
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 жовтня 2017 р.Справа № 820/1377/17Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Присяжнюк О.В.
Суддів: Курило Л.В. , Бартош Н.С.
за участю секретаря судового засідання - Дудки О.А.,
за участю: представника позивача - Доценко Н.В.,
представника відповідача - Алексенко А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Держгеокадастру у Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 09.08.2017р. по справі № 820/1377/17
за позовом Фермерського господарства "Альянс"
до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області
про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
Фермерське господарство "Альянс" звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, в якому просило: визнати протиправним рішення відповідача у формі листа - відповіді від 09.03.2017 р. №19-20-6-5316/0/19-17 щодо розгляду клопотань Фермерського господарства "Альянс" про надання дозволів на розробку технічної документації з встановлення (відновлення) меж в оренду земельних ділянок за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення несільськогосподарських угідь (господарські будівлі та двори) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва - обслуговування будівель і споруд (код згідно КВЦПЗ 01.01) розташованих за межами населених пунктів Таранівської сільської ради на території Зміївського району Харківської області; зобов'язати відповідача надати дозвіл пощивачу на розробку технічної документації з встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) в оренду за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення несільськогосподарських угідь (господарські будівлі та двори) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва - обслуговування будівель і споруд по ремонту та обслуговуванню сільськогосподарської техніки та транспорту (код згідно КВЦПЗ 01.01) розташованої за межами населених пунктів Таранівської сільської ради на території Зміївського району Харківської області, площею 5,3000 га кадастровий номер 6321786000:02:000:0145; зобов'язати відповідача надати дозвіл Фермерському господарству "Альянс" на розробку технічної документації з встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) в оренду за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення несільськогосподарських угідь (господарські будівлі та двори) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва-обслуговування виробничих будівель та споруд сільськогосподарського призначення (птахоферма) (код згідно КВЦПЗ - 01.01) розташованої за межами населених пунктів Таранівської сільської ради на території Зміївського району Харківської області, площею 3.0000 га кадастровий номер 6321786000:02:000:0144; зобов'язати відповідача надати дозвіл Фермерському господарству "Альянс" на розробку технічної документації з встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) в оренду за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення несільськогосподарських угідь (господарські будівлі та двори) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва-обслуговування виробничих будівель та споруд сільськогосподарського призначення (молочно-товарної ферми та складів зберігання зерна) (код згідно КВЦПЗ - 01.01) розташованої за межами населених пунктів Таранівської сільської ради на території Зміївського району Харківської області, площею 8.5000 га кадастровий номер 6321786000:02:000:0146.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 09.08.2017 р. адміністративний позов задоволено частково.
Не погодившись із постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 09.08.2017 р. та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги, апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а саме: вимог Конституції України Земельного кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та на не відповідність висновків суду обставинам справи.
Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, вважає, що вимоги апеляційної скарги задоволенню не підлягають з наступних підстав.
Відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Судовим розглядом встановлено, що протоколом про проведення аукціону іноваційно - комерційної товарної біржі №1 від 24.06.2015 р. передано право власності на аукціоні на нерухоме майно, що раніше належало КСП "Роздольне", розташованого за адресою: Харківська область, Зміївський район, с. Роздольне ФГ "Альянс", що підтверджується актами про передання права власності на нерухоме майно (а.с.149-161).
Фермерське господарство "Альянс" звернулося до відповідача з клопотаннями № № 32, 33, 34 від 02.02.2017 р. про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення несільськогосподарських угідь (господарські будівлі та двори) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва - обслуговування: будівель і споруд по ремонту та обслуговуванню сільськогосподасрької техніки та транспорту (код згідно КВЦГІЗ 01.01) розташованої за межами населених пунктів Таранівської сільської ради на території Зміївського району Харківської області, площею 5,3000 га (кадастровий номер 6321786000:02:000:0145); виробничих будівель та споруд сільськогосподарського призначення (птахоферма) (код згідно КВЦГІЗ - 01.01) розташованої за межами населених пунктів Таранівської сільської ради на території Зміївського району Харківської області, площею 3.0000га (кадастровий номер 6321786000:02:000:0144); виробничих будівель та споруд сільськогосподарського призначення (молочно - товарної ферми та складів зберігання зерна) (код згідно КВЦПЗ - 01.01) розташованої за межами населених пунктів Таранівської сільської ради на території Зміївського району Харківської області, площею 8.5000 га (кадастровий номер 6321786000:02:000:0146) (а.с.24-27).
За результатами розгляду вказаних клопотань, відповідач листом № 19-20-6-5316/0/19-17 від 09.03.2017 р. повідомив позивача, що при здійсненні державної реєстрації земельної ділянки їй присвоюється кадастровий номер. Згідно надання витягів з Державного земельного кадастру від 27.01.2017 р., підставою для реєстрації земельних ділянок є проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок від 14.05.2015 р., розроблені ФОП ОСОБА_3 Та повідомлено, що надання у користування зазначених земельних ділянок повинно відбуватися вже за розробленими проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок, які стали підставою реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.
Згідно рішень відповідача про відмову позивачу в наданні дозволу на розробку технічної документації зазначених вище земельних ділянок, викладених у листах: від 02.07.2016 р. №19-20-6-200021/0/19-16, та від 14.12.2016 р. №19-20-6-38421/0/19-16, підставами для відмови у наданні такого дозволу стали: в першому рішенні наданих матеріалах інформації щодо формування земельних ділянок, як об'єктів цивільних прав, шляхом визначення їх площ, меж та внесення інформації про них до Державного земельного кадастру, відповідно до ст. 79-1 Земельного кодексу України, що суттєво впливає на порядок прийняття відповідних рішень, у другому рішенні відсутність правових підстав для надання позивачу дозволу на розробку технічної документації без документів, які підтверджують факт формування земельної ділянки (а.с. 16, 21).
Не погоджуючись із відмовою відповідача, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що наведені відповідачем підстави відмови позивачу у затвердженні проекту землеустрою, суперечать вимогам Земельного кодексу України,
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України "Про землеустрій" визначено, що документація із землеустрою - це затверджені в установленому порядку текстові та графічні матеріали, якими регулюється використання та охорона земель державної, комунальної та приватної власності, а також матеріали обстеження і розвідування земель, авторського нагляду за виконанням проектів тощо.
Відповідно до ст. 25 Закону України "Про землеустрій", документація із землеустрою розробляється у вигляді програм, схем, проектів, спеціальних тематичних карт, атласів, технічної документації. До видів документації із землеустрою належать: загальнодержавні й регіональні (республіканські) програми використання та охорони земель; схеми землеустрою і техніко-економічні обґрунтування використання та охорони земель; адміністративно-територіальних утворень; проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок; проекти землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь; проекти землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів; технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку та інші.
Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок, земельна ділянка, межі якої визначено в натурі (на місцевості), надається у користування або безоплатно передається у власність без зміни її цільового призначення; земельна ділянка набувається у власність шляхом купівлі-продажу, дарування, міни, на підставі інших цивільно-правових угод, успадкування, або передається у користування за договорами оренди, сервітуту, суперфіцію, емфітевзису без зміни її меж та цільового призначення; земельна ділянка придбана на конкурентних засадах (за результатами земельних торгів).
Відповідно до ч. 5 п. 1 ст. 123 Земельного кодексу України, надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.
Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.
Згідно п. 2 ст. 123 Земельного кодексу України, особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Судовим розглядом встановлено, що ФОП ОСОБА_3 у 2015 році розроблені проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду КСП "Роздольне" за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення несільськогосподарських угідь (господарські будівлі та двори) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва - обслуговування: будівель і споруд по ремонту та обслуговуванню сільськогосподасрької техніки та транспорту (код згідно КВЦГІЗ 01.01) розташованої за межами населених пунктів Таранівської сільської ради на території Зміївського району Харківської області, площею 5,3000 га; виробничих будівель та споруд сільськогосподарського призначення (птахоферма) (код згідно КВЦГІЗ - 01.01) розташованої за межами населених пунктів Таранівської сільської ради на території Зміївського району Харківської області, площею 3.0000га; виробничих будівель та споруд сільськогосподарського призначення (молочно - товарної ферми та складів зберігання зерна) (код згідно КВЦПЗ - 01.01) розташованої за межами населених пунктів Таранівської сільської ради на території Зміївського району Харківської області, площею 8.5000 га, відповідно (а.с.125-141).
Зазначені проекти землеустрою були затверджені та відповідні відомості були внесені до Державного земельного кадастру з присвоєнням кадастрових номерів: 6321786000:02:000:0145, 6321786000:02:000:0144, 6321786000:02:000:0146, відповідно, що підтверджується витягами з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (а.с.33-40).
Наказом ГУ Держземагенства у Харківській області від 21.04.2015 р. надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою КСП "Роздольне" щодо вказаних земельних ділянок (а.с.142).
Судовим розглядом встановлено, що КСП "Роздольне" не розробило технічну документацію із землеустрою та відповідно не завершено процедуру оформлення права користування на вказані земельні ділянки, а саме не зареєструвало його в їх у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Як вбачається з матеріалів справи, між Фермерським господарством "Альянс" (покупець) та КСП "Роздольне" (продавець), укладено договір купівлі - продажу від 26.06.2015 р., умовами якого передбачено, що Фермерське господарство "Альянс" отримало у власність нерухоме майно реєстрація користування земель під ними продавцем не завершена. (а.с.64-69).
Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, діяльність юридичної особи - Колективне Сільськогосподарське підприємство "Роздольне" припинено за рішенням суду, про що здійснено запис 25.12.2015 р. (а.с.118-124).
Відповідно до ч. 4 ст. 123 Земельного кодексу України, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленомустаттею 186-1 цього Кодексу.
Згідно ч. 1 ст. 186-1 Земельного кодексу України, проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
У п. 3 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України "Про державний земельний кадастр" встановлено, що у разі якщо на земельній ділянці, право власності (користування) на яку не зареєстровано, розташований житловий будинок, право власності на який зареєстровано, кадастровий номер на таку земельну ділянку присвоюється за заявою власників такого будинку на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Забороняється вимагати для присвоєння земельній ділянці кадастрового номера інші документи. Такий кадастровий номер є чинним з моменту його присвоєння.
Відповідно до п. 9 ст. 79-1 Земельного кодексу України, земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.
Проте, спірним земельним ділянкам вже присвоєно кадастрові номери, у зв'язку з погодженням проекту землеустрою щодо відведення вказаних земельних ділянок КСП "Роздольне" та не завершення останнім процедури реєстрації спірних земельних ділянок, а також ліквідації КСП "Роздольне" без правонаступництва, колегія суддів вважає необґрунтованою відмову відповідача у наданні дозволу на розробку технічної документації відповідних земельних ділянках, що викладена в листі в листі від 09.03.2017 р. № 19-20-6-5316/0/19-17.
Із врахуванням вищевикладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позовні вимоги про визнання протиправним рішення Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, викладене в листі від 09.03.2017 р. № 19-20-6-5316/0/19-17 за результатами розгляду клопотань Фермерського господарства "Альянс" про надання дозволів на розробку технічної документації з встановлення (відновлення) меж в оренду земельних ділянок за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення несільськогосподарських угідь (господарські будівлі та двори) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва - обслуговування будівель і споруд (код згідно КВЦПЗ 01.01), розташованих за межами населених пунктів Таранівської сільської ради на території Зміївського району Харківської області обґрунтований, у зв'язку з чим підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог про зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Харківській області надати дозвіл Фермерському господарству "Альянс" на розробку технічної документації з встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) в оренду за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення несільськогосподарських угідь (господарські будівлі та двори) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва - обслуговування будівель і споруд: по ремонту та обслуговуванню сільськогосподарської техніки та транспорту (код згідно КВЦПЗ 01.01); сільськогосподарського призначення (птахоферма) (код згідно КВЦПЗ - 01.01); сільськогосподарського призначення (молочно-товарної ферми та складів зберігання зерна) (код згідно КВЦПЗ - 01.01)сільськогосподарського призначення (молочно-товарної ферми та складів зберігання зерна) (код згідно КВЦПЗ - 01.01), розташованих за межами населених пунктів Таранівської сільської ради на території Зміївського району Харківської області, площею 5,3000 га кадастровий номер 6321786000:02:000:0145;площею 3.0000 га кадастровий номер 6321786000:02:000:0144; площею 8.5000 га кадастровий номер 6321786000:02:000:0146, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до приписів Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи №R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом 11 березня 1980 р. на 316-й нараді, відповідно до якої під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Таким чином, питання надання дозволу на розробку технічної документації є дискреційними повноваженнями Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, є за своєю правовою природою виключною компетенцією (дискреційними повноваженнями суб'єкта владних повноважень), а втручання в таку діяльність є формою втручання в дискреційні повноваження наведеного органу та виходить за межі завдань адміністративного судочинства, у зв'язку з чим, колегія суддів вважає, що в задоволенні цієї позовної вимоги необхідно відмовити.
Проте, враховуючи той факт, що наведені відповідачем підстави відмови позивачу у затвердженні проекту землеустрою щодо вказаної земельної ділянки, суперечать приписам Земельного кодексу України, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що з метою відновлення прав позивача, належить вийти за межі позовних вимог на підставі ч. 2 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України та зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Харківській області повторно розглянути клопотання Фермерського господарства "Альянс" про надання дозволів на розробку технічної документації з встановлення (відновлення) меж в оренду земельних ділянок за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення несільськогосподарських угідь (господарські будівлі та двори) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва - обслуговування будівель і споруд (код згідно КВЦПЗ 01.01) розташованих за межами населених пунктів Таранівської сільської ради на території Зміївського району Харківської області, відповідно, площею 5,3000 га кадастровий номер 6321786000:02:000:0145, площею 8.5000 га кадастровий номер 6321786000:02:000:0146, площею 5,3000 га кадастровий номер 6321786000:02:000:0145.
Таким чином, колегія суддів переглянувши у межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, вважає, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи, ретельно дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення відповідно до вимог матеріального та процесуального права.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову Харківського окружного адміністративного суду від 09.08.2017 р. - без змін, оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апелянта спростовані приведеними вище обставинами та нормативно - правовим обґрунтуванням.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч.1 ст. 205, ст.ст. 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Харківській області залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 09.08.2017р. по справі № 820/1377/17 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складення ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Присяжнюк О.В.Судді Курило Л.В. Бартош Н.С. Повний текст ухвали виготовлений 31.10.2017 р.