
Справа №359/8173/17
Провадження № 3/359/3476/2017
Протокол №0439/12500/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 жовтня 2017 року м. Бориспіль
Суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області Вознюк С.М., за участю особи, яка притягається до відповідальності ОСОБА_1 та представника митниці ОСОБА_2, розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від Київської митниці ДФС, про порушення митних правил, передбачених ст. 471 МК України, щодо громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_1 (Schweigert Alexander), ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження: Киргизстан м. Токмак, проживає: ОСОБА_3, 72202, м. Нагольд, вул. Кеплерштрассе, 1 (Deutschland, 72202, Nagold, Keplerstrasse, 1) працює: генеральний директор та власник фірми «CROWN PACK Gmbh», ОСОБА_3, паспорт громадянина ОСОБА_3 № С90РKV2PG, виданий 07.12.2015, орган, що видав GROSSE KREISSTADT NAGOLD, -
в с т а н о в и в :
25.09.2017 о 18 год. 25 хв. під час проходження митного контролю в зоні митного контролю залу «Відліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль» громадянин ОСОБА_3 ОСОБА_1, який відлітав літаком авіакомпанії «Belavia» до Білорусії, м.Мінськ, рейсом №846, своїми діями обрав канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор», тим самим, відповідно до ч. 5 ст. 366 МАК України заявив про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо вивезення за межі митної території України та засвідчив про факти, що мають юридичне значення.
Після перетину пасажиром «білої лінії», яка позначає закінчення зони спрощеного митного контролю «зелений коридор», на підставі п. 4 ст. 336 та ст. 342 Митного Кодексу України громадянину ОСОБА_3 ОСОБА_1, було задано запитання щодо наявності в нього готівки, на що громадянин ОСОБА_3 ОСОБА_1 відповів, що має 15 390 євро. Після цього громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_1 було запрошено до службового приміщення митниці залу «Відліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль», де ним була видана готівка в розмірі: 15 390 євро , що знаходились в гаманці пасажира, що лежав в одному з відділень дорожньої сумки пасажира (ручна поклажа).
Зазначена готівка переміщувалась без ознак приховування. Зі слів громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_1 готівка належить йому особисто. Пасажир обрав проходження митного контролю «зеленим коридором», де передбачено наявність у громадян готівки у сумі, що не перевищує 10000 Євро (чи еквівалент цієї суми в іншій валюті).
З виявленої суми громадянину ОСОБА_3 ОСОБА_1 було пропущено 10 000 євро. За протоколом про порушення митних правил вилучено 5390 євро.
На момент проходження митного контролю належним чином оформленої митної декларації пасажир не надав, до моменту перетину ними «білої лінії» до інспектора митниці не звертався.
Таким чином, своїми діями громадянин ОСОБА_3 ОСОБА_1 під час проходження митного контролю в залі «Відліт» терміналу «D» ДПМА «Бориспіль» порушив встановлений ст. 366 МК України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю.
Зазначені дії, що полягають у переміщенні через митний кордон України громадянином ОСОБА_3 ОСОБА_1, який формою проходження митного контролю обрав проходження через «зелений коридор», готівки в обсязі, що підлягає обовязковому письмовому декларуванню у повному обсязі, відповідно до Постанови Правління НБУ № 148 від 27.05.2008 р., мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ст. 471 МК України.
У звязку з цим працівниками митниці складено протокол про порушення митних правил №0439/12500/17 один примірник якого вручено під підпис громадянину ОСОБА_1 і в якому було зазначено про час та місце розгляду справи про порушення митних правил.
Підстав для відкладення розгляду справи, направлення матеріалів для додаткової перевірки, закриття провадження в справі, - не встановлено.
