Постанова № 69947122, 31.10.2017, Дружківський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
31.10.2017
Номер справи
229/3819/17
Номер документу
69947122
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Єдиний унікальний номер 229/3819/17

Номер провадження 2-а/229/136/2017 Категорія 87

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 жовтня 2017 р. Дружківський міський суд Донецької області

у складі:

головуючого судді Гонтар А.Л.

при секретарі Костенко В. М.,

за участі представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Дружківка адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_3 до ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в м.Дружківці Донецької області про визнання дій суб'єкта владних повноважень неправомірними та зобов'язання здійснити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

позивач ОСОБА_3 звернувся 10.10.2017 року до Дружківського міського суду Донецької області із позовом до ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в м.Дружківці Донецької області про визнання дій незаконими (а.с.2-3), в якій вказав, що він отримував пенсію за віком, як переміщена особа. 21 червня 2016 року він перебрався до міста Дружківка, та зареєструвався за адресою: м.Дружківка пер. Парковий,б.2.

З цих підстав, починаючи з липня 2017 року відповідач припинив нарахування та виплату йому пенсії. Зважаючи на це, у серпні та вересні 2017 року він звернувся до відповідача з заявою про поновлення йому пенсії за віком, але отримав відмову. Згідно із роз'ясненням Дружківського УПФУ в Донецькій області № 11198/02, для поновлення виплати пенсії необхідно надати довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи або відмову у реєстрації внутрішньо переміщеної особи, яка винесена ОСОБА_4 соціального захисту населення. Виплата пенсії буде проводитися за результатами всебічного розгляду документів, що підтверджують достовірність факту реєстрації із дотриманням чинного законодавства. Вважає такі дії відповідача незаконні, оскільки вони суперечать нормам законодавства.

Просить визнати дії відповідача ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в м. Дружківка щодо припинення нарахування та виплати йому пенсії за віком Просить визнати дії відповідача ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в м. Дружківка щодо припинення нарахування та виплати йому пенсії за віком незаконними.

Зобов'язати відповідача УПФУ в місті Дружківка Донецької області поновити нарахування та виплату йому пенсії за віком з часу припинення.

13 жовтня 2017 року провадження по справі було відкрито і справу призначено до попереднього судового ррзгляду на 23 жовтня 2017 року (а.с.11).

23 жовтня 2017 року справу було призначено до розгляду на 30 жовтня 2017 року (а.с.15).

Позивач ОСОБА_3 у судове засідання не з'явився, надав суду заяву з клопотанням розглядати справу у його відсутності за участі його представника ОСОБА_1

Представник позивача ОСОБА_1 у судовому засіданні підтримав позовні вимоги ОСОБА_3, які викладені у позовній заяві у повному обсязі. Просив визнати дії відповідача ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в м. Дружківка щодо припинення нарахування та виплати пенсії ОСОБА_3 за віком незаконними.

Зобов'язати відповідача УПФУ в місті Дружківка Донецької області поновити нарахування та виплату ОСОБА_3 пенсії за віком з часу припинення.

Представник відповідача ОСОБА_2 з'явилась у судове засідання, позовні вимоги не визнала та надала суду заперечення, згідно яких вказано наступне.

Позивач є громадянином України, зареєстрований на території де проводиться анти терористична операція, в зв'язку з чим на цій території органи влади України не здійснюють свої повноваження, в тому числі щодо виплати пенсії. Відповідно до довідки від 13 листопада 2014 року № НОМЕР_1 позивач був взятий на облік як внутрішньо переміщена особа в м.Дружківці Донецької області. А тому при нарахуванні та виплаті пенсії положення загального Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" повинні застосовуватися з врахуванням спеціального законодавства, яке регулює здійснення соціальних виплат щодо осіб, які мешкали на території, яка не контролюється українською владою.

Відповідно до приписів пунктів 1,5 частини першої статті 49 Закону № 1058 виплата пенсій за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється, якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; в інших випадках, передбачених законом.

Частина друга цієї ж статті передбачає, що поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.

Позивач, відповідно до наданих документів, є внутрішньо переміщеною особою, тому має право на отримання пенсійних виплат від управління, оскільки перемістився з місця свого проживання за адресою: Україна Донецька область м.Донецьк до населеного пункту на підконтрольній українській владі території Донецька область м.Дружківка де управління відповідальне за виплату пенсії внутрішньо переміщеним особам.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.

Так, відповідно до статті 4 Закону № 1706 факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону. Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.Для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частина 3 статті 7 Закону № 1706 вказує на той факт, що громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

Вказана норма закону не була визнане неконституційною і є обов'язковою для всіх громадяни, підприємств,установ та державних органів.

Більш того, норми Закону № 1706 є спеціальними, прийняті пізніше в часі за Законом № 1058, тому у випадку колізії норм права однакової юридичної сили підлягають пріоритетному застосуванню.

Хочемо зазначити, що позивач не позбавлений права на отримання пенсії на підконтрольній органам державної влади України території у разі поновлення факту реєстрації як внутрішньо переміщеної особи.

Згідно з діючого законодавством, для поновлення виплати пенсії позивач повинен звернутися до територіального органу УСЗН та отримати довідку про взяття на облік ВПО на території місця свого проживання, а потім звернутися до відповідного територіального органу УПФУ за місцем фактичного проживання при цьому пенсія позивачу буде поновлена та виплачена за місцем його фактичного проживання з дати зупинення виплати пенсії.

У даному випадку припиняючи соціальні виплати у тому числі пенсії, які є майном у розумінні практики ЄСПЛ, управління діяло відповідно вимог Закону.

Зокрема виплати пенсії за рішенням територіальних органів фонду або за рішенням суду припиняється, якщо пенсія призначається на підставі документів, що містять недостовірні відомості; у разі смерті пенсіонера; у разі неотримання призначеної пенсії протягом протягом 6 місяців підряд; в інших випадках, передбачених законом.

Поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплат. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому ч.3 ст. 35 та ст. 46 Закону. № 1058.

Як вибачається з наведеної норми, перелік підстав для припинення виплат пенсії не є вичерпним і може врегульовуватись іншими нормативно-правовими актами. норми, перелік підстав для припинення виплат пенсії не є вичерпним і може врегульовуватись іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до інформації УСЗН Дружківської міської ради від 12 січня 2017 року довідка від 13 листопада 2014 року № НОМЕР_1 була скасована.

На підставі вищевикладеного, управлінням прийнято рішення про припинення виплати пенсії у зв'язку з тим, що довідка скасована, а отже Позивач втратив статус ВПО.

Вважають, що для відновлення виплати пенсії Позивачу необхідно звернутися до управління з заявою про поновлення виплати пенсії та надати копію довідки внутрішньо переміщеної особи або рішення про відмову у видачі довідки з обов'язковим зазначенням підстав відмови.

Просять у задоволенні позованих вимог відмовити.

Суд, заслухавши представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом та не є спірним між сторонами, позивач, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 є пенсіонером, отримує пенсію за віком, що підтверджено копією пенсійного посвідчення, перебуває на обліку у відповідача.

Позивач посилається на те, що з липня 2017 року він не отримує пенсію, представник відповідача пояснила, що виплата пенсії позивачу зупинена у зв'язку з тим, що довідка про те, що він є внутрішньо переміщеною особою скасовано.

Таким чином спірним питанням даної справи є правомірність дій відповідача стосовно припинення виплати пенсії позивачу з липня 2017 року.

Згідно статті 49 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Стаття 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає складові законодавства про пенсійне забезпечення в Україні, яке базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, цього Закону, Закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відміни від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення в Україні.

Виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема: види пенсійного забезпечення, умови участі в пенсійній системі чи їх рівнях, пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат, джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Підстави для припинення виплати пенсії передбачені частиною 1 статті 49 цього Закону, а саме: якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; у разі смерті пенсіонера; у разі недоотримання призначеної пенсії протягом шести місяців підряд; в інших випадках, передбачених законом.

Отже, Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» не передбачено такої підстави припинення виплати пенсії, як не підтвердження реєстрації проживання. Відповідач не послався на Закон та його норму, що передбачає припинення виплати пенсії.

Згідно з Правилами реєстрації місця проживання , затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 р. № 207, відомості про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання вносяться, зокрема, до паспорта громадянина України.

Як вбачається з копії паспорта позивача ЕР 517585 , позивач з 21 червня 2016 року зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 (арк. справи зв.)

Між тим, відповідач не вказав, яка з обставин, визначених наведеною нормою Закону, стала підставою для невиплати позивачу пенсії. Також відповідачем не вказано будь-якої іншої норми закону, яка б визначала таку підставу невиплати пенсії, як не підтвердження реєстрації проживання.

Згідно частини 2 статті 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» реєстрація міста проживання чи міста перебування особи або її відсутність не може бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, суд, вважає, що нездійснення відповідачем виплати позивачу раніше призначеної пенсії є безпідставним, а тому бездіяльність ОСОБА_4 Пенсійного фонду України у місті Дружківка Донецької області щодо невиплати позивачу пенсії слід визнати протиправною та необхідно зобов'язати ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в місті Дружківка Донецької області відновити виплату позивачу пенсії за віком починаючи з серпня 2017 року.

Керуючись ст.ст. 6-12, 71, 86, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

позовні вимоги ОСОБА_3 до Дружківського міського центру зайнятості про визнання дій суб'єкта владних повноважень неправомірними та зобов'язання здійснити певні дії задовольнити повністю .

Визнати неправомірними дії ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в місті Дружківка Донецької області щодо невиплати ОСОБА_3 пенсії за його заявою.

Зобовязати ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в місті Дружківка Донецької області відновити нарахування виплати належної ОСОБА_3 пенсії за віком відповідно до його заяви з 01 серпня 2017 року.

Постанова набирає законної сили: через 10 днів з дня її проголошення, якщо продовж цього строку не подана апеляційна скарга; або після розгляду апеляційним судом у разі подання апеляційної скарги.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Донецького апеляційного адміністративного суду через Дружківський міський суд протягом 10 днів з дня проголошення постанови, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складання у повному обсязі.

Суддя: А. Л. Гонтар