
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 жовтня 2017 року м.Житомир справа № 806/2347/17
категорія 5.1.2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Черноліхова С.В.,
секретар судового засідання Матвєєва В.К.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної служби України з питань праці до Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Ружинський" про застосування заходів реагування,
встановив:
Державна служба України з питань праці звернулась до суду з позовом у якому, з урахування заяви про уточнення позовних вимог від 19.06.2017 р., просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Ружинський", а саме зупинити експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки та заборонити виконувати роботи підвищеної небезпеки: Електрогосподарство до 1000В; КТП №477; КТП №483, КТП №543; ШГРП сушарки; Котла "Укрінтерм"; Котлів "Житомир" - 2 шт. до усунення порушень зазначених в акті перевірки від 14.08.2017 р. №1276/10-0019.
В обґрунтування позовних вимог вказала, що за результатами проведеної перевірки дотримання відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки виявлені порушення, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей та є підставою для застосування до відповідача заходів реагування з метою недопущення настання нещасного випадку або аварії на виробництві.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити їх в повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечила. Зазначила, що з метою захисту конституційних прав громадян на належні, здорові та безпечні умови праці та недопущення настання нещасного випадку або аварії на виробництві керівництвом господарства проведено роботу по усуненню виявлених порушень законодавства, тому загрози життю та здоров'ю людей немає. Крім того, просила врахувати, що зупинення виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки може привести до скрутного фінансового становища підприємства, у з зв'язку з чим просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог з огляду на наступне.
Частиною першою статті 3 Конституції України проголошено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Згідно зі пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96 (зі змінами та доповненнями, далі - Положення), Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Основними завданнями Держпраці, зокрема, є реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб (підпункт 1 пункту 3 Положення).
В силу приписів пункту 4 Положення, Держпраці відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю; здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення; виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів; організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.
Пунктом 7 Положення визначено, що Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.
У відповідності до абз. 1-2 ч. 1 ст. 39 Закону України "Про охорону праці" від 14.10.1992 № 2694-XII (зі змінами та доповненнями, надалі Закон № 2694-XII), посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об'єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції.
Встановлено, що на підставі наказу № 1418 від 07.08.2017 та направлення № 1418/10 від 06.06.2017, посадовими особами управління Держпраці у Житомирській області проведено планову перевірку Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Ружинський" (далі СВК "Ружинський") на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, за результатами якої складено акт №1276/10-0019 від 14.08.2017 р.
Вказаним актом зафіксовано ряд порушень у зв'язку з чим відповідача було попереджено про необхідність негайного зупинення робіт (виробництва), а саме електрогосподарство до 1000В, КТП №477, КТП №483, КТП №543, ШГРП сушарки, котла "Укрінтерм", котлів "Житомир" - 2 шт.
Даний акт підписаний особисто головою СВК "Ружинський" ОСОБА_1, який зазначив, що недоліки акту перевірки будуть усунені в короткі терміни.
Як встановлено в судовому засіданні та підтверджується матеріалами справи, позивачем дійсно усунено ряд порушень, визначених у акті перевірки, окрім порушень наведених в п'ятому розділі даного акту, а саме за №1 - відсутній дозвіл на виконання робіт та експлуатацію об'єктів машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (зворот а.с.9); №24 - суб'єкт господарювання проводить роботи в діючих електроустановок напругою понад 1000В та експлуатує трансформаторні підстанції (КТП №477, КТП № 483, КТП №543) 10/0,4 кВ, без одержання дозволу на експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки, виданого Управлінням Держпраці у Житомирській області ( зворот а.с.10); №41 - сільськогосподарське підприємство здійснює виробничу діяльність без отримання дозволу Держпраці на експлуатацію обладнання підвищеної небезпеки.
В силу приписів ст. 4 Закону № 2694-XII, державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням. Державна політика в галузі охорони праці базується на принципах: пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
У відповідності до частини 1 статті 6 Закону № 2694-XII, умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам законодавства.
Згідно зі ч. 1 ст. 13 Закону № 2694-XII, роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
Частиною 3 вказаної статті Закону № 2694-XII визначено, що роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Згідно зі пунктом 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон № 877-V), на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Відповідно абз.1 ч. 5 ст. 4 Закону № 877-V, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
З огляду на викладене, а також враховуючи те, що під час проведеної перевірки Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Ружинський" виявлено порушення вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю і здоров'ю працівників, доказів про усунення яких відповідачем не надано, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги Державної служби України з питань праці про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 71, 86, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України ,
постановив:
Позовні вимоги задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Ружинський" шляхом зупинення виконання робіт та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме: електрогосподарство до 1000В; КТП №477; КТП №483; КТП №543; ШГРП сушарки; Котла Укрінтерм; Котлів "Житомир" - 2 шт., до усунення порушень, зазначених в акті перевірки від 14.08.2017 року №1276/10-0019.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Суддя С.В. Черноліхов
Повний текст постанови виготовлено: 02 листопада 2017 р.