
Справа № 189/1437/17
2/189/576/17
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
31.10.2017 року Покровський районний суд Дніпропетровської області
в складі головуючого судді Лукінова К.С.
при секретарі Копиця С.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Покровської районної державної адміністрації Дніпропетровської областідоОСОБА_1про стягнення надмірну виплачених коштів при виплаті щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово- комунальних послуг,-
встановив:
Управління соціального захисту населення Покровської районної державної адміністрації Дніпропетровської областізвернулося до суду із позовом до ОСОБА_1про стягнення надмірну виплачених коштів при виплаті щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово- комунальних послуг.
В обґрунтування заявленого позову позивач посилався на те, що ОСОБА_1 з 18.11.2016 року по 17.05.2017 року перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення Покровської райдержадміністрації як внутрішньо переміщена особа відповідно до Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб". Згідно із заявою ОСОБА_1 від 18 листопада 2016 року відповідно до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року №505, в редакції на час виникнення спірних правовідносин, ОСОБА_1 було призначено адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, на сім'ю у складі: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2. У поданій заяві ОСОБА_1 вказала, що у володінні членів її сім'ї відсутні житлові приміщення, розташовані в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції. При подачі вказаної заяви відповідач власноруч заповнював інформацію щодо членів сім'ї та щодо відсутності у будь-кого з членів сім'ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших, ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції. Крім того відповідач був проінформований, що інформація подана у цих заявах, а також документи, додані до них, можуть бути перевірені органом соціального захисту населення для забезпечення цільового використання бюджетних коштів. Відповідач порушила п.6 абзацу першого Порядку, а в даному конкретному випадку, під час подачі документів відповідач не вказала в заяві про наявність у власності її чоловіка ОСОБА_3 житлового будинку, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції. У звязку з цим, за період з 18 листопада 2016 року до 17 травня 2017 року відповідач надмірно отримала кошти Державного бюджету в розмірі 10088,07 грн. Заявницею навмисно подані недостовірні відомості, що вплинули на встановлення права для надання адресної допомоги. При виявленні даного порушення комісією з призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам прийняте рішення про відмову у виплаті допомоги. 29 травня 2017 року ОСОБА_1 направлено рекомендований лист про необхідність сплати заборгованості. 3 серпня 2017 року ОСОБА_1 повторно направлений рекомендований лист про необхідність сплати заборгованості та попереджено про наслідки несплати. Отже, відповідач був належним чином повідомлений про утворення переплати державних коштів та суму, яку необхідно повернути. Проте, на даний час відповідач добровільно не здійснив повернення переплаченої суми адресної допомоги. Таким чином, несплата відповідачем надмірно виплачених коштів за призначеною щомісячною адресною допомогою завдає майнову шкоду управлінню соціального захисту населення Покровської райдержадміністрації.
Справу розглянуто відповідно до ч.2 ст.158 ЦПК України у відсутності представника позивача та відповідачки, які надіслали до суду заяви про розгляд справи за їх відсутності.
Представник позивача позов підтримала та просить його задовольнити.
Відповідачка позовні вимоги не визнає, заперечує проти задоволення позову.
Суд, вивчивши матеріали цивільної справи, встановив наступне.
Відповідно до ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ст. 213 ЦПК України, рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно зі ст. 214 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання: 1) чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги і заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; 2) чи є інші фактичні дані (пропущення строку позовної давності тощо), які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; 3) які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; 4) яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин; 5) чи слід позов задовольнити або в позові відмовити; 6) як розподілити між сторонами судові витрати; 7) чи є негайні підстави допустити негайне виконання судового рішення; 8) чи є підстави для скасування заходів забезпечення позову.
Гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб відповідно до Конституції та законів України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, встановлює Закон України від 20.10.2014р. №1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі - Закон №1706).
Так, зокрема, ч. 1 ст. 1 цього Закону закріплено, що внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Порядок здійснення обліку внутрішньо переміщених осіб врегульовано нормою ст. 4 Закону №1706. Згідно до цієї норми факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону №1706, внутрішньо переміщена особа зобов'язана повідомляти про зміну місця проживання структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за новим місцем проживання протягом 10 днів з дня прибуття до нового місця проживання. У разі добровільного повернення до покинутого постійного місця проживання внутрішньо переміщена особа зобов'язана повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем отримання довідки не пізніш як за три дні до дня від'їзду. У разі виявлення подання внутрішньо переміщеною особою завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки про взяття на облік відшкодувати фактичні витрати, понесені за рахунок державного та місцевих бюджетів у результаті реалізації прав, передбачених цим Законом. Внутрішньо переміщена особа зобов'язана виконувати інші обов'язки, визначені Конституцією та законами України.
Ст. 12 Закону №1706 передбачено, що підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є подача завідомо недостовірних відомостей.
Рішення про скасування дії довідки приймається керівником структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання особи та надається внутрішньо переміщеній особі протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення.
