
Справа № 206/5296/17
Провадження № 2-а/206/140/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" жовтня 2017 р. Самарський районний суд міста Дніпропетровська у складі:
головуючого судді: Кушнірчук Р.О.,
при секретареві: Соловйовій О.В.,
розглянувши в судовому засіданні в залі суду в м. Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
03 жовтня 2017 року позивач звернувся до суду з позовом в якому просить, суд визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", № 947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268" та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року згідно із зазначеними вище нормативно - правовими актами та вирішити питання по судовим витратам по справі.
Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугою років відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за 24 роки вислуги. Пенсія була призначена 21 вересня 2011 року на підставі грошового атестату № 1006 та довідки про додаткові види грошового забезпечення, виданої управлінням Державтоінспекції ГУ МВС у Дніпропетровській області. У серпні 2017 року він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою здійснити перерахунок пенсії, однак відповідач своїм листом від 11.08.2017 № 22985/03203 повідомив, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, яка видана ліквідаційною комісією ГУ МВД України у Дніпропетровській області, була отримана ГУ ПФУ у Дніпропетровській області, проте перерахунок пенсії буде здійснено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Позивач вважає такі дії протиправними та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області вважав позов не обґрунтованим, оскільки зміни до порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затвердженого постановою КМУ від 13 лютого 2008 року № 45 не вносились, у зв'язку з чим, на теперішній час не має підстав для перерахунку пенсії позивачу. Представник відповідача в судовому засіданні зазначив, що відмова позивачу у перерахунку пенсії пов'язана також з несвоєчасним повідомленням Міністерством внутрішніх справ України про підстави перерахунку пенсій, оскільки згідно з п. 2 Порядку № 45, МВС України повинно повідомляти у п'ятиденний строк Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям, тоді як таке повідомлення було викладено в листі МВС лише 22.03.2017 року, тобто більш ніж через один рік від встановленої дати. Крім того, на думку представника відповідача, перерахунок пенсії може бути здійснено лише після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Вислухавши учасників процесу, дослідивши наявні документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
З матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримую пенсію за вислугою років відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за 24 роки вислуги.
Цей вид пенсії був призначений позивачу 21 вересня 2017 року року на підставі грошового атестату № 1006 та довідки про додаткові види грошового забезпечення, виданої управлінням Державтоінспекції ГУ МВС у Дніпропетровській області.
З листа ГУ ПФУ у Дніпропетровській області від 11.08.2017 № 22985/03203 вбачається, що останній перерахунок пенсії позивачу було зроблено з 01.07.2012 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою, наданою Головним управлінням МВС України у Дніпропетровській області, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про збільшення розмірів пенсії, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від № 355 (а.с.12).
У серпні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
У відповідь на звернення позивача, відповідач надіслав лист від 11.08.2017 № 22985/03203, в якому повідомив, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, видана ліквідаційною комісією ГУ МВД України у Дніпропетровській області, була отримана ГУ ПФУ у Дніпропетровській області, проте перерахунок пенсії буде здійснено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить із того що згідно преамбули Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 9 квітня 1992 року № 2262-XII (далі Закон №2262-XII):
- Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України;
- Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до статті 63 Закону № 2262-XII (в редакції, що діяла на час призначення пенсії) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Згідно вимог пункту 15 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб, а тому позивач ОСОБА_1, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, також має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988.
Відповідно до статті 63 Закону (в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Перерахунок пенсій проводиться згідно Постанови КМУ «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 від 13.02.2008 року № 45.
Згідно пунктів 2,3 цієї постанови, на підставі рішення Кабінету Міністрів України, зокрема Міністерство внутрішніх справ України, повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів свої головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України в свою чергу складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пунктів 23, 24 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 року № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за №135/13402, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Разом з тим, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Разом з тим, вищевказаний Порядок дійсно не передбачає подання заяви особою про перерахунок пенсії, а тому у позивача не було такого обов'язку.
Як встановлено в судовому засіданні та не заперечувалося сторонами, листом від 03.02.2017 року № 1461/05/22-2017 Міністерство внутрішніх справ України повідомило Пенсійний фонд України про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», а також про готовність уповноважених органів МВС подати до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі довідок для перерахунку пенсій у порядку та в терміни, визначені законодавством.
Листом Міністерства внутрішніх справ від 22 березня 2017 року № 4019/02/22-2017 було повідомлено Пенсійний фонд України, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) має здійснюватися з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з 01 січня 2016 року.
Пенсійний фонд України своїм листом від 28.03.2017 № 9493/02-23 повідомив начальників головних управлінь Пенсійного фонду України в областях та м. Києві про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), пенсії яких підлягають перерахунку.
Після отримання повідомлення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області направлено лист від 03.04.2017 № 8395/0104 голові ліквідаційної комісії управління МВС України в Дніпропетровській області, що містить у додатку список осіб, пенсії яких підлягають перерахунку з 01.01.2016 за вислугу років МВС.
З листа ГУ ПФУ у Дніпропетровській області від 11.08.2017 № 22985/03203 вбачається, що Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області отримало довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, видану ліквідаційною комісією ГУ МВД України у Дніпропетровській області (а.с.12-13).
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, отже таке збільшення є підставою для перерахунку пенсії позивачу, як колишньому працівнику міліції.
Постановою Кабінету Міністрів України № 947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268» внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів».
У правовій позиції, яка викладена у постанові Вищого адміністративного суду України від 20.06.2017 року у справі К/800/20610/17 (№ 727/8037/16-а), звертається увага на те, що зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» - також є підставами для перерахунку пенсії.
Відповідно до статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають у довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
З огляду на те, що Закон України «Про внесення змін до деяких законів України тип по забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року набув чинності 29.12.2015 року, то перерахунок пенсії позивачеві має бути здійснений з 01.01.2016 року, як це зазначено у статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та частині 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування».
Згідно із частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Доводи представника відповідача про неможливість здійснити перерахунок пенсії за відсутності виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, не можуть бути підставою для відмови у задоволенні позовних вимог, оскільки сама по собі відсутність коштів у бюджеті на передбачені законодавством виплати, не виправдовує бездіяльності органів державної влади перед позивачем в контексті ч. 1 ст. 2 та ст. 7 КАСУ (основних визначених завдань та принципів адміністративного судочинства), відповідно до яких суд повинен захистити права останнього.
З врахуванням вищенаведених обставин, суд вважає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було допущено протиправну бездіяльність щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 pоку № 2262-XII, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню у заявлений позивачем спосіб.
Керуючись ст.ст. 19,46 Конституції України, ст..ст. 18, 158-159, 160 ч.3, 161-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", № 947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", № 947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) на користь ОСОБА_1 сплачений ним судовий збір в сумі 640,00 гривень.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного адміністративного суду Дніпропетровської області через Самарський районний суд м. Дніпропетровська шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення постанови або отримання її копії.
Головуючий суддя Р.О. Кушнірчук