
Справа № 161/8753/17
Провадження № 2-а/161/775/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 жовтня 2017 року м. Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого судді Ковтуненка В.В.,
розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до Відділу примусового виконання рішень УДВС ГТУЮ у Волинській області про визнання протиправним та скасування п.3 постанови про відкриття виконавчого провадження,
В С Т А Н О В И В :
Департамент соціальної політики Луцької міської ради звернувся до суду з адміністративним позовом до Відділу примусового виконання рішень УДВС ГТУЮ у Волинській області про визнання протиправним та скасування п.3 постанови про відкриття виконавчого провадження. Просить суд визнати протиправним та скасувати п. 3 постанови Відділу примусового виконання рішень УДВС ГТУЮ у Волинській області від 24 травня 2017 року про відкриття виконавчого провадження по ВП № 54016310 щодо стягнення виконавчого збору з підстав, викладених в позовній заяві.
Дослідивши письмові матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується заявлений адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи у їх сукупності і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що заявлений позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Судом при розгляді справи встановлено, що 24 травня 2017 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень УДВС ГТУЮ у Волинській області Турчинським В.Є. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження (ВП № 54016310) (а.с. 3). Боржником у вказаному виконавчому провадженні є Департамент соціальної політики Луцької міської ради. Відповідно до п. 3 зазначеної постанови стягнуто з боржника виконавчий збір 12 800,00 гривень.
Відповідно до п. 3 ч. 5 статті 27 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий збір не стягується, якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є державний орган.
Також судом встановлено, що Департамент соціальної політики Луцької міської ради є виконавчим органом Луцької міської ради, на який покладено завдання щодо вирішення питань соціального захисту населення. Таким чином, приймаючи також до уваги наявність в Департаменту соціальної політики Луцької міської ради владних правоспроможностей та джерело його фінансування, суд приходить до висновку, що Департамент соціальної політики Луцької міської ради є державним органом в сфері забезпечення соціального захисту населення.
Також судом встановлено, що виконавче провадження № 54016310 відкрито щодо зобов'язання Департаменту соціальної політики Луцької міської ради здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 як інваліду війни 2 групи щорічної грошової допомоги за 2011 рік у відповідності до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з врахуванням виплаченої суми (а.с. 3).
Таким чином, приймаючи до уваги, що виконавче провадження відкрито з приводу зобов'язання Департаменту соціальної політики Луцької міської ради вчинити дії на користь ОСОБА_2, які змінюють його майновий стан, а саме - здійснити перерахунок та виплату щорічної грошової допомоги у відповідності до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». А тому за таких обставин, суд приходить до висновку про звільнення Департаменту соціальної політики Луцької міської ради від сплати виконавчого збору на підставі п. 3 ч. 5 статті 27 Закону України «Про виконавче провадження»
Приймаючи до уваги викладене та враховуючи, що Департамент соціальної політики Луцької міської ради є державним органом в сфері забезпечення соціального захисту населення. При цьому, виконавче провадження відкрито з приводу зобов'язання Департаменту соціальної політики Луцької міської ради вчинити дії на користь ОСОБА_2, які змінюють його майновий стан, а саме - здійснити перерахунок та виплату щорічної грошової допомоги у відповідності до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». А тому за таких обставин суд приходить до висновку про задоволення позову шляхом визнання протиправним та скасування п. 3 постанови головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень УДВС ГТУЮ у Волинській області Турчинського В.Є. від 24 травня 2017 року про відкриття виконавчого провадження № 54016310, а саме - щодо стягнення з боржника виконавчого збору в сумі 12 800,00 гривень.
Судові витрати, у відповідності до положень статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України судом не стягуються.
Керуючись Законом України «Про виконавче провадження», Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», ст.ст. 158 - 164, 181 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до Відділу примусового виконання рішень УДВС ГТУЮ у Волинській області про визнання протиправним та скасування п.3 постанови про відкриття виконавчого провадження - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати п. 3 постанови головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень УДВС ГТУЮ у Волинській області Турчинського Володимира Євгенійовича від 24 травня 2017 року про відкриття виконавчого провадження № 54016310 - щодо стягнення з Департаменту соціальної політики Луцької міської ради виконавчого збору в сумі 12 800,00 гривень.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя: В.В. Ковтуненко