Постанова № 69963853, 17.10.2017, Старобільський районний суд Луганської області

Дата ухвалення
17.10.2017
Номер справи
431/3796/17
Номер документу
69963853
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

17.10.2017

Справа 431/3796/17-а

Провадження 2-а/431/120/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(повний текст )

17 жовтня 2017 року Старобільський районний суд Луганської області у складі:

головуючого - суддіБерезка О.М.,

за участі секретаря Кобиляр О.В.,

позивача ОСОБА_1,

представник відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Старобільську справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 обєднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправними та незаконними дій та рішень субєкта владних повноважень та їх скасування і зобовязання вчинити певні дії та прийняти відповідні рішення.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_5 звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_4 обєднаного управління пенсійного фонду України Луганської області (далі Старобільське ОУПФУ) про визнання протиправними та незаконними дій та рішень субєкта владних повноважень та їх скасування і зобовязання вчинити певні дії та прийняти відповідні рішення. В обґрунтування позову зазначив, що на цей час працює на посаді начальника Біловодського відділу ОСОБА_4 місцевої прокуратури Луганської області і є діючим прокурором. 04 серпня 2017 року звернувся з письмовою заявою до ОСОБА_4 ОУПФУ на підставі (п.п. 17,19, ч. 1 ч. 2 ст. 15, п. 5, ч. 1 , ч. 5 ст. 16 ), п. 7, ч. 1, ч. 2, ч. 3, ч. 4, ч. 6, п. 6, ч. 6, ч. 8, ч. 13, ч. 15 ст. 86 З.У. «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII, який став чинним з 15.07.2015 та ст. 56 З.У. «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ, який діяв та був чинним до 15.07.2015 щодо призначення та нарахування йому пенсії за вислугу років у розмірі 60% від середньомісячного чинного заробітку, до якого включаються усі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування. А до 01.01.2011 страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, одержуваної підряд місяцем звернення за призначенням пенсії, надавши всі необхідні документи відповідачу для розрахунку та призначення пільгової пенсії. Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», передбачено право прокурора на пенсію за вислугу років незалежно від віку, та наявності на день звернення вислуги років не менше 23, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 13 років. На момент звернення позивача до ОСОБА_4 ОУПФУ, про призначення пенсії за вислугою років, а саме 04.08.2017 включно, його вислуга років в загальному сумарному обліку складала 23 роки, 5 днів, у тому числі на посадах прокурорів - 19 років, 3 місяці, 13 днів. Повідомленням від 11.08.2017 за № 5104/03 Старобільське ОУПФУ повідомив позивача ОСОБА_6 про прийняття субєктом владних повноважень рішення про відмову у призначенні пенсії за вислугу років, відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697, який набрав чинності 15.07.2015 згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 20.03.2015 №213-VІІІ, коли у разі неприйняття до 01.06.2015 Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначається, в тому числі відповідно до Закону України «Про прокуратуру» (1991). Тобто, відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213- VІІІ, з 01.06.2015 пенсії в порядку та на умовах, у тому числі визначених Законом України «Про прокуратуру» ( від 05.11.1991) який діяв на той час не призначаються. Рішення про відмову ОСОБА_4 ОУПФУ обґрунтована тим, що у відповідача ОСОБА_3 відсутній необхідний спеціальний стаж (вислуга років), оскільки він не визнає Луганський інститут внутрішніх справ МВС України школою МВС України, а також указує на те, що навчяння в цьому вищому учбовому закладі не може прирівнюватися до повного проходження військової служби, а тому до зарахування для спеціального стажу лише половину строку навчяння в названому закладі системи МВС України. Позивач ОСОБА_3 вважає рішення про відмову ОСОБА_4 ОУПФУ у призначенні йому пенсії необґрунтованим, та таким, що суперечить вимогам конституційних положень, ухвалених рішенням Конституційного суду України, щодо дій Законів в той час та вимог Законів, а також інших нормативних актів, які діяли та були чинними на зазначений період часу, під час якого до подій чи фактів необхідно було застосовувати той закон чи нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали, або мали місце. Та просив суд визнати рішення ОСОБА_4 ОУПФУ, щодо відмови у нарахуванні йому пенсії протиправними та незаконними та зобовязати вчинити певні дії та прийняти відповідні рішення.

