
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
26 жовтня 2017 рокусправа № 804/4924/17
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Бишевської Н.А.
суддів: Добродняк І.Ю Семененка Я.В.
за участю секретаря судового засідання: Комар Н.В.,
представників сторін:
позивача : - Малюк Є.М. дов. від 5.01.17
відповідача: - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні
апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Дніпроазот"
на ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 серпня 2017 р. у справі № 804/4924/17
за позовом Публічного акціонерного товариства "Дніпроазот"
до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Департаменту комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно Кам`янської міської ради Астафьєвої Яни Вікторівни , Департаменту комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно Кам`янської міської ради,
третя особа Кам'янська міська рада
про визнання протиправними та скасування рішень, зобов"язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
01 серпня 2017 р. Публічне акціонерне товариство "Дніпроазот" звернулось до суду з адміністративним позовом до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Департаменту комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно Кам`янської міської ради Астафьєвої Яни Вікторівни, Департаменту комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно Кам`янської міської ради в якому просило:
- визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Департаменту комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно Кам'янської міської ради про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 02.02.2017 року №33687353;
- визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Департаменту комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно Кам'янської міської ради про відмову у задоволенні заяви від 03.04.2017 року №34580184;
- зобов'язати Департамент комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно Кам'янської міської ради здійснити державну реєстрацію права оренди земельної ділянки, яка знаходиться у користуванні ПАТ «Дніпроазот» на підставі договору оренди земельної ділянки №12932 від 01.09.2014 року за адресою: Дніпропетровська область, м. Кам'янське, С.Х. Горобця, 1, кадастровий номер земельної ділянки 1210400000:03:031:0053
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 серпня 2017 р. у справі № 804/4924/17 адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Дніпроазот" до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Департаменту комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно Кам`янської міської ради Астафьєвої Яни Вікторівни , Департаменту комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно Кам`янської міської ради, про визнання протиправними та скасування рішень, зобов"язання вчинити певні дії -повернуто заявнику.
Ухвалу суду з посиланням на ст. 18 КАС України мотивовано тим, що оскільки однією зі сторін по справі є посадова особа органу місцевого самоврядування, то й відповідно позов підсудний місцевому загальному суду як окружному.
Не погодившись з ухвалою суду, Публічним акціонерним товариством "Дніпроазот" подано апеляційну скаргу, згідно якої особа, яка подає апеляційну скаргу просить скасувати ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 серпня 2017 р. у справі № 804/4924/17, як таку що винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права. Вважає, що суд не врахував, що оскарженню підлягають дії державного реєстратора вчинені на виконання функцій покладених державою, а отже в даному випадку відповідач виступає в ролі органу державної влади, відповідно даний спір підсудний окружному суду.
Зазначену позицію представником позивача підтримано в судовому засіданні з наданням пояснень на користь доводів апеляційної скарги.
Перевіривши законність та обґрунтованість ухвали суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представника позивача, колегія суддів вважає наявними в даній справі підстави для задоволення апеляційної скарги, внаслідок наступного.
Позивачем по справі, відповідно до позовної заяви , визначено в якості позовних вимог, крім іншого оскарження рішення Державного реєстратора прав на нерухоме майно Департаменту комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно Кам`янської міської ради Астафьєвої Яни Вікторівни про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень та оскарження рішення про відмову в задоволенні заяви позивача про державну реєстрацію права оренди земельної ділянки за адресо: м. Кам»янське вул.. С.Х.Горобця,1, кадастровий номер земельної ділянки № 1210400000:03:031:0053.
Питання, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень регулюються Законом України « Про державну реєстрацію речових прав та їх обтяжень». Відповідно до зазначеного закону, державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до ст.11 Закону України № 1952 визначено, що державний реєстратор рішення приймає самостійно , втручання в діяльність державного реєстратора не допускається, і тягне за собою відповідальність згідно з законом. Державний реєстратор, у відповідності до законодавства, здійснює загальнодержавні функції, якими він наділений у сфері державної реєстрації прав на нерухоме майноё є суб'єктом, який здійснює делеговані державою повноваження з питань реєстрації речових прав та їх обтяжень.
Відповідно до ч. 2 ст. 2, ч. 1 ст. 5, ч.1 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст. Система місцевого самоврядування включає, зокрема, міську раду. Міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідну територіальну громади та здійснюють від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно ст. 1, ст. 3 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом. Посадами в органах місцевого самоврядування є: виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.
Згідно ч. 2 ст. 2, ч. 1 ст. 9, ч. 1 ст. 10 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" виконавчі органи сільських, селищних та міських рад (крім міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення) набувають повноважень у сфері державної реєстрації прав відповідно до цього Закону у разі прийняття відповідною радою такого рішення. До повноважень суб'єктів державної реєстрації прав належить: забезпечення: проведення державної реєстрації прав; ведення Державного реєстру прав; взяття на облік безхазяйного нерухомого майна; формування та зберігання реєстраційних справ; здійснення інших повноважень, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами. Державним реєстратором є: громадянин України, який має вищу освіту за спеціальністю правознавство, відповідає кваліфікаційним вимогам, встановленим Міністерством юстиції України, та перебуває у трудових відносинах з суб'єктом державної реєстрації прав.
З огляду на вищезазначене, державний реєстратор прав на нерухоме майно Департаменту комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно Дніпродзержинської міської ради здійснює загальнодержавні функції якими наділений у сфері державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Державний реєстратор є суб'єктом, який здійснює делеговані державною повноваження з питань державної реєстрації речових прав та їх обтяження.
Відповідно ч. 1 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
З огляду на те, що позивачем оскаржується , зокрема, рішення відповідача-1 , які стосуються здійснення повноважень держави у сфері набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно,суд першої інстанції дійшов помилкового висновку , що вказана справа за суб'єктним складом підсудна місцевому адміністративному суду, оскільки даний спір предметно підсудний окружному адміністративному суду. Тому ухвала суду першої інстанції в даній справі від 4 серпня 2017 року підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст. 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Дніпроазот" на ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 серпня 2017 р. у справі № 804/4924/17 - задовольнити.
Ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 серпня 2017 р. у справі № 804/4924/17 - скасувати. Справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена відповідно до ст. 212 КАС України.
Головуючий: Н.А. Бишевська
Суддя: І.Ю. Добродняк
Суддя: Я.В. Семененко