
Справа № 815/4771/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 жовтня 2017 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бутенко А.В.,
за участю секретаря - Філімоненко А.О.,
сторін:
позивач - ОСОБА_1
представник відповідача - ОСОБА_2 (за довіреністю),
представник відповідача - ОСОБА_3 (за довіреністю),
представник третьої особи - ОСОБА_4 (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Захарівської районної державної адміністрації Одеської області, за участю 3-х осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору Департамент фінансів Одеськоїї обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування розпорядження № 56/к-2017 від 05.09.2017 р.,-
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Захарівської районної державної адміністрації Одеської області про визнання протиправним та скасування розпорядження № 56/к-2017 від 05.09.2017, за участю 3-х осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору Департамент фінансів Одеської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування розпорядження № 56/к-2017 від 05.09.2017р.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила суд задовольнити їх з підстав зазначених в адміністративному позові.
Представники відповідача та третьої особи заперечували проти позову та просили суд відмовити у задоволенні позовних вимог, пояснивши, що оскаржуване розпорядження винесене законно, на підставі діючого податкового законодавства, а тому є правомірними з підстав, викладених у письмових запереченнях на позов.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.
ОСОБА_1, розпорядженням голови Фрунзівської районної державної адміністрації від 03.12.2014 № 81/к-2014 була призначена на посаду начальника фінансового управління Фрунзівської районної державної адміністрації Одеської області.
За дорученням голови Захарівської районної державної адміністрації Одеської області від 28.08.2017 р. № Д/01-10/04/01, дисциплінарною комісією з розгляду дисциплінарних справ стосовно державних службовців, які займають посади категорії «Б» і «В» в районній державній адміністрації, проведено службове розслідування, в тому числі і відносно позивача.
Розпорядженням Захарівської районної державної адміністрації Одеської області від 05 вересня 2017 року № 56/к-2017, ОСОБА_1, яка займає посаду начальника фінансового управління Захарівської районної державної адміністрації Одеської області оголошено догану за неналежне виконання посадових обов'язків при формуванні та виконанні районного бюджету у 2017 році.
Підставою для притягнення до дисциплінарної відповідальності став висновок службового розслідування від 01 вересня 2017 року щодо дотримання місцевим фінансовим органом вимог чинного законодавства в частині забезпечення фінансовим ресурсом захищених статей видатків бюджетних установ при формуванні та виконанні районного бюджету у 2017 році.
Як вбачається зі змісту вказаного висновку, районний бюджет неефективно сформований та спланований фінансовим управлінням районної державної адміністрації, в результаті чого занижено доходну частину на 1 859,2 тис. грн.. і допущено незабезпеченість по оплаті праці по двом основним напрямкам, а саме: медичній (попередньо зафіксовано) та освітній (залишається актуальною) галузям. Тобто має місце невиконання та порушення фінансовим органом основних положень в частині п.1 ст. 78 Бюджетного кодексу України щодо здійснення місцевими фінансовими органами загальної організації та управління відповідним місцевим бюджетом, координації діяльності учасників бюджетного процесу з питань виконання бюджету.
Надаючи оцінку наявним доказам в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд вважає, що вказане розпорядження № 56/к-2017 від 05.09.2017, є протиправним та підлягає скасуванню, виходячи з наступного.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях визначенні Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII (далі Закон №889-VIII).
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону №889-VIII цей Закон регулює відносини, що виникають у звязку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, визначає правовий статус державного службовця.
Статтею 62 Закону №889-VIII передбачено, що державний службовець зобовязаний виконувати обовязки, визначені статтею 8 цього Закону, а також: не допускати вчинків, несумісних із статусом державного службовця; виявляти високий рівень культури, професіоналізм, витримку і тактовність, повагу до громадян, керівництва та інших державних службовців; дбайливо ставитися до державного майна та інших публічних ресурсів. Державний службовець особисто виконує покладені на нього посадові обовязки.
За невиконання або неналежне виконання посадових обовязків, визначених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами у сфері державної служби, посадовою інструкцією, а також порушення правил етичної поведінки та інше порушення службової дисципліни державний службовець притягається до дисциплінарної відповідальності у порядку, встановленому цим Законом (ч. 1 ст. 64 Закону №889-VIII).
Відповідно до ч. 1 ст. 65 Закону №889-VIII, підставою для притягнення державного службовця до дисциплінарної відповідальності є вчинення ним дисциплінарного проступку, тобто протиправної винної дії або бездіяльності чи прийняття рішення, що полягає у невиконанні або неналежному виконанні державним службовцем своїх посадових обовязків та інших вимог, встановлених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, за яке до нього може бути застосоване дисциплінарне стягнення.
Дисциплінарним проступком, окрім іншого, є невиконання або неналежне виконання посадових обовязків, актів органів державної влади, наказів (розпоряджень) та доручень керівників, прийнятих у межах їхніх повноважень (п. 5 ч. 2 ст. 65 Закону №889-VIII).
Частиною 3 статті 65 Закону № 889-VIII передбачено, що державний службовець не може бути притягнутий до дисциплінарної відповідальності, якщо минуло шість місяців з дня, коли керівник державної служби дізнався або мав дізнатися про вчинення дисциплінарного проступку, не враховуючи час тимчасової непрацездатності державного службовця чи перебування його у відпустці, або якщо минув один рік після його вчинення.
Відповідно до пунктів 5, 6 частини 2 статті 65 Закону № 889-VIII дисциплінарними проступками є: невиконання або неналежне виконання посадових обов'язків, актів органів державної влади, наказів (розпоряджень) та доручень керівників, прийнятих у межах їхніх повноважень; недотримання правил внутрішнього службового розпорядку.
Відповідно частин першої, шостої статті 66 Закону, до державних службовців застосовується один із таких видів дисциплінарного стягнення: 1) зауваження; 2) догана; 3) попередження про неповну службову відповідність; 4) звільнення з посади державної служби. Дисциплінарні стягнення, передбачені пунктами 2-4 частини першої цієї статті, накладаються виключно за пропозицією Комісії, поданням дисциплінарної комісії.
Відповідно до частини 3 статті 66 Закону № 889-VIII, у разі допущення державним службовцем дисциплінарних проступків, передбачених пунктами 4, 5 та 12 частини другої статті 65 цього Закону, суб'єктом призначення або керівником державної служби такому державному службовцю може бути оголошено догану.
Положеннями ч. 1 ст. 69 Закону №889-VIII передбачено, що для здійснення дисциплінарного провадження з метою визначення ступеня вини, характеру і тяжкості вчиненого дисциплінарного проступку утворюється дисциплінарна комісія з розгляду дисциплінарних справ (далі - дисциплінарна комісія).
Дисциплінарну комісію стосовно державних службовців, які займають посади державної служби категорій "Б" і "В", утворює керівник державної служби у кожному державному органі ( ч. 2 ст. 69 Закону №889-VIII).
Відповідно до частин 9, 10 ст. 69 Закону №889-VIII, дисциплінарна комісія розглядає дисциплінарну справу державного службовця, сформовану в установленому цим Законом порядку. Результатом розгляду дисциплінарної справи є пропозиція Комісії або подання дисциплінарної комісії, які мають рекомендаційний характер для субєкта призначення.
Із аналізу наведених положень слідує, що державний службовець особисто виконує покладені на нього посадові обовязки, однак в разі вчинення ним дисциплінарного проступку, в тому числі не виконання або неналежного виконання свої посадових обовязків, останній притягується до дисциплінарної відповідальності. З метою визначення ступеня вини, характеру і тяжкості вчиненого державним службовцем дисциплінарного проступку утворюється дисциплінарна комісія з розгляду дисциплінарних справ.
Відповідно до статті 149 Кодексу законів про працю України, до застосування дисциплінарного стягнення власник або уповноважений ним орган повинен зажадати від порушника трудової дисципліни письмові пояснення.
За кожне порушення трудової дисципліни може бути застосовано лише одне дисциплінарне стягнення.
При обранні виду стягнення власник або уповноважений ним орган повинен враховувати ступінь тяжкості вчиненого проступку і заподіяну ним шкоду, обставини, за яких вчинено проступок, і попередню роботу працівника.
Згідно з положенням про фінансове управління Захарівської районної державної адміністрації, основними завданнями управління є, зокрема: забезпечення реалізації державної бюджетної політики в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці; розроблення в установленому порядку проекту місцевого бюджету; підготовка розрахунків до проекту місцевого бюджету; забезпечення ефективного і цільового використання бюджетних коштів; здійсненя державного контролю за дотриманням підприємствами, установами та організаціями законодавства щодо використання ними бюджетних коштів; здійснення загальної організації та управління виконанням районного бюджету, координації в межах своїх повноважень діяльності учасників бюджетного процесу з питань виконання бюджету.
Фінансове управління відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: організовує виконання конституції та законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, наказів Мінфіну та здійснює контроль за їх реалізацією, готує пропозиції щодо фінансового забезпечення заходів соціально-економічного розвитку в межах району, вносить пропозиції щодо проекту відповідного місцевого бюджету, приймає рішення про включення бюджетного запиту до пропозицій щодо проекту місцевого бюджету перед його поданням на розгляд районній державній адміністрації, організовує роботу з підготовки проекту районного бюджету, перевіряє правильність складення і затвердження кошторисів та планів використання коштів установами і організаціями, які фінансуються з державного бюджету, здійснює контроль за дотриманням бюджетного законодавства щодо районного бюджету на всіх стадіях бюджетного процесу, приймає рішення про застосування заходів впливу за порушення бюджетного законодавства, визначених пунктами 2-5 та 7 ч.1 ст.117 бюджетного кодексу України.
Начальник управління здійснює керівництво управлінням, несе персональну відповідальність за організацію та результати його діяльності.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме з письмових пояснень ОСОБА_1, при розрахунку проекту районного бюджету на 2017 р. було враховано зростання номінальної скоригованої на індекс споживчих цін заробітної плати у відсотках до 2016 р. 1,09, а не 1,21 згідно положення КМУ №399 від 01.07.2016 р. Також, в очікувані надходження по податку з доходів за 2016 р. у розрахунку з надходжень за 11 місяців 2016 р. становили б 7561,2 тис. грн., тому на 2017 рік заплановано 8581.7 тис. грн. темп росту 113,5%. Фактичні надходження за 2016 рік склали 8671,1 тис. грн., що на 89,4 тис. грн. менше запланованого податку на 2017 рік, або 99,0%.
За підсумками 5 місяців було здійснено уточнення планових показників по податку на суму 991,1тис.грн. і становить на 2017 р. 9572,8 тис. грн. За 8 місяців 2017р. Фактично надійшло податку 7778,4 тис. грн., при планових призначеннях 6540.8тис. грн., або 118,9 відсотки, понад плану надійшло 1237,6 тис. грн. Виконання плану до річних призначень становить 81,3 відсотки.
Інші джерела надходжень не було враховано на 2017 рік в бюджеті. По водним об'єктам надійшла орендна плата за водні об'єкти загальнодержавного значення, які згідно Бюджетного кодексу повинні надходити до обласного бюджету. По адміністративним послугам не планувались доходи в зв'язку з відсутністю Державного реєстратора, який почав працювати з лютого місяця 2017 р. При необхідності будуть внесені зміни до планових призначень.
Згідно з наданими поясненнями під час судового засідання, при здійсненні прогнозного розрахунку фінансовим управлінням, яке очолює позивач сформовані показники бюджету відповідають бюджетним запитам, які надані основними розпорядниками бюджетних коштів в галузі охорони здоровя та освіти. По податку з доходів фізичних осіб взято фактичні надходження податку за 11 місяців 2016 р. ( на 2017 р. бюджет затверджено у грудні місяці 2016 р.) При цьому значні надходження відбулися у грудні 2016 р, так як за рахунок економії фонду заробітної плати відділом освіти була виплачена 100 відсоткова премія та надано додатково матеріальну допомогу працівникам. Ці надходження не було враховано в очікуваних надходженнях податку з доходів фізичних осіб, отже не враховано в прогнозних розрахунках на 2017 р. Також, бралося до уваги очікуване скорочення штатних працівників відділу освіти Захарівської райдержадміністрації 37,75 посад, яке мало відбутися до 1 лютого 2017 року.
Судом встановлено, що у протоколі проведення наради від 28 жовтня 2016 року (а.с. 27-32) під головуванням голови районної ради ОСОБА_5, одним із питань порядку денного було формування проектів бюджетів на наступний фінансовий рік. В нараді взяли участь: голова райдержадміністрації ОСОБА_6, сільські, селищні голови, директори навчальних закладів району та керівники комунальних підприємств, установ, організацій, в.о. заступника голови райдержадміністрації ОСОБА_7, начальник фінансового управління райдержадміністрації ОСОБА_1, голови постійних комісій районної ради ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10.
Підчас наради, згідно з протоколом, ОСОБА_1 проаналізувала основні вимоги Бюджетного кодексу України, які передбачають ще більший обсяг видатків за рахунок коштів місцевих бюджетів району та наголосила про непросту ситуацію, яка склалась в освітній галузі району в зв'язку зі змінами в бюджетному законодавстві. Запропоновано, сільським, селищним радам передбачити співфінансування на утримання дитячих садків та техпрацівників шкіл, які знаходяться на відповідних територіях. В свою чергу, голова районної ради ОСОБА_5 наголосив на необхідності керівникам продумати заходи з оптимізації витрат на утримання і обслуговування підпорядкованих закладів.
Таким чином, фінансовим управлінням, яке очолює позивач, наприкінці жовтня проаналізовано на основі статистичної, фінансової і бюджетної звітності прогнозні розрахунки економічного і фінансового стану освітньої галузі району, а позивачем особисто наприкінці жовтня 2016 року доведено недостатність фінансового ресурсу на утримання штатної чисельності в закладах, які фінансуються з районного бюджету та ініційовано обговорення питань збалансованості бюджету та пропозицій щодо проекту місцевого бюджету на 2017 рік.
Також в листопаді 2016 року проведено обговорення умов фінансування закладів освіти за участю голови бюджетної комісії, керівників навчальних закладів, сільських, селищних голів, відділу освіти, культури та молодіжної політики та вирішено про спільне фінансування за умови проведення скорочення обслуговуючого персоналу.
На виконання запланованих заходів з оптимізації витрат, 03 квітня 2017 року, начальником відділу з питань освіти, культури та молодіжної політики ОСОБА_11 видано наказ №07 «Про внесення змін до штатних розписів закладів освіти району» та передбачено виключення зі штатних розписів 34,5 штатних одиниць обслуговуючого персоналу та переведення кочегарів з постійних до сезонних - 11 штатних одиниць. Однак, умови зазначеного наказу керівниками закладів освіти району не виконано (а.с.33-35).
Листом від 12.06.2017№01-14/346, відділ з питань освіти, культури та молодіжної політики звернувся до начальника фінансового управління Захарівської РДА ОСОБА_1, з проханням про виділення додаткових коштів на заробітну плату з нарахуваннями у сумі 1289.7 тис.грн. лише на підвищення заробітної плати педагогічним працівникам в дитячих садках з вересня місяця на 2 тарифних розряди та виплату заробітної плати понад 3200.00грн. (нічні, шкідливі умови праці).
В даному листі, не міститься жодної інформації, щодо додаткового фінансування на утримання посад, які не було скорочено, хоча станом на дату вказаного звернення діяв наказ від 03 квітня 2017 року №07 «Про внесення змін до штатних розписів закладів освіти району».
Рішенням сесії від 29.06.2017 року № 169-YII відділу освіти виділено 850.0 тис.грн. Залишок недофінансування складав 439,7 тис. грн..
В пояснювальній записці в.о. начальника відділу з питань освіти, культури та молодіжної політики ОСОБА_12 від 12.07.2017року №01-14/391 зазначено, що не забезпечення фінансовим ресурсом на виплату заробітної плати з нарахуваннями складає 2299,759 тис.грн. Дана ситуація виникла у зв'язку з тим, що не проведено запланованого скорочення штату у відповідних установах. (а.с.37).
Проведеним аналізом стану забезпечення коштами на заробітну плату працівників відділу освіти встановлено, що в зв'язку з не проведенням відділом освіти скорочення запланованих посад додатково з районного бюджету необхідно додатково виділити кошти до кінця поточного року на оплату праці у сумі 1234,3 тис.грн., що на 1 065,459 тис. грн. менше, ніж зазначено в листі від 12.07.2017 року №01-14/391.
Для підтвердження незабезпеченості коштами у сумі 1 234,3 тис. грн. отримано пояснювальну записку відділу з питань освіти, культури та молодіжної політики від 11.08.2017 року №01-06/430 (а.с.39).
В поясненні в.о. начальника відділу з питань освіти, культури та молодіжної політики Захарівської районної державної адміністрації ОСОБА_12 від 31.08.2017 року зазначено, що начальником відділу ОСОБА_11 не було повідомлено працівників закладів освіти району про скорочення штатних одиниць в кількості 37,75 та скорочення протягом 2017 року не проводилось, тому виникла заборгованість по заробітній платі у сумі 1 234,3 тис.грн. (а.с. 40).
Крім того, у висновку Департаменту фінансів обласної державної адміністрації від 10.02.2017 року шодо перевірки рішення про районний бюджет на 2017 рік по галузі освіти зауважень не встановлено.
Відтак, комісією під час здійснення перевірки фактично було встановлено порушення з боку основного розпорядника коштів, а саме відділу з питань освіти, культури та молодіжної політики Захарівської районної державної адміністрації щодо неприведення у відповідність штатного розпису згідно з наказом від 03 квітня 2017 року №07, однак відповідальність у рекомендаційному висновку дисциплінарної комісії та в розпорядженні, що оскаржене, покладено на позивача.
Щодо сфери охорони здоровя, судом відповідно до наявних в матеріалах справи доказах та пояснень сторін встановлено, що стан фінансування за загальним фондом КУ «Захарівська центральна районна лікарня» за кошторисом на 2017 рік з урахуванням змін затверджено в сумі 12 306,08 тис. грн.
При уточненій потребі на рік на оплату праці з нарахуваннями 11 133,3 тис.грн., план на рік на оплату праці з нарахуваннями складає 9 968,4 тис.грн. Недостатність коштів на оплату праці складає 1144,9 тис.грн. Про факт незабезпечення видатків по медичній галузі позивачем вчасно повідомлено Департамент фінансів облдержадміністрації та голову Захарівської районної державної адміністрації.
Судом враховано, що відповідно до ст. 103.4 Бюджетного Кодексу України, поточні видатки на утримання закладів охорони здоров'я здійснюються за рахунок коштів медичної субвенції з державного бюджету (крім видатків на оплату комунальних послуг та енергоносіїв).
Департаментом фінансів обласної державної адміністрації 10.02.2017 року на адресу Захарівської райдержадміністрації направлено попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства в частині забезпечення видатків на виплату заробітної плати з нарахуваннями (матеріальна допомога на оздоровлення, оплата за чергування, тощо) шляхом внесення змін до рішення Захарівської районної ради від 23.12.2016 року «Про районний бюджет Захарівського району на 2017 рік», про що позивач письмово проінформувала голову райдержадміністрації.
Райдержадміністрацією направлено лист керівнику КУ «Захарівська центральна районна лікарня» від 19.01.2017 року №01/01-19/135 щодо дотримання вимог Постанови Кабінету Міністрів від 23 січня 2015 року №11 «ОСОБА_6 питання надання медичної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам» в частині забезпечення під час виконання бюджету проведення своєчасної та у повному обсязі оплати праці працівників установи і розрахунків за енергоносії та комунальні послуги, не допускаючи прострочення заборгованості з таких виплат. У разі незабезпечення у повному обсязі потреби у поточних видатках на бюджетний період за рахунок коштів медичної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам необхідно надати у найкоротший термін інформацію про вжиті заходи щодо упорядкування структури штатної чисельності працівників у межах затверджених асигнувань на оплату праці (а.с.41).
Листом від 27.01.2017 №01-10/78 начальник фінансового управління ОСОБА_1 звернулась до голови райдержадміністрації ОСОБА_6, щодо вирішення питання забезпечення під час виконання бюджету проведення своєчасної та у повному обсязі оплати праці працівників КУ «Захарівська центральна районна лікарня» та не вжиття заходів головним лікарем лікарні щодо упорядкування структури штатної чисельності працівників у межах затверджених асигнувань на оплату праці.
Дорученням Голови райдержадміністрації від 27.01.2017 року на підставі звернення позивача відкликано з відпустки головного лікаря КУ «Захарівська ЦРЛ» з метою усунення перешкод щодо своєчасності та у повному обсязі оплати праці працівників.
Головним лікарем КУ «Захарівська ЦРЛ» надано листи від 01.02.2017 року №80 та від 09.03.2017 №179 про вжиття заходів, які виконано частково (а.с.44-45).
Як вбачається з матеріалів справи, проведеною перевіркою фінансовим органом встановлено, що лікарнею при незабезпеченості фінансовим ресурсом на виплату основної заробітної плати проводиться виплата надбавки стимулюючого характеру, а саме за складність та напруженість в роботі в розмірі 50 відсотків посадового окладу - головному лікарю, 25 відсотків посадового окладу - головному бухгалтеру та головній медичній сестрі, 15 відсотків - медичній сестрі поліклінічного відділення та дієтичній медсестрі.
В результаті проведення перерахунку уточнення незабезпеченості бюджетними коштами на виплату заробітної плати працівникам КУ «Захарівська ЦРЛ», незабезпеченість станом на 18.08.2017 року складає 700,0 тис. грн. (на 444,9 тис. менше, ніж на початок року), що підтверджено листом лікарні від 18.08.2017 №656 (а.с. 49).
Відповідно до ст. ст. 51, 78 Бюджетного кодексу України керівники бюджетних установ утримують чисельність працівників та здійснюють фактичні видатки на заробітну плату лише в межах фонду заробітної плати, затвердженого для бюджетних установ у кошторисах.
З пояснень сторін вбачається, що в порушення даних вимог не проводяться відповідні заходи щодо приведення штатного розпису у відповідність із затвердженими кошторисними призначеннями саме з боку керівника бюджетної установи, незважаючи на письмові інформування голови райдержадміністрації, однак відповідальність за допущені порушення Бюджетного кодексу України знову таки покладено на позивача.
Крім того, минуло шість місяців з дня, коли керівник державної служби дізнався або мав дізнатися про вчинення дисциплінарного проступку, оскільки районний бюджет затверджений 23.12.2016 року, позивач інформувала голову райдержадміністрації про назебезпеченість видатків медичної субвенції на оплату праці працівників 27.01.2017 р.. Перевірку фінансового управління проведено 27-28.07.2017 р., хоча Департаментом фінансів обласної державної адміністрації на адресу Захарівської райдержадміністрації направлено попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства 10.02.2017 року. При цьому висновок дисциплінарної комісії виданий 01.09.2017 року, а розпорядження про оголошення догани видане 05.09.2017 року.
Проаналізувавши вищевикладені обставини, суд дійшов висновку, що відповідачем - субєктом владних повноважень не дотримано вимог ч. 3 статті 65 Закону № 889-VIII, також, не доведено суду належними та допустимими доказами правомірності застосування до позивача заходу дисциплінарного стягнення у вигляді догани, а оскаржене розпорядження видано необґрунтовано, без урахування всіх обставин і підстав справи, без дотримання принципу пропорційності, що має на меті досягнення балансу між публічним інтересом та індивідуальним інтересам особи, а також між цілями та засобами їх досягнення, тому суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги про визнання протиправним та скасування розпорядження.
Згідно з ч.1 ст.69 та ч.1 ст.70 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Частинами 1 та 2 статті 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.
Положеннями ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, зокрема, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо.
Згідно п. 1 ч. 4 ст. 105 КАС України позивач має право вимагати скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень.
Пунктом 1 частиною 2 статі 162 КАС України передбачено, що у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.
Частиною 1 статті 94 КАС України встановлено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст.6-8, 71, 86, 94, 122, 158-163, 167, 186 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Захарівської районної державної адміністрації Одеської області, за участю 3-х осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору Департамент фінансів Одеськоїї обласної державної адміністрації задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження Захарівської районної державної адміністрації Одеської області від 05.09.2017 № 56/к-2017 «Про оголошення догани ОСОБА_1, начальнику фінансового управління Захарівської районної державної адміністрації Одеської області».
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код: НОМЕР_1, адреса: 66700, Одеська обл., смт. Захарівка, вул. Незалежності, 37) з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Захарівської районної державної адміністрації Одеської області судовий збір у розмірі 640 (шістсот сорок) гривень.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 01.11.2017 року.
Суддя Бутенко А.В.
.