Представник позивача за довіреністю ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги, викладені у позовній заяві, підтримав та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_4 ОУПФ Луганської області Черв»як О.М., в залі суду позовні вимоги не визнала і надала суду письмові заперечення проти позову, в яких просила суд відмовити в повному обсязі у задоволенні позовних вимог за необґрунтованістю та відсутністю доказів.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши надані суду докази, суд вважає, що адміністративний позов знайшов своє підтвердження і підлягає повному задоволенню з наступних підстав.

11.08.2017 Рішенням ОСОБА_4 ОУПФУ № 5104/03 було відмовлено ОСОБА_3 в призначенні пенсії за вислугою років відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру». Рішення про відмову обґрунтоване тим, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актівУкраїни щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213- VІІІ, з 01.06.2015, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх видів пенсій, у тому числі спеціальних на загальних підставах, з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії, щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Про Державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій та статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного Кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата не призначаються.

Відповідно до п. 6 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпеченя визначаються виключно Законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конситуції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.б ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-УІІ, що діє, прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше : з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року - 23 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 13 років;

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_4 ОУПФУ не було зараховано до стажу роботи про вислугу років, періоди навчання у вищому юридичному навчальному закладі системи МВС - Луганському інституті внутрішніх справ МВС України, за період з 30.07.1994 по 21.04.1998, який складає сумарно 3 роки 8 місяців 22 дні.

Відповідно до ч. 2, ч. 3 ст. 18 Закону України «Про міліцію» (20.12.1990), що діяли під час навчання позивачем ОСОБА_3 на посаді курсанта вищого навчального закладу системи МВС України, в даному випадку школи МВС України, особи прийняті на службу до міліції, у тому числі слухачі і курсанти шкіл міліції регламентується проходженням служби особовим складом органів внутрішніх справ, затвердженим Кабінетом Міністрів України», перебувачи на військовому обліку, під час служби знімаються з нього і перебувають у кадрах МВС України, навчання в школах МВС України, після здобуття середньої освіти прирівнюється до проходження військової служби». (ч.З - скасована Законом України №1014 від 11.05.2007 «Про внесення змін до законодавчих актів України з питань військового обовязку і військової служби).

Згідно довідки від 22.12.2016 № 41, виданої державним університетом внутрішніх справ ім. Дідоренка, ОСОБА_3 був зарахований наказом Луганського інституту внутрішніх справ МВС України від 22.07.1994 № 28 о/с курсантом 1-го курсу з 30.07.1994 та йому було присвоєно спеціальне звання «рядовий міліції». 11.07.1998 ОСОБА_3 ОСОБА_3 закінчив Луганський інститут внутрішніх справ МВС України та наказом ЛІВС від 11.07.1998 №127 був відряджений для подальшого проходження служби в УМВС України в Луганській області з 12.07.1998. (а. с. 41).

Відповідно до Положення «Про проходження служби рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ» (п.п. 1-2), затвердженого Кабінетом Міністрів України від 29.07.1991 №114 передбачено, що до осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, у тому числі і курсантів, належать особи, які знімаються з військового обліку і які перебувають у кадрах МВС України, та яким присвоєно спеціальне звання встановлене законодавством (зокрема рядового міліції).

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.1994 №104 на базі Луганського училища міліції був створений Луганський інститут внутрішніх справ МВС України, як специфічний, спеціалізований юридичний учбовий заклад МВС України, який входив до структури МВС України, та відносився до системи «шкіл міліції МВС України», як невідємна його частина.

Таким чином, військова служба, як вид спеціального стажу, враховується курсантам при умові, якщо зазначений вище нормативний акт діяв і був чинним на день закінчення позивачем вищого військового навчального закладу (вказаний нормативно-правовий акт діяв до прийняття Закону України «Про військовий обовязок і військову службу» від 5.06.1999 №766-ХІУ, де в ст.25 зазначається, що вищеназвана норма для курсантів відміняється, а саме навчання у вищих навчальних закладах - прирівнюється 2 місяці навчання до 1 місяця служби.

Тобто, військова служба (навчяння) в училищах МВС України курсантів (слухачів) є строковою військовою службою і зараховується до стажу за вислугу років. Тобто весь період навчяння позивача ОСОБА_3 сумарно з 30.07.1994 по 21.04.1998 підлягають зарахуванню в стаж за вислугу років.

Згідно з п. «а» ч. З ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років, зараховується військова служба незалежно від місця її' проходження. Будь-яких обмежень, щодо зарахування часу проходження військової служби до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за вислугу років, передбачену законодавством для прокурорів і слідчих, зазначена норма закону не містить.

Виходячи з норм ст. 58 Конституції України матеріальні та соціальні гарантії позивача, які були встановлені на день його виходу на пенсію, не можуть бути обмежені або скасовані ані новими законами ані внесенням змін до чинних законів. Згідно з положеннями статті 58 Конституції України передбачено, що «закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність особи».

Згідно зі ст. 22 ч.2 Конституції України, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. Ч.З ст. 22 Конституції України - при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звужень змісту та обсягу.

Відповідно до вимог п.5 ч.І ст. 16 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014, який набрав чинності та вступив у дію з 15.07.2015, гарантії незалежності прокурора забезпечуються належним матеріальним, соціальним та пенсійним забезпеченням. Як зазначено в частині 3 ст. 8 Конституції України - норми Конституції є нормами прямої дії.

Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності у старості та в інших випадках, передбачених законом (ч.І ст. 46 Конституції України).

В Україні на конституційному рівні гарантовано право громадян на соціальний захист, для забезпечення якого необхідне здійснення комплексних державно-правових заходів, одним з яких є законодавче визначення основ соціального захисту, форм видів пенсійного забезпечення (п.6 ч.І ст. 92 Конституції України).

Що стосується посилання ОСОБА_4 ОУПФУ у своєму рішенні про відмову ОСОБА_3 в нарахуванні пенсії за вислугою років, відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» на п. 5 Прикінцевих положень Закону України Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актівУкраїни щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213- VІІІ, якими передбачено, що в разі неприйнятя до 01.06.2015, закону щодо призначення вісіх видів пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії, щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про Державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій та статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного Кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, суд приходить до наступного.

Частина 1 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697 на час звернення позивача до відповідача надає право прокурорам, які мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку та наявності на день звернення вислуги років не менше з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року - 23 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 13 років, то вирішальним є перевірка наявності відповідного стажу у позивача для призначення пенсії за ст. 86 Закону України «про прокуратуру», тобто не менше 23 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 13 років.

Відповідно довідки Прокуратури Луганської області від 04.08.2017 № 11/200 вих-17, стаж роботи ОСОБА_3 станом на 04.08.2017 на прокурорсько-слідчих посадах в органах прокуратури становить 19 років, 03 місяці, 13 днів. Зазаначене свідчить, що на час звернення із заявою про призначення пенсії відповідно до ст. 86 Закону України «про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-УІІ, мав достатній стаж для призначення пенсії за вислугу років та гарантії соціального захисту з боку держави як працівник прокуратури, тому зміст та обсяг досягнутих ним соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивні вимоги ОСОБА_3, підлягають задоволенню.

Наведені факти з трудової книжки підтверджує довідка про проходження служби в органах внутрішніх справ з 30.07.1994 по 10.08.1998 на посадах атестованого складу, яка видана на підставі електронних обліків особового складу, які наявні за місцем тимчасової дислокації ГУНГ1 в Луганській області у м. Сєвєродонецьку за станом на 12.02.2016, яка зазначає: «ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 (м - 031306) проходив службу в органах внутрішніх справ з 30.07.1994 по на посадах атестованого складу: 30.07.1994 (наказ ректора Л1ВС №28 від 22.07.1994 по 10.07.1998 - курсант Луганського інституту внутрішніх справ МВС України; з 10.07.1998 по 10.08.1998 наказ ректора ЛІВС №127 від 11.07.1998 - відряджений у розпорядження УМВС України в Луганській області; з 10.08.1998 звільнено по ст. 64 «е» наказ УМВС України в Луганській області №375 від 10.08.1998 (на часткову зміну пункту наказу УМВС України №375 о/с від 10.08.1998 вважати звільненим за п.64 «ж» - за власним бажанням - наказ УМВС України №21 від 20.01.1999).