У судове засідання особа, яка притягується до адміністративної відповідальності з'явився, пояснив, що грошові кошти, які він з собою перевозив належать йому особисто. Вину визнав, додатково зазначив, що він прилетів в Україну 21.09.2017 року та мав з собою 15 390 євро, які і були задекларовані перед відльотом з Мюнхену в транзитній митній декларації ОСОБА_3. Під час проходження паспортного контролю в аеропорту Бориспіль він заявив офіційній особі про наявну у нього суму 15 390 євро та предявив транзитну митну декларацію, запитавши чи потрібно йому проходити по червоному коридору, на що офіційна особа йому повідомила, що, оскільки він має транзитну митну декларацію, і оскільки діє безвізовий режим, то йому не потрібно проходити по червоному коридору.
Представник митниці просив суд застосувати до порушника стягнення у виді штрафу з конфіскацією вилученого товару, оскільки це передбачено санкцією ст. 471 МК України.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до відповідальності та представника митниці, дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що в діях громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_1 вбачаються ознаки правопорушення, передбаченого ст. 471 Митного кодексу України.
Так, дійсно громадянин ОСОБА_3 ОСОБА_1 допустив порушення вимог ст. 366 МК України порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю.
З цього приводу у суду достатні підстави для визнання громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_1 винним у скоєнні правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України, оскільки протокол складено 25.09.2017 року, а даними, що в ньому містяться, підтверджено факт вчинення ним даного митного правопорушення.
Вина правопорушника, підтверджується даними протоколу про порушення митних правил, даними службової записки та встановлена судом.
У відповідності з положеннями ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Згідно ст. 9 Конституції України, а також ст. 17 Закону України «Про міжнародні договори» від 22.12.1993 року, міжнародні договори, згода на обов'язковість яких дана Верховною Радою України, є часткою національного законодавства України. Також передбачається, що якщо міжнародним договором встановлені інші права, ніж ті, які передбачені законодавством України, то застосовуються правила міжнародного договору України. Тобто в такому випадку міжнародно-правові норми мають пріоритетне значення.
17 липня 1997 року Україна ратифікувала Європейську Конвенцію «Про захист прав і основних свобод людини», а також Протоколи 1, 2, 4, 7, 11, які є невід'ємною частиною Конвенції, чим визнала її дію в національній правовій системі, а також обов'язковість рішень Європейського Суду з прав людини по всім питанням що стосуються тлумачення і застосування Конвенції.
Правопорушення, яке вчинив громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_1 полягало у переміщенні через митний кордон не задекларованих митному органу коштів.
Слід зауважити, що діючим законодавством України вивезення готівкової іноземної валюти з України, в принципі не обмежена, обмежена лише сума (10000 євро), яка може бути вивезена без письмового декларування.
Об'єктивна сторона правопорушення, яке вичинив громадянин ОСОБА_3 ОСОБА_1 полягає в недекларуванні готівки при проходженні митного контролю в "зеленому коридорі", тобто в зоні спрощеного митного контролю, відповідальність за що передбачена ст. 471 МК України.
Згідно зі ст. 471 МК України, за таке правопорушення передбачено накладення адміністративного стягнення в виді штрафу і конфіскації не задекларованої валюти.
За матеріалами справи жодних даних, які б давали суду підстави вважати, що шляхом застосування конфіскації буде попереджена інша незаконна діяльність - легалізація злочинних доходів, торгівля наркотиками, фінансування тероризму, ухилення від сплати податків, тощо - відсутні.
Вивезення даної суми з України допускається, за умови її декларування митному органу та наявності банківської довідки на підтвердження її походження.
Таким чином, єдине діяння, яке вчинив громадянин ОСОБА_3 ОСОБА_1 полягає в ненаданні митному органу відповідної декларації.
За вищевказане правопорушення, яке полягає в недекларуванні готівки, громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_1 підлягає адміністративному стягненню у виді штрафу.
Шкода, яку громадянин ОСОБА_3 ОСОБА_1 потенційно міг завдати державі, була незначною: він не ухилявся від сплати мита та інших зборів і не завдав державі іншої шкоди, якби він вивіз гроші не задекларувавши їх, органи влади лише не отримали б інформацію про те, що ці кошти опинилися на території іншої держави. Таким чином, метою конфіскації було не відшкодування майнової шкоди, завданої державі, оскільки вона не зазнала ніяких збитків внаслідок невнесення заявником відомостей до митної декларації.
