Постанова № 69945243, 02.11.2017, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.11.2017
Номер справи
805/3331/17-а
Номер документу
69945243
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 листопада 2017 р. Справа № 805/3331/17-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді: Голубової Л.Б., суддів: Галатіної О.О., Кочанової П.В.,

розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Добропільське АТП»

до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Управління Укртрансбезпеки в Донецькій області

про визнання протиправною та скасування постанови Управління Укртрансбезпеки в Донецькій області про застосування адміністративно-господарського штрафу за порушення законодавства про автомобільний транспорт № від 12.09.2017 року № 002332

Товариство з обмеженою відповідальністю «Добропільське АТП» звернулося до суду із позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Управління Укртрансбезпеки в Донецькій області про визнання протиправною та скасування постанови Управління Укртрансбезпеки в Донецькій області про застосування адміністративно-господарського штрафу за порушення законодавства про автомобільний транспорт від 12.09.2017 року № 002332.

Заявлені позовні вимоги обґрунтовані тим, що Управлінням Укртрансбезпеки в Донецькій області 16 липня 2017 року проведено рейдову перевірку транспортних засобів позивача на предмет додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів автомобільним, про що складено відповідний акт № 0050987 від 16.07.2017 року, на підставі якого прийнято оскаржувану постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу за порушення законодавства про автомобільний транспорт.

Позивач вважає протиправним прийняття постанови про застосування штрафу за надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 Закону України «Про автомобільний транспорт». Наголошує, що для водія автобуса, що здійснює регулярні пасажирські перевезення є: посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, квітково-касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду. У водія під час рейдової перевірки були в наявності зазначені документи, проте, відповідачем встановлено відсутність схеми маршруту, розкладу руху та таблиці вартості проїзду. Позивач неодноразово зазначав про це під час розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт у м. Краматорську. На підтвердження обґрунтованості вважає за необхідне надати до суду копії даних документів.

Зазначає, що під час пасажирського перевезення з маршрутом «Донецьк (АВ-4) Добропілля (АС) рейс: 5370, який обслуговувався транспортним засобом Богдан, державний номер НОМЕР_1, позивач, використовуючи вказівки державних органів, був змушений змінити маршрут руху. Так, з огляду на забезпечення безпеки при здійсненні пасажирських перевезень, Державна служба України з безпеки на транспорті надала вказівки перевізникам, які здійснюють пасажирські перевезення на окуповані території Донецької та Луганської областей, здійснюють автобусні пасажирські перевезення до місць, розташованих як найближче до умовної лінії зіткнення, але що знаходяться на підконтрольній українській владі території. Зважаючи на ці обставини, позивач на теперішній час здійснює рейс № 5370 «Донецьк (АВ-4) Добропілля (АС), але кінцевим пунктом прибуття замість «Донецьк (АВ-4)» є КПВВ «Марїнка» Марїнського району Донецької області.

Позивач наголошує, що у відповідача не було підстав для проведення рейдової перевірки, зокрема, графіку проведення перевірки та направлення на перевірку, в якому зазначаються термін проведення перевірки, безпосереднє місце її проведення або окремо визначена ділянка дороги.

Зазначає, що в момент проведення перевірки транспортного засобу в салоні автобуса були відсутні пасажири і не проводилася посадка пасажирів. Водієві було відмовлено у грубій формі ознайомитися з направленням на перевірку та відмовлено предявити документ, в якому б значився КПВВ «Марїнка» як місце здійснення перевірки. Також під час складання акту посадові особи відповідача не використовували індивідуальні печатки, тому акт не має юридичної сили, а винесена на його підставі постанова є неправомірною.

З зазначених підстав позивач просить задовольнити позовні вимоги та скасувати постанову про застосування до нього адміністративно-господарського штрафу за порушення законодавства про автомобільний транспорт від 12 вересня 2017 року.

Представник відповідача через канцелярію суду надав заперечення на позов від 13.10.2017 року (а.с. 14-20). В обґрунтування незгоди з позивними вимогами зазначає, що Управління Укртрансбезпеки в Донецькій області під час здійснення своїх повноважень діє як субєкт владних повноважень щодо здійснення державного нагляду та контролю за дотриманням перевізниками законодавства про автомобільний транспорт з правом прийняття відповідних рішень, обовязкових до виконання.

Зазначає, що процедура здійснення державного контролю на автомобільному транспорті вимог законодавства регулюється Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 року.

Відповідачем здійснено рейдову перевірку, згідно яких перевіряється виключно наявність, визначених статтями 39 і 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» документів (пункт 14 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою КМУ № 1567 від 08.11.2006 року.

