_4 обєднаного управління Пенсійного фонду Луганської області № 999/02 про відмову ОСОБА_3, у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Зобовязати Старобільське обєднане управління Пенсійного фонду Луганської області призначити ОСОБА_3 пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956р. № 1173 і Списком № 2, затвердженим постановою Кабінету міністрів України від 26.01.1991р. № 10 з дня його звернення до ОСОБА_4 обєднаного управління Пенсійного фонду Луганської областііз заявою про призначення ОСОБА_3 пенсії за віком на пільгових умовах, а саме: з 18.04.2017 р., зарахувавши у його пільговий трудовий стаж роботу за період з 07.06.1983 р. по 08.02.1989 р. пресувальником-вулканізаторщиком за другим розрядом у механо-складальному цеху на ділянці РТІ на Кишинівському заводі заглибних насосів "Hidropompa" до стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Старобільський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк апеляційної скарги з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя В.О. Озеров