
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 жовтня 2017 року м. Чернігів Справа № 825/1574/17
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Бородавкіної С.В.
за участі секретаря - Гайдука С.В.,
представника позивача - ОСОБА_1,
відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Чернігівській області до ОСОБА_2 про стягнення суми платежів, що підлягають капіталізації,
В С Т А Н О В И В:
10.10.2017 Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Чернігівській області (далі Управління) звернулось до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 (далі ОСОБА_2В.) та просить стягнути з відповідача суму платежів, що підлягають капіталізації у розмірі 196 658,43 грн., мотивуючи тим, що відповідач зобовязаний сплатити позивачу капіталізовані платежі, які Управління сплачує у вигляді страхових виплат потерпілим від нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань, отриманих під час перебування потерпілих осіб у трудових відносинах з цим страхувальником.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила відмовити в їх задоволенні.
Заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов має бути задоволений з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 була зареєстрована як фізична особа-підприємець із 25.07.2003 (а.с. 19-20).
Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 31.07.2017 до реєстру було внесено запис про припинення підприємницької діяльності ОСОБА_2 (а.с. 5, 19-20).
Судом встановлено, що у ОСОБА_2 виникли зобовязання із сплати капіталізованих платежів у звязку з такими обставинами.
У ФОП ОСОБА_2 на посаді водія працював громадянин ОСОБА_3
03.10.2014 з ОСОБА_3 стався нещасний випадок, повязаний з виробництвом, про що складено акт № 1 (форма Н-1), затверджений 22.01.2015 ФОП ОСОБА_2 (а.с. 13-14).
Відповідно до виписки МСЕК з акту огляду № 0030524 від 11.03.2016 ОСОБА_3 встановлено 60% втрати працездатності безстроково. Причина втрати працездатності травма на виробництві (а.с. 12).
У звязку з вищенаведеним, Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі Фонд), відповідно до розрахунку, прийнято постанову про призначення фінансування витрат на медичну та соціальну допомогу потерпілому (одноразово) від 11.04.2016 № 2523/2290/2290/33 в розмірі 565,00 грн. (а.с. 11).
Крім того, 24.03.2017 Фондом, відповідно до розрахунку, прийнято постанову про призначення потерпілому перерахованої щомісячної страхової виплати з 01.03.2017 № 2523/2290/2290/42 та призначено потерпілому ОСОБА_3 перераховану щомісячну грошову суму в розмірі 1186,56 грн. безстроково (а.с. 10).
Фонд для визначення періоду, на який розраховувалася капіталізація платежів, використовував дані середньої очікуваної тривалості життя осіб, надані Держкомстатом України (лист від 01.08.2017 № 10.2-15/243-17) (а.с. 7-9).
На підставі вищезазначених даних, Управлінням (правонаступник Фонду) зроблено розрахунок капіталізації коштів у ФОМ ОСОБА_2, відповідно до якого станом на 01.08.2017 загальна потреба з вказаного виду виплат становить 196658,43 грн. (а.с. 6).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до пункту 4 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування» утворено Фонд соціального страхування України, шляхом злиття Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Фонд соціального страхування України та його робочі органи є правонаступниками Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, його виконавчої дирекції та управлінь виконавчої дирекції цього Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, відділення в районах і містах обласного значення.
Наказом виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 25.05.2017 № 453 прийнято рішення про припинення відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові Чернігівської області шляхом реорганізації - приєднання до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Чернігівській області.
Отже, Управління є правонаступником відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Чернігові Чернігівської області.
Відповідно до частини 1 ст. 51 Цивільного кодексу України до підприємницької діяльності фізичних осіб застосовуються нормативно-правові акти, що регулюють підприємницьку діяльність юридичних осіб, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин.
Згідно із частиною 1 статті 1195 Цивільного кодексу України, фізична або юридична особа, яка завдала шкоди каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я фізичній особі, зобов'язана відшкодувати потерпілому заробіток (дохід), втрачений ним внаслідок втрати чи зменшення професійної або загальної працездатності, а також відшкодувати додаткові витрати, викликані необхідністю посиленого харчування, санаторно-курортного лікування, придбання ліків, протезування, стороннього догляду тощо.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 112 Цивільного кодексу України у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи у першу чергу задовольняються вимоги щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом.
Частиною 2 статті 1205 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.
При цьому, положеннями частини 4 статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» передбачено, що у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця така фізична особа користується правами, виконує обовязки та несе відповідальність, що передбачені для платника єдиного внеску, в частині діяльності, яка здійснювалася нею як фізичною особою - підприємцем.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я, визначено Законом України від 23.09.1999 № 1105-XIV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон України № 1105-XIV, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Основними принципами страхування від нещасного випадку, зокрема, є: відповідальність роботодавців та Фонду за реалізацію права застрахованої особи на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за цим Законом.
У силу вимог пункту 1 частини 2 статті 15 Закону України № 1105-XIV, роботодавець зобов'язаний надавати та оплачувати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг згідно із цим Законом.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» роботодавці: фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців).
Страховик - Фонд соціального страхування України (пункт 9 частина 1 статті 1 Закону України № 1105-XIV).
За змістом частини 2 статті 4 вказаного Закону, Фонд є некомерційною самоврядною організацією, що діє на підставі статуту, який затверджується його правлінням.
Відповідно до статті 11 Закону №1105-XIV одним із джерел формування коштів Фонду є капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, з наведених правових норм вбачається, що із внесенням до Єдиного державного реєстру запису про припинення підприємницької діяльності у фізичної особи-підприємця виникають зобовязання перед Управлінням (Фондом) щодо сплати капіталізованих платежів, розрахованих відносно потерпілого ОСОБА_3
Капіталізація платежів для задоволення вимог по зобов'язанням, що виникли у результаті заподіяння шкоди життю і здоров'ю громадян, проводиться відповідно до Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2000 року № 765 (далі - Порядок № 765).
Відповідно до абзацу 2 пункту 1 Порядку № 765 капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у зв'язку з травмою або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством.
За змістом пункту 3 Порядку капіталізація платежів розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації.
Аналіз наведених норм дає підстави стверджувати, що вимоги Закону України № 1105-XIV та приписи Порядку № 765 щодо капіталізації платежів поширюються на всі випадки ліквідації (припинення) юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Отже, припинення підприємницької діяльності ОСОБА_2, яка є платником страхових внесків, за власним рішенням у жодному випадку не звільняє її від обов'язку здійснити капіталізацію платежів.
Аналогічна правова позиція щодо наявності у суб'єкта господарювання, що ліквідується, обов'язку проводити капіталізацію страхових виплат висловлена Верховним Судом України у постанові від 26 червня 2012 року (справа № 21-156а12) та Вищим адміністративним судом України в ухвалах від 29.05.2014 № К/800/16855/14, від 27.03.2013 № К/9991/35455/11 та від 17.04.2013 № К/9991/64793/12.
За наведених обставин, беручи до уваги те, що суму капіталізованих платежів у розмірі 196 658,43 грн. ОСОБА_2 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Чернігівській області у встановлені законодавством строки не сплатила, розмір заявленої суми не оскаржила, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що мають бути задоволені в повному обсязі.
Згідно із пунктом 18 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» Управління звільнено від сплати судового збору.
Керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Чернігівській області - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Чернігівській області (код ЄДРПОУ 41316447, вул. Музична, 1-а, м. Чернігів, 14014) суму платежів, що підлягають капіталізації, у розмірі 196 658 (сто дев'яносто шість тисяч шістсот п'ятдесят вісім) грн. 43 коп.
Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя С.В. Бородавкіна