Рейдова перевірка проводиться не щодо конкретного перевізника, а в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, тощо (пункт 14 Порядку № 1567).

Згідно пункту 13 цього Порядку графік проведення рейдових перевірок складається і затверджується наказом Укртрансінспекції або її територіального органу з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов віл попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, перевірки дотримання умов перевезень, визначених дозволом (договором) на перевезення та інших обставин.

Щотижневий графік складається з урахуванням проведення рейдових перевірок не частіше ніж один раз на квартал.

Зазначає, що відповідачем було виконано всі вимоги діючого законодавства при проведенні рейдової перевірки. З зазначених підстав відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Сторонами 02 листопада 2017 року через канцелярію суду надано заяву про розгляд справи в письмовому провадженні.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи в письмовому провадженні у відповідності до приписів ч. 4 ст. 122 КАС України.

За таких обставин, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Добропільське АТП» є юридичною особою, зареєстровано у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з кодом 33604228.

Позивач здійснює внутрішні пасажирські перевезення автобусами згідно ліцензії АГ № 420043 від 25 грудня 2013 року з терміном дії з 25 грудня 2013 року по необмежений строк (а.с.36).

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 р. № 103 Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

Згідно з пунктом 4 зазначеного Положення основними завданнями Укртрансбезпеки є:

1) реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування (далі - автомобільний транспорт), міському електричному, залізничному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті;

2) внесення на розгляд Міністра інфраструктури пропозицій щодо забезпечення формування державної політики з питань безпеки на автомобільному, міському електричному, залізничному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті;

3) здійснення державного нагляду (контролю) за безпекою на автомобільному, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті;

4) надання у передбачених законом випадках адміністративних послуг у сфері автомобільного, міського електричного, залізничного, морського та річкового транспорту.

Згідно з пунктом 3 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року №1567 (далі - Порядок №1567), органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління.

Пунктом 4 цього Порядку державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Згідно з приписами статті 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

Відповідно до статі 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Планові перевірки проводяться не частіше одного разу на рік. Орган державного контролю не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку проведення планової перевірки письмово повідомляє про це автомобільного перевізника, якого буде перевіряти.

Позапланові перевірки проводяться лише на підставі заяви (повідомлення в письмовій формі) про порушення автомобільним перевізником вимог законодавства про автомобільний транспорт уповноваженими особами органів, яким надано право здійснення державного контролю, з метою перевірки наведених фактів та виконання припису про порушення зазначеного законодавства.

Рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

У разі проведення позапланових і рейдових перевірок автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується.

Графік проведення рейдових перевірок складається та затверджується наказом Укртрансінспекції або її територіального органу з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, перевірки дотримання умов перевезень, визначених дозволом (договором) на перевезення, та інших обставин.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» рейдова перевірка (перевірка на дорозі) - це перевірка транспортних засобів суб'єкта господарювання на маршруті руху в будь-який час з урахуванням інфраструктури (автовокзали, автостанції, автобусні зупинки, місця посадки та висадки пасажирів, стоянки таксі і транспортних засобів, місця навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, контрольно-вагові комплекси та інші об'єкти, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту).

Пунктом 14 Порядку №1567 визначено, що рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.

Відповідно до наказу Державної служби України з безпеки на транспорті № 646 від 06.07.2017 року затверджено графік проведення рейдових перевірок, які здійснюються територіальними органами Державної служби України з безпеки на транспорті у період з 10.07.2017 року по 16.07.2017 року (а.с. 26). На виконання вказаного наказу складено додаток, відповідно до якого, Управлінню Укртрансбезпеки в Донецькій області доручено перевірити автодороги за певним переліком, вказаним у додатку (а.с. 25). Серед інших обєктів перевірки у графіку значиться автодорога Н-15 «Запоріжжя-Донецьк».

Управлінням Укртрансбезпеки в Донецькій області виписане направлення на перевірку від 14.07.2017 року № 015751, в якому старшим державним інспекторам відповідача ОСОБА_1 та ОСОБА_2 доручено перевірити автодорогу Н-15 «Запоріжжя Донецьк», м. Курахове, вул. Урожайна, Автовокзал, КПВВ «Марїнка» (а.с. 24).

Як встановлено колегією суддів та підтверджено матеріалами справи, 16.07.2017 року на КПВВ «Марїнка» Марїнського району Донецької області фахівцями Управління Укртрансбезпеки у Донецькій області проведено рейдову перевірку транспортного засобу Богдан А 09211, номерний знак НОМЕР_1, що належить позивачу та здійснював пасажирські перевезення, як зазначив позивач, за маршрутом «Донецьк (АВ-4) Добропілля (АС) рейс: 5370, в ході якої було встановлено порушення статті 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: відсутність розкладу руху, схеми маршруту, таблиці вартості проїзду, про що складено акт № АН 0050987 (а.с. 21). Водій ОСОБА_3 відмовився від підписання даного акту, про що зроблено запис. Проте, у самому акті рейдової перевірки зазначено, що перевірявся інший маршрут: «Новодонецьке - КПВВ «Марїнка» (а.с.9).

Даних стосовно спростування встановлених порушень статті 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» матеріали справи не містять. Наданий представником позивача договір на перевезення пасажирів № 1154-56/13 від 06 вересня 2013 року, укладений ним з Департаментом розвитку базових галузей промисловості Донецької облдержадміністрації, не стосується рейсу «Новодонецьке - КПВВ «Марїнка». Не визначено цього рейсу і в робочому розкладі руху (а.с.35). Тобто, автобус рухався не маршрутом «Донецьк (АВ-4) Добропілля (АС) рейс: 5370, як зазначив позивач, а змінив вказаний маршрут.

На підставі вказаного акту 12 вересня 2017 року Управлінням Укртрансбезпеки в Донецькій області було прийнято постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу за порушення законодавства про автомобільний транспорт № 002332 на суму 1700,00 гривень у відповідності до статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» (а.с. 10, 23).

Згідно зі ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.

Документи для регулярних пасажирських перевезень:

- для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи їх дозвіл, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;

- для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, квитково-касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством України;

- для пасажира - квиток на проїзд в автобусі та на перевезення багажу (для пільгового проїзду - посвідчення особи встановленого зразка чи довідка, на підставі якої надається пільга), а в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду - електронний квиток та документи для пільгового проїзду. Документи для регулярних спеціальних пасажирських перевезень:

- для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із замовником транспортних послуг, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;

- для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, схема маршруту, розклад руху, інші документи, передбачені законодавством України.

Тобто, статтею 39 вказаного закону передбачено наявність документів, необхідних окремо: для перевізника, для водія та пасажирів.

Абз 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено, що за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону встановлено, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Оскільки перевірка була рейдовою, то відповідачем перевірено саме документи, що повинні бути оформлені перевізником та надані його водіям при здійсненні пасажирських перевезень.

Як зазначає відповідач, представники перевізника були запрошені на розгляд справи 12 вересня 2017 року, про що свідчить лист від 31.08.2017 року № 2466/22-17 (а.с.22). Представник позивача був присутній на розгляді, проте жодних доказів, що спростовують встановлені актом перевірки порушення, не було надано.

Колегія суддів не бере до уваги твердження позивача щодо не використання посадовими особами індивідуальної печатки в акті № 0050987 від 16 липня 2017 року. Відповідно до пункту 21 Порядку № 1567 у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.

Про результати перевірки транспортного засобу (відсутність порушення або зазначення номера складеного акта) посадова особа робить запис у дорожньому листі (за наявності такого) із зазначенням дати, часу, місця перевірки, свого прізвища, місця роботи і посади, номера службового посвідчення та ставить свій підпис. Отже, застосування печатки при складанні акту рейдової перевірки не передбачено діючим законодавством.

Аналізуючи наведені вище приписи Порядку №1567, колегія суддів дійшла висновку, що фахівці Укртрансбезпеки законно в межах наданих повноважень провели рейдову перевірку, результати якої оформлені у відповідності до вимог чинного законодавства.

Наявність встановлених вказаною рейдовою перевіркою порушень законодавства про автомобільний транспорт позивачем не спростована.

З огляду на зазначене вище, колегія суддів дійшла висновку про безпідставність заявлених позивачем вимог про визнання протиправною та скасування постанови Управління Укртрансбезпеки в Донецькій області про застосування адміністративно-господарського штрафу за порушення законодавства про автомобільний транспорт від 12.09.2017 року № 0023332.

На підставі вищевикладеного, керуючись Законом України «Про автомобільний транспорт», Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року №1567, статтями 8 - 11, 40, 94, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У позовних вимогах товариства з обмеженою відповідальністю «Добропільське АТП» до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Управління Укртрансбезпеки в Донецькій області про визнання протиправною та скасування постанови Управління Укртрансбезпеки в Донецькій області про застосування адміністративно-господарського штрафу за порушення законодавства про автомобільний транспорт 12.09.2017 року № 002332 - відмовити.

Постанова прийнята в нарадчій кімнаті 02 листопада 2017 року.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя Голубова Л.Б.

Судді Галатіна О.О.

ОСОБА_4