Період часу роботи в прокуратурі Луганської області позивачем по справі документально підтверджується - письмовими доказами, а саме: копіями наказів прокурора Луганської області:

-Наказ прокурора Луганської області № 378 від 22.04.1998 про прийняття на роботу в якості помічника прокурора - стажиста прокуратури Старобільського району;

-Наказ прокурора Луганської області № 59 від 25.01.1999 про призначення помічником прокурора прокуратури Старобільського району, звільнивши його з раніше призначеної посади;

-Наказ прокурора Луганської області № 1374 від 26.12.2002 про призначення старшим помічником прокурора прокуратури Старобільського району, звільнивши його з раніше призначеної посади;

-Наказ прокурора Луганської області № 1021 від 07.06.2012 про призначення старшим прокурором прокуратури Старобільського району, звільнивши його з раніше призначеної посади;

-Наказ .прокурора. Луганської області № 1749 від 19.10.2013 про призначення старшим прокурором відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях прокуратури області, управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях прокуратури Луганської області, звільнивши його з раніше призначеної посади;

-Наказ прокурора Луганської області № 1705 від 01.10.2014 про призначення заступником прокурора Старобільського району, звільнивши його з раніше призначеної посади;

-Наказ прокурора Луганської області №.1681 к від 14.12.2015 про призначення прокурором Старобільської місцевої прокуратури, звільнивши його з раніше призначеної посади;

-Наказ керівника ОСОБА_4 місцевої прокуратури № 28 від 16.05.2017 про призначення на посаду начальника Біловодського відділу ОСОБА_4 місцевої прокуратури, звільнивши його з раніше призначеної посади.

Керуючись ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» 14.10.2014 № 1697-УІІ), ст.ст. 16, 46, ст. 56 Закону України «Про прокуратуру» (15.11.1991), ст. ст. 158 -163,Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_3 до ОСОБА_4 обєднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправними та незаконними дій та рішень суб»єкта владних повноважень та їх скасування і зобовязання вчинити певні дії та прийняти відповідні рішення задовольнити.

Визнати дії ОСОБА_4 обєднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (субєкта владних повноважень відповідача) та рішення від 11.08.2017 за № 5104/03 щодо відмови в задоволенні заяви від 04.08.2017 про призначення пенсії за вислугу років (забезпечення належним пенсійним забезпеченням) діючому прокурору начальнику Біловодського відділу ОСОБА_4 місцевої прокуратури Луганської області ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 незаконними та протиправними, та такими, що грубо порушують «статус прокурора» (п. п. 17,19, ч. 1 , ч. 2 ст. 15 гарантії незалежності прокурора (п. 5, ч. 1, ч. 5 ст. 16), пенсійне забезпечення працівників прокуратури (п. 7, ч. 1, ч. 2, ч. 3, ч. 4, ч. 6, п. 6, ч. 6, ч. 8, ч. 13, ч. 15 ст. 86 З.У. «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII, який став чинним з 15.07.2015 та ст. 56 З.У. «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ, який діяв та був чинним до 15.07.2015 і скасувати їх.

Зобовязати Старобільське обєднане управління Пенсійного фонду України Луганської області (субєкта владних повноважень відповідача) визначити і зарахувати ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3 (позивачу в адміністративному позові) до його стажу роботи (вислугу років), що дає право на пенсію за вислугу років, відповідно до ст. 86 З.У. «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII, який став чинним з 15.07.2015, період навчання на посаді курсанта в Луганському інституті внутрішніх справ МВС України з 30.07.1994 по 21.04.1998, включно, як військову службу (3 роки, 8 місяців, 22 дні) та роботу (службу) в органах прокуратури Луганської області: стажистом, помічником прокурора району, старшим прокурором району, старшим прокурором відділу прокуратури Луганської області, заступником прокурора району, прокурором місцевої прокуратури, начальником відділу місцевої прокуратури з 22.04.1998 по 04.08.2017, включно (19 років 3 місяці 13 днів), що в загальному вимірі вислуга років (стаж) складає 23 роки 5 днів.

Зобов»язати Старобільське обєднане управління Пенсійного фонду України Луганської області (субєкта владних повноважень відповідача) забезпечити: «статус прокурора» (п.п. 17,19, ч. 1 ч. 2 ст. 15), «гарантії незалежності прокурора» (п. 5, ч. 1 , ч. 5 ст. 16 ) , «пенсійне забезпечення працівників прокуратури» (п. 7, ч. 1, ч. 2 ч. 3, ч. 4, ч. 6,п.6 ч. 6, ч. 8, ч. 13, ч. 15) ст. 86 З.У. «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII, який став чинним з 15.07.2015 та ст. 56 З.У. «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ, який діяв та був чинним до 15.07.2015 щодо належного пенсійного забезпечення та прийняти рішення про призначення і нарахування в розмірі 60% від середньомісячного заробітку (чинного), до якого включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, діючому прокурору начальнику Біловодського відділу ОСОБА_4 місцевої прокуратури Луганської області.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Старобільський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк апеляційної скарги з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О.М. Березка