Внутрішньо переміщені особи отримують щомісячну адресну допомогу за правилами встановленими Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою КМУ від 01.10.2014р. №505 (далі - Порядок).
Згідно з п. 2 Порядку, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Згідно з п. 5 Порядку, для отримання грошової допомоги (у тому числі у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку) уповноважений представник сім'ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім'ї до установи уповноваженого банку для відкриття в установленому порядку поточного рахунка, пред'являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, та подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (для призначення грошової допомоги вперше) або заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку).
Згідно з п. 10 Порядку, уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
Відповідно до п. 11 Порядку, уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.
Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу.
У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Відповідно до п. 12 Порядку, виплата грошової допомоги припиняється, зокрема, у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 з 18.11.2016 року по 17.05.2017 року перебуває на обліку в УСЗН Покровської райдержадміністрації як внутрішньо переміщена особа за фактичним місцем проживання: ІНФОРМАЦІЯ_3
18.11.2016 року ОСОБА_1 звернулася до УСЗН Покровської райдержадміністрації із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщаються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. (а.с.19).
Згідно копії витягу 61 з протоколу №8 засідання комісії з призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 15.12.2016 року про розгляд акту обстеження матеріально-побутових умов внутрішньо переміщеної особи щодо призначення щомісячної адресної допомоги ВПО на проживання ОСОБА_1, с. Великомихайлівка, вул. Осипанка, 1, вирішено призначити соціальні виплати ОСОБА_1 (а.с.22).
Згідно копії витягу №7 з протоколу №4 засідання комісії з призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 26.04.2017 року про розгляд акту обстеження матеріально-побутових умов внутрішньо переміщеної особи щодо призначення щомісячної адресної допомоги ВПО на проживання ОСОБА_1, с. Великомихайлівка, вул. Осипанка, 1, вирішено відмовити ОСОБА_1 у відновленні соціальної виплати (щомісячної адресної допомоги ВПО на проживання) згідно постанови №505 від 01.10.2014 року "Порядок надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг" (чоловік громадянки ОСОБА_4 має у власності будинок за адресою с. Великомихайлівка, вул. Осипенка, 1). (а.с. 24).
Згідно довідки (ЛС 604943 ЦБ/ПБ 10003/280) відповідачу за період з листопада місяця 2016 року по травень місяць 2017 року надмірно перераховано щомісячну адресну грошову допомогу в сумі 10088,07 грн.
29.05.2017 року відповідачу направлено письмове повідомлення про необхідність повернення суми надмірно перерахованої щомісячної адресної допомоги в розмірі 10088,07 грн., яка відповідачем не повернута.(а.с.26)
03.08.2017 року відповідачу направлено лист від УСЗН Покровської РДА Дніпропетровської області з проханням з'явитися в найближчий час до управління соціального захисту населення Покровської райдержадміністрації для вирішення питання з приводу переплати. Та повідомлено, що в іншому разі справа буде передана до суду.
Проаналізувавши вищевикладені вимоги діючого законодавства, повно, всебічно та об'єктивно оцінивши обставини справи та надані на їх підтвердження докази в їх сукупності, взаємозв'язку, достатності, належності та допустимості, суд вважає встановленим та доведеним, що за період з 18.11.2016 року по 17.05.2017 року відповідач ОСОБА_1 безпідставно отримувала адресну грошову допомогу як внутрішньо переміщена особа для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, оскільки член її сім'ї, а саме чоловік ОСОБА_3 має у власності на підконтрольній Україні території житловий будинок, який розташований за адресою: Покровський р-н, Дніпропетровська обл., с. Великомихайлівка, вул. Осипенко, 1. У зв'язку з цим, відповідачу за рахунок державних коштів була надмірно перерахована сума грошової щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово- комунальних послуг за період з 18.11.2016 року по 17.05.2017 року в загальному розмірі 10088,07 грн., яка добровільно відповідачем не повернута, тому вона підлягає стягненню з відповідача на користь позивача в судовому порядку.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню, оскільки вони обґрунтовані та доведені в судовому засіданні.
Відповідно до ст. 88 ЦПК України, беручи до уваги, що при подачі даного позову позивач був звільнений від сплати судового збору на підставі п. 19 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», суд вважає необхідним стягнути з відповідача на користь держави судовий збір у розмірі 640,00 грн.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 58, 88, 212, 213, 215, 224-228 ЦПК України, суд -
вирішив :
Позовну заяву Управління соціального захисту населення Покровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області доОСОБА_1про стягнення надмірну виплачених коштів при виплаті щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово- комунальних послуг задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 суму надміру виплачених коштів при виплаті щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, в сумі 10088,07 грн. до Державного бюджету України в управління соціального захисту населення Покровської райдержадміністрації на р/р 35419002005476 в ГУДКУ у Дніпропетровській області МФО 805012, інд. код за ЄДРПОУ 03192218.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмір 640,00 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Апеляційного суду Дніпропетровської області через районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя К.С. Лукінова