Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
УХВАЛА
30.10.2017 р. № 820/4964/17
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Рубан В.В, розглянувши клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору за подання адміністративного позову Головного управління Держпраці у Харківській обласгі до Харківської державної зооветеринарної академії про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Харківської державної зооветеринарної академії, в якому просить суд
- застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ХДЗА код ЄДРПОУ 00493758. розташованого за адресою: 62341. Харківська обл. Дергачівський р-н., смт. Мала Данилівка, вул. Академічна буд. 1, шляхом зупинення експлуатації (застосування) машин, механізмів, устатковання та виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: електромотору навозозбирального конвеєра інв. №0007518; електромотору доїльного насосу інв. № б/н; бункер компонентів інв. №005786; бункер наддробильний інв. № 005785; дробарки інв. № 005793; апарату зварювального ТДМ-250 з перетворювачем струму ВД 306С1 інв. №0007149; агрегату зварювального ААСБ-30 МУ/1 інв. № 0006507; верстату фрезерувального інв. № 0001025; верстату токарного 1 К-62 інв. № 0002599; верстату заточувального інв. № 0002441; верстату заточувального інв. № б/н; верстату свердлильного НС-12-А інв. № 0001749; машини для шліфовки підлоги інв. № 0002438; машини стругальної інв. № 0002436; верстату для заточки мікротонких ножів інв. №0006900; заточувального верстату інв. № б/н; пілорами Ритм-1 інв №0006900; верстату деревообробного універсального К-400 інв. № 0006947; верстату КС деревообробного інв. № 0002439; верстату деревообробного інв. № 0005486; верстату КДСС з електромотором інв. № 0002437; свердлильного верстату НС-12.Д інв. № 0002444; газових печей III -4 (7 од.) (гуртожиток №4); газових печей ГЇГ-4 (6 од.) (гуртожиток №3); газових печей ПГ-3 (4 од.) (гуртожиток №1); зварювальний трансформатор ТДМ-400 в гаражному приміщенні; кран-балки в гаражному приміщенні.
- звернути постанову суду до негайного виконання та покласти на Управління Держпраці виконання постанови.
Разом із зазначеним позовом позивачем подано клопотання про звільнення від сплати судового збору.
В обґрунтування вищевказаного клопотання заявник зазначив, що Головне Управління Держпраці у Харківській області входить до складу центрального органу виконавчої влади як територіальний орган Державної служби України з питань праці, та їй підпорядковується, а отже підлягає звільненню від сплати судового збору на підставі пункту 20 статті 5 Закону України Про судовий збір".
З урахуванням того, що у кошторисі витрат позивача на 2017 рік по видаткам КЕКВ 2800 відсутні кошти, заявник просить суд звільнити від сплати судового збору за подання адміністративного позову Головного управління Держпраці у Харківській обласгі до Харківської державної зооветеринарної академії про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.
Дослідивши заявлене клопотання та перевіривши матеріали справи, суддя встановив наступне.
Питання судових витрат врегульовано главою 7 Кодексу адміністративного судочинства України та Законом України "Про судовий збір" № 3674-VIвід 08.07.2011 року.
Відповідно до ч.1 ст.3 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Отже, особа, яка звертається до адміністративного суду з позовною заявою та іншою заявою, передбаченою процесуальним законодавством повинна сплатити судовий збір.
Згідно ч. 1, 2 ст. 87 КАС України судові витрати по адміністративним справам складаються із судового збору та витрат, пов'язаних із розглядом справ. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 88 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Згідно положень ст. 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
При цьому слід зазначити, що за приписами вищезазначених норм відстрочення, розстрочення або звільнення від сплати судового збору є правом суду, а відповідна заява сторони розглядається виходячи із визначених стороною обставин, що унеможливлюють сплату судового збору та підтвердження цих обставин належними доказами.
Відповідно до пункту 20 статті 5 Закону України Про судовий збір" від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняється центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, структурні підрозділи виконавчих органів міських рад міст обласного значення та об'єднаних територіальних громад, на які покладені функції із здійснення контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення.
Відповідно до Положення "Про Державну службу України з питань праці", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов’язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Відповідно до Положення "Про Головне управління (Управління) Державної служби України з питань праці в області", затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України 27.03.2015 № 340, позивач є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.
Пунктом 20 статті 5 Закону України "Про судовий збір" звільнено саме центральний орган, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, а отже Головне Управління Держпраці у Харківській області не відноситься до категорії осіб, які звільнені від сплати судового збору, відповідно до Закону України "Про судовий збір".
Крім того, заявником не надано до суду достатніх доказів відсутності коштів у кошторисі витрат позивача на 2017 рік по видаткам КЕКВ 2800.
Враховуючи викладене суд приходить до висновку про необхідність відмовити позивачу задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору за подання даного адміністративного позову.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 88, 106, 160 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору за подання адміністративного позову Головного управління Держпраці у Харківській обласгі до Харківської державної зооветеринарної академії про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - відмовити.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Рубан В.В.