На підставі статті ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь вини, майновий стан, обставини, що помякшують і обтяжують відповідальність.
Обтяжуючих відповідальність особи обставин судом не встановлено.
При прийнятті рішення суддя враховує особу ОСОБА_1 та указані ним обставини. При перевірці указаних обставин, судом встановлено, що дійсно, гроші, які ОСОБА_1 перевозив з собою це його особисті гроші, а правопорушення вчинено не навмисно, а внаслідок того, що офіційна особа під час проходження ним паспортного контролю запевнила його, що наявної у нього транзитної митної декларації достатньо для вїзду в Україну.
З цього приводу, суддя приходить до висновку, що конфіскація вилученої готівки в розмірі 5390 євро не сприятиме його вихованню та попередженню вчиненню ним нових порушень.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Суддею враховано, що попередньо ОСОБА_4 декларував валюту, надав підтвердження її походження, та докази цьому долучені до справи, що на думку суду, виключає додаткову потребу в конфіскації вилученої валюти.
Враховуючи характер скоєного, виходячи із ч. 3 ст. 462 МК України, матеріали справи, встановлені судом обставини, зазначені норми закону, суддя дійшов висновку, що на правопорушника має бути накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700 грн.). З цього приводу підстав для застосування додаткового покарання - конфіскації вилученої готівки в розмірі 5390 євро у суду немає. При цьому судом враховано, що правопорушення вчинено з необережності та вперше.
Саме таке стягнення суддя вважає достатнім для виправлення та належної поведінки громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_1 в подальшому.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» слід стягнути з громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_1, на якого накладено адміністративне стягнення, судовий збір в розмірі 320 грн. 00 коп.
Керуючись п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», ст. ст. 3, 10, ст. 471 МК України (в редакції 2012 р.), ст. 8, 23, 33 КУпАП, суддя -
п о с т а н о в и в :
ОСОБА_1 (Schweigert Alexander), ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина ОСОБА_3 визнати винним у скоєні правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України та накласти штраф у розмірі сто неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одна тисяча сімсот) гривень 00 коп.
Вилучену згідно протоколу про порушення митних правил №0439/12500/17 від 25.09.2017 року готівку в розмірі 5 390 (пять тисяч триста девяносто) євро - повернути ОСОБА_1 (Schweigert Alexander), ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт громадянина ОСОБА_3 № С90РKV2PG, виданий 07.12.2015, орган, що видав GROSSE KREISSTADT NAGOLD.
Сума штрафу підлягає сплаті на користь держави України (отримувач: Державний Бюджет України, банк одержувача: ГУ ДКСУ у Київській області, ЄДПОУ: 38007070, МФО банку: 821018, КДБ: 21081100, р/р: 31117106705004, 050*).
Стягнути з ОСОБА_1 (Schweigert Alexander), ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт громадянина ОСОБА_3 № С90РKV2PG, виданий 07.12.2015, орган, що видав GROSSE KREISSTADT NAGOLD, на користь державного бюджету України (р/р № 31216206700004, МФО: 821018, код за ЄДРПОУ 38007070, банк: ГУДКСУ у Київській області м. Київ, отримувач коштів Бориспільське управління Державної казначейської служби України Київської області: 22030001, призначення платежу *;101;) судовий збір в розмірі 320 (триста двадцять) грн. 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 (Schweigert Alexander), ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт громадянина ОСОБА_3 № С90РKV2PG, виданий 07.12.2015, орган, що видав GROSSE KREISSTADT NAGOLD на користь Київської митниці ДФС (р/р № 35213060089083, Код банку: 820172, код за ЄДРПОУ 39470947, Банк: Держказначейська служба України м. Київ) понесені витрати у справі про порушення митних правил на транспортування предметів правопорушення в розмірі 34 грн. 55 коп.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.
Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови і може бути предявлена до виконання протягом трьох місяців з дня набрання нею законної сили.
Постанова суду набрала законної сили ____.
Суддя С.М. Вознюк