
Справа № 569/4375/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 жовтня 2017 року Рівненський міський суд Рівненської області
в складі головуючого судді: Смолій Л.Д.
при секретарі: Хлуд І.П.
за участю представника позивача: ОСОБА_1
представника відповідача: Гордійчук О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Рівне адміністративний позов ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_3 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії. Уточнивши позовні вимоги, просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з 17 вересня 2016 року згідно абз.3 п.7постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 в редакції, де зазначено, що «… Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням». При перерахунку пенсії врахувати всі належні надбавки та додаткові види грошового забезпечення відповідно до довідки за № 35 від 27 червня 2017 року.
Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні уточнені позовні вимоги ОСОБА_3 підтримав повністю, з підстав викладених в позові заяві з урахування уточненої заяви, просив їх задовольнити.
Представник відповідача Гордійчук О.М. в судовому засіданні уточнені позовні вимоги не визнала повністю, з підстав викладених в заперечення проти позову, просила відмовити в його задоволенні.
Заслухавши пояснення представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача Гордійчук О.М., дослідивши документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги та заперечення представника відповідача, давши оцінку доказам, що мають значення для справи, суд прийшов до висновку про задоволення позову.
Судом встановлено, що з 30 квітня 2014 року ОСОБА_3 призначена пенсія за вислугу років, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", як звільненому в запас старшому прапорщику Держспецзв'язку з врахуванням 27 років вислуги. Розмір пенсії обраховано за 60 календарних місяців служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначалася шляхом ділення загальної суми цих видів грошового забезпечення за 60 календарних місяців служби на 60, виходячи з положень пункту 7 Постанови № 393 у редакції Постанови №112, чинної на момент виникнення права на пенсійне забезпечення позивача.
У зв"язку з набранням чинності постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 03.11.2014 року, позивач 30.01.2017 року звернувся до відповідача з заявою про перерахунок призначеної пенсії відповідно до положень Постанови № 393 від 17.07.1992 року в редакції, яка діяла до внесених змін Постановою №112, однак отримав відмову в перерахунку пенсії.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одної з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і проводиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які маю право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, позивач звернувся до суду з вимогою про визнання протиправними дій з приводу відмови в перерахунку пенсії, а не з вимогами про визнання протиправними дій щодо призначення пенсії, оскільки жодна із сторін не заперечує факт, що на час призначення позивачу пенсії пункт 7 Постанови № 393 від 17.07.1992 року "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплата пенсії і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" діяв в редакції згідно внесених змін постановою КМУ від 25.03.2014 №112, які набрали чинності 24.04.2014 року.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до абз. 3 п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» «…. розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.»
25 березня 2014 року постановою Кабінету Міністрів України № 112 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань пенсійного забезпечення» (оскаржена у цій справі постанова) було внесено зміни до абз. 3 п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393, а саме: підпункт 1 пункту 1 постанови, «…. розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за будь-які 60 календарних місяців служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення загальної суми цих видів грошового забезпечення за 60 календарних місяців служби на 60».
Постанова Кабінету Міністрів України від 25.03.2014 № 112 набрала чинності 24.04.2014 року.
Внаслідок прийняття постанови від 25.03.2014 № 112, було зменшено розмір пенсії на 250-350 гривень. (пояснювальна записка Міністерства соціальної політики від 26.05.2014 року, висновок Міністра юстиції України від 22.05.2014 року).
30 квітня 2014 року Кабінетом Міністрів України було прийнято нову постанову № 155, якою знову було внесено зміни до пункту 7постанови КМУ від 17.07.1992 року № 393, та повернуто норму законодавства, згідно якої для призначення пенсії розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення визначається за 24 останні календарні місяці підряд перед звільненням. Дана постанова набрала законної сили 04.06.2014 року.
В той час, особи, яким розраховано пенсію на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393, за період з 24.04.2014 року по 04.06.2014 року (період коли діяли зміни, внесені постановою від 25.03.2014 року №112) призначили пенсію в меншому розмірі в порівнянні з тими особами, яким пенсія була призначена до та після змін, внесених оскарженою постановою.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 03.11.2014 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 03.12.2014 року визнано незаконними та нечинними з моменту прийняття положення підпункту 1 пункту 1 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2014 № 112 в частині внесення змін до абзацу третього пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей».
За змістом ч. 5 ст.254 КАС України постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
Статтею 255 КАС України передбачено, що постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Отже, з часу набрання чинності судовим рішенням, про визнання незаконними та нечинними з моменту прийняття положення підпункту 1 пункту 1 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2014 № 112, у відповідача були відсутні підстави для відмови ОСОБА_3 в перерахуванні пенсії, оскільки норма, яка передбачала порядок нарахування пенсії позивачу втратила свою силу, а тому у позивача виникло право на відновлення свого права на перерахунок пенсії з урахуванням положень постанови суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 58 Конституції України та ст. 5 ЦК України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ним чинності, і не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують цивільну відповідальність особи.
З огляду на вищезазначене, коли позивачу призначили пенсію в меншому розмірі в порівнянні з тими особами, яким пенсія була призначена до та після змін, внесених оскарженою постановою, позовні вимоги є обгрунтованими.
Суд приходить до висновку, що при перерахунку пенсії мають бути враховані усі види грошового забезпечення, які вказані в довідці від 27.06.2017року №3 з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов"язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною третьою цієї ж статті вказаного Закону передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" № 393 від 17.07.1992 року пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" № 1294 від 07.11.2007 року упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" № 1294 від 07.11.2007 року) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-ХІІ від 20.12.1991 року), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011-ХІІ від 20.12.1991 року відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Верховний Суд України в постанові від 10 березня 2015 року (справа № 21-70а15) вказав, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія лише у разі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з обумовлених виплат.
Враховуючи вищезазначене та з метою повного захисту прав особи на отримання належної пенсії, перерахунок пенсії має бути проведено саме з урахуванням усіх видів грошового забезпечення за період з 01 квітня 2012 року по 29 квітня 2014 року, які вказано в довідці від 27.06.2017 року №35, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов"язкове державне соціальне страхування.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.18,98, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії - задовольнити.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_3 пенсії з 17 вересня 2016 року згідно абз.3 п.7постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 в редакції, де зазначено, що «… Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням». При перерахунку пенсії врахувати всі належні надбавки та додаткові види грошового забезпечення відповідно до довідки за № 35 від 27 червня 2017 року.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України Рівненської області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_3 640 грн. 00 коп. у відшкодування судових витрат.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку сторонами, а також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки. Постанова може бути оскаржена до Житомирського Апеляційного Адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення.
У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя :