
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 жовтня 2017 року справа № 823/1363/17
14 год. 45 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Гаврилюка В.О.,
секретар судового засідання Попельнуха Ю.І.,
за участю:
позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
третьої особи ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом фізичної особи підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Черкаській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача ОСОБА_3, про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
встановив:
Фізична особа підприємець ОСОБА_1 подав позов, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 18.08.2017.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ним не допущено порушення статті 15-3 Закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів (далі - Закон № 481/95-ВР), так як згідно КВЕД 56.10 він має право на ведення ресторанного господарства та має ліцензію на здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями. Крім того, у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України Про затвердження Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями від 30.07.1996 № 854 кафе У Солохи, що розташоване в Черкаській області, Золотоніський район, с. Софіївка по вул. Черкаський шлях, 54 є закладом ресторанного господарства. Таким чином, винесене Головним управлінням ДФС у Черкаській області податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 18.08.2017 є протиправним та підлягає скасуванню.
Позивач в судовому засіданні адміністративний позов підтримав в повному обсязі та просив його задовольнити.
В письмових запереченнях на адміністративний позов відповідач просив в його задоволенні відмовити повністю, зазначивши при цьому, що фізична особа підприємець ОСОБА_1 здійснює підприємницьку діяльність за основним видом економічної діяльності (КВЕД 56.10 Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування) та на підставі ліцензії № 162305-64-4768 від 08.09.2016, які надають йому право роздрібної торгівлі алкогольними напоями. Проте, у позивача відсутні докази погодження продажу алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці з органами місцевого самоврядування та установами державної санітарно-епідеміологічної служби, та докази належності господарської одиниці - кафе У Солохи до закладу ресторанного господарства. Таким чином, Головним управління ДФС у Черкаській області правомірно застосовані штрафні (фінансові) санкції на загальну суму 6800 грн за порушення ст.15-3 Закону № 481/95-ВР згідно податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 18.08.2017.
У судовому засіданні представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні позову повністю.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача ОСОБА_3 підтримав позицію фізичної особи підприємця ОСОБА_1 та просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Заслухавши пояснення представників сторін, повно, всебічно, обєктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.
Суд встановив, що ОСОБА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2, зареєстрований як фізична особа підприємець 21.08.2014.
Згідно витягу з реєстру платників єдиного податку № 44/23-13-17-016 від 06.01.2015 вид діяльності позивача є КВЕД 56.10 Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування.
10 серпня 2017 року уповноваженими особами Головного управління ДФС у Черкаській області у відповідності до вимог Закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, Закону України Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, Податкового кодексу України, постанови Кабінету Міністрів України від 30.07.1996 №854 Про затвердження Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями на підставі наказу № 1236 від 28.07.2017, направлень № 110 та № 111 від 08.08.2017 проведена перевірка щодо додержання фізичною особою підприємцем ОСОБА_1 вимог, встановлених законодавством України, які є обовязковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами.
Перевірка проводилась в кафе У Солохи, розташованому в Черкаській області, Золотоніського району с. Софіївка по вул. Черкаський шлях, 54, де здійснює свою діяльність позивач.
За результатами перевірки посадовими особами органу державної фіскальної служби складений акт № 55/23-00-40-043/НОМЕР_2, згідно якого під час проведення перевірки встановлено порушення позивачем вимог статті 15-3 Закону України Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, а саме: виявлено факт продажу коняку 0,1 л Вірменський на розлив для споживання на місці в скляний посуд по 0,05 л в кожен, розлито із пляшки обємом 0,5 л із вмістом спирту 40%, згідно фіскального чеку № 1507 від 08.08.2017 по ціні 21 грн 50 коп., на загальну суму 43 грн. Продаж алкогольних напоїв на місці дозволяється тільки субєктам господарювання ресторанного господарства та спеціалізованим відділам, що мають статус субєктів господарювання ресторанного господарства, субєктів господарювання з універсальним асортиментом товарів. Таким чином, продаж алкогольних напоїв для споживання на місці вищезазначеному субєкту господарювання не дозволяється.
На підставі вищезазначеного акту Головним управління ДФС у Черкаській області винесене податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 18.08.2017 про застосування до фізичної особи підприємця ОСОБА_1 штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 6800 грн.
Вирішуючи даний спір, суд враховує, що основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами регулює Закон України від 19.12.1995 № 481/95-ВР Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів (далі - Закон № 481/95-ВР).
Згідно абзацу тринадцятого ст. 1 Закону № 481/95-ВР роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших субєктах господарювання громадського харчування.
Відповідно до абзацу чотирнадцятого ст. 1 Закону № 481/95-ВР місце торгівлі - місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для тютюнових виробів та пива - без обмеження площі, для алкогольних напоїв, крім пива, - торговельною площею не менше 20 кв. метрів, обладнане реєстраторами розрахункових операцій (незалежно від їх кількості) або де є книги обліку розрахункових операцій (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів.
Відповідно до абзацу сьомого ст. 1 Закону № 481/95-ВР алкогольні напої - продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукровмісних матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 0,5 відсотка обємних одиниць, які зазначені у товарних позиціях 2203, 2204, 2205, 2206, 2208 згідно з УКТ ЗЕД, а також з вмістом спирту етилового 8,5 відсотка обємних одиниць та більше, які зазначені у товарних позиціях 2103 90 30 00, 2106 90 згідно з УКТ ЗЕД.
Статтею 15 Закону № 481/95-ВР встановлено, що роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися субєктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Відповідно до ст. 15-3 Закону № 481/95-ВР продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки субєктам господарювання громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус субєктів господарювання громадського харчування, субєктів господарювання з універсальним асортиментом товарів.
Вимоги до роздрібної торгівлі горілкою і лікеро-горілчаними виробами, вином виноградним та плодово-ягідним, коньяком, шампанським, вином ігристим встановлені постановою Кабінету Міністрів України Про затвердження Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями від 30.07.1996 № 854 (далі - Правила).
Згідно із п. 2 Правил роздрібна торгівля алкогольними напоями здійснюється через спеціалізовані підприємства, в тому числі фірмові, спеціалізовані відділи (секції) підприємств з універсальним асортиментом продовольчих товарів, а також заклади ресторанного господарства.
Пунктом 22 Правил встановлено, що продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці здійснюється тільки закладами ресторанного господарства та спеціалізованими відділами підприємств, що мають статус закладів ресторанного господарства, підприємств з універсальним асортиментом товарів.
Згідно із п. 2.2 розділу ІІ Інструкції щодо заповнення форм державних статистичних спостережень стосовно торгової мережі та мережі ресторанного господарства, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 24.10.2005 № 327, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08.11.2005 за № 1350/11630, ресторанне господарство це вид економічної діяльності субєктів господарювання щодо надання послуг із задоволення потреб споживачів у харчуванні з організацією дозвілля або без нього в закладах (обєктах) ресторанного господарства.
Обєкт (заклад) ресторанного господарства - місцева одиниця (структурний підрозділ) субєкта господарювання, яка розміщується в окремій будівлі або приміщенні, має, як правило, обладнаний столами та стільцями для споживання їжі зал і необхідні виробничі та побутові приміщення в якій здійснюється продаж продукції власного виготовлення і купованих товарів, переважно для споживання на місці (п. 2.4 розділу ІІ Інструкції).
Крім того, основні вимоги щодо роботи субєктів господарської діяльності (закладів, підприємств) усіх форм власності, що здійснюють діяльність на території України у сфері ресторанного господарства, затверджені наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України Про затвердження Правил роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства від 24.07.2002 № 219, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.08.2002 за № 680/6968 (далі - Наказ № 219).
Так, згідно абзацу третього п. 1.3 Наказу № 219 заклад ресторанного господарства - організаційно-структурна одиниця у сфері ресторанного господарства, яка здійснює виробничо-торговельну діяльність: виробляє і (або) доготовляє, продає і організовує споживання продукції власного виробництва і закупних товарів, може організовувати дозвілля споживачів.
Відповідно до абзацу першого п. 1.5 Наказу № 219 заклади (підприємства) ресторанного господарства поділяються за типами: фабрики-кухні, фабрики-заготівельні, ресторани, бари, кафе, їдальні, закусочні, буфети, магазини кулінарних виробів, кафетерії, а ресторани та бари - також на класи (перший, вищий, люкс).
Відкриття закладу (підприємства) ресторанного господарства узгоджується з органами місцевого самоврядування, установами державної санітарно-епідеміологічної служби в установленому законодавством порядку (абз. 3 п. 1.6 Наказу № 219).
Враховуючи викладене, суд зазначає, що здійснювати продаж алкогольних напоїв на розлив має право виключно заклад (підприємство) ресторанного господарства або спеціалізований відділ, що має статус підприємства з універсальним асортиментом товарів за умови наявності ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями.
Суд встановив, що між фізичною особою підприємцем ОСОБА_1 (орендар) та ОСОБА_3 (орендодавець) було укладено договір оренди нежитлового приміщення від 01.11.2015.
Відповідно до умов договору, орендодавець передає, а орендар приймає в строкове безоплатне володіння та користування нежитлові приміщення комплекс обслуговування транзитного автотранспорту та пасажирів, що знаходиться за адресою: Черкаська область, Золотоніський район, с. Софіївка, вул. Черкаський шлях 54 (п. 1.1 Договору).
Як свідчать матеріали справи, вищевказане нежитлове приміщення, кафе-бар з прибудовою загальною площею 54,2 кв.м належить орендодавцю ОСОБА_3 на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно № 24818284 від 28.07.2014. Також позивачем надано: технічний паспорт нежитлового приміщення від 26.06.2014; паспорт артезіанської свердловини № 1; декларацію про готовність обєкта до експлуатації, яке зареєстроване інспекцією Державно архітектурно-будівельною інспекцією у Черкаській області 23.07.2014 за № ЧК143142040118.
В орендованому кафе У Солохи фізична особа підприємець ОСОБА_1 здійснює свою господарську діяльність, в тому числі роздрібну торгівлю алкогольними напоями, на підставі ліцензії № 162305-64-4768 від 08.09.2016 (чинної на момент проведення фактичної перевірки 08.08.2017).
На підтвердження належності вказаного кафе до закладу ресторанного господарства позивачем надано до суду: рішенням виконавчого комітету Софіївської сільської ради Золотоніського району Черкаської області № 32 від 25.03.2016, яким надано дозвіл фізичній особі підприємцю ОСОБА_1 на торгівлю продуктами харчування, включаючи торгівлю горілчаними виробами в кафе У Солохи; рішенням виконавчого комітету Софіївської сільської ради Золотоніського району Черкаської області № 71-10 від 31.10.2016, яким погоджено та встановлено режим роботи у кафе У Солохи цілодобово; асортимент харчових продуктів, які реалізуються в кафе У Солохи, яке погоджене управлінням Держпродспоживслужби в Золотоніському районі Черкаської області 21.09.2016.
Суд також звертає увагу, що факт продажу позивачем коняку Вірменський на розлив для споживання на місці підтверджується фіскальним чеком № 1507 від 08.08.2017.
Таким чином, кафе У Солохи, що розташоване за адресою: Черкаська область, Золотоніський район, с. Софіївка, вул. Черкаський шлях, 54 є закладом ресторанного господарства у розумінні ст. 15-3 Закону № 481/95-ВР та пунктів 2, 22 Правил, а тому фізична особа підприємець ОСОБА_1 має право здійснювати в ньому продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці за наявності вищевказаної ліцензії.
Відповідно до частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд при вирішенні спору враховує приписи статті 2 КАС України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, добросовісно, розсудливо та безсторонньо, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 94, 159 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
постановив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Черкаській області податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 18.08.2017.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Черкаській області (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, ідентифікаційний код 39392109) на користь фізичної особи підприємця ОСОБА_1 (19715, Черкаська область, Золотоніський район, с. Гельмязів, пров. 1-й Першотравневий, 4/31, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) грн 00 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.О. Гаврилюк
Постанова складена в повному обсязі 02.